Domowe kino z certyfikacją THX

Domowe kino z certyfikacją THX

Domowe kino z certyfikacją THX 1920 1283 Cinematic

Planujesz zorganizować u siebie domowe kino THX? Może masz już gotowy projekt, albo nawet jesteś w trakcie adaptowania pokoju na takie kino? A może dopiero zacząłeś rozważać taką możliwość?

W każdym z tych przypadków jesteś na pewno przytłoczony licznymi, sprzecznymi i często wprowadzającymi w błąd informacjami o tym, jak dokładnie stworzyć domowe kino, zapewniające niezapomniane wrażenia. Żeby  nie pogubić się w tym wszystkim, warto zacząć od podstaw i rozważyć, co jest możliwe i co jest niezbędne do osiągnięcia upragnionego rezultatu. Warto rozważyć certyfikację lub po prostu zwrócić uwagę na aspekty, które są brane pod uwagę przez wystawców różnego rodzaju certyfikatów, takich jak wspomniany już certyfikat THX.

Rozważania na temat najlepszych technologii kina domowego wykraczają poza policzenie, jak wiele krzeseł kinowych zmieści się w twoim pokoju czy jaki rodzaj wyposażenia ci się przyda. W praktyce staje się bardziej indywidualną kwestią to, co prywatne, domowe kino może zaoferować tobie i twojej rodzinie.

Co rozumiemy pod pojęciem domowe kino THX

Kino domowe w potocznym rozumieniu to często podstawowy zestaw ekranu, odtwarzacza i głośników, które można rozstawić zgodnie z zasadami akustyki. My pisząc domowe kino mamy jednak na myśli pokój przeznaczony i zaprojektowany do oglądania filmów, telewizji, słuchania muzyki oraz grania w gry video. Niektórzy nazywają taki pokój domowym teatrem lub prywatnym pokojem kinowym.

Czyli konkretnie rzecz ujmując – myślimy o specjalnym pomieszczeniu. Nie mamy na myśli salonu czy pokoju dziennego, w którym korzystanie z telewizora lub możliwość odtworzenia filmu z projektora na ścianie jest tylko jedną z wielu możliwości obok podania obiadu czy zorganizowania herbatki towarzyskiej. Taki salon nie jest bowiem zoptymalizowany pod kątem wysokiej jakości obrazu i dźwięku.

W profesjonalnym słownictwie dotyczącym technologii domowych te pokoje o podwójnym przeznaczeniu, wykorzystywane też do codziennego użytku, nazywa się pokojami medialnymi (z ang. mediaroom). Kino domowe natomiast jest idealnie przygotowane właśnie pod odtwarzanie filmów, gier czy muzyki. Nie mamy więc na myśli pokoju podobnego do zdjęcia poniżej.

Zdjęcie pokoju zaadaptowanego na mediaroom

Domowe kino THX to specjalnie wydzielony pokój ze specjalnym certyfikatem jakości. Czy ten certyfikat naprawdę warto mieć? To już kwestia indywidualna. Warto jednak na pewno przyjrzeć się bliżej aspektom, które domowe kino THX posiadać powinno.

Czym jest certyfikat THX?

THX to zalecenia dotyczące optymalnego sposobu organizacji przestrzeni dźwiękowej w systemach domowego kina, opracowane przez studio Lucasfilm (twórcy Gwiezdnych Wojen). Lista tych zaleceń zawiera normy określające podstawowe wymagania jakościowe dla urządzeń, które są wykorzystywane w takich systemach.

Z upływem lat tylko część zaleceń THX pozostała aktualna – głównie te dotyczące uniwersalnych parametrów wzmacniaczy, takich jak moc, dynamika czy poziom zniekształceń. Stąd też logo THX na wzmacniaczu czy amplitunerze jest miarodajnym świadectwem wysokiej jakości, chociaż wcale nie musi oznaczać jakości szczytowej. W przypadku natomiast domowego kina, posiadającego certyfikat THX, na każdym etapie projektowania i realizacji obecny jest przedstawiciel firmy certyfikującej.

Dźwięk w domowym kinie

Czasami, na etapie projektowania domowego kina, spotykamy się z poglądem, że w sumie to dźwięk nie jest ważny. Wielu ludzi jest przekonanych, że nie będą w stanie docenić walorów krystalicznej sfery audio i że jest to kwestia istotna jedynie dla ludzi o słuchu absolutnym.

W rzeczywistości dźwięk jest bodźcem, na który jesteśmy najbardziej wrażliwi i który wywiera na nas największy wpływ. Dźwięk oddziałuje na nas psychicznie, fizycznie, emocjonalnie, a także wpływa na nasze zachowania. Dźwięk, który sprawia, że włosy na głowie stają ci dęba, gardłowe warczenie w ciemnościach czy ciepłe, pełne nostalgii uczucia, jakie wywołują w nas dźwięki pierwszej piosenki o miłości z czasów naszej młodości są przykładami tego, jak wielki wpływ mają na nas bodźce dźwiękowe. Błędne przekonanie, że nie wszyscy z nas docenią wysoką jakość dźwięku, sprawia, że tracimy wiele z tego, co może nam zaoferować życie. W rzeczywistości muzyka jest bardziej zakorzeniona w strukturach naszej świadomości związanych z motywacją i wynagrodzeniem niż język. Zostaliśmy stworzeni do przyjemności płynącej ze słuchania muzyki, do życia dźwiękami.

zdjęcie dwóch okrągłych głośników na ciemnym tleDomowe kino THX zawsze ma takie parametry, które zapewniają dźwięk o jakości zgodnej ze standardem kinowym. Warto jednak pamiętać, że często prywatne kino bez tego certyfikatu też taką jakość posiada. Uzyskanie certyfikatu jest dodatkowym kosztem, który czasami jest po prostu zbyteczny.

Środowisko wolne od zakłóceń

Podobnie jak dobra jakość dźwięków, ten podstawowy aspekt jest także odrzucany przez wiele osób, być może dlatego,  że stworzenie środowiska wolnego od zakłóceń wymaga planowania, wiedzy oraz umiejętności twórczych. Wielu konsultantów zajmujących się kinem domowym doradzi wam, że nie jest to istotne. Niestety, gdy odkryjesz, że jednak jest to ważne, będzie już za późno na zmiany.

Ktoś, kto mówi, że ta kwestia nie jest istotna, pozornie chce oszczędzić ci wysiłku i zbędnych wydatków. W rzeczywistości pozbawia twoje domowe kino zdolności dostarczenia wszystkich detali zarówno ścieżki dźwiękowej, jak i wrażeń wizualnych i niuansów, które cechują wielką kinematografię.

Wyobraź sobie, jakie byłbyś rozczarowany, gdy podczas długo oczekiwanego seansu, gdy oglądasz thriller, dokładnie w tym momencie, gdy napięcie został zbudowane i zapada pełna oczekiwania cisza, słyszysz…  szum wody płynącej w rurach twojego domu. Albo z powodu słabego światła, nie zdołasz zauważyć subtelnej zmiany koloru nieba, gdy zachodzące słońce oświetla bohaterkę filmu.

To szczegóły starannie zaplanowane przez reżysera, żeby dobrze opowiedzieć historię. To właśnie one sprawiają, że film jest wspaniały. Nie powinieneś ich przegapić, więc nie pozwól, by ktoś wmówił ci, że otoczenie wolne od zakłóceń nie jest konieczne. Pokój z domowym kinem powinien być cichy.

Nie pozwól też sobie wmówić, że oświetlenie w ciemnym pokoju się nie liczy, gdy tak naprawdę jego precyzyjna kontrola jest konieczna, gdy chcemy wyciągnąć jak najwięcej z projekcji filmu.

Ten element jest pilnowany przez osobę pilotującą realizację domowego kina THX. Jeśli nie zależy ci na certyfikacie, ale chcesz zadbać o najwyższą jakość – dopilnuj, by w Twoim domowym kinie zadbano o brak zakłóceń.

Jakość obrazu ma znaczenie

W dziedzinie technologii pokutuje jeden z największych mitów dotyczących kina domowego. Według tego mitu, gdy trochę zaczekasz, dostaniesz coś lepszego i tańszego. Jest w tym trochę prawdy, jeśli chodzi o rynek standardowych wyświetlaczy konsumenckich, jednak przy kupowaniu prywatnego projektora i ekranu do kina domowego takie podejście może mieć katastrofalne skutki.

W profesjonalnym domowym kinie THX zachowana jest równowaga między różnymi elementami. Szczególnie ważne jest kiedy chcemy zainstalować projektor do domu w naszej salce kinowej, ustalenie jego optymalnego miejsca.  Oprócz tego przeanalizowanie wielkości ekranu, pozycji widza i wysokości jego linii wzroku. Firmy zajmujące się fachowo realizacją prywatnych sal kinowych mają wiedzę na temat tego, z jakiego tworzywa powinien być wykonany ekran, jaka powinna być rozdzielczość obrazu czy też jakie techniczne aspekty projektora należy wziąć pod uwagę.

 

zdjęcie projektora, z półką z książkami w tle

 

Niektórzy ludzie są przekonani, że wystarczy im typowy konsumencki produkt, a potem są bardzo rozczarowani tym, jak on działa w praktyce. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy się zastanawiać, czym zastąpić oferowane na rynku produkty.  Wiele takich mniej wydajnych urządzeń projekcyjnych zaprojektowano z myślą o wygodzie użytkowania zamiast wydajności. Producenci chcą jest sprzedać dużych ilościach, więc są one zaprojektowane tak, by pasowały do wielu różnych typów pokojów, zwykle kosztem ich wydajności i jakości obrazu.

Na co pozwala wysoka wydajność projektora video?

Urządzenia zorientowane na wydajność są natomiast zaprojektowanie tak, by przede wszystkim zapewniały doskonałą jakość obrazu. Takie bezkompromisowe podejście do wysokiej jakości odtwarzania skutkuje tym, że pokój kinowy w domu trzeba specjalnie zoptymalizować pod kątem takiego urządzenia. Rezultat tych różnych filozofii jest taki, że zaprojektowane pod kątem wydajności urządzenie projekcyjne trudno dopasować do domowego kina bez znaczących zmian. Czasami może być to w ogóle niewykonalne.

Głębia koloru i czystość obrazu są oszałamiające. Prawdziwym dowodem na to jest świat kina komercyjnego. Jeśli w filmie króluje wysoka jakość obrazu i rozdzielczość, staje się on popularny i oglądają go tłumy. Filmy są obecnie tworzone w taki sposób, byśmy mogli je przeżywać z takim zaangażowaniem jak spektakle teatralne. Jest to doświadczenie, które możesz z powodzeniem przeżyć w swoim własnym kinie domowym, jeśli będziesz miał odpowiedni projektor. Istnieje wiele istotnych elementów, które wpływają na stworzenie naprawdę wspaniałego kina domowego.

Co daje kino THX w praktyce?

Kino THX to przede wszystkim domowe kino, któremu nadano certyfikat jakości. Jeśli chcesz otrzymać naklejkę potwierdzającą, że Twój prywatny pokój kinowy potrafi zapewnić wszystkie doznania, jakimi chcieli podzielić się ze światem twórcy Gwiezdnych Wojen – to podczas projektowania zapewnij sobie obecność kogoś uprawnionego do wystawienia takiego certyfikatu.

Jeśli wolisz bazować na swoich wrażeniach, a dodatkowo wiesz, że możesz zaufać firmie, która robi instalację w twoim domu – nie musisz decydować się na obecność pracownika Lucasfilmu. Warto jednak na etapie projektowania kina upewnić się, że ekipa zwróciła uwagę na elementy wyróżniane w certyfikacji THX.

Co jest najważniejsze, żeby uczynić kino domowe wyjątkowym miejscem? Wiara, że jest to możliwe. Czasami doświadczenia i przeżycia podczas oglądania filmu są tak wspaniałe, że zapominasz o tym, że oglądasz film. Domowe kino THX z certyfikatem, czy też takie, w którym po prostu zadbano o detale, ale nie wystawiono na to papieru – zapewnia niezapomniane emocje podczas emisji filmu czy innego sposobu wykorzystania sprzętu audio-video.

CINEMATIC