Sony VPL-VW590ES najlepszy projektor lampowy 4K od Sony

Projektor lampowy oferujący najwyższą jakość obrazu 4K. Spraw, aby filmy kinowe stały się źródłem niezapomnianych wrażeń i pozostały w Twojej pamięci. Projektor kinowy o wysokiej jasności 1800 lumenów sprawia, że obrazy HDR wyglądają lepiej niż kiedykolwiek.

Sony VPL-VW590ES to projektor 4K klasy średniej przeznaczony do instalacji w salonach, pokojach rozrywki oraz małych systemach kina domowego. Rzutnik miał swoją premierę we wrześniu 2020 roku i jest kontynuatorem sukcesów swojego poprzednika – modelu Sony VPL-VW570ES. Sony postanowiło swój najpopularniejszy projektor do domu udoskonalić i zoptymalizować pod kątem projekcji 4k i współpracy z materiałami HDR.

W wyniku nowych zabiegów inżynierów Sony, nowy projektor do domu został wyposażony m.in. w procesor obrazu X1 o dużych mocach obliczeniowych niezbędnych przy obróbce sygnału HDR, algorytmy ulepszające projekcję materiałów HDR za pomocą projektora domowego oraz funkcję poprawy ostrości DFO. Do tego niższa niż dotychczas cena, sprawiają że VPL-VW590ES staje się arcyciekawą propozycją w segmencie podstawowym. Konkurując ze znacznie droższymi konstrukcjami.

 

WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

Analogicznie jak miało to miejsce w poprzedniej serii, do wyboru otrzymujemy 2 wersje kolorystyczne: czarną i białą. Biały projektor domowy jest przeznaczony do instalacji w salonie oraz pokoju użytkowym, podczas gdy wersja czarna obudowy swoje miejsce znajdzie najczęściej w ciemnych pokojach kinowych i salkach kina domowego.

Obudowa jak i wygląda rzutnika do złudzenia przypomina swojego poprzednija – Sony VPL-VW570ES. Sony przyzwyczaiło nas, że swoim wyglądem urządzenie wskazuje że mamy do czynienia z produktem klasy premium. Jakość wykonania, spasowanie i elementy użyte do produkcji świadczą o dużym przywiązaniu do detali. Sam obiektyw jest centralnie osadzony, co jest olbrzymią zaletą przy planowaniu miejsca montażu. Obliczenie optymalnego

Pokaźna soczewka została osadzona centralnie, co ułatwia instalację jak i obliczenia związane z optymalnym ustawieniem projektora względem ekranu.

Panel ze złączami sygnałowymi znajdujemy z lewej strony projektora. Obejmuje on kolejno: gniazdo sieciowe Ethernet, które specjalistyczne firmy mogą wykorzystać do kalibracji obrazu, za pomocą oprogramowania Sony Projection Calibration Pro, dwa gniazda HDMI w pełni 18Gbps, dwa porty TRIGGER, gniazda REMOTE oraz IR IN a także USB. To ostatnie wykorzystywane jest do aktualizacji oprogramowania. W odróżnieniu od starszej generacji projektorów Sony – gniazdo zasilające przeniesiono z boku na tył projektora.

JASNOŚĆ RZUTNIKA SONY VPL-VW590ES

Projektor domowy 4K został wyposażony w wydajną i jasną lampę UHP, pozwalającą na wyświetlenie obrazu o jasności na poziomie 1800 Lumenów. Daje to sporą przewagę (+300 Lumenów) nad młodszym bratem Sony VPL-VW270ES. Różnica w jasności będzie szczególnie istotna, kiedy zechcemy zainstalować rzutnik domowy w większej sali kinowej lub cieszyć się bardziej efektownym obrazem HDR z materiałów 4K. Wysoka jasność rzutnika kinowego wynosząca 1800 Lumenów pozwala wyświetlić żywy obraz, o wysokiej dynamice już na średniej wielkości ekranach projekcyjnych w okolicy 270cm w podstawie. Co prawda lampa nie jest aż tak wytrzymała i nie posiada żywotności zbliżonej do modeli laserowych, jednak umożliwia 6000 godzin seansu. Jeśli tylko zdecydujemy się na ekonomiczną pracę lampy.

Model Sony VPL-VW590ES jest optymalnym rozwiązaniem dla niedużych pomieszczeń i ekranów, bądź jeśli świadomie zrezygnujemy z HDR na rzecz wyższej jasności i ekranu o większej przekątnej.

KONTRAST 350 000:1

Model Sony VPL-VW590ES wykorzystuje te same panele SXRD i bliźniaczą do modelu podstawowego konstrukcję. W związku z powyższym kontrast rzeczywisty, po wyłączeniu wszystkich mechanizmów poprawiających czerń jest na zbliżonym poziomie jaki oferuje najtańszy projektor 4K. Zasadniczą różnicą jednak w stosunku do modelu młodszego jest zastosowanie ruchomego mechanizmu przysłonyRuchomy pierścień znajduje się w miejscu skupienia się wiązki świetlnej wewnątrz układu optycznego.

Zachowanie pierścienia uzależnione jest od wyświetlanego materiału video. Jeśli film zawiera dużą ilość jasnych elementów – pierścień się otwiera, aby wypuścić z wnętrza obudowy większą ilość światła pozwalającą na lepsze rozświetlenie ekranu. Podczas wyświetlania scen ciemnych, odgrywanych w półmrokach – przysłona ulega stopniowemu przymknięciu. Minimalizując tym samym ilość światła, jaką widzimy na ekranie. Mniejsza ilość światła na ekranie = lepsza czerń. Z racji na wieloletnie doświadczenie przy budowie mechanicznych przysłon, szybkość działania jest dostosowana w taki sposób, aby uzyskać naturalny obraz bez efektu nagłych skoków jasności widocznych na ekranie gołym okiem.

Zastosowanie mechanizmu dynamicznej przysłony (DI) sprawia, że cieszymy się na ekranie obrazem o kontraście dynamicznym wynoszącym aż 350 000:1. Co oczywiście ma przełożenie na znacznie lepszą szczegółowość i realizm każdej wyświetlanej na ekranie sceny filmowej.  Natywny, domowy projektor 4K z dobrym, wysokim kontrastem dostarcza niezapomnianych przeżyć.

rzutnik domowy 4k

Szybki procesor video X1

Technologia X1 dla rzutników domowych jest oparta na naszej technologii przetwarzania obrazu stosowanej w telewizorach BRAVIA, którą zoptymalizowano do projekcji. Niezwykle wydajna jednostka obliczeniowa na miarę sygnałów 4K w formacie HDR. Procesor łączy innowacyjne technologie do precyzyjnej analizy klatek z funkcjami Dynamic HDR Enhancer i Super Resolution zapewniającymi wysoką jakość obrazu.

Dynamic HDR Enhancer – nowy poziom HDR

Nowa funkcja, która pojawiła się w linii rzutników na sezon 2020/2021 proponuje nam nową funkcję – Dynamic HDR Enhancer. Jej działanie zwiększa kontrast obrazu, przetwarzając kolejne klatki materiału HDR. W celu dalszego zwiększenia kontrastu,  steruje przysłoną, zmniejszając jasność ciemnych scen i rozświetlając jasne, by zapewnić najpełniejsze wrażenie HDR.

poprawa HDR w rzutnikach Sony
panele sxrd

Technologia Sony SXRD

Dzięki opatentowanej przez Sony technologii paneli SXRD – obraz przykuwa uwagę swoją gładkością, bogactwem odcieni, głębią czerni i dobrze widocznymi obiektami w ruchu. Duża odporność na temperaturę i światło przekłada się natomiast na imponująco wysoką stabilną i jasność. Ponad 4 krotne wyższa rozdzielczość natywna oferuje prawie 9 milionów pikseli, czyli drobnych elementów z których składa się obraz na ekranie. Obraz na całej płaszczyźnie jest doskonale klarowny, zaś większa ilość detali sprawia że możesz siedzieć bliżej ekranu niż kiedykolwiek. Zanurzając się całkowicie w akcji kinowej.

PAMIĘĆ OBIEKTYWU

Materiały które wyświetlamy na ekranie naszego projektora często mają różne proporcje obrazu (formaty). Począwszy od formatu telewizyjnego (1.78:1) aż po formaty kinowe (2.35-2.39:1). Mnogość formatów powoduje, że obraz na ekranie ma zmienną wysokość. Chociaż podstawowy model VPL-VW270 posiada elektrycznie sterowany obiektyw, nie został on jednak wyposażony w sensor zapamiętujący jego położenie. W modelu wyższym VPL-VW590ES do dyspozycji mamy banki pamięci w których możemy zapisać przesuniecie lens shift, ostrość, wielkość czy też proporcje obrazu. Szczególnie przydatna funkcja kiedy chcemy zmieniać wielkość obrazu w zależności od wyświetlanego formatu . Niezależnie, czy posiadamy jeden stały ekran w formacie 2.35:1 czy też ekran wieloformatowy.

reality creaton projektory domowe sony

Super Resolution Reality Creation

Projektor VPL-VW590ES analizuje każdy piksel każdego obrazu, a następnie poprawia jego wyrazistość bez zwiększania ilości szumu cyfrowego. Służą do tego wydajne, doskonalone od lat algorytmy dopasowywania wzorów.  Inżynierowie Sony doskonale zdają sobie sprawę, że właściciele projektów 4K pomimo imponującej rozdzielczości jaką oferują projektory w zdecydowanej większości będą na co dzień oglądali materiał HD, czyli 1080. Wyświetlanie materiałów Full HD na matrycach 4K wprowadza zaszumienie do obrazu. Typowe procesory up-skalujące analizują 2 sąsiadujące ze sobą piksele i na ich podstawie dokonają uśrednienia. Te bardziej wyrafinowane procesory dodatkowo analizują według różnych kluczy porównawczych lokalizacje sąsiadujących ze sobą pikseli. Dzięki bardziej wnikliwej analizie zyskujemy informację co potencjalnie mogłoby się znajdować w brakujących (uzupełnianych) pikselach.

DFO – ostry obraz na całej powierzchni

System Digital Focus Optimiser sprawia, że obraz jest ostry i wyraźny zarówno na środku ekranu jak i na jego rogach. Do analizy poszczególnych pikseli służy nasz własny, zaawansowany algorytm. Wprowadza on optymalne korekty jakości obrazu, który staje się jeszcze ostrzejszy nawet w rogach. Standardowo obraz na ekranie ma gorszą ostrość na rogach niż na środku. Ma to miejsce nawet w przypadku najlepszych obiektywów. Digital Focus Optimizer z wyprzedzeniem kompensuje rozmycie optyczne obiektywu, a następnie wyświetla optymalnie skorygowany obraz, dzięki czemu ostrość jest lepsza niż kiedykolwiek wcześniej.

DFO sony rzutniki domowe

4K Motionflow

Drugim udogodnieniem powstałym w oparciu o nowy procesor video jest udoskonalona funkcja „Motionflow”, czyli interpolacja klatek. Polega ona na tworzeniu dodatkowej zawartości pomiędzy 2 istniejącymi klatkami filmowymi i wstawieniu jej celem poprawy płynności. Projektor wyświetlając większą ilość klatek niż miałoby to miejsce w rzeczywistości sprawia wrażenie lepszej płynności bez efektu smużenia. Aż 5 różniących się metod za pomocą których uzyskujemy efekt płynności ruchu pozwoli nam dobrać odpowiednie narzędzie do oglądanego przez nas materiału video.

Tryby fabryczne

Rzutnik domowy 4K Sony VPL-VW590ES posiada zapisane w pamięci ustawienia różnych parametrów i składowych obrazu, które razem tworzą obraz o określonym charakterze. Ma to na celu umożliwienie posiadaczom rzutnika dopasować obraz do pożądanej jakości i swoich własnych preferencji. Wybór przygotowanego przez inżynierów Sony presetu zależy m.in. od wielkości ekranu, sytuacji oświetleniowej jaka panuje w pomieszczeniu, czy też osobistych preferencji. Do rąk dostajemy aż 9 trybów skalibrowanego obrazu. Nazywają się one odpowiednio: kino cyfrowe, wzorcowy, telewizja, fotografie, gry, jasny obraz kinowy, jasny obraz telewizyjny i dwa tryby do oglądania filmów kinowych. Oprócz trybów predefinowanych mamy oczywiście możliwość wprowadzenia swoich ustawień i dokonywania korekty na zapisanych parametrach. Dodatkowe możliwości korekty kolorystyki zapewnia zaawansowane narzędzie HSV (Hue Saturation Value).

nastawy projektora

OBSŁUGA MATERIAŁU 18GBPS

Identycznie jak w poprzedniej generacji serii 5xx – rzutnik kinowy posiada płytę główną z układami HDMI pozwalającymi na przyjęcie sygnału 18Gbps. W ten sposób można do projektora przesłać dowolny sygnał mieszący się w ramach specyfikacji HDMI 2.0. Docenią to wszyscy użytkownicy projektora wykorzystujący źródła cyfrowe 4K w tym przede wszystkim formaty HDR wymagające obrazu 10-bitowego. Warto jedynie pamiętać o wykorzystaniu podczas instalacji przewodów najlepszej jakości, takich jak np. optyczne kable hdmi, które bezproblemowo przesyłają najwyższej jakości sygnały HDR.

CO ZYSKUJEMY W STOSUNKU DO TAŃSZEGO VW270ES?

DFO – czyli ostrzejszy obraz na całej powierzchni. Funkcja która kiedyś występowała wyłącznie we flagowych modelach. Znaczne lepsza obsługa i obraz z filmów 4K HDR dzięki procesorowi X1 wraz ze specjalnym oprogramowaniem. Udoskonalona obróbka sygnału 4K sprawia, że mamy do czynienia s płynniejszym i wyraźniejszym obrazem video. Pięć ustawień pamięci położenia obiektywu – kiedy zechcemy skorzystać z ekranu w formacie 2.35:1 i powiększać obraz na czas projekcji panoramicznej. Bądź też kiedy posiadamy wieloformatowy ekran, z możliwością dostosowania się formatów do wyświetlanego materiału. Układ dynamicznej przysłony, który diametralnie polepsza nam kontrast wyświetlanego materiału video. Zamiast 15 000:1 natywnego zyskujemy dynamiczny 350 000:1. Lepsza czerń i kontrast. Kolejnym elementem jest wyższa jasność – zamiast 1500, rośnie aż do 1800 Lumenów. Większy obraz, lepszy efekt HDR – potrzebujemy wyższej jasności. Model ten to najprawdopodobniej najlepszy zakup, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem a chcemy stworzyć małe prywatne kino.

PRZEZNACZENIE

Natywny projektor 4K od Sony polecamy szczególnie osobom poszukującym „złotego środka”. Miłośnikom rozrywki, którzy są w stanie docenić zaawansowane i nowoczesne rozwiązania oferujące wysoką jakość obrazu, ale jednocześnie trzymających rękę na portfelu. Doskonale sprawdzi się w średniej klasy systemach kinowych i ekranami dochodzącymi do 300-320 cm w podstawie. Oczywiście w warunkach kontrolowanego oświetlenia. Przy takich instalacjach kinowych może to być optymalny projektor do domu. Do większych ekranów i salek kinowych sugerowalibyśmy zastosować któregoś z większych braci.

Sprawnie działająca przysłona dynamiczna zapewni dobrej jakości kontrast. Wysoka ostrość obiektów w ruchu i podczas projekcji dynamicznych scen sprawia, że oglądanie filmów i koncertów sprawia olbrzymią frajdę. A jeśli do tego jeszcze dodamy bardzo dobrą cenę…

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość4K UltraHD 4096 x 2160
Technologia wyświetlania0.74-cala natywny panel SXRD (4096×2160) x3
Jasność1800 Lumenów
KontrastNatywny: 12-14,000:1 / 350 000:1 dynamiczny
Lens Shift+/-85% pionowy & +/-31% poziomy
Lampa i żywotność280 W, ok. 6000h tryb obniżony
Waga14 kg
Wymiary (WHD)496 x 205 x 464 mm