Produkt Roku 2017 wg. Stereophile

Te duże, mierzące ponad metr kolumny zostały zaprojektowane tak, by bez problemu wypełniły dźwiękiem każde, nawet duże pomieszczenie. Model PL300 II oferuje energetyczną prezentację, ogromną, przestrzenną scenę oraz ilość detali, która zachwyca. Ten 4-ro głośnikowy system, na który składają się dwa 8-mio calowe woofery RDT II, 4-ro calowy, pracujący w zamkniętej komorze TLE przetwornik średniotonowy oraz tweeter MPD są w stanie w naturalnie płynny, spójny sposób przekazać nawet najbardziej złożone frazy muzyczne oraz dynamikę i skalę nawet orkiestry symfonicznej.

Doświadcz niezwykłych przeżyć słuchając muzyki, czy oglądając filmy z PL300 II a przekonasz się, że im większy model Platinum wybierzesz, tym wspanialsze doświadczenie będzie w stanie Ci zaoferować. W oparciu o kolumny Monitor Audio Platinium PL300 II można zbudować wysokiej klasy kino domowe.

Wykonanie

Obudowy to pokaz rzemiosła najwyższej klasy. Każda jest wytwarzana ręcznie, z precyzją godną ekskluzywnych mebli. Konstrukcja jest sztywna, a boczne ścianki – profilowane. Do wykończenia używa się palisandru santos albo hebanu, dobieranych indywidualnie do każdej pary, tak aby uzyskać taki sam rysunek słojów. Kolumny są także dostępne w czarnym lakierze fortepianowym. Przednie ścianki pokrywa się najwyższej jakości skórą Inglestone, dostarczaną przez szkocką firmę Muirhead. Zaopatruje ona m.in. firmy produkujące luksusowe samoloty, autokary, meble czy wreszcie samochody na zamówienie. W projektowaniu wykorzystano zaawansowane narzędzia komputerowe.

W serii Platinum II zastosowano nową generację przetworników średnio- i niskotonowych RDT oraz, po raz pierwszy w historii Monitor Audio, wysokotonowy MPD (Micro Pleated Diaphragm). Jest to wersja głośnika AMT, opracowanego oryginalnie przez Dr. Oskara Heila. Membrana jest w nim zwinięta w kształt harmonijki, dzięki czemu jej powierzchnia jest znacznie większa od konwencjonalnej kopułki.

Technologia

Platinum II oferują najwyższą klasę brzmienia dzięki wyjątkowej konstrukcji oraz materiałom i elementom najwyższej klasy. W dążeniu do jak najniższego poziomu zniekształceń producent dopracował każdy, nawet najmniejszy detal. Dzięki zaawansowanym możliwościom oprogramowania FEA budując kolejne modele zoptymalizowana została praca elementów elektrycznych, mechanicznych, akustycznych oraz magnesów w przetwornikach kolumn Monitor Audio wprowadzając nowe rozwiązania, które pozwoliły producentowi zrealizować założone, ambitne cele.

W serii Platinum II wprowadzono ulepszoną generację przetworników średnio- i niskotonowych RDT® oraz, po raz pierwszy w historii marki Monitor Audio, przetworniki wysokotonowe MPD (Micro Pleated Diaphragm). Dodajmy do tego ulepszone zwrotnice, terminale głośnikowe, opracowane przez producenta rozwiązania takie jak: ARC®, TLE, HiVe®II oraz 40 lat doświadczenia marki w budowie kolumn głośnikowych i jest już jasne w jaki sposób powstała high-endowa seria kolumn Platinum II odtwarzająca sygnał dostarczony im ze źródła z najwyższą możliwą wiernością.

Specyfikacja techniczna

Konstrukcja3-drożna, 4-głośnikowa
Przetworniki2 x 8 calowe woofery basowe RDT II o długim skoku membrany
1 x 4 calowy przetwornik średniotonowy RDT II
1 x przetwornik wysokotonowy MPD
Maksymalny SPL117.8 dBA (para)
Zalecana moc wzmacniacza100 — 300 W
Częstotliwość podziału zwrotnicyśrednie/wysokie: 3.4 kHz
niskie/średnie: 500 Hz
Pasmo przenoszenia (-6 dB – IEC 268-13)28 Hz — 100 kHz
Nominalna impedancja4Ω (4.2Ω min. przy 111Hz)
Skuteczność (1W@1M)90 dB
Moc maksymalna (RMS)300 W
Wymiary zewnętrzne [w tym stopy i kolce] (wys. X szer. X gł.)1111.7 x 432.4 x 517.83 mm