Różnica w cenach ekranów?

Różnica w cenach ekranów?

Różnica w cenach ekranów? 1500 845 Cinematic

Z czego wynika różnica w cenach ekranów projekcyjnych?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd wynika różnica w cenie ekranów – czynników jest bowiem bardzo dużo. Od jakości materiału źródłowego, przez sposób wykonania, aż po dbałość firmy o takie detale, jak poprawne zapakowanie ekranu do tuby ochronnej. Pozornie wydawać by się mogło, że materiał nie gra wcale wielkiej roli – ot, biała powierzchnia. Kompletny laik mógłby rzec, że to po prostu prześcieradło! Tymczasem jakość ekranu zależna jest od wielu detali, które opiszemy w dalszej części artykułu. Skąd więc wynikają różnice w cenie?

Zacznijmy od podstawy, czyli materiału. Typowy biały ekran wykonany jest ze sprasowanego winylu. Pierwszy problem – grubość materiału może być różna w kilku miejscach ekranu, co jest powodem występowania problemów z jednolitością wyświetlanego obrazu. Firmy, które cenią swoje produkty wyżej, posiadają wysokiej klasy maszyny do prasowania winylu, dzięki czemu ich produkty nie mają problemów z jednolitością obrazu. Następnie, na sprasowany winyl nakładany jest materiał odbijający. Tę czynność wykonuje się za pomocą rakla, przez co również mogą wystąpić problemy z jednolitością obrazu – także w tym wypadku, “droższe” firmy korzystają z lepszych maszyn, ograniczających niechciane efekty. Kolejnym krokiem jest wycięcie ekranu pod docelowy rozmiar i wykończenie go – mowa o naniesieniu czarnego maskowania i mocowań. Również na tym polu lepsze firmy przykładają większą wagę do jakości wykonania. Tańsze firmy nie produkują ekranów od zera – korzystają z “gotowego” winylu, na który nakładają tylko powierzchnię odbijającą, jeśli jest taka potrzeba. W przypadku renomowanych producentów, jak Stewart Filmscreen, ekran projekcyjny jest wytwarzany od zera przez firmę, począwszy od sprasowania winylu, a skończywszy na wykończeniu detali. Nie bez znaczenia jest również kontrola jakości – lepsze ekrany są skrupulatnie sprawdzane i wykonywane z dbałością o najmniejsze szczegóły.

Jako przykład weźmy ekrany Stewart, które są wytwarzane ręcznie z niewiarygodną pieczołowitością. W tym wypadku winyl jest mieszany z materiałem odbijającym, nie nakładany osobno jak w wielu innych firmach. Po zmieszaniu i przygotowaniu, ekran jest sprawdzany centymetr po centymetrze pod lampami o wysokiej mocy, aby uniknąć jakichkolwiek niedoskonałości czy nierówności. Zaznaczyć należy, że jest to proces wykonywany przez ludzi, nie przez maszyny. Po pierwszym sprawdzeniu, ekran zostaje powieszony w pokoju o określonej temperaturze, gdzie schnie przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Następnie jest znów skrupulatnie sprawdzany. W międzyczasie wykonywana jest rama lub obudowa – również ręcznie. Kolejnym krokiem jest ręczne złożenie ekranu. W tym samym czasie u tańszych producentów może powstać nawet kilkaset ekranów, produkowanych maszynowo, z mniejszą dbałością o detale.

Efektem takiej dbałości o detale jest gwarantowany współczynnik gain, czyli współczynnik odbicia światła, pokrywający się w rzeczywistości z danymi fabrycznymi. Nie znajdziemy również żadnych niechcianych nierówności powierzchni, zgrubień czy niedoskonałości produkcyjnych. Nawet wspomniany nieco wcześniej szczegół, czyli pakowanie ekranu do tuby, ma znaczenie – odpowiednio zrolowany ekran nie zaskoczy przy rozpakowaniu pomarszczoną powierzchnią. Te szczegóły przyczyniają się do osiągnięcia wysokiej jakości, ale i wysokiej ceny. Proces technologiczny nastawiony na stałą kontrolę, ręczne wykonanie i dbałość o detale jest po prostu droższy.

Lepsze wykonanie przekłada się na większą trwałość, dzięki czemu ekran służy dłużej. Fundamentalna jest także jakość obrazu – ekran projekcyjny pozbawiony niedoskonałości, skaz materiałowych i nierówności pozwala otrzymać stabilny, jednolity obraz. W przypadku tańszych ekranów należy liczyć się z ryzykiem, że jakość wykonania będzie pozostawiać nieco do życzenia – szczególnie, gdy mamy projektor z wyższej półki. Warto wspomnieć o kolejnej, niesamowicie ważnej zalecie droższych ekranów, a konkretnie firmy Stewart: ekrany wykonywane są na indywidualne zamówienie, dopasowane do parametrów salki i wymagań klienta. W przypadku zaawansowanych systemów kina domowego – nieoceniony plus.

Podsumowując: różnica w cenach ekranów nie bierze się znikąd. Niewygórowana cena końcowa wynika z niższego kosztu produkcji, użycia gotowych materiałów i mniej rygorystycznego procesu kontroli. Droższy ekran, jak np. produkt firmy Stewart Filmscreen Model A, zagwarantuje wysoką jakość za wyższą, lecz uzasadnioną cenę. A gdy korzystamy z lepszego projektora kinowego, pełnię możliwości dostrzeżemy dopiero na ekranie z wyższej półki. Czy to się więc opłaca? Jak najbardziej.

CINEMATIC