Firma Sony od wielu lat dzierży miano lidera sprzedaży w segmencie projektorów do kina domowego i prywatnych salek kinowych. Wynika to najprawdopodobniej z atrakcyjnie wycenionej oferty, mnogości modeli i dostępnych rozwiązań a także bardzo niskiej awaryjności, którą cieszą się urządzenia producenta. Brzmi to jak gotowy przepis na sukces. Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie projektory kinowej Sony posiadają panele SXRD z natywną rozdzielczością 4K.

Rzutnikiem SONY VPL-GTZ380 producent postanowił zawalczyć o rynek najdroższych projektorów, stając w szranki z niezwykle jasnymi i mocnymi projektorami DLP pozwalającymi na naświetlenie ekranów i szerokości 5m i więcej. Tym razem jednak udało się ze stosunkowo niewielkiej konstrukcji wycisnąć aż 10 000 lumenów, dzięki czemu projekcja HDR w warunkach domowych nabiera dużego sensu. Produkt klasy Premium do dużych sal kinowych, media roomów i instalacji wysoce specjalistycznych.

Projektor SONY VPL-VW5000ES to referencyjny projektor do sal kinowych i najlepszych systemów kina domowego. Oferuje wszystko “naj” co ma do zaoferowania japoński producent. Bardzo wysoka jasność w połączeniu z doskonałą czernią i genialnym efektem HDR sprawiają, ze to najlepszy projektor 4K oferujący najlepsze kino jakie można stworzyć w warunkach domowych. Cena w okolicy 280 000 zł.

Nowością w zestawieniu jest model Sony VPL-XW7000ES. Projektor posiada prawdopodobnie najlepszy stosunek ceny do jasności. Oferując 3200 Lumenów może zagwarantować jasny i wyrazisty obraz tak na wielkim ekranie jak i w jasnym salonie. Całkowicie nowa konstrukcja i platforma stworzona w 2022 roku.

Model SONY VPL-VW870ES to odpowiedź producenta na najlepszy projektor JVC, model DLA-Z1. Wysoka jasność, laserowe źródło światła i doskonałej jakości optyka. Rozwiązania, które wcześniej występowały jedynie we flagowcu VW5000ES. Ma to być oferta dla średniej wielkości salek kinowych, gdzie z racji na ograniczenia budżetowe nie jest możliwa instalacja modelu referencyjnego, ale właściciel oczekuje jednocześnie najwyższej jakości projekcji. Cena w okolicy 100 000 zł

Rzutnik SONY VPL-VW790ES jest najtańszym projektorem laserowym w ofercie producenta. Swoja ceną i jakością obrazu wprowadził sporo zamieszania na rynku projektorów klasy średniej. Model 2020/2021 zyskał funkcje, które dotychczas były oferowane jedynie w znacznie droższym modelu Sony VPL-VW870ES. Laserowy rzutnik domowy 4K przeznaczony jest do instalacji klasy średniej i wyższej. Super atrakcyjna cena sprawia, że projektor stał się hitem w swojej kategorii cenowej.

Z kolei wprowadzając model Sony VPL-XW5000ES producent zaproponował nową, niespotykaną dotąd cenę dla urządzenia wyposażonego w natywny panel 4K oraz laserowe źródło światła. Doskonała jakość w bardzo niskim, jak na klasę produktu – cenie.

Rzutnik SONY VPL-VW590ES to domowy projektor kinowy, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2020. Najwyższy model lampowy w ofercie producenta, zoptymalizowany pod kątem projekcji HDR. Wydajny procesor, funkcje poprawiające płynność i ostrość, a do tego mechanizm dynamicznej przysłony – sprawiają, że model ten jest asem w swojej kategorii cenowej. Spora uniwersalność i bardzo wysoka jakość obrazu w bardzo atrakcyjnej cenie! Do tego natywna rozdzielczość 4K i doskonałe HDR.

Sony VPL-VW290ES to oferta dla osób posiadających pokój do kina domowego lub myślących o instalacji projektora w salonie. Montaż projektora tej klasy jest niezwykle łatwy i przyjemny. Duże możliwości instalacyjne, obudowa dostępna w 2 kolorach i przystępna cena. Cechy te sprawiają, że to idealny model dla rozpoczynających swoją przygodę z wielkim kinem.

MODELE WYCOFANE bądź ZASTĄPIONE

Model SONY VPL-VW270ES to z kolei oferta dla osób poszukującego niedrogiego, ale dobrej jakości projektora 4K. Wysoka jasność pozwoli napędzić ekrany o sporych przekątnych. Dodatkowo wysoka jasność odwdzięczy się nam dobrej jakości efektami HDR podczas projekcji materiałów 4K w cenie około 22 000 zł.

Model SONY VPL-VW570ES to model kinowy, zastąpiony w IV kwartale 2020 modelem VPL-590ES. Model lampowy, wyposażony w układ dynamicznej przysłony poprawiającej jakość wyświetlanego obrazu. Dodatkowo układ manualnej przysłony pozwala na dostrojenie projektora do zmiennych warunków projekcyjnych oraz różnych formatów obrazu (SDR vs HDR). Spora uniwersalność o bardzo wysoka jakość obrazu w bardzo atrakcyjnej cenie! Do tego natywna rozdzielczość 4K w cenie około 33 000 zł. Model wycofany, zastąpiony nowszym modelem.

Model SONY VPL-VW760ES sporo namieszał na rynku projektorów domowych, ponieważ po raz pierwszy udało się producentowi rzutników zaoferować urządzenie z rozdzielczością natywną 4K i laserowym źródłem światła. Bardzo ciekawa propozycja do niedużych kin lub instalacji kina domowego w salonie, gdzie nie jest potrzebna bardzo wysoka jasność a projektor poza oglądaniem filmów, będzie wykorzystywany również do oglądania telewizji. Cenowo okolice 65 000 zł

Model SONY VPL-VZ1000ES to propozycja skierowana w stronę osób poszukującego doskonałej projekcji w niedoskonałych warunkach, czyli wszędzie tam gdzie zawodzą typowe rozwiązania projekcyjne. Urządzenie w kształcie prostokąta osadzamy w szafce lub specjalnie zaprojektowanym do tego celu meblu i cieszymy się bardzo wysokiej jakości projekcją z bliskiej odległości. Obraz możemy rzutować na białą ścianę, lub ekran specjalnego typu – umożliwiający projekcję w czasie dnia, przy trudnych warunkach oświetleniowych. Cena w okolicy 88 000 zł