“Silnik” basowy

Subwoofer P18 był przez długi czas standardem w dziedzinie reprodukcji niskich częstotliwości. Wykorzystywany w instalacjach przez najlepsze firmy akustyczne na świecie zyskał szybko status “najlepszego subwoofera do sali kinowej”. Dla niektórych jednak 2 woofery o średnicy 18 cali zamknięte w niedużej obudowie to za mało! Z myślą o nich powstał “generator basu” jak określa sam producent swój model V18.

Dostarczając 137 dB w trybie ciągłym i w szczycie aż 143 dB, nowy model V18 okazał się nową referencją w świecie subwooferów (do czasu pojawienia się w 2019 roku najnowszego i najmocniejszego subwoofera V21). W tej imponującej swoimi gabarytami obudowie, Procella zainstalowała dwa 18″ głośniki w układzie V po to aby zredukować zniekształcenia, poprawić odpowiedź transjentów oraz zredukować wychylenia się wooferów przy najwyższych poziomach SPL.

Konstrukcja bliźniaczych 18 calowych przetworników o szerokim wychyleniu posiada neodymowe magnesy i 4 calowe cewki z dodanymi pierścieniami aluminiowymi demulacyjnymi w celu redukcji zniekształceń. Sub serii V18 generuje subsoniczne częstotliwości rozciągnięte do 18 Hz przy bardzo wysokich poziomach.  Identycznie jak większość konstrukcji, V18 to pasywna konstrukcja wymagająca dedykowanego wzmacniacza z procesorem DSP. Możemy zastosować rackową końcówkę mocy DSP Procella DA-06 DSP o mocy 2x 600 Watt, mocniejszą końcówkę mocy DA07 dostarczając 2x 1450 Watt  lub najmocniejszą końcówkę mocy DA5000 która dostarczy 2x 2500 Watt.

Każda z końcówek mocy wyposażona w układ DSP posiada specjalne filtry i profile zoptymalizowane do współpracy z subwooferami (i zestawami głośnikowymi) Procella Audio. Jeśli chcemy odtworzyć naturalne efekty z zakresu niskich częstotliwości – V18 jest optymalnym rozwiązaniem.

Nietypowa konstrukcja w układzie V – zwiększa wydajność, obniża zniekształcenia i poprawia przekaz transjentów.

Źródłem niezwykłej głośności tego subwoofera jest gigantyczna 4″ cewka pozwalająca osiągnąć wysoki poziom ciśnienia dźwięku SPL dla najniższych częstotliwości, ledwo słyszanych przez ludzkie uszy. Opracowując V18 udało się szwedzkiemu producentowi stworzyć nowy wzorzec dla subwooferów dla którego jedyną konkurencją jest jego mocniejszy i nowszy brat – najmocniejszy subwoofer V21.

Wgniata w fotel

V18 to potężny subwoofer który wgniata w fotel i sprawia, że czujemy dźwięk na swoim ciele.
Pracuje w oparciu o 2 głośniki 18-calowe zamknięte w bardzo dużej, bo aż 205 litrowej obudowie. Subwoofer waży aż 74 kg, co sprawia że jego przemieszczanie po pokoju nie należy do łatwych i przyjemnych zajęć. Dodajmy, że to w dalszym ciągu konstrukcja pasywna, zgodnie z filozofią producenta – zapewnia większą swobodę i komfort każdej profesjonalnej instalacji kinowej.

To, że czujemy bas jak i wszystkie dźwięki generowane przez układ 2 głośników 18 calowych ma swoją cenę. I nie jest to tylko i wyłącznie cena samego głośnika, ale również ilość miejsca którą musimy wygospodarować w salce. Głębokość V18 wynosi aż 67 cm, przy ponad 100 cm szerokości i 52 cm wysokości! Nie jest to z pewnością rozwiązanie do typowych pomieszczeń do 20m2.

Procella Audio V18 identycznie jak pozostałe subwoofery w ofercie producenta mają 2 główne zadania:

  • zapewnić najbardziej autentyczny przekaz muzyczny z możliwych
  • dostarczyć odpowiednią ilość ciśnienia akustycznego do miejsc odsłuchowych

Aby to było możliwe musi być zachowana odpowiednia proporcja pomiędzy mocą a precyzją przetwarzania, oraz rezygnacja z „upiększenia” brzmienia podbiciem poziomu częstotliwości basowych kosztem szczegółowości i dynamiki. Subwoofer ma uzupełniać tak bardzo cenione, klarowne i transparentne brzmienie zestawów głośnikowych Procella Audio o częstotliwości z zakresu niskiego i najniższego pasma.

Czujemy bas i wstrząsy

Już same gabaryty V18 wskazują, że dostarczy odpowiednią dawkę wstrząsów i uderzeń, które skutecznie poczujemy na swoim ciele. Natomiast nie powinniśmy traktować go jako najskuteczniejszą metodę do trzęsienia podłogą czy też burzenia ścian i okien w naszej salce. Wpięcie tej klasy zestawu niskotonowego w system odsłuchowy przynosi bardzo wymierne korzyści po stronie czysto muzycznej. Jakikolwiek odsłuch płyty CD, czy też koncertu sprawi że ususzymy znacznie pełniejszy dźwięk, bogaty w świat dźwięków, które często są niedostępne dla zwykłych konfiguracji. Moc to oczywiście olbrzymi atut V18, ale zdolność do oddania całej palety dźwięków z zakresu najniższych częstotliwości pozwoli nam usłyszeć i poczuć świat nowych dźwięków.

Model Procella V18 jest kapitalną propozycją dla wszystkich odpowiednio przygotowanych posiadaczy systemów kinowych oraz fanów audio, którzy:

  • żyją na co dzień z niedoskonałym basem uzyskiwanym ze swoich systemów stereo lub wielokanałowych;
  • szukają high-endowej jakości subwoofera do systemu wielokanałowego z bardzo wysokiej półki;
  • dysponują dużymi pomieszczeniami, które są trudne do nagłośnienia przez podstawowe zestawy;

Do napędzenia tego “potwora” producent poleca najpotężniejszą końcówkę mocy DSP DA5000-DSP, która dostarcza do V18 moc 5000W (2x 2500W). Na szczególny szacunek zasługuje umiejętność oddania bardzo niskich rejestrów (18 Hz) przy jednocześnie bardzo wysokim poziomie ciśnienia SPL (140 dB w szczycie). Tak duża moc zapewnia olbrzymi komfort pracy.

V18 nie tylko wgniata w fotel ze względu na swoją moc, czy też lekkość z jaką oddaje najniższe częstotliwości zapisane na ścieżce dźwiękowej. To także olbrzymia swoboda i szybkość, która zaskakuje i powoduje olbrzymi uśmiech na twarzach słuchaczy. To także tej jakości bas, który przyprawia o gęsią skórkę i szybsze bicie naszego serca. Emocje, które sprawiają że intensywniej przeżywamy świat oglądany na ekranie.

Specyfikacja techniczna

Pasmo przenoszenia-3dB @18 Hz
Maksymalne SPL143dB @50 Hz
Komponenty2x 18 calowy głośnik z 4 calową cewką w obudowie zamkniętej o objętości 205 litrów
Skuteczność105dB (1m/1W)
Wzmacniacz rekomendowanyProcella Audio DA5000 2x2500W, DA07 2x 1450W
Waga74,5 kg
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość)520mm x 1050mm x 670mm