Rozsuwana ściana z TV –
panele maskujące ekran

Future Automation to brytyjski lider w dziedzinie systemów mocowań oraz rozwiązań automatycznych pozwalających na ukrycie i zamaskowanie telewizorów i innych urządzeń audio-video w przestrzeniach domowych.

System przesuwanych paneli (Future Automation SPS) jest referencyjnym i zarazem najbardziej wyrafinowanym spośród wszystkich rozwiązań pozwalających na całkowite ukrycie telewizora w ofercie producenta. Mechanizm wsuwa panel do wnętrza zabudowy a następnie przesuwa go w górę (lub w bok) w szczelinę za przedni panel maskujący. Odsłonięty ekran telewizora następnie przesuwany jest w stronę pomieszczenia. Wersja SPS-QA jest jeszcze bardziej rozbudowaną formą, ponieważ pozwala nie tylko wysunąć ekran ale również obrócić go w kierunku widzów.

To niesamowite i jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie szybko zyskało na popularności wśród architektów wnętrz i osób zajmujących się kreowaniem przestrzeni. Ściana przesuwna sprawia, że żaden z gości nawet nie domyśli się, że wewnątrz pomieszczenia został zainstalowany telewizor. Tym większy szok i niedowierzanie kiedy ekran wysuwa się ze ściany która jest jest prostopadle w kierunku do widzów. Po wysunięciu z zabudowy ściennej ekran dodatkowo obraca się w ustalonym kierunku.

Klasa produktu: High End
Orientacyjna cena:

Model SPS800-QA przeznaczony do TV 40″-55″:  82 000 PLN Brutto
Model SPS1200-QA przeznaczony do TV 60″-75″:  90 000 PLN Brutto
Model SPS1300-QA przeznaczony do TV 80″-98″:  113 000 PLN Brutto

Możliwości wykończenia ściany

Konstrukcja mechanizmu składa się z elektrycznie podnoszącego się panelu (lub 2 paneli) oraz mechanizmu wysuwającego telewizor a następnie obracającego go w ustalonym kierunku. W pozycji zamknięcia telewizor pozostaje niewidoczny i widzimy jednolitą ścianę z delikatnymi “przecięciami”, które dopiero po dłuższym zastanowieniu mogą sugerować że nacięcie na ścianie ma jakiś sens i cel.

Jeśli zapragniemy skorzystać z telewizora – ściana przesuwna uaktywni się, panel za którym znajduje się ekran najpierw schowa się do środka zabudowy a następne podniesie się, aby umożliwić wysunięcie ekranu. Jakby tego było mało – telewizor po wysunięciu obróci się pod ustalonym kątem w kierunku widzów.

Najpopularniejszym materiałem z której wykonywana jest zabudowa są panele drewniane, pokryte fornirem lub lakierowane na wybrany kolor. We wnętrzach nowoczesnych może się sprawdzić pokrycie elementami na bazie blachy lub delikatnego i bardzo lekkiego kamienia. Kluczowym elementem wpływającym na wybór mechanizm oraz jego cenę jest wielkość ekranu jaki chcemy zamontować oraz obciążenie jakie chcemy podnieść na ruchomym panelu.

Przykłady zastosowania

Mechanizm przesuwnych paneli – Future Automation SPS-QA jest oczywiście rzadziej stosowany niż wersja podstawowa – z racji na fakt, że najczęściej mamy możliwość umieszczenia telewizora w zabudowie na wprost kanapy z fotelami. W sytuacjach kiedy chcemy korzystać z kominka i zależy nam, aby stał się on głównym miejscem ozdobnym salonu – niewątpliwie lepiej byłoby ukryć telewizor za ścianą ruchomą znajdującą się w którejś z bocznych ścian. Innym rozwiązaniem byłyby duże przeszklenia na wprost kanapy, uniemożliwiające montaż telewizor w zabudowie ruchomej.