Sprzęt Audio-Video to grupa urządzeń których zadaniem jest dostarczenie, a następnie przesłanie sygnałów audio-video do ostatniego toru sygnału. W przypadku systemów video – będą to projektory lub telewizory. W przypadku systemów audio – będą to zestawy głośnikowe.
Odtwarzacze i streamery – to grupa urządzeń źródłowych. One odpowiadają za to “co” oglądamy i słuchamy. Odtwarzacze z reguły jak sama nazwa wskazuje służą do odtwarzania treści z nośników fizycznych (płyty – CD/DVD/Blu-ray/ UHD 4K) oraz plików cyfrowych zgromadzonych na zasobach sieciowych lub dyskowych. Streamery dają dostęp do serwisów strumieniowych, czyli udostępniających swoje treści w Internecie. Mogą to być usługi bezpłatne typu Youtube, lub płatne serwisy typu Netflix, czy HBO Go.
Amplitunery – to urządzenia łączące w sobie cechy i możliwości – procesora kinowego i końcówki mocy. W jednej obudowie otrzymujemy kompletny zestaw pozwalający na odtwarzanie muzyki na naszych zestawach głośnikowych. Celem i zadaniem nadrzędnym amplitunera jest przyjęcie sygnału audio oraz video. Przetworzenie tych sygnałów i rozdzielenie ich od siebie, a następnie dokonanie stosownych procesów związanych z obróbką tychże sygnałów. W końcowym etapie sygnały audio są przekazywane do sekcji wzmacniaczy, które z kolei dostarczają niezbędnej energii do zestawów głośnikowych, z których słyszymy dźwięk. Amplitunery kina domowego to centrum rozrywki. Konstrukcje pozwalają cieszyć się doskonałym dźwiękiem i obrazem, a także zapewniają dostęp do najnowocześniejszych funkcji i rozwiązań technicznych oraz gwarantują łatwą obsługę. Amplitunery wykorzystujemy głównie w instalacjach kina domowego oraz małych salkach kinowych.
Procesory kinowe – inaczej nazywane również przedwzmacniaczami kinowymi, to grupa urządzeń których zadaniem jest “obróbka” sygnału audio i przygotowanie sygnału do możliwości przesłania go do dalszej części toru audio – wzmacniaczy / końcówek mocy. Współczesne procesory kina domowego wyposażone są w popularne kodeki dźwięku przestrzennego Dolby i DTS w formatach tradycyjnych znanych z płyt Blu-ray, jak i ich odpowiednikach dźwięku 3D wprowadzonych wraz z formatem Blu-ray 4K UHD (DTS:X, Dolby Atmos). Każdy z producentów wyposaża swoje procesory w układy pomiaru i korekcji akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Systemy różnią się stopniem skomplikowania, możliwościami oraz końcowym efektem działania. Najbardziej zaawansowane procesory kinowe posiadają mocno rozbudowane funkcje uprzestrzenienia dźwięku. Procesory kinowe wykorzystujemy głównie w systemach kinowych, ponieważ oferują więcej możliwości w zakresie rozbudowy systemu niż typowe amplitunery kinowe.
Końcówki mocy – to ostatni i końcowy element toru wzmacniającego sygnał. Ich zadaniem jest wzmocnienie już wstępnie wzmocnionego sygnału wychodzącego z przedwzmacniacza i zasilenie zestawów głośnikowych. Kolumny głośnikowe sygnał ten przekształcają w fale akustyczne. Niektóre końcówki mocy wyposażone są w układy DSP, których pamięciach są załadowane profile zestawów głośnikowych z którymi producent przewidział współpracę.