SONY FWD-65A95K REFERENCYJNY
TELEWIZOR QD-OLED SONY 2022
Oto pierwszy telewizor QD-OLED, którego premiera miała miejsce podczas targów CES 2022 i stała się jednocześnie najjaśniejszym punktem tegorocznej (2022) oferty spod znaku Bravia.
Dotychczas za najlepszą technologię użytą w produkcji telewizorów (matryce) uważano jednoznacznie – OLED. Jednak wraz z rokiem 2022 monopol na matryce OLED został zerwany. Do LG Display, dołącza Samsung Display i od startu wysoko zawiesza poprzeczkę. Zamiast WOLED, czyli białych organicznych diod, otrzymujmy QD-OLED. Mamy więc warstwę niebieskich diod organicznych (gdzie każda dioda odpowiada za pojedynczy piksel), co jest istotą ekranów OLED i wszelkich innych samo-emisyjnych, a nie tych, gdzie matryca jest jedynie „podświetlana”, jest tu też warstwa kropek kwantowych. Technologia QD-OLED to na dzień dzisiejszy to wyższa jasność, od pozostałych ekranów OLED dostępnych na rynku, w SDR i HDR, oraz pełniejsza paleta kolorów. Najbardziej widać to moim zdaniem na bieli, która jest bielsza.
Modele Sony FWD-55A95K oraz FWD-65A95K są pierwszymi i jak na razie jedynymi telewizorem QD-OLED na świecie.
Różnice QD-OLED a OLED, WOLED
Panele OLED dostarczane przez LG Display wykorzystują niebieskie i żółte diody OLED do generowanie jasnych pikseli, które następnie przechodzą przez filtry kolorów w celu utworzenia czerwonych, zielonych i niebieskich subpikseli. W niektórych modelach dochodzi do nich jeszcze czwarty, biały subpiksel.
Panele QD-OLED tworzone przez Samsung Display emitują natomiast niebieskie światło, które przechodzi przez warstwę kropek kwantowych, by częściowo zmienić się w czerwony i zielony. Brak filtra kolorów sprawia, że wydajność energetyczna światła jest większa, co powinno zaowocować większą jasnością.
Czym tak naprawdę różni się matryca QD-OLED od WOLED, stosowanej obecnie we wszystkich telewizorach tego typu na świecie? Samsung Display wykorzystuje w procesie wytwarzania niebieskie diody organiczne w połączeniu z czerwonymi i zielonymi konwerterami bazującymi na kropce kwantowej. LG Display stosuje zamiast nich filtry i właśnie tu tkwi największa rozbieżność. Efektem jest znacznie lepsza i bardziej naturalna reprodukcja kolorów.
JASNOŚĆ QD-OLED
W trakcie zamkniętych pokazów oraz zamkniętych demonstracji, pracownicy Samsung Display oraz SONY zmierzyli 1000 nitów w 10-procentowym oknie na matrycy QD-OLED dedykowanej telewizorom. Dla porównania, matryce WOLED cechują się w tym zakresie jasnością pomiędzy 700 a 1000 nitów. Wedle informacji SD, panele QD-OLED mogą potencjalnie osiągać nawet 1500 nitów w 3-procentowym oknie. Na obszarze całego ekranu skumulowana jasność QD-OLED ma wynosić około 200 nitów. Pod względem czerni, QD-OLED nie zaoferuje wyraźnego przełomu, zapewni natomiast jeszcze lepsze kąty widzenia niż WOLED. Ponadto matryce QD-OLED będą generować mniej widocznych odbić i refleksów.
Żywe kolory i czysta czerń zapewniające realistyczną głębię
Sterująca panelem OLED(QD-OLED) technologia XR OLED Contrast Pro zapewnia realistyczny kontrast z najżywszymi kolorami. Ten telewizor OLED jest wyposażony w płytę rozpraszającą ciepło i czujnik temperatury, dzięki czemu procesor Cognitive Processor XR™ może sterować światłem z uwzględnieniem temperatury ekranu. W rezultacie w porównaniu ze standardowym telewizorem OLED jaskrawość kolorów wzrasta nawet do 200%.
PRIMESUPPORT – POMOC TECHNICZNA I PRIORYTETOWE WSPARCIE SERWISOWE
Posiadaczom profesjonalnych telewizorów serii FW przysługuje trzyletni pakiet PrimeSupport, na który składają się wyjątkowe korzyści. Najważniejszą z nich jest świadczona w standardzie usługa wymiany na fabrycznie nowy zamiennik zamiast naprawy. To bardzo istotne ułatwienie dla osób ceniących swój czas. Sony dodatkowo umożliwia wykupienie pakietu PrimeSupport Plus, która wydłuża trzyletnią opiekę w ramach standardowego pakietu PrimeSupport o kolejne dwa lata i zapewniających dostęp do specjalistycznego wsparcia oraz pomocy technicznej przez 5 lat od daty zakupu.
Przywracanie faktur i interpolacja do rozdzielczości 4K
Technologia interpolacji XR 4K nadaje obrazowi z każdego źródła jakość zbliżoną do 4K. Procesor Cognitive Processor XR™ przetwarza ogromne ilości danych i inteligentnie rekonstruuje faktury i detale, by zwiększyć realizm obrazu.
Inteligentna analiza ruchu nadająca płynność szybkim akcjom
Aby zapobiec zamazaniu obiektów w ruchu, technologia XR OLED Motion wykorzystuje procesor Cognitive Processor XR™ do wykrywania i analizy zawartości kolejnych klatek. Następnie generuje dodatkowe obrazy i wstawia je między źródłowe klatki, zapewniając wyraźny, płynny ruch w szybkich akcjach na ekranie.
Piękne kolory niezależnie od kąta oglądania
Oglądanie obrazu pod kątem to teraz prawdziwa przyjemność. Samoświecący panel nowej generacji OLED(QD-OLED) w modelu A95K utrzymuje stałą luminancję, dzięki czemu kolory pozostają stabilne i wierne niezależnie od kąta oglądania.
Mniej odbić i odblasków, intensywne wrażenia wizualne
Dzięki tej technologii przetwarzania obrazu materiały Full HD znacznie bardziej przypominają jakością obraz 4K Ultra HD. Sytstem tworzenia realizmu pozwala uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Rewolucyjna funkcja łagodnej gradacji wygładza niepłynne przejścia tonalne, spotykane szczególnie często w ciemych partiach obrazu.
Ekran jest głośnikiem, mocny dźwięk pasuje do obrazu
Dzięki technologii Acoustic Surface Audio+™ dźwięk dobiega wprost z ekranu wprowadzanego w wibracje przez duże siłowniki. Emitowany dźwięk przemieszcza się wraz z akcją, dzięki czemu słuchasz bardziej realistycznej ścieżki dźwiękowej i wyjątkowo wyraźnych, naturalnych dialogów. W uzyskaniu żywego, filmowego dźwięku pomagają też subwoofery z lewej i prawej strony.
Mocniejsze, bardziej realistyczne ścieżki dźwiękowe
Dwa duże, idealnie okrągłe siłowniki w telewizorze A95K pozwalają uzupełnić każdy obraz jeszcze mocniejszym i bardziej realistycznym dźwiękiem. Wprowadzając ekran w wibrację, siłowniki te wytwarzają czyste tony średnie i wysokie. Rezultat to urzekający dźwięk idealnie pasujący do akcji na ekranie.
Niezwykle szeroka paleta naturalnych, intensywnych barw
Żaden z naszych paneli nie oferuje równie szerokiej palety barw jak nowy OLED(QD-OLED). Do jej uzyskania przyczynia się procesor Cognitive Processor XR™, odtwarzający naturalne, miłe dla oka kolory i odcienie. Dzięki niemu obraz ma żywe kolory i realistyczne faktury przy każdym poziomie jasności.
Realistyczna głębia, czysta czerń i żywsze kolory
Dzięki połączeniu panelu OLED(QD-OLED) z technologią XR OLED Contrast Pro kolory obrazu tego modelu są do 200% jaskrawsze niż na standardowych odbiornikach, a sceny urzekają czystą czernią i niezwykle żywymi barwami. Procesor Cognitive Processor XR™ ulepsza obraz dokładnie tak jak robi to nasz zmysł wzroku, widzisz więc każdy szczegół zarówno w najjaśniejszych jak i najciemniejszych fragmentach sceny.
DLA KOGO?
Sony FWD-65A95K to referencyjny QD-OLED Sony dla pasjonatów wielkiego ekranu w najlepszej jakości. Flagowy model Sony na rok 2022 w tej technologii to przekątna 65 cali, unikalna podstawa, potężny procesor X1 i wyjątkowy system Acoustic Surface. Nie ma wątpliwości, że fani referencyjnej jakości obrazu sięgną po odbiornik od Sony, bo jego głównym atutem jest absolutnie rewelacyjna jakość obrazu, która w połączeniu z autorskimi technologiami i unikalnym wyglądem sprawi radość właścicielowi jeszcze wiele lat po zakupie.
Specyfikacja techniczna
Rozdzielczość | 4K UltraHD (3840×2160) |
Technologia wyświetlania | QD-OLED |
Przekątna | 65 cali |
Szczytowa jasność HDR | >1 000 cd/m2 |
Obsługiwane formaty HDR | HDR10 / HLG / Dolby Vision |
Połączenia | Ethernet / Wi-Fi / Bluetooth |
Wymiary | 1444mm x 837mm x 43mm |
Waga | ok. 27 kg |