Laserowy projektor 4K w super cenie!

W maju 2022 Sony zaprezentowało światu 2 nowe projektory do kina domowego – modele VPL-XW7000ES oraz VPL-XW5000ES. Model XW5000ES jest podstawowym urządzeniem w ofercie producenta i ma zapełnić lukę po doskonałych VW290ES oraz VW590ES. W odróżnieniu od swoich poprzedników, oferuje laserowe źródło światła. Idąc z duchem czasu Sony spełnia oczekiwania klientów oferując im lepszą jakość w niższej cenie.

Najnowszy projektor laserowy od Sony – 4K VPL-XW5000ES zapewnia immersyjny i wciągający widza obraz, sprawiając że kinowa rozrywka klasy wyższej staje się dostępna dla szerszego grona odbiorców. To prawdopodobnie najmniejszy i najbardziej kompaktowy projektor laserowy z natywną rozdzielczością 4K na świecie.

Laserowy rzutnik 4K Sony VPL-XW5000ES

Najważniejsze cechy projektora to:

  • Nowy, natywny panel SXRD 0,61” o rozdzielczości 3840×2160
  • Bardzo wysoka jasność wynoszącą 2000 ANSI lumenów
  • Procesor X1 Ultimate dedykowany do projektorów 4K HDR
  • Specjalny tryb projekcji obrazu IMAX Enhanced
  • Niewielka obudowa w kolorze czarnym i białym


SONY VPL-XW5000ES – najtańszy laserowy projektor natywny 4K

panel sxrd 4k sony

Nowy natywny panel SXRD

Nowej generacji panel SXRD pozwoli Ci przeżyć i zobaczyć niewiarygodnie wręcz realistyczne zdjęcia z natywnym 4K, który oferuje aż 8,3 miliona pikseli (3840 x 2160). Dzięki całkowicie nowemu panelowi SXRD o przekątnej 0,61 cala, będziesz cieszyć się wysoką jasność, atramentowa czerń, żywym kolorom, bogatym w tony i tekstury oraz wyraźnym scenom zawierającym ruch kinowy.

W stosunku do starszej generacji, nowy panel SXRD oferuje wyższy stopień odbicia światła i bardziej równomierną powierzchnię, dzięki której zyskujemy nie tylko na jasności ale również na kontraście. Poczynione modyfikacje w strukturze paneli poskutkowały poszerzeniem palety wyświetlanych kolorów jak i lepszej gradacji odcieni.

Jasność wynoszącą 2000 ANSI lumenów

Projektor Sony VPL-XW5000ES został wyposażony w laserowe źródło światła, zamiast tradycyjnej lampy stosowanej w podstawowym segmencie. Jasność ta pozwoli na komfortową pracę urządzenia w małych i średniej wielkości systemach kina domowego. Oferując realistyczny i doskonale nasycony obraz.
Wydajne diody laserowe napędzą bez większych problemów ekrany o szerokości dochodzącej do 300 cm w podstawie.

 

Dynamic HDR Enhancer
projektor Sony VPL-XW5000ES

Projektor laserowy SONY VPL-XW5000ES o natywnej rozdzielczości

projektory sony dynamika

Procesor X1 Ultimate dedykowany do projektorów 4K HDR

Efekt HDR w dużej mierze jest również uzyskiwany poprzez właściwe algorytmy obliczeniowe. Przy najnowszej generacji projektorów kinowych inżynierowie na warsztat wzięli układ video pracujący w telewizorach serii BRAVIA. Udoskonalili go pod kątem współpracy z projektorami 4K UHD. Odpowiada on za przetwarzanie sygnału video i dostosowanie go do optymalnej projekcji.

Niesamowita moc tego procesora obrazu umożliwia zaawansowane przetwarzanie danych, z optymalizacją w czasie rzeczywistym każdego obiektu na ekranie. Rezultatem są obrazy o wysokim zakresie dynamicznym o teksturach, kolorze, kontraście i realizmie z projektorów kina domowego Sony.

Całość uwzględnia oczywiście budowę projektora i jego potencjał tkwiący z laserowym systemie dynamicznej regulacji natężenia światła.

Specjalny tryb projekcji obrazu IMAX Enhanced

Projektory Sony 4K są kompatybilne z materiałem typu „IMAX Enhanced” który znajdziemy na niektórych tytułach płyt UHD Blu-ray. Ulepszone treści, dzięki którym projektor jest gotowy do dostarczenia lepszej, bardziej zapierającej dech w piersiach wizualizacji IMAX. Podaj jaką masz wielkość ekranu i skorzystaj ze zoptymalizowanej jakości obrazu dzięki systemowi „IMAX Enhanced.”

imax sony
szeroki gamut sony

Pokrycie szerokiej palety barw

Cechą niezwykłą i unikalną projektora jest uzyskanie aż 95% pokrycia palety barw DCI-P3 bez użycia dodatkowego filtra kolorów, który wymusza zwykle znaczącą redukcję poziomu jasności. Zyskujemy zatem 2 pieczenie na 1 ogniu: wysoką jasność i szeroką paletę barw. Elementy, które dotychczas nie szły w parze, a dzięki nowej technologii od Sony – stały się dostępne.

Unikalne cechy

Sony VPL-XW5000ES

Urządzenia jest nie tylko najtańszym projektorem laserowym z natywną rozdzielczością 4K, ale również jednym z najjaśniejszych rzutników w swoim segmencie. Oznacza to, że mogą go używać osoby planujące montaż systemu projekcyjnego w salonie lub pracę z dużymi przekątnymi.

Obudowa dostępna w białym kolorze pozwoli na bezinwazyjny montaż pod sufitem w salonie i innych pokojach użytkowych. Z kolei bardzo wysoka jasność sprawi, że efekt HDR będzie błyszczał nawet na dużych ekranach projekcyjnych. Kompaktowe wymiary obudowy pozwolą na wkomponowanie projektora do większości pomieszczeń.

Stworzony dla graczy

sony XW5000ES gry
Nowa generacja projektorów kinowych Sony XW została również zoptymalizowana pod kątem graczy. Segment gier video rozwija się niezwykle dynamicznie i producenci doskonale zdają sobie sprawę, że wielu posiadaczy systemów kinowych będzie korzystała w nich z konsol do gier oraz rozbudowanych komputerów. W graniu niezwykle ważna jest kwestia odświeżania obrazu i czasu reakcji matrycy na zmiany ruchu. Stąd Sony, jako właściciel konsoli Playstation 5 olbrzymi nacisk położył właśnie na ten aspekt. Sprawiając, że czas reakcji projektorów Sony VPL-XW5000ES oraz Sony VPL-XW7000ES należy do najniższych w segmencie. Na tym samym poziomie co czas reakcji telewizorów serii Bravia. Lepszym rozwiązaniem dla graczy są jedynie profesjonalne monitory tzw. gamingowe.

PRZEZNACZENIE

Chociaż projektor Sony VPL-XW5000ES jest urządzeniem typu “entry level” oferuje bardzo wysoką jakość i bardzo dobre parametry zważywszy na cenę i klasę produktu. Bardzo wysokie pokrycie palety barw pozwoli na lepszą eksplorację kolorów i bardziej naturalne doznania i emocje. Realizm przenosi się na bardziej intensywne przeżywanie oglądanej akcji.

Dla kogo jest ten rzutnik?
Z pewnością dla osób szukających bardzo dobrego, aczkolwiek relatywnie taniego / atrakcyjnie wycenionego urządzenia. To doskonała oferta dla osób rozpoczynających przygodę z kinem, lub osób które dotychczas korzystały z rozwiązań bardziej budżetowych. Wysoka żywotność lasera pozwoli na projekcję, bez zamartwiania się kosztami eksploatacyjnymi.

Sony VPL-XW5000 – Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość4K UltraHD 3840 x 2160
Technologia wyświetlania0.61-cala natywny panel SXRD (3840 x 2160) x3
Jasność2000 Lumenów
Kontrast dynamiczny∞ : 1
Lens Shift+/-71% pionowy & +/-25% poziomy
Pobór mocy420 W
Waga14 kg
Wymiary (WHD)460 x 200 x 472 mm