Subwoofer balansujący

Subwoofer balansujący to dla większości osób zapewne nowe hasło z którym się spotykają. Jego ideą jest zastosowanie głośnika niskotonowego w połączeniu ze znacznie większym subwooferem głównym. P10Si jest zwykle stosowany jako dodatkowy (a najlepiej jeśli zastosujemy trzy) subwoofer, którego zadaniem jest wyrównanie wpływu modów na odpowiedź częstotliwościową pomieszczenia. Takie niskotonowe głośniki balansujące ustawiamy w różnych miejscach, aby finalnie dźwięk basu był możliwie najbardziej zbliżony we wszystkich miejscach odsłuchu.

W pomieszczeniu kinowym najwięcej problemów sprawiają niskie częstotliwości. Są one nierozerwalnie związane z wymiarami własnymi pomieszczenia. Stąd też prawidłowa lokalizacja subwoofera jest  kluczem do uzyskania dobrej jakości dźwięku. Badania przeprowadzone przez przez specjalistów z firmy Harman (prowadzone pod przewodnictwem Todd Welti) udowodniły, że w warunkach domowych najbardziej równomierne rozłożenie niskich częstotliwości uzyskujemy przy 4 subwooferach, zaś stosunkowo satysfakcjonujące efekty już przy 2 subwooferach.  Z tą własnie myślą powstał niewielki, balansujący subwoofer P10Si.

Swoboda instalacji

Zastosowanie w pomieszczeniu kinowym lub odsłuchowym jednego lub kilku subwooferów P10Si pozwala na zastosowanie kilku lokalizacji z których odtworzymy niskie częstotliwości, w ten sposób stworzymy bardziej jednorodne pokrycie basem wszystkich miejsc odsłuchowych. Niewielkie rozmiary P10Si pozwalają na olbrzymią swobodę w zakresie umiejscowienia subwoofera. P10Si pozwala zoptymalizować pokrycie basem w pomieszczeniu w połączeniu z dowolnym subwooferem z oferty Procella Audio.

P10Si jest zbudowany w oparciu o pojedynczy 10 calowy głośnik o długim skoku membrany. Używa 2.5 calowej cewki celem zredukowania zniekształceń. Subwoofer jest konstrukcją pasywną i wymaga zewnętrznego wzmocnienia, najlepiej przy użyciu końcówek mocy Procella DA05-DSP lub DA06-DSP.

P10Si jako sekcja niskotonowa

P10Si może być wykorzystany oprócz tradycyjnej formy samoistnego subwoofera jako głośnik niskotonowy będący częścią zestawu pełno-pasmowego. Kolumna głośnikowa P610 jest konstrukcją składającą się z zestawu P6 (wysokotonowy i średniotonowy) oraz P10Si (niskotonowy). W ten sposób powstaje pełnopasmowa kolumna zgodna z kryteriami przyjętymi przez THX. Zestaw taki możemy wykorzystać jako kolumny przednie i uzyskamy w ten sposób pełną i kompletną kolumnę, grającą szczegółowym i czystym basem.

Specyfikacja techniczna

Pasmo przenoszenia-3dB @26 Hz
Maksymalne SPL113dB @50 Hz
Komponenty10 calowy głośnik z 2 calową cewką w obudowie zamkniętej o objętości 18 litrów
Skuteczność92dB (1m/1W)
Wzmacniacz rekomendowanyProcella Audio DA05-DSP /Procella Audio DA06-DSP
Waga10,6 kg
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość)365mm x 540mm x 150mm