Arcam AVR20 – amplituner kinowy

Arcam to jeden najlepiej rozpoznawalnych brytyjskich producentów specjalistycznego sprzętu audio. Firma ma swoją siedzibę niedaleko słynnego miasta uniwersyteckiego Cambridge, a jej historia rozpoczęła się od tego, że dwóch przyjaciół – miłośników muzyki i pasjonatów elektroniki – spotkało się w czasie studiów inżynierskich na Uniwersytecie Cambridge, a następnie założyło Amplification and Recording Cambridge w 1976 roku. Pierwszym produktem firmy był stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany A60. Dziś w ofercie Arcama również znajdziemy mnóstwo urządzeń dwukanałowych, ale niedawno zaprezentowano także kilka modeli zbudowanych z myślą o systemach kina domowego.

Nowa linia amplitunerów do kina domowego powstała po dołączeniu firmy Arcam do grupy Harman. Oznacza to, że dzieli wiele rozwiązań i technologii z procesorami kinowymi opracowywanymi dla serii JBL Synthesis. Przy pracy nad najnowszą serią producent skupił swoja uwagę i wysyłek w dużej mierze na immersyjnych formatach dźwięku 3D. Rosnąca popularność formatów Dolby Atmos, DTS:X oraz Auro-3D wymusza na producentach obsługę większej ilości kanałów i bardziej zaawansowaną i wydajniejszą obróbkę sygnału audio. Dotyczy to nie tylko udoskonaleń w zakresie dźwięku przestrzennego, ale też systemów video.

Arcam zawsze starał się być na czele zmian technologicznych. Jednym z obszarów zainteresowań, poza streamerami, DAC-ami i przedwzmacniaczami gramofonowymi, była muzyka surround i kino domowe. Dzisiaj Arcam oferuje jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie amplitunerów AV, procesorów oraz wielokanałowych końcówek mocy. Podczas wystawy CEDIA firma pokazała kilka nowych produktów, z których najbardziej interesujące wydają się amplitunery AVR10, AVR20 i AVR30. Uzupełniają one nową serię produktów AV, do której należy również procesor wielokanałowy AV40 oraz trzy wielokanałowe końcówki mocy – PA240, PA410 i PA720.

Model AVR20 jest udoskonaloną i bardziej rozbudowaną wersją modelu Arcam AVR10. Oferuje większą moc, dodatkowe wyjście video HDMI oraz daje użytkownikom możliwość podłączenia pod system 7.1.6, oferując 2 dodatkowe kanały względem modelu podstawowego.

Oferując brzmienie dźwięku daleko wykraczające poza jakość oferowaną przez konkurencyjne urządzenia w zbliżonej klasie cenowej, urządzenia dość szybko zyskały miano produktów audiofilskich. Zaoferowały dźwięk, który dotychczas był zarezerwowany dla dobrej klasy systemów Stereo oraz zaawansowanych procesorów kinowych. Urządzenia doskonale sobie radzą zarówno w systemach dwukanałowych (stereo) jak i wielokanałowych. Niezależnie, czy słuchamy muzyki, oglądamy telewizję, czy też oglądamy film akcji.

kino domowe Arcam
Arcam Dirac

Dirac

Analogicznie jak amplitunery starszej generacji oraz model bazowy AVR10, model ten wyposazony jest w system korekcji Dirac.

Amplituner kina domowego Arcam (wszystkie modele) przy użyciu oprogramowania instalowanego na komputerze klasy PC, daje możliwość w pierwszym kroku konfiguracji wyboru obszaru jaki chcemy optymalizować pod kątem jakości brzmienia. Może to być jedno miejsce siedzące (nasz ulubiony fotel), kanapa lub audytorium, kiedy chcemy zoptymalizować dźwięk w salce kinowej z kilkoma rzędami lub widzowie siedzą porozrzucani w różnych częściach pomieszczenia.

Na samym końcu aplikacja komputerowa Dirac wyświetli nam główne wyniki pomiarów, sugerując jakiego typu korekcję w charakterystyce częstotliwościowej powinniśmy wprowadzić. Możemy zdać się na sugestie firmy Arcam, bądź wprowadzić swoje własne modyfikacje. Zarówno modyfikując przebieg charakterystyki częstotliwościowej, jak i wgrywając tzw. krzywą, która ma być naszym wzorcem brzmieniowym.

DOLBY ATMOS

Amplituner kina domowego Arcam AVR20 gwarantuje obsługę systemu dźwięku przestrzennego 3D – Dolby Atmos. Technologia ta zaimplementowana w produktach Arcam AVR20 w taki sposób, że przestrzenne brzmienie, które wypełnia całe pomieszczenie, również od góry, i wprawia słuchających w zachwyt. Niezależnie, czy słuchamy muzyki, filmu, czy też telewizji – Dolby Atmos sprawia, że zanurzamy się w świecie rozrywki i całkowicie oddajemy magii dźwięku.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat systemów Dolby Atmos oraz instalacji – zachęcamy do naszego artykułu opublikowanego na łamach naszego bloga.

Arcam Atmos Dolby
Arcam Atmos wzmacniacz

Amplituner do kina domowego Arcam AVR20 posiada standardowo wbudowany wzmacniacz dla systemów 7.1. Dodatkowe 6 głośników do systemu Atmos możemy podłączyć wyłącznie stosując zewnętrzny wzmacniacz. Sam procesor jest w stanie obsłużyć system w standardzie 7.1.6. Oprócz standardowego wyjścia SUB1 służącego do podłączenia aktywnego subwoofera, amplituner kina domowego Arcam AVR20 posiada dodatkowe wyjście SUB2 umożliwiające podłączenie drugiego subwoofera.

Arcam AVR20 kino w domu

WYPOSAŻENIE

AVR20 to wysokiej klasy amplituner oferujący oszałamiający realizm i najwyższą jakość kina domowego. Dzięki imponującemu 12-kanałowemu rozwiązaniu i obsłudze najnowszych kodeków od Dolby, DTS oraz IMAX Enhanced, AVR20 jest przykładem niezrównanej jakości dźwięku i prawdziwej sztuki inżynierskiej.

AVR20 korzysta z wzmocnienia w klasie AB by uzyskać doskonałą przejrzystość dźwięku i wyjątkowo angażujące brzmienie. Audiofilskie wrażenia potęgowane są dzięki optymalizacji dźwięku za pomocą 12-kanałowej kalibracji Dirac, a także dzięki prostemu streamingowi muzyki z urządzeń mobilnych poprzez funkcje Apple Airplay2 lub Google Chromecast

Seria HDA czerpie pełnymi garściami z wieloletniego doświadczenia Arcama, jednej z najbardziej szanowanych firm audio w Wielkiej Brytanii, czego efektem jest najlepsza w dotychczasowej historii seria urządzeń audio naszej marki. Dzięki wykorzystaniu najlepszych komponentów i praktyk inżynierskich, seria HDA została stworzono by zaoferować Ci wiele lat wyjątkowych doznań dźwiękowych.

Układy wideo i audio obsługują obecne jak i nadchodzące technologie. Moduł sekcji video zawiera układy HDMI 2.0a z HDCP 2.2 4K „Ultra HD” dla obrazu 3D. Zapewniają one obsługę zarówno starszych formatów dźwięku i obrazu jak i najnowszych UHD Blu-ray 4K. W ten sposób każde nowo zakupione urządzenie będzie obsługiwane bez jakichkolwiek problemów.

Wewnętrzny tuner obsługuje w pełni zintegrowany system radia FM / DAB / DAB+ (zależnie od regionu). System oferuje dostęp do radia internetowego i usług UPnP na całym świecie dzięki możliwości podłączenia systemu do Internetu.  Dzięki temu zyskamy dostęp do nowych możliwości słuchania muzyki.

Amplituner można obsługiwać zarówno za pomocą pilota jak i poprzez złącze sieciowe Ethernet, integrując go z systemami automatyki lub zarządzając poprzez aplikacje sieciowe na telefonie/tablecie. Dodatkowo znajdziemy złącze RS232, gniazdo wyzwalacza 12 V i sterowanie podczerwienią.

Arcam AVR20 AVR30 Dolby Atmos

PRZEZNACZENIE

Arcam AVR20 to bardzo dobra propozycja do niedużych pomieszczeń, małych pokojów kinowych – gdzie odległości głośników od słuchaczy będą na tyle nieduże że moc na poziomie 80W przy obciążeniu wszystkich kanałów będzie wystarczająca. Urządzenie sprawdzi się w małych zestawach kina domowego oraz systemach, gdzie użytkownicy chcą połączyć funkcjonalność systemu kinowego i stereo. Z racji na wysoką muzykalność amplitunera, spełni on większość pokładanych w nim nadziei. Do większych pomieszczeń – sugerujemy wybrać procesor kinowy Arcam AV40.

arcam avr2- avr30 tył

Specyfikacja techniczna

Tryby SurroundDolby Atmos, Dolby Surround DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete, DTSES 6.1 Matrix, DTS 5.1
System korekcjiDirac
Wspierane formatyFLAC, MP3, WAV, WMA, AAC
Moc wyjściowa110W (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.02% THD dla 2 kanałów)
Wejścia video7x HDMI 2.0b z HDCP2.2
Wyjścia video3x HDMI
Wejścia audio4x Coax, 2x Toslink
Wyjścia audioWyjście Pre-amp 7.1.6 – 12x RCA
Wyjście Zone 2 – RCA
PołączeniaEthernet
Wymiary (WHD)433 x 171 x 425 mm
Waga16,6 kg