Prywatne kino

Prywatne kino 1920 1280 Cinematic

Prywatne kino

Myślałeś o posiadaniu prywatnego kina, ale nie wiesz jak się za to zabrać?
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować we własne kino w domu?

Postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęstsze pytania i problemy, jakie towarzyszą podczas dyskusji na temat sensu, funkcjonalności oraz jakości – prywatnej sali kinowej.

domowa sala kinowa

Kino domowe a prywatne kino?

Podczas rozmów z klientami zawsze próbujemy w pierwszej kolejności ustalić, czy klientowi zależy na stworzeniu kina domowego, czy kina w domu (pokój kinowy w domu stworzony z myślą tylko i wyłącznie o oglądaniu filmów, specjalnie zaprojektowany, zaadoptowany i wykonany według ściśle określonych procedur i zasad).

Chociaż hasła te są pozornie bardzo bliskoznaczne, w rzeczywistości oznaczają zupełnie inne systemy i konfiguracje.

Kino domowe
to zestaw urządzeń służących do słuchania i oglądania, zakupiony w salonie audio-video (lub gorzej – w markecie). Często kompletowany samodzielnie, lecz również oferowany jako kompleksowa usługa przez firmy instalacyjne. Zainstalowany najczęściej w salonie lub pomieszczeniu, które w czasie dnia pełni również dodatkowe (poza oglądaniem) funkcje użytkowe. O kinie domowym mówimy, jeśli mamy na myśli rozwiązania instalowane w salonie. Często też właściciele domków jednorodzinnych decydują się na kino w piwnicy lub kino na poddaszu. Wydzielając pokój kinowy, który pełni jednocześnie kilka funkcji. Niekoniecznie decydujemy się wtedy na skomplikowane konstrukcje  i rozwiązanie, które są niezbędne w specjalistycznych instalacjach.

Prywatna sala kinowa

Prywatne kino to pomieszczenie kinowe (pokój kinowy, kino w domu), którego jedynym celem jest zapewnienie rozrywki na możliwie najwyższym poziomie. Salka wydzielona od reszty domu, najczęściej zaadoptowana pod kątem akustycznym. Zastosowane elementy wykończeniowe dobrane z myślą o zapewnieniu wysokiego komfortu, poprawie parametrów akustycznych oraz zapewnienia najlepszych parametrów projekcyjnych. Całość jest wynikiem przemyślanego proces doboru poszczególnych komponentów systemu audio oraz video w celu stworzenia spójnej całości. Oprócz urządzeń wizyjnych i nagłośnieniowych uwzględnia się parametry i właściwości pomieszczenia. Analizuje się parametry i właściwości akustyczne poszczególnych rozwiązań, rozkład elementów systemu nagłośnienia i video oraz wystrój wnętrza i jego funkcjonalność. Stosujemy te same techniki, rozwiązania, patenty, materiały oraz urządzenia, które stosuje się w prawdziwym kinie. Akustyczne ściany, sufity, głośniki specjalistyczne do nagłośnienia kinowego, ekrany transparentne akustycznie, projekcję panoramiczną 2.35:1, projektory dysponujące odpowiednią mocą…
Idziemy nawet dalej niż tradycyjne kino, wzbogacamy pomieszczenie o system sterowania oświetleniem, elektrycznie rozkładane fotele kinowe,  zabudowę czy sufit z gwiazdami. Widzowie często usytuowani się w 2 a czasem nawet 3 rzędach, po to aby każdy z nich miał dostęp do najlepszego dźwięku i obrazu.
Własne, domowe kino jakością dźwięku i obrazu bije na głowę większość profesjonalnych kin komercyjnych.

Kino domowe

Kino domowe często skupia się głównie na konfiguracji sprzętowej (urządzeniach) zamontowanych w pomieszczeniu.
Prywatne kino skupia się głównie na uzyskaniu efektu immersyjności i dobrowolnym zawierzeniu niewiary, stworzeniu na tyle przekonywującego świata podczas projekcji, abyśmy nieświadomie i spontanicznie dali się ponieść oglądanej na ekranie akcji. To z kolei możliwe jest jedynie poprzez precyzyjne zaplanowanie i zadbanie o każdy aspekt pokoju kinowego. W profesjonalnej sali kinowej, to pomieszczenie jest głównym i najważniejszym elementem układanki.

Czego nie zaoferuje mi prosta instalacja w salonie względem profesjonalnej salki?

Jak wyjaśniliśmy powyżej istnieją spore różnice pomiędzy tymi 2, kompletnie różniącymi się typami instalacji i zarazem formami oglądania filmów. Kluczem do zrozumienia idei posiadania własnego kina jest zjawisko „immersyjności”. Oznacza ono proces zanurzania się i pochłaniania widzów przez rzeczywistość widzianą na ekranie projekcyjnym. Następuje tak zwane zanurzenie zmysłów, gdzie widzowie bezwiednie dają się uwieść i całkowicie oddać ekranowej fikcji i przezywać emocje towarzyszące bohaterom.

Stan taki jest możliwy tylko i wyłącznie, kiedy odtworzymy wizję reżysera. Oglądając i słuchając oczami osób pracujących nad magią świata filmowego. Stąd kluczem do sukcesu jest stworzenie tak komfortowych warunków projekcyjnych, aby wiernie odtworzyć ścieżkę filmową i materiał video. Nie rozpraszając przy tym uwagi widzów niepożądanymi elementami.

Jaki jest sens posiadania sali kinowej w domu?

Ile osób, tyle odpowiedzi. Prywatne kino pozwala stworzyć idealne warunki dla dźwięku i obrazu. W ten sposób możemy być pewni, że pomieszczenie nie będzie ograniczało w żaden sposób możliwości konfiguracji sprzętowej. Wydzielone pomieszczenie pozwoli wyłączyć pomieszczenie pod pozostałej części domu. W ten sposób głośne słuchanie muzyki i oglądanie filmów nie zakłóci spokoju pozostałych domowników. Pokój kinowy i wykonane w nim profesjonalne kino pozwoli nam na komfortowy seans o każdej porze dnia i nocy w warunkach, niedostępnych ani w kinie komercyjnym ani w kinie domowym w salonie.

Porównując komfort posiadania prywatnej sali kinowej z wycieczką do kina, unikamy czasu niezbędnego na dotarcie do kina, znalezienie miejsca parkingowego, stania w kolejce, albo słuchania odgłosów towarzyszących projekcji (konsumpcja popcornu i siorbanie picia). Nie mówiąc już o tym, że zawsze jesteśmy ograniczeni do pewnego, ustalonego „rozkładu jazdy” danego kina. Nie tylko godzina seansu, ale również sam repertuar jest nam narzucony. Możemy się co jedynie dostosować do niego. Własne kino oznacza własny repertuar, sam decydujesz, co i kiedy masz ochotę obejrzeć. Sala kinowa jest dostępna na każde twoje zawołanie. Oczywiście, o ile nie wyprzedzi Cię reszta rodziny.

Własny pokój kinowy to także doskonała okazja do ucieczki od stresu i codziennych obowiązków. Zamykając się w pomieszczeniu dajemy się całkowicie ponieść oglądanej na ekranie akcji, przechodzimy w świat magii i emocji towarzyszącej projekcji. Elementy zewnętrzne nie rozpraszają naszej uwagi, ani nie przeszkadzają podczas seansu – ponieważ na tym polega m.in. różnica pomiędzy kinem domowym a salką kinową.

Czasami decydując się na tego typu inwestycję myślimy głównie aby stworzyć kino dla rodziny, po to abyśmy mogli wspólnie spędzać czas i wspólnie przeżywać a następnie dyskutować o oglądanych przez nas filmach.

Jak zrobić kino domowe / kino w domu ?

Nie da się prosto odpowiedzieć na to pytanie – jeśli zamierzasz samemu zabrać się za temat to zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami zamieszczonymi na blogu. Warto odwiedzać strony producentów specjalistycznych urządzeń dedykowanych do pokojów kinowych. Znajdziemy tam rzetelne informacje, które warto wykorzystać.

instalacja kina domowego w salonie

Dedykowane pomieszczenie czy salon?

Jeśli masz możliwość wyboru – zdecydowanie „wydzielone pomieszczenie”. Jak wcześniej już napisaliśmy, kluczowe dla uzyskania najlepszego efektu jest samo pomieszczenie. Ono narzuca nam wiele decyzji i kompromisów, które musimy poczynić. Im więcej kompromisów i im są one większe – na tym gorszy efekt końcowy jesteśmy skazani. Pokój kinowy pozwala na większą swobodę i dowolność. Wygłuszenie pokoju będzie znacznie łatwiejsze. Wyciszyć pokój można za pomocą wielu specjalistycznych materiałów. Można wygłuszyć domowy pokój kinowy w taki sposób, że zastosowane techniki będą zupełnie niewidoczne dla widzów. Każda jednak z metod wyciszenia wymaga miejsca, które musimy wygospodarować. Aby wygłuszyć ściany niezbędne jest pomniejszenie pomieszczenia nawet o 20-30cm, co w przypadku instalacji w salonie jest niemożliwe.

Instalacja w salonie zawsze oznacza spore ograniczenia: dźwięk z będzie słyszany w pozostałych pokojach, może być niemożliwe podkręcenie głośności bez obudzenia młodszych domowników. Dodatkowo niezwykle trudno jest zapanować nad akustyką. Jasny wystrój pomieszczeń może być przeszkodą do uzyskania wysokiej jakości obrazu. W prawdziwym kinie nigdy nie spotykamy jasnych ścian, sufitu i podłogi – chyba że zostały one uwzględnione na etapie projektowym. W wydzielonym pomieszczeniu kinowym staramy się uzyskać ten sam rezultat jak w kinie komercyjnym, używając podobnych technologii, materiałów i doboru urządzeń.

Nagrywanie ścieżki filmowej do hitu kinowego odbywa się według ściśle określonych zasad i reguł. Rozmieszczenie głośników – ich wysokości, lokalizacja, wielkość i typ – nie są przypadkowe. O ile w dedykowanym pomieszczeniu odwzorowanie tych „wytycznych” jest najczęściej możliwe, o tyle w warunkach domowych lokalizacja kanapy jest często problemem nie do przeskoczenia. Nie możemy też zamontować głośników w miejscu gdzie na co dzień znajduje się telewizor…

Pokój kinowy – jak wybrać?

Zawsze uda się znaleźć pomieszczenie, które można zaadaptować na potrzeby „kina”. Niezależnie czy pokój kinowy to będzie pomieszczenie użytkowe (salon, biblioteczka, jadalnia, pokój wypoczynku, basen) i myślimy o kinie domowym, czy pomieszczenie tylko do tego celu przeznaczone (poddasze, garaż, piwnica, wolny pokój). Najlepiej, aby pokój kinowy miał co najmniej 20 m2. Powinniśmy zastanowić się, ile osób chcielibyśmy gościć podczas seansu (rodzina, znajomi) i wyobrazić sobie wszystkich w pomieszczeniu.  Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży pokój kinowy jest kłopotliwy pod względem kontroli obrazu, jak i dźwięku.

W przypadku kiedy myślimy na poważnie o salce kinowej i dedykowanym pomieszczeniu , najlepiej gdyby prywatna salka kinowa powstawała razem z projektem domu, wtedy można zadbać o wszystkie aspekty pomieszczenia uzyskując tym samym często najlepszy efekt.

Czy mogę się spodziewać jakości jak w kinie?

Nie! Możesz spodziewać się zdecydowanie lepszej jakości. Przy prawidłowym podejściu do tematu, kina domowe pozwalają osiągnąć zarówno obraz jak i dźwięk zdecydowanie lepszej jakości. Usłyszymy i zobaczymy więcej niż w tradycyjnym kinie. Z racji na pogoń za oszczędnościami i brakiem nadzoru technicznego niewiele kin spełnia rygorystyczne normy dotyczące prawidłowego obrazu jak i dźwięku. W domowym zaciszu możemy się lepiej skupić na filmie mając doskonały obraz i perfekcyjny dźwięk. Te 2 składniki doskonale wpływają na nasze emocje.

projekt sali kinowej

Czy mogę oglądać TV na ekranie kinowym?

Na dużym ekranie kinowym można wyświetlać filmy z Blu-ray, UHD, DVD, komputera, konsoli, serwisów strumieniowych oraz oczywiście z tunera telewizyjnego (TV kablowa lub satelitarna). Im lepsza jakość materiału jaki odtwarzamy, tym lepsza jakość finalna na ekranie. Jakość nadawanego sygnału telewizyjnego jest różna dla różnych stacji telewizyjnych. Dla kanałów filmowych premium jest zwykle znacznie lepsza niż dla kanałów telezakupowych. Zawsze jednak obraz i dźwięk odtwarzany z płyt wysokiej rozdzielczości (UHD 4K Blu-ray) będzie gwarantował najwyższą jakość do uzyskania w warunkach domowych.

Jak długo trwa budowa prywatnego kina?

Czas realizacji zależy od stopnia skomplikowania projektu, wielkości pokoju kinowego, wykończenia wnętrza, zastosowanych materiałów i rozwiązań.

Najczęściej proces powstawania sali kinowej w domu jest ściśle związany i uzależniony od procesu budowy domu, stąd w typowym i klasycznym przykładzie trwa on zwykle pomiędzy 6 a 24 miesiące. Pomijamy kwestię, że należałoby w pierwszej kolejności wykonać projekty kina.

Kiedy najlepiej pomyśleć o budowie kina?

Najlepiej zastanowić się nad kinem i porozmawiać ze specjalistą na etapie projektowania domu (szczególnie jeśli myślimy o profesjonalnej sali kinowej), stanu surowego (wtedy zwykle wybieramy pomieszczenie, jakie możemy przeznaczyć), przed tynkowaniem (to ostatni etap, na którym można ułożyć okablowanie niezbędne do prawidłowego działania systemu). Dobrym momentem jest również etap planowania prac remontowych, kiedy zamierzamy dokonać przebudowy lub odświeżenia naszego domu. Profesjonalne kino wymaga profesjonalnego podejścia do tematu, wymaga dokładnej analizy i wielu przemyśleń.

Czy instalacja może być dyskretna tzn. niewidoczna?

Urządzenia kina domowego mogą być nawet całkowicie niewidoczne w pomieszczeniu. Tzn. wchodząc do pomieszczenia nie zobaczymy projektora, ani głośników. Naszym oczom ukaże się zwykle wielki ekran oraz fotele kinowe.
Nie tylko głośniki mogą być ukryte (za ekranem, w ścianie, w zabudowie, suficie), ale także wszystkie komponenty audio-video. Urządzenia elektroniczne mogą być schowane w zabudowie w pomieszczeniu kinowym, lub znajdować się poza pomieszczeniem.

Jeśli instalacja ma miejsce w salonie, to projektor, telewizor czy ekran elektryczny mogą całkowicie zniknąć w ścianie, suficie lub zabudowie. Pojawią się dopiero na czas seansu, kiedy naciśniemy przycisk na pilocie.

Kino w domu projekty

Zgodnie z zasadą lepiej najpierw się zastanowić zanim cokolwiek zrobisz – tak samo jest w przypadku kina w domu. Najpierw należałoby pomyśleć o projekcie, zanim zabierzemy się do wyboru sprzętu i analizy nowości technicznych. Projekty kina w domu w pierwszej kolejności powinny skupić się na analizie samego pomieszczenia, ponieważ to ono narzuci nam pewne rozwiązania i uniemożliwi wprowadzenie innych. Zatem owszem, warto oglądać różne realizacje i wstępnie się zainteresować, ale to specjalista podpowie nam co można, a czego nie można. Co da się zrobić, a czego nie da – z racji na ograniczenia samego pokoju kinowego.

budowa sali kinowej

Hałas, czyli co na to powiedzą sąsiedzi?

Niezwykle ważne w przypadku osób mieszkających w apartamentach jest zadbanie o prawidłową izolację akustyczną. Polega to na doborze takich materiałów akustycznych i budowlanych, aby dźwięk z naszego kina nie był słyszalny w pomieszczeniach sąsiadujących. Można zaprojektować pomieszczenie multimedialne w taki sposób, że podczas gdy w pomieszczeniach obok domownicy będą czytali książkę w ciszy, my w kinie nie będziemy oglądali film słuchając ścieżki filmowej na granicy wytrzymałości. Takie rozwiązania istnieją i są gotowe do zastosowania.

Czy kino domowe jest skomplikowane w obsłudze?

Te czasy już minęły. Chociaż elektronika jest coraz bardziej zaawansowana i skomplikowana, istnieją rozwiązania ułatwiające mało „technicznym” osobom, bardzo zaawansowane „technicznie” systemy. Przy udziale jednego pilota nawet najmłodsza osoba będzie w stanie zarządzać systemem. Jeden przycisk sprawi, że ekran się rozwinie, projektor wysunie z windy, a światło zacznie ściemniać. Na pilocie pozostawiamy najważniejsze funkcje, dzięki czemu użytkownik nie pogubi się w nadmiarze dostępnych opcji.

Staramy się, aby standardem w naszych instalacjach były rozwiązania automatyki domowej. Oglądanie filmów czy telewizji nie będzie przyjemnością, jeśli będziemy musieli wykonać szereg skomplikowanych czynności. Jeden pilot, kilka przycisków – tak realizujemy nasze projekty. Realizujemy to w oparciu o system Control4.

Czy mogę w innych pomieszczeniach wykorzystać część urządzeń z kina domowego?

Jak najbardziej. Współczesna technologia umożliwia niezależne korzystanie z pewnych zasobów równocześnie. Koncepcja ta nosi nazwę „multiroom” i umożliwia dla przykładu korzystanie z serwera filmowego, znajdującego się z pomieszczeniu technicznym (lub salce kinowej) równocześnie w innych częściach domu. Dziecko może oglądać swój film młodzieżowy w swoim pokoju, podczas gdy my w sypialni zupełnie inny film. Wszystko w ramach jednego serwera, na którym zgromadzimy bibliotekę filmów czy muzyki (analogicznie).

Analogicznie z oglądaniem telewizji. Ten sam tuner telewizji kablowej, czy satelitarnej możemy wykorzystać zarówno do oglądania telewizji w kinie jak i sypialni. Niezbędny jest jedynie system sterowania (typu Control4) oraz tzw. matryca sygnału audio-video.

pokój kinowy - urządzenia rack

Jaki budżet jest niezbędny?

To zależy…

Budżet projektu zależy od skali i jakości użytych rozwiązań oraz zakresu prac jaki musi być wykonany. W wielkim uproszczeniu zakładamy że sala kinowa w domu może się kształtować:

Kino domowe – ok. 50 000 – 200 000 zł

Prywatna sala kinowa / domowy pokój kinowy – od 200 000 zł.
Dobrej jakości sala kinowa – ok. 400 000 zł
Referencyjnej jakości sala kinowa – od 600 000 zł.

Więcej szczegółów w artykule – budżet sali kinowej, czyli ile kosztują prywatne kina.

Czy dobranie dobrej jakości urządzeń jest gwarancją dobrego kina?

Prawidłowe dobranie urządzeń do wysokiej klasy domowego kina nie bazuje nigdy na subiektywnych decyzjach osoby dobierającej konfigurację. Na każdy parametr dźwięku i obrazu istnieje standard, który należy przestrzegać jeśli chcemy osiągnąć kinowy efekt. Tworzenie kina to praca z kalkulatorem, arkuszami kalkulacyjnymi oraz programami komputerowymi wspierającymi proces. Z wykorzystaniem oczywiście wiedzy i doświadczenia.

Dobranie z osobna (w oderwaniu od całego kontekstu pomieszczenia) dobrej klasy urządzeń może nas zarówno bardzo przybliżyć do naszego „idealnego kina”, jak i bardzo oddalić. Należy pamiętać, że w kinie żadne z urządzeń nie działa niezależnie. Każdy element jest ze sobą wzajemnie połączony i od siebie wzajemnie uzależniony. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace instalacyjne niezbędny jest projekt domowej sali kinowej.

Sala kinowa w domu to nie tylko sprzęt za pomocą którego oglądamy filmy na wielkim ekranie oraz głośniki z których słuchamy muzyki i wybuchów. To cały zestaw niezbędnych narzędzi i wiedzy która jest niezbędna począwszy od etapu projektowania, aż po kalibrację urządzeń. Wystarczy zapoznać się z naszym wpisem na blog “jak zrobić kino dolby atmos” aby zorientować się ile pułapek czeka na amatora samodzielnego projektu kina w domu.

Czy jestem w stanie samemu stworzyć profesjonalne kino w domu?

Jest to prawdopodobne o ile poświęcisz się całkowicie temu zagadnieniu na długie miesiące lub co bardziej prawdopodobne lata… Im bardziej będziesz się zagłębiał, tym bardziej będziesz świadom swojej niewiedzy. Zainwestujesz sporo środków w edukację, zakup niezbędnych urządzeń specjalistycznych oraz poświęcisz część budżetu na eksperymenty z rozwiązaniami i urządzeniami jakie chcesz zastosować.

Tak jak nie da się w przeciągu krótkiego czasu zostać lekarzem i przeprowadzić udanej operacji, tak nie da się w przeciągu kilku miesięcy posiąść wiedzy na temat zagadnień optyki, akustyki, elektryki, sterowania, systemów video, kalibracji, dystrybucji obrazu i dźwięku, standardów i norm. Podczas tworzenia systemu kinowego uwzględnia się nie tylko parametry urządzeń, pomieszczeń ale również właściwości ludzkiego oka i ucha w zakresie kątowego postrzegania Informacji. Domowe kino to bardzo obszerny temat, który wymaga sporej wiedzy i doświadczenia.

Pamiętajmy również, że człowiek uczy się na błędach. Jeśli jest to zatem Twoje pierwsze, drugie, czy trzecie kino – jest niemal pewne, że popełnisz całą masę błędów i pomyłek, których nie popełniłaby osoba doświadczona.

Przeczytaj – dlaczego warto skorzystać z doświadczenia Cinematic?

kalibracja pokoju kinowego

Czy ocena urządzeń w oparciu o karty katalogowe jest wystarczająca?

Niestety nie. Z jednej strony trzeba dokładnie umieć czytać specyfikację ze zrozumieniem (co jest praktycznie niemożliwe jeśli nie znamy się na temacie), z drugiej strony producenci doskonale wiedzą że klienci decydując się na kino w domu, bardzo często podejmują decyzję w oparciu o karty katalogowe i broszury. Stąd też istnieje powiedzenie, że często to „marketing” sprzedaje produkt, a nie jego jakość. Producenci nie są rozliczani z Informacji podawanych w specyfikacjach, co jeszcze bardziej skłania ich do „koloryzowania”.

Możemy śmiało powiedzieć, że 99% producentów nie podaje wszystkich parametrów lub podaje je w sposób nie do końca nierzetelny – pod kątem doboru do systemu kinowego.

Czy urządzenia i rozwiązania do kina domowego a do salki kinowej się różnią?

Najczęściej tak. W kwestii nagłośnienia – zwykle w kinie domowym stosuje się tradycyjne, popularne nagłośnienie spotykane w salonach audio-video. Znanych producentów i marek. Sala kinowa w domu powinna mieć nagłośnienie specjalistycznych firm, które są znane wąskiemu gronu specjalistów. O wyborze decydują zupełnie inne parametry niż przy wyborze zestawów do słuchania muzyki.

Drugim przykładem mogą być ekrany projekcyjne. W salonie montuje się zwykle ekrany elektrycznie rozwijane, chowane w suficie podwieszanym. Ewentualnie ekrany montowane na ramie, jeśli mamy możliwość instalacji systemu w wydzielonym pomieszczeniu. Z kolei kina klasy wyższej, zawsze posiadają ekrany z materiałem przepuszczającym dźwięk – ponieważ tylko wtedy głośniki można zamontować za ekranem, a dźwięk jest precyzyjnie dopasowany do obrazu.

Te różnice dotyczą sposobów  montażu poszczególnych rozwiązań, okablowania, obsługi urządzeń, wyposażenia takich urządzeń w specjalistyczne gniazda i funkcje oraz oczywiście same parametry.

Reasumując – tak najczęściej stosuje się inne rozwiązania i urządzenia do kina domowego, a inne do prywatnych salek kinowych. Projekty kino w domu możemy wykonać sami, jeśli interesujemy się tematem i mamy do tego smykałkę. Inna opcją jest znalezienie firmy wykonującej projekty kina domowego i zlecenie jej profesjonalnego przygotowania pomieszczenia w domu.

CINEMATIC