Arcam AVR10 – podstawowy amplituner Arcama

Brytyjski Arcam jako jeden z nielicznych producentów elektroniki użytkowej klasy premium, wypracował technologię, która pozwoliła mu tworzyć produkty niezwykle zaawansowane technologicznie, z dopracowaną elektroniką i bardzo wysokim poziomem jakości dźwięku. Od wielu lat Arcam wyspecjalizował się w projektowaniu amplitunerów kinowych, skupiając przede wszystkim na zagadnieniach brzmieniowych. Tworząc po drodze tak udane modele jak AVR350, AVR600 czy też AVR850.

Nowa linia amplitunerów do kina domowego powstała po dołączeniu firmy Arcam do grupy Harman. Oznacza to, że dzieli wiele rozwiązań i technologii z procesorami kinowymi opracowywanymi dla serii JBL Synthesis. Przy pracy nad najnowszą serią producent skupił swoja uwagę i wysyłek w dużej mierze na immersyjnych formatach dźwięku 3D. Rosnąca popularność formatów Dolby Atmos, DTS:X oraz Auro-3D wymusza na producentach obsługę większej ilości kanałów i bardziej zaawansowaną i wydajniejszą obróbkę sygnału audio. Dotyczy to nie tylko udoskonaleń w zakresie dźwięku przestrzennego, ale też systemów video. W ten sposób powstała nowa seria, w skład której wchodzą modele: Arcam AVR10, Arcam AVR20 oraz Arcam AVR30.

Oferując brzmienie dźwięku daleko wykraczające poza jakość oferowaną przez konkurencyjne urządzenia w zbliżonej klasie cenowej, urządzenia dość szybko zyskały miano produktów audiofilskich. Zaoferowały dźwięk, który dotychczas był zarezerwowany dla dobrej klasy systemów Stereo oraz zaawansowanych procesorów kinowych. Urządzenia doskonale sobie radzą zarówno w systemach dwukanałowych (stereo) jak i wielokanałowych. Niezależnie, czy słuchamy muzyki, oglądamy telewizję, czy też oglądamy film akcji.

możliwości Arcam AVR10
Arcam Dirac

Dirac

Arcam jako pierwszy na świecie producent amplitunerów postanowił, że zamiast pracować i rozwijać swój własny system korekcji akustyki pomieszczenia zdecyduje się na zaimplementowanie najbardziej wydajnego i efektywnego systemu , jakim jest Dirac. Od kilku lat Szwedzka firma stała się liderem w dziedzinie optymalizacji dźwięku za pomocą „inteligentnych” algorytmów i filtrów dostosowując brzmienie i charakterystykę częstotliwościową do pomieszczenia w którym znajduje się system audio.

Amplituner kina domowego Arcam (wszystkie modele) przy użyciu oprogramowania instalowanego na komputerze klasy PC, daje możliwość w pierwszym kroku konfiguracji wyboru obszaru jaki chcemy optymalizować pod kątem jakości brzmienia. Może to być jedno miejsce siedzące (nasz ulubiony fotel), kanapa lub audytorium, kiedy chcemy zoptymalizować dźwięk w salce kinowej z kilkoma rzędami lub widzowie siedzą porozrzucani w różnych częściach pomieszczenia.

Na samym końcu aplikacja komputerowa Dirac wyświetli nam główne wyniki pomiarów, sugerując jakiego typu korekcję w charakterystyce częstotliwościowej powinniśmy wprowadzić. Możemy zdać się na sugestie firmy Arcam, bądź wprowadzić swoje własne modyfikacje. Zarówno modyfikując przebieg charakterystyki częstotliwościowej, jak i wgrywając tzw. krzywą, która ma być naszym wzorcem brzmieniowym.

DOLBY ATMOS

Amplituner kina domowego Arcam AVR10 gwarantuje obsługę systemu dźwięku przestrzennego 3D – Dolby Atmos. Technologia ta zaimplementowana w produktach Arcam AVR10 w taki sposób, że przestrzenne brzmienie, które wypełnia całe pomieszczenie, również od góry, i wprawia słuchających w zachwyt. Niezależnie, czy słuchamy muzyki, filmu, czy też telewizji – Dolby Atmos sprawia, że zanurzamy się w świecie rozrywki i całkowicie oddajemy magii dźwięku.

Materiały filmowe i muzyczne wydane w formacie Dolby Atmos znajdziemy m.in. na płytach Blu-ray i UHD Blu-ray 4K. Zapewniają one przestrzenny dźwięk 3D, renderowany przez głośniki znajdujące się powyżej uszu słuchaczy. W przypadku formatów zawierających niewielką ilość kanałów przestrzennych – zwykle dodatkowe głośniki są montowane na suficie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat systemów Dolby Atmos oraz instalacji – zachęcamy do naszego artykułu opublikowanego na łamach naszego bloga.

Arcam Atmos Dolby
Arcam Atmos wzmacniacz

Amplituner do kina domowego Arcam AVR10 posiada standardowo wbudowany wzmacniacz dla systemów 7.1. Dodatkowe 4 głośniki do systemu Atmos możemy podłączyć wyłącznie stosując zewnętrzny wzmacniacz. Alternatywnie możemy zrezygnować z głośników tylnych i zamienić wyjścia ze wzmacniacza na nagłośnienie kanałów Atmos. Uzyskując tym samym system 7.1.4. Oprócz standardowego wyjścia SUB1 służącego do podłączenia aktywnego subwoofera, amplituner kina domowego Arcam AVR10 posiada dodatkowe wyjście SUB2 umożliwiające podłączenie drugiego subwoofera.

opcje Arcam AVR10

WYPOSAŻENIE

AVR10 to wysokiej klasy amplituner oferujący oszałamiający realizm i najwyższą jakość kina domowego. Dzięki imponującemu 12-kanałowemu rozwiązaniu i obsłudze najnowszych kodeków od Dolby, DTS oraz IMAX Enhanced, AVR20 jest przykładem niezrównanej jakości dźwięku i prawdziwej sztuki inżynierskiej.

AVR10 korzysta z wzmocnienia w klasie AB by uzyskać doskonałą przejrzystość dźwięku i wyjątkowo angażujące brzmienie. Audiofilskie wrażenia potęgowane są dzięki optymalizacji dźwięku za pomocą 12-kanałowej kalibracji Dirac, a także dzięki prostemu streamingowi muzyki z urządzeń mobilnych poprzez funkcje Apple Airplay2 lub Google Chromecast

Seria HDA czerpie pełnymi garściami z wieloletniego doświadczenia Arcama, jednej z najbardziej szanowanych firm audio w Wielkiej Brytanii, czego efektem jest najlepsza w dotychczasowej historii seria urządzeń audio naszej marki. Dzięki wykorzystaniu najlepszych komponentów i praktyk inżynierskich, seria HDA została stworzono by zaoferować Ci wiele lat wyjątkowych doznań dźwiękowych.

Układy wideo i audio obsługują obecne jak i nadchodzące technologie. Moduł sekcji video zawiera układy HDMI 2.0a z HDCP 2.2 4K „Ultra HD” dla obrazu 3D. Zapewniają one obsługę zarówno starszych formatów dźwięku i obrazu jak i najnowszych UHD Blu-ray 4K. W ten sposób każde nowo zakupione urządzenie będzie obsługiwane bez jakichkolwiek problemów.

Wewnętrzny tuner obsługuje w pełni zintegrowany system radia FM / DAB / DAB+ (zależnie od regionu). System oferuje dostęp do radia internetowego i usług UPnP na całym świecie dzięki możliwości podłączenia systemu do Internetu.  Dzięki temu zyskamy dostęp do nowych możliwości słuchania muzyki.

Amplituner można obsługiwać zarówno za pomocą pilota jak i poprzez złącze sieciowe Ethernet, integrując go z systemami automatyki lub zarządzając poprzez aplikacje sieciowe na telefonie/tablecie. Dodatkowo znajdziemy złącze RS232, gniazdo wyzwalacza 12 V i sterowanie podczerwienią.

PRZEZNACZENIE

Arcam AVR10 to bardzo dobra propozycja do małych pomieszczeń, gdzie odległości głośników od słuchaczy będą na tyle nieduże że moc na poziomie 60W przy obciążeniu wszystkich kanałów będzie wystarczająca. Urządzenie sprawdzi się w małych zestawach kina domowego oraz systemach, gdzie użytkownicy chcą połączyć funkcjonalność systemu kinowego i stereo. Z racji na wysoką muzykalność amplitunera, spełni on większość pokładanych w nim nadziei. Do większych pomieszczeń – sugerujemy wybrać wydajniejszy model AVR30, który zapewni lepszą dynamikę i swobodę grania. Do sali kinowej z kolei najlepiej zaopatrzyć się w procesor kinowy Arcam AV40.

Zdjęcie poniżej przedstawia tylny panel amplitunera kina domowego Arcam AVR20.

arcam avr2- avr30 tył

Specyfikacja techniczna

Tryby SurroundDolby Atmos, Dolby Surround DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete, DTSES 6.1 Matrix, DTS 5.1
System korekcjiDirac
Wspierane formatyFLAC, MP3, WAV, WMA, AAC
Moc wyjściowa80W (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.02% THD dla 2 kanałów)
Wejścia video7x HDMI 2.0b z HDCP2.2
Wyjścia video2x HDMI
Wejścia audio4x Coax, 2x Toslink
Wyjścia audioWyjście Pre-amp 7.1.4 – 12x RCA
PołączeniaEthernet
Wymiary (WHD)433 x 171 x 425 mm
Waga16,5 kg