Sony VPL-VW260ES – najtańszy projektor 4K UHD HDR

Podczas targów IFA 2017 w Berlinie Sony zaprezentowało 2 bardzo zbliżone do siebie pow względem technologicznym projektory. Modele VW360 oraz VW260. Pierwszy model firma postanowiła skierować do osób poszukujących jak najtańszego projektora z natywną rozdzielczością 4K. Mającego być alternatywą dla popularnych modeli 1080p z oferty konkurencji. Wprowadzając model VW260ES Sony jako pierwszy producent projektorów domowych pokazał, że konsument może nabyć rzutnik 4K nie rozbijając przy tym “świnki skarbonki”.

Jako, że jednocześnie Sony pracowało nad kilkoma modelami wyższymi, posiadało już niezbędną wiedzę i platformę, na której mogli oprzeć swój podstawowy model 4K. W ten sposób, modele 260ES i 360ES powstały na tej samej platformie, wykorzystały  tę samą obudowę i zostały wyposażone w ten sam obiektyw. Aby nie ukrócić życia przez przypadek modelowi droższemu (Sony VPL-VW360ES) – producent postanowił wprowadzić pewne ograniczenia w modelu tańszym. Co wydaje się być zupełnie zrozumiałe.

I  w ten oto sposób projektor kinowy Sony VW260ES w stosunku do swojego starszego brata został pozbawiony m.in.:

  • funkcji autokalibracji kolorów;
  • funkcji pamięci położenia soczewki, która jest niezbędna przy posiadaniu ekranu o zmiennych formatach lub ekranu panoramicznego;
  • systemu dynamicznej i ręcznej przysłony, za pomocą której regulujemy jasność i tym samym kontrast urządzenia.

Efektem tego jest chociażby parametr kontrastu – który wynosi ok. 15 000:1 zamiast 200 000:1 jak w modelu wyższym (przy dynamicznej przysłonie)

Kontrast

Podstawowy w ofercie Sony projektor 4K – VW260ES nie został wyposażony w układ dynamicznej przysłony, w związku z czym nie jest w stanie wyświetlić tak dobrej czerni jak model wyższy. Kontrast natywny urządzenia, chociaż niepodawany w specyfikacjach producenta wynosi około 15 000:1, co jest bardzo wysoką wartością jak na pomiar bez użycia jakichkolwiek metod sztucznie ingerujących w ilość wydostającego się z projektora strumienia światła. W zależności od ustawień parametrów projektora i sposobu instalacji możemy uzyskać parametr kontrastu na poziomie 12 – 18 000:1. Do wielu zastosowań i instalacji będzie on wystarczający. Sam obraz wygląda doskonale i dopiero w bezpośrednim porównaniu z modelami wyższymi widać pewne ograniczenia projektora.

Projektor Sony VW360 biały

Projektor HDR 4K Sony

JASNOŚĆ

Jasność projektora wynosi 1500 Lumenów. Można ją zredukować za pomocą wyboru ECO dla trybu pracy lampy. Niestety to jedyna możliwość jaką oferuje nam producent. Musimy zatem umiejętnie żonglować wielkością ekranu i typem powierzchni projekcyjnej, aby obraz posiadał optymalną jasność pod SDR i / lub HDR. W przypadku projekcji materiałów tradycyjnych HD z nośników Blu-ray i tunera telewizji HD, ekrany o małej przekątnej mogą charakteryzować się wysoką jasnością. Dobrze to uwzględnić na etapie projektowym.

OBIEKTYW

Rzutnik Sony VPL-VW260ES posiada w pełni zmotoryzowany obiektyw, sterowany z poziomu pilota. Za jego pomocą możemy ustawić wielkość obrazu (ZOOM) oraz ostrość (FOCUS). Nie mamy jednak możliwości zapisania kilku ustawień w pamięci projektora. Problem ten na szczęście nie dotyczy większości użytkowników, którzy posiadają ekrany w formacie 16:9 o stałej wielkości o proporcjach ekranu. Z racji na stosunkowo niską cenę urządzenia, Sony zaimplementowało obiektyw z wykorzystaniem zarówno szklanych jak i plastykowych soczewek. To rozsądny kompromis kiedy chcemy stworzyć zaawansowane urządzenie przy zachowaniu rozsądnej ceny. Inżynierowie Sony w rozmowach kuluarowych wspominają, że nowa konstrukcja obiektywu zapewnia znacznie lepsze parametry przepuszczalności oraz ostrość niż urządzenia starszej generacji. Obiektyw w modelach VW260/VW360 został znacząco udoskonalony.

Projektor ma szeroki zakres Throw Ratio wynoszący 1,38 – 2,83:1 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu).  Daje to olbrzymią swobodę osobom instalującym projektor. Dodatkowo do dyspozycji mamy mechanizm przesunięcia obiektywu “Lens Shift”, który pozwala na instalację projektora poza osią środka ekranu.

OBUDOWA

Wygląd rzutnika jest dokładnie taki sam jak w modelach kinowych starszej generacji od Sony. Na pierwszym planie w oczy rzuca się spory obiektyw a obok niego wloty powietrza. Jeden odpowiadający za zasysanie chłodnego powietrza z pomieszczenia, a drugi za wyrzucanie ciepłego powietrza. Ułatwia to w znaczący sposób instalację maszyny w pomieszczeniu, co najbardziej docenią posiadacze salonów oraz niedużych salek kinowych. Obudowa jest z tworzywa sztucznego, które prezentuje się całkiem atrakcyjnie i oferowane jest w 2 wersjach kolorystycznych. Zaskakujący dla niektórych może być fakt, że najtańszy projektor 4K z tyłu obudowy nie posiada jakichkolwiek gniazd sygnałowych. Złącza HDMI oraz im towarzyszące znajdują się z boku w zagłębionej części obudowy. Co Sony praktykuje już od wielu lat. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest bardzo przydatne, szczególnie kiedy rzutnik chcemy zamontować blisko tylnej ściany. Sama obudowa jest dość sporych rozmiarów, co musimy uwzględnić podczas etapu projektowania instalacji.

 

 

Projektor do salki kinowej Sony VW360

IRIS3 Sony VW360

4K UHD HDR

Sony VW260 posiada natywną rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli i jest w pełni natywnym projektorem 4K. Wprowadzając go do swojej oferty Japończycy od samego początku dysponując najnowszą technologią matryc 4K, chcieli stworzyć najtańszy projektor 4K. Aplikując w jego wnętrzu rozwiązania spotykane w bardziej zaawansowanych i znacznie droższych urządzeniach. Oczywiście w pełni obsługuje format HDR w standardach HDR10 i HGL. Pewnym mankamentem jest jedynie fakt, że z racji na budżetowy charakter urządzenia, złącze HDMI jest  ograniczone do 13Gbps (zamiast 18Gbps), czyli format 2160p60Hz obsługuje jedynie przy próbkowaniu barw 4:2:0. Nie będzie to problemem przy tradycyjnych filmach kinowych wydawanych w 24 klatkach. O tyle jednak problematyczne staną się formaty sygnału 50Hz i 60Hz, które występują we współpracy z komputerami, nowymi konsolami, a także niektórymi filmami! Ograniczenie to dotyczy zarówno modelu VW260ES jak i VW360ES, dopiero model laserowy Sony VPL-VW760 oraz modele wyższe w ofercie Sony, czyli VPL-VW760,  VPL-VZ1000ES oraz Sony VPL-VW5000ES oferują taką funkcjonalność.

Przeznaczenie

Projektor kina domowego, Sony VPL-VW260ES proponujemy do pomieszczeń wyposażonych w stosunkowo duży ekran projekcyjny, gdzie dysponujemy ograniczonym budżetem. W niewielkim pomieszczeniu, rzutnik może oferować zbyt wysoką jasność obrazu, co trzeba mieć na uwadze. Chociaż z drugiej strony, bardzo łatwo przyzwyczaimy się do takiego stanu rzeczy. Jest to niewątpliwie bardzo atrakcyjna oferta dla osób poszukujących projektora i lubiących posiadać urządzenie, które jest zaawansowane technologicznie i gotowe na obsługę nowych formatów. Jeśli mamy jednak odpowiednie środki i możliwości, sugerujemy zainteresować się modelem wyższym – Sony VPL-VW360ES, który oferuje nieco więcej możliwości.

Projektor ten polecamy również osobom, którzy chcą stworzyć system kina domowego w salonie. Czyli pomieszczeniu, gdzie trudno będzie uzyskać w pełni kinowe wrażenia i efekty z racji na ograniczenia instalacyjne. Instalując natywny projektor 4K w połączeniu z telewizorem służącym do oglądania codziennego telewizji zyskujemy możliwość odbycia seansów na wielkim ekranie. Charakter obrazu jak i doznania towarzyszące podczas projekcji kinowej nawet z najtańszego projektora 4K będą znacznie przewyższały w większości przypadków seans nawet na bardzo dużym telewizorze. Zachęcamy do rozważenia tej opcji ponieważ zapewnia niezapomniane wrażenia i sporo radości podczas wieczornych seansów.