Sony VPL-XW5000ES – wyróżnienie HTR

Sony VPL-XW5000ES – wyróżnienie HTR

Sony VPL-XW5000ES – wyróżnienie HTR 1920 1920 Cinematic

Sony VPL-XW5000ES nagrodzony przez
HOME THEATER PROJECTOR REVIEWS

Projektor Sony VPL-XW5000ES to przełomowy model, stanowiący pierwszą w historii ofertę firmy Sony z natywnym rozdzielczością 4K, dostępną w cenie poniżej 30 000 PLN. Byłem podekscytowany możliwością przetestowania tego projektora i sprawdzenia, czy spełnia on oczekiwania. Z jasnością 2 000 ANSI lumenów, obsługą HDR i renomowanymi układami obrazowymi SXRD, model 5000ES oferuje imponujące parametry w niespotykanej wcześniej cenie. Ale jak sprawdza się w rzeczywistym użytkowaniu? W tej kompleksowej recenzji omówię wszystko, począwszy od rozpakowania i konfiguracji, aż po wydajność i jakość obrazu.

Zalety

  • Prawdziwa rozdzielczość 4K ze wsparciem dla ponad 8 milionów pikseli zapewnia niespotykaną klarowność.
  • Źródło światła laserowego o żywotności 20 000 godzin, co oznacza niemal bezobsługową pracę.
  • Wysoki stosunek kontrastu zapewnia głębokie czernie i doskonały zakres dynamiczny.
  • Wibrantne, precyzyjne kolory z szerokim gamutem DCI-P3 po kalibracji.
  • Renomowany procesor X1 Ultimate firmy Sony umożliwia doskonałe skalowanie obrazu oraz niemal idealne mapowanie tonów w przypadku HDR.
  • Obiektyw z zoomem 1,6x oraz duża możliwość przesunięcia obiektywu, co zapewnia dużą elastyczność instalacji.
  • Rozległe opcje kalibracji pozwalają na uzyskanie idealnego obrazu.

Wady

  • Brak zautomatyzowanych ustawień pamięci obiektywu utrudnia konfigurację.
  • Brak obsługi HDMI 2.1.
  • Bardzo delikatny szum wentylatora może być słyszalny w bardzo cichych otoczeniach.
projektor sony

Rozpakowanie i Konfiguracja

Projektor XW5000ES został bezpiecznie spakowany i dostarczony wraz z przewodem zasilającym, pilotem oraz instrukcjami. Po otwarciu pudełka ukazuje się charakterystyczny dla Sony, elegancki matowy czarny design. Dołączony podświetlany pilot umożliwia bezpośredni dostęp do ustawień obrazu i trybów. Obszerną gamę opcji, takich jak gamma, temperatura barwowa i kontrola Reality Creation, można łatwo dostosować za pomocą pilota.

Konfiguracja fizyczna jest prosta, ale brakuje zautomatyzowanych kontroli, co oznacza, że umiejscowienie obiektywu nie jest tak elastyczne jak w przypadku niektórych konkurentów. Ręczne sterowanie zoomem, fokusem i przesunięciem obiektywu działa płynnie. Wyposażenie obejmuje dwa wejścia HDMI, sterowanie RS-232, Ethernet, IR i wyjście 12V.

Projektor ma obiektyw z zoomem 1,6x, co pozwala na zakres stosunku rzutu od 1,35-2,20:1. Dzięki temu można go elastycznie umieścić od około 2 do 6 metrów od ekranu o przekątnej 100 cali. Zarówno poziome, jak i pionowe przesunięcie obiektywu oferują szeroki zakres regulacji odpowiednio +/-25% i +/-80%.

Dzięki precyzyjnym ręcznym kontrolom, ustawienie ostrości i przybliżenie obrazu na ekranie zajmuje zaledwie kilka minut. Manualne podejście oznacza, że przywrócenie poprzednich ustawień wymaga większego wysiłku w porównaniu z projektorami z zautomatyzowaną pamięcią obiektywu. Niemniej jednak dla większości użytkowników konfiguracja powinna być szybka i bezproblemowa. Kontrola ostrości pozostaje precyzyjna na całym zakresie, a przesunięcie obiektywu jest równie elastyczne, co ułatwia instalację.

Funkcje i Tryby Obrazu

XW5000ES oferuje obszerną gamę opcji do dostosowania obrazu do własnych preferencji. Dziesięć trybów obrazu oraz możliwość dostosowywania ustawień pozwala uzyskać idealny obraz do filmów, sportu, gier i nie tylko. Predefiniowane tryby obejmują Cinema Film 1 & 2, Reference, TV, Bright Cinema, Bright TV, Game oraz dwa tryby użytkownika. W tych trybach można konfigurować przestrzeń barwną, temperaturę barwową, ulepszenia Reality Creation, kontrolę kontrastu, ustawienia ruchu i wiele innych. Mapowanie tonów HDR można również dostosować w trybach HDR. Procesor X1 Ultimate przynosi najbardziej zaawansowaną obróbkę wideo i HDR firmy Sony, pochodzącą z ich flagowego modelu za ponad 200 000 PLN. Pozwala to XW5000ES zoptymalizować zarówno treści 4K, jak i HD, dodając im szczegółowości, tekstur, kolorów i kontrastu. Umożliwia również niemal idealne dynamiczne mapowanie tonów HDR dla każdej klatki, optymalizując kontrast i intensywność kolorów. Jest to prawdziwy atut, ponieważ kolory i kontrast są na najwyższym poziomie.

Jakość Obrazu

Krótko mówiąc, jakość obrazu XW5000ES jest urzekająca. Prawdziwa rozdzielczość 4K ujawnia niezwykłą klarowność i drobne detale, które sprawiają, że obraz wydaje się niemal trójwymiarowy. Nawet dla najbardziej wymagającego oka, piksele są ledwo zauważalne z bliska. Jasność jest solidna, umożliwiając oglądanie nawet w obecności światła otoczenia, chociaż niektórzy konkurenci mogą oferować większą moc wyjściową. Kontrast jest równie imponujący, z głębokimi czerniami, które nadają obrazom głębokość i wymiarowość. Po kalibracji kolory błyszczą wysoką dokładnością. Szeroki gamut kolorów i znakomite skalowanie Sony sprawiają, że zarówno treści 4K, jak i 1080p ożywają naturalnymi, żywymi barwami. Ostrość i radzenie sobie z ruchem są również na najwyższym poziomie. Szybkie sceny akcji pozostają ostre, wolne od rozmycia czy drgań.

parametry projektora

Werdykt

Projektor Sony VPL-XW5000ES zapewnia naprawdę oszałamiające wrażenia wizualne dzięki prawdziwej rozdzielczości 4K w niespotykanej wcześniej cenie. Jest prawdziwie idealny do domowego kina, oferując imponującą jakość obrazu w przystępnej cenie, pomimo braku kilku drogich funkcji, które byłyby miłym dodatkiem. Dla pomieszczeń z ustalonym położeniem projektora, zestaw funkcji jest wszystkim, czego potrzebujesz, i nie zatęsknisz za zautomatyzowanymi obiektywami, gdy zasiądziecie do oglądania.

Poziom drobnych detali, które ujawnia XW5000ES, jest po prostu nieporównywalny z żadnym innym projektem używającym technologii przesuwania pikseli czy przesuwania obrazu. Dzięki ponad 8 milionom pikseli precyzyjnie oświetlającym ekran, obraz zachowuje swoją realistyczną jakość z bliska i z daleka. Kiedy połączyć to z głębokimi czerniami i żywym kolorem z silnika światła laserowego, XW5000ES sprawia, że obrazy wydają się prawie wyskakiwać z ekranu. Treści HDR są absolutnie spektakularne, a światła podkreślają intensywność, podczas gdy cienie zachowują bogatą teksturę.

Mimo wykorzystania tej samej zaawansowanej technologii SXRD, co flagowy model za ponad 200 000 PLN, XW5000ES umożliwia dostęp do tej samej jakości w znacznie niższej cenie. Owszem, są pewne funkcje, które można znaleźć gdzie indziej, takie jak zautomatyzowane obiektywy czy obsługa HDR10+, ale nic nie dorównuje XW5000ES pod względem emocjonujących wrażeń wizualnych 4K w tej kategorii cenowej.

Jeśli pragniesz prawdziwej, nieskrępowanej klarowności 4K od prostego w użyciu projektora laserowego, który zachwyci Twoich znajomych, to Sony VPL-XW5000ES zasługuje na naszą Wysoce Polecane wyróżnienie. Za cenę poniżej 30 000 PLN, definiuje to, czym może i powinno być doświadczenie kina domowego w jakości 4K.

CINEMATIC