Arcam AV860 – przedwzmacniacz kinowy

Oprócz całej gamy amplitunerów kina domowego z różnego przedziału cenowego, Arcam ma również w zanadrzu produkt przeznaczony dla większych systemów kinowych oraz stereo. Mowa o procesorze kina domowego AV860.

Firma Arcam jest w oczach brytyjskich miłośników sprzętu AV dumą narodową na miarę Aston Martin. Ma solidną reputację i klasę, której mogą mu pozazdrościć konkurencji. Nie inaczej jest w przypadku procesora Arcam AV860.

Domowe sale kinowe oraz prywatne kina mają często to do siebie, że ich powierzchnia zwykle przekracza typowe, małe pomieszczenia odsłuchowe. Większe pomieszczenia – oznaczają większe zapotrzebowanie na moc i często również wyższą klasę komponentów użytych do produkcji urządzeń. AV860, czyli rasowy procesor do kina domowego powstał właśnie z myślą o salkach kinowych oraz osobach szukających bezkompromisowych rozwiązań (jak na dany budżet oczywiście).

Rezygnując z całej sekcji zasilającej w jaką wyposażone są typowe amplitunery z serii AVR, producent mógł sobie pozwolić na opracowanie oddzielnej sekcji dla toru zbalansowanego. Wyposażając AV860 w złącza XLR. W ten sposób możemy procesor podłączyć pod końcówkę mocy wyposażoną nie tylko w złącza typowe RCA, ale również XLR.

Typowe, rasowe instalacje kinowe są zawsze wyposażone w systemy dzielone. Z jednej strony po to aby móc zapewnić wyższą moc dla podłączonych zestawów głośnikowych, a z drugiej aby lepiej zadbać o kwestie chłodzenia. Dysponując kilkoma oddzielnymi końcówkami mocy możemy lepiej zaplanować chłodzenie naszej szafy rack i nie martwić się o przegrzanie systemu.

Funkcjonalnie AV860 wyposażony jest w te same rozwiązania, które spotykamy w amplitunerach klasy AVR850 poza oczywiście końcówkami mocy. Mamy zatem pełny komplet gniazd znany już z tylnej płyty amplitunerów. Na pokładzie system korekcji Dirac Live oraz pakiet złącz XLR.

Przedwzmacniacz kina domowego AV860 zdobył status referencyjnego urządzenia w opinii magazynu Home Cinema Choice.
„Referencyjny procesor/przedwzmacniacz z wysublimowanym dźwiękiem. Musisz jednak zainwestować swój czas (lub zapłacić komuś), aby właściwie go sparametryzować”.

Wnętrze Arcam AV860

Dirac

Procesor kinowy / przedwzmacniacz kinowy Arcam AV860  przy użyciu oprogramowania instalowanego na komputerze klasy PC oraz dołączonego mikrofonu pomiarowego, daje możliwość w pierwszym kroku konfiguracji wyboru obszaru jaki chcemy optymalizować pod kątem jakości brzmienia. Może to być jedno miejsce siedzące (nasz ulubiony fotel), kanapa lub audytorium, kiedy chcemy zoptymalizować dźwięk w salce kinowej z kilkoma rzędami lub widzowie siedzą porozrzucani w różnych częściach pomieszczenia. Do pomiarów wykorzystujemy standardowy mikrofon dołączony do zestawu z amplitunerem lub mikrofon zewnętrzny, jeśli takowym dysponujemy.

Na samym końcu, po wykonaniu wielu pomiarów akustycznych w różnych miejscach odsłuchowych – oprogramowanie Dirac wyświetli nam główne wyniki pomiarów, sugerując jakiego typu korekcję w charakterystyce częstotliwościowej powinniśmy wprowadzić. Możemy zdać się na sugestie producenta co do optymalnego brzmienia, bądź wprowadzić swoje własne modyfikacje. Zarówno modyfikując przebieg charakterystyki częstotliwościowej, jak i wgrywając tzw. krzywą, która ma być naszym wzorcem brzmieniowym.

Kalibracja Dirac Arcam

DOLBY ATMOS

Identycznie jak amplitunery z oferty producenta, przedwzmacniacz kinowy Arcam AV860 dysponuje pełnym wsparciem technologii Dolby Atmos. Dzięki najnowszym kodekom dźwięku przestrzennego 3D możemy zanurzyć się w dźwięku dochodzących do nas ze wszystkich kierunków. Dochodzi do nas sygnał ze wszystkich kierunków oferując niespotykane wcześniej wrażenia odsłuchowe. Znacznie łatwiej możemy odnieść lokalizację poszczególnych elementów dźwiękowych w przestrzeni. Jednak bez ewidentnego, punktowego rozmieszczenia, jak ma to miejsce przy mniejszej ilości głośników. Otacza nas sygnał dochodzący ze wszystkich kierunków.

Nowy format pozwala połączyć ze sobą standardowe zestawy wielokanałowe z nagłośnieniem sufitowym.

Formaty Dolby Atmos głośniki

DTS:X

Możesz samodzielnie ocenić, czy bardziej naturalne i bardziej efektowne ścieżki dźwiękowe oferuje Dolby Atmos, czy konkurencyjny DTS:X. Powstały na podobnej zasadzie i realizujący identycznie założenia – dźwięk dochodzący do nas ze wszystkich stron, otaczający i wprowadzający nowy „realizm”. Oba formaty spotykamy na najnowszych nagraniach płyt UHD 4K.

AURO-3D

Trzecim, chociaż najstarszym formatem dźwięku 3D jest popularny głównie wśród miłośników muzyki wielokanałowej – Auro-3D. Przez wielu posiadaczy systemów wielokanałowych 3D system ten uznawany jest za najlepszy format przestrzenny i chociaż jego popularność jest mniejsza niż innych, warto docenić jego system uprzestrzenniania. Działa on fenomenalnie.

formaty dźwięku 3D

PRZEZNACZENIE

Przedwzmacniacz kina domowego Arcam AV860 to propozycja dla średniej i wyższej klasy systemów kinowych oraz osób chcących połączyć ze sobą funkcje kina i muzyki. Naszym zdaniem to bardzo rozsądna propozycja do systemów dzielonych zapewniająca bardzo wysoką jakość dźwięku i spore możliwości w zakresie kalibracji dźwięku. Potężną robotę „robi” tutaj system Dirac Live, który ma bardzo duże możliwości i jest bardzo efektywnym narzędziem.

Dodatkowo Arcam oferuje sterowniki do systemu Control4, który znacznie ułatwia zarządzanie procesorem w systemie kinowym. Ułatwiając automatyzację procesów występujących podczas typowych seansów.

Jedynym istotnym mankamentem z punktu widzenia użytkownika jest tylko 1 bank pamięci na ustawienia Dirac Live. Pozwala to na zapisanie jedynie jednej, wybranej krzywej charakterystyki częstotliwościowej. Z jednej strony ogranicza to w pewnej sposób możliwości kalibracji systemu pod różne gusta i preferencje, a z drugiej znacznie ułatwia użytkowanie – wprowadzając jedną krzywą „uniwersalną” nie musimy się zastanawiać który preset wybrać do danego seansu czy odsłuchu…

Doskonałe rezultaty osiągamy łącząc procesor AV860 z końcówkami mocy Procella Audio DA-05/DA-06/DA-07 we współpracy z nagłośnieniem kinowym Procella Audio. Z racji na cenę jak i samo przeznaczenie, AV860 najczęściej znajdzie swoje miejsce w dedykowanej sali kinowej z projektorem oraz wielkim ekranem projekcyjnym i profesjonalnym nagłośnieniem.

tył panel AV860

Recenzje i nagrody

AV860 klasa referencyjna test

Niezwykle potężne połączenie procesora AV860 AV z końcówkami mocy stworzyło prawdziwy hit w naszym systemie kinowym. Jest to czysta fascynacja kinem domowym i nie pozostawia nic do życzenia: suwerenność i kontrola we wszystkich sytuacjach połączone z niesamowitym angażującym dźwiękiem. Całość tworzy odurzającą atmosferę do słuchania i oglądania.

recenzja Arcam AV860

„Dla tych, którzy oczekują najwyższej jakości dźwięku w swoim zestawie kina domowego, zestaw stworzony na bazie AV860 powinien być pierwszym wyborem. Jednak przyjemność posiadania takiego systemu nie należy do najtańszych.”

recenzja przedwzmacniacza kinowego

„Referencyjnej klasy przedwzmacniacz / procesor który brzmi wyrafinowanie i z elegancją. Musisz jednak zainwestować czas (lub zlecić to profesjonalistom), aby prawidłowo go skonfigurować. Nie mam wątpliwości aby zarekomendować urządzenie do systemu kosztującego powyżej 100 000 zł. A nawet więcej, system kosztujący 10x więcej nie powstydziłby się AV860.”

Specyfikacja techniczna

Tryby SurroundDolby Atmos, Dolby Surround DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete, DTSES 6.1 Matrix, DTS 5.1
System korekcjiDirac
Wspierane formatyFLAC, MP3, WAV, WMA, AAC
Moc wyjściowa
Wejścia video7x HDMI
Wyjścia video3x HDMI (2 strefy)
Wejścia audio4x SPDIF, 2x Toslink, 6x RCA, USB, ARC
Wyjścia audio7.1.4 – 12x RCA, 12x XLR
PołączeniaEthernet
Wymiary (WHD)433 x 171 x 425 mm
Waga10,25 kg