Głośniki sufitowe, jak sama nazwa wskazuje, to głośniki montowane w suficie podwieszanym. Z reguły są okrągłe, ponieważ lepiej się komponują z innymi obiektami, takimi jak lampy. Czasami występują również głośniki w kształcie kwadratu.
Oferowane przez nas głośniki sufitowe zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu w naszych pomieszczeniach najlepszej jakości dźwięku przy minimalnej ingerencji w estetykę ich wystroju. Bez względu na to, czy chcemy słuchać nastrojowej muzyki w salonie czy też poczuć drżenie ścian w salce kinowej, głośniki sufitowe z naszej oferty oferują idealnie dostosowane rozwiązania. Począwszy od serii AIM firmy Speakercraft poprzez serię CRS do modeli DT, które wytwarzają dźwięk stereo w pojedynczej lokalizacji – SpeakerCraft oferuje głośniki sufitowe, które mogą być zainstalowane w każdym pomieszczeniu w naszym domu. Zewnętrzna część głośników może być pomalowana farbą, dzięki czemu nie będą się wyróżniać na innych niż białe sufitach.
Nowa seria głośników amerykańskiej firmy Origin Acoustics została zaprojektowana z myślą o architektach i osobach przykładających olbrzymią wagę do estetyki. Tradycyjny głośniki sufitowy posiada “kołnierz” dookoła głośnika. Po zamontowaniu go w suficie widzimy zwykle standardową siateczkę, tzw. grill w kolorze białym, a dookoła niego zwykle około 2cm plastikowy kołnierz zewnętrzny. Głośnik sufitowy z nowej serii jest praktycznie pozbawiony kołnierza, dzięki czemu koniec osłony grilla, jest zwykle zakończeniem samego głośnika. Dzięki temu głośniki w suficie idealnie wtapiają się w otoczenie. Osoby pojawiające się w pomieszczeniu, nawet nie zauważą nagłośnienia sufitowego.
Głośniki sufitowe z oferty Speakercraft, Origin Acoustics, Triad czy TruAudio mogą być z powodzeniem wykorzystane w systemach stereo. Dzięki możliwości regulacji kąta promieniowania, dźwięk może być skierowany dokładnie w kierunku słuchacza niezależnie od samego położenia głośnika.
Głośniki sufitowe mają jedną wielką przewagę nad głośnikami wolnostojącymi. Mogą być całkowicie niezauważalne, a przy tym zapewniać dobrej jakości dźwięk. Do instalacji głośnik sufitowy potrzebuje zwykle od 8 do 15 cm, tyle miejsca może potrzebować na schowanie w suficie podwieszanym. Jeśli zastanawiasz się nas zainstalowaniem w przyszłości tego typu nagłośnienia w swoim domu lub mieszkaniu powinieneś wcześniej zadbać o dociągnięcie odpowiedniego okablowania do głośników oraz sprawdzenie, czy głębokość w suficie podwieszanym pozwoli na montaż takich głośników.
Rozrzut cenowy jest dość duży, chociaż na szczęście nie aż tak duży jak w przypadku głośników wolnostojących. W przypadku głośników montażowych płacimy głównie za jakość komponentów i technologie, którą dysponuje dany producent. Nie płacimy za to za wyrafinowane wzornictwo, czy wykończenie. Zatem klient płaci tylko i wyłącznie za głośnik, a nie za mebel. Patrząc się na zainstalowany głośnik jedyne co widzimy, to grill, czyli obudowa z siateczki zabezpieczająca głośnik przed uszkodzeniem.
Jeśli zależy nam na jakości i chcemy wycisnąć nieco więcej z „brzmienia sufitowego” to dobrze jest zadbać, aby głośniki w suficie posiadały swoje własne obudowy. Obudowy dla głośników sufitowych zwykle są wykonane ze specjalnych materiałów bazujących na wełnie mineralnej.
Głośniki do montażu w suficie z powodzeniem mogą być zastosowane w instalacjach kina domowego. Nawet jeśli nie ma możliwości montażu głośników nad głowami widzów, wystarczy zamontować je w odpowiednich odległościach i skierować promień w kierunku widzów. Do efektów specjalnych są specjalne głośniki efektowe promieniujące w 2 kierunkach, dzięki czemu tworzy się szersza scena dźwiękowa i uzyskujemy realistyczne efekty przestrzenne. Nie zapewnią one nigdy tak dobrego nagłośnienia jak porządny, tradycyjny system głośników do kina domowego, jednak niektórzy producenci mają w swojej ofercie prawdziwe perełki do instalacji sufitowych.
Jakość dźwięku?
Głośniki sufitowe potrafią zagrać bardzo słabo, jak i bardzo dobrze. Identycznie jak w przypadku tradycyjnych głośników wolnostojących. Wszystko zależy od klasy głośnika, sposobu jego montażu, miejsca w którym głośnik jest instalowany oraz okablowania jakie jest użyte do słuchania muzyki.