Co wybrać – procesor kinowy czy amplituner?

Co wybrać – procesor kinowy czy amplituner?

Co wybrać – procesor kinowy czy amplituner? 768 768 Cinematic

Co wybrać do kina domowego?
Procesor kinowy czy amplituner?

Rozpoczęcie budowy własnego kina domowego czy też pokoju kinowego, może być czasami przytłaczające. Uzyskanie odpowiedniego sprzętu może być trudne. Najprawdopodobniej będziesz musiał zapoznać się z wieloma terminami branżowymi, zanim zdecydujesz, jaki sprzęt może być dla Ciebie.

Podczas wyszukiwania urządzeń kinowych możesz natknąć się na terminy takie jak amplitunery, wzmacniacze lub przedwzmacniacze i zastanawiać się, czy lub potrzebujesz ich do swojego kina domowego.

Wiedza o tym, co robią, pomoże ci zdecydować, czy potrzebujesz któregoś z nich. Procesory AV (inaczej procesory kinowe, procesory do kina domowego) i amplitunery AV to jedne z najpopularniejszych urządzeń w kinie, ale co one robią?

Artykuł ten przybliży Ci terminologię i omawiane zagadnienia na poziomie podstawowym.

co kupić? amplituner czy procesor

Czym jest amplituner AV?

Amplitunery odbierają sygnały audio i wideo z różnych urządzeń wejściowych i wysyłają je do odpowiednich urządzeń wyjściowych. Wyposażone są we wszystkie dekodery dźwięku przestrzennego (Dolby Atmos, DTS HD Master Audio, Dolby TrueHD). Te urządzenia elektroniczne sterują i napędzają Twoje kino domowe (właściwie to zestawy głośnikowe) dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi.

Często sekcja wzmacniająca jest dość skromna, ponieważ produkty te nie są przeznaczone do napędzania energochłonnych głośników (niska efektywność) lub wypełniania większych pomieszczeń (wysokie SPL w miejscu odsłuchu). Jest to typowe dla produktów z zakresu poniżej 5000 zł, które są uważane za podstawowe amplitunery AV.

Takie amplitunery zapewniają użytkownikom łatwy i ekonomiczny sposób kontrolowania i przełączania się między różnymi wejściami audio i wideo. Typowe urządzenia źródłowe podłączone pod wejścia audio-video to: odtwarzacz Blu-ray, Apple TV, tuner TV kablowej/SAT, komputer, konsola, odtwarzacz sieciowy.

Amplitunery te zazwyczaj są wyposażone w kilka wejść HDMI, a także wejścia cyfrowe i analogowe dla innych urządzeń. Często zawierają usługi i funkcje przesyłania strumieniowego, takie jak Airplay lub Spotify Connect. Pozwalają użytkownikom na łatwe udostępnianie źródeł audio i wideo bez potrzeby stosowania dodatkowych pudełek.

Najczęściej urządzenia te są również wyposażone w dodatkowe strefy, które można wykorzystać do podłączenia dodatkowych wzmacniaczy i głośników do zasilania zewnętrznego systemu audio lub pary głośników HiFi w innym pomieszczeniu. Innymi słowy jedno urządzenie może nagłośnić nasze kino domowe w salonie i dodatkowe pomieszczenie, np. kuchnie.

Amplitunery zwykle stosowane są w najprostszych i średniej klasy systemach kina domowego. Owszem, istnieją bardzo zaawansowane modele (zwykle najwyższe modele w ofercie producentów amplitunerów), które z powodzeniem można zastosować nawet w pokojach kinowych klasy wyższej.

Chociaż amplituner AV jest prostym rozwiązaniem typu „wszystko w jednym”, ma też swoje wady i ograniczenia:

  • często brakuje im możliwości i funkcji kalibracji dźwięki spotykanej w amplitunerach High End oraz procesorach kinowych
  • moc sekcji wzmacniaczy wielokanałowych ogranicza ich wykorzystanie w większych pomieszczeniach lub bardziej wymagających zestawach głośnikowych
  • wykorzystywane komponenty i rozwiązania mają gorsze parametry techniczne i generują wyższe zniekształcenia niż te stosowane w procesorach kinowych (uśrednione)
  • nie pozwalają na obsługę tak dużej ilości kanałów jak mogą to procesory kinowe (uśrednione). Przydatne szczególnie przy salkach kinowych, gdzie zamierzamy wykorzystać rozbudowane funkcje Dolby Atmos.
  • bardziej ograniczone możliwości parametryzacji za pomocą przeglądarki WWW, co jest szczególnie przydatne przy bardzo zaawansowanych systemach kinowych
zakup procesora kinowego

Czym jest procesor kinowy?

Przedwzmacniacze lub procesory do kina domowego są mózgiem każdego systemu kina domowego klasy średniej i wysokiej. Są podobne do amplitunerów AV, ponieważ zapewniają przełączanie źródeł i dekodowanie wszystkich różnych formatów dźwięku przestrzennego, przetwarzanie audio/wideo i regulację głośności.

W przeciwieństwie do amplitunerów, przedwzmacniacze/procesory nie mają wbudowanego wzmocnienia i są przeznaczone do bycia „mózgiem” systemu kinowego. Oznacza to, że zwykle mają do dyspozycji większą moc obliczeniową i tym samym możliwości. W związku z tym można uwzględnić dodatkowe kanały lub elastyczne opcje strojenia i kalibracji. Kosztują również więcej, ponieważ zawierają komponenty wyższej jakości, które zwiększają wydajność i jakość brzmienia.

Bardziej zaawansowane procesory AV umożliwiają aktualizacje zarówno oprogramowania, jak i sprzętu, aby nadążyć za najnowszymi technologiami. Dzięki modularnej budowie można je rozbudować o dodatkowe funkcje, zwiększyć ilość obsługiwanych kanałów lub też zaktualizować moduły odpowiedzialne za HDMI.

W świecie procesorów kina domowego przoduje Trinnov z platformą Altitude, która jest prawdopodobnie najbardziej elastyczną platformą z procesorami AV, jaką kiedykolwiek zaprojektowano. Konkurentem dla Trinnova w klasie High End jest również Francuska firma StormAudio. W niższym segmencie popularnymi procesorami są produkty firmy Arcam, Anthem, Marantz oraz Emotiva.

Jaka jest różnica pomiędzy amplitunerem a procesorem kinowym?

Gdybyśmy chcieli udzielić najbardziej podstawowej i najprostszej odpowiedzi dla laika to różnice pomiędzy amplitunerem a procesorem dotyczą przede wszystkim: ceny oraz funkcji wzmacniania sygnału.

Lecz zamiast pytać, jakie są różnice, czy nie bardziej istotne jest wyjaśnienie, która z nich jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia?

W większości przypadków wybór między procesorem AV a amplitunerem AV zależy od takich czynników, jak budżet i to, czego oczekujesz od kina domowego pod względem wydajności. Przyjrzyjmy się tym czynnikom bardziej szczegółowo.

BUDŻET

Mimo że na rynku dostępne są obecnie bardzo wysokiej klasy amplitunery AV, jest bardzo prawdopodobne, że jeśli masz ograniczony budżet, to amplituner AV stanie się Twoim wyborem. Rzeczywiście, w większości przypadków amplituner AV jest znacznie tańszy niż bardziej wyspecjalizowany procesor AV. Co więcej, został zaprojektowany jako część bardziej skromnego systemu i spełnia zadania, które w bardziej zaawansowanych systemach zwykle realizuje kilka odrębnych urządzeń.

Dlatego, jeśli nie masz zamiaru uaktualniać swojego systemu do nowszych technologii lub wyższej wydajności w przewidywalnej przyszłości, amplituner AV może spełnić Twoje potrzeby i w pełni Cię zadowolić.

konfiguracja trinnov

FUNKCJE

Jak wspomniano, procesor AV jest bardziej wydajny w porównaniu z amplitunerem AV. Może wykonywać mniej zadań, ale wykonuje je lepiej niż jego odpowiednik w amplitunerze AV.

Oto obszar, w którym najczęściej procesor AV będzie działał lepiej:

  • Jakość dźwięku (lepszy stosunek sygnału do szumu, mniej zniekształceń…)
  • Dekodowanie i renderowanie (większa liczba dekodowanych kanałów dyskretnych, większa elastyczność…)
  • Przetwarzanie dźwięku (zaawansowana korekcja pomieszczenia, zaawansowane zarządzanie basem…)
  • Zarządzanie basem (kalibracja subwooferów dzięki zaawansowanym narzędziom dostępnym w procesorach klasy Premium)

Z drugiej strony tutaj zwykle wygrywa amplituner AV:

  • Możliwość multiroom (nawet jeśli jest ograniczona)
  • Opcje przesyłania strumieniowego (Spotify Connect, Airplay…)
  • Minimalna wymagana przestrzeń w szafie sprzętowej (ponieważ obejmuje wzmocnienie, a nie wymaga zewnętrznych wzmacniaczy)

Wybierając amplituner, często dokonujesz wyboru niższego budżetu i większej ilości funkcji – zamiast wydajności i możliwości rozbudowy

WYDAJNOŚĆ

Podobnie jak w 2-kanałowych systemach High-End, większość użytkowników woli używać oddzielnych i wyspecjalizowanych komponentów, aby zmaksymalizować wydajność swojego systemu. W kontekście kina domowego dopasowanie wzmacniaczy do głośników i charakterystyki pomieszczenia jest absolutnie niezbędne, jeśli chcesz osiągnąć najwyższą wydajność.

Dzięki amplitunerowi AV wybór wzmocnienia mocy jest ograniczony i często zbyt niski dla dużych pomieszczeń, głośników o dużej mocy i/lub subwooferów.

Chociaż można by argumentować, że sekcje przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy w amplitunerze AV są zoptymalizowane pod kątem współpracy ze sobą – jest to również coś, co można osiągnąć dzięki starannemu doborowi przedwzmacniacza i wzmacniaczy mocy.

co wybrać? procesor amplituner

MOŻLIWOŚĆ ROZSZERZENIA

Ten czynnik jest często pomijany: amplitunery AV rzadko można aktualizować.

Technologie kina domowego ewoluują dość szybko, a amplitunery AV rzadko są modernizowane. Mają tendencję do zastępowania ich kolejnymi generacjami. Niektórzy producenci wymieniają je co roku, inni co kilka lat. Z biegiem lat fakt ten może łatwo stać się nieoczekiwanym, ukrytym kosztem.

Istnieje kilka sytuacji, które mogą prowadzić do zmiany amplitunera AV:

  • nowa generacja standardu HDMI
  • nowe standardy audio i/lub wideo (np. Dolby Atmos)
  • aktualizacje systemu (np. wymagające większej mocy lub dodania większej liczby głośników lub subwooferów….)

To tylko kilka typowych sytuacji, w których może zajść potrzeba uaktualnienia części systemu przetwarzania AV. Są inni.

W przypadku amplitunera AV zwykle nie masz innego wyjścia niż zakup nowego.

W przypadku niektórych procesorów AV można albo poczekać na aktualizację oprogramowania, aby uzyskać dostęp do nowej funkcji, albo na aktualizację sprzętu, aby przejść na następną generację HDMI.

Należy zauważyć, że nie wszystkie procesory AV korzystają z tych samych możliwości rozbudowy. Niektórzy producenci w ogóle nie przewidują rozbudowy, inni ograniczają się wyłącznie do wymiany modułów odpowiedzialnych za gniazda HDMI. Podczas gdy jeszcze inni oferują aktualizację oprogramowania, która pozwala nawet zwiększyć liczbę wyjść o cztery kanały, bezpłatnie… coś, czego nigdy wcześniej nie widziano w branży Audio-Video.

Podsumowanie

Porównując amplitunery AV z procesorami AV, główna różnica sprowadza się do ich podstawowej funkcjonalności. Dlatego decyzja o zakupie amplitunera lub procesora AV do kina domowego zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań.

Jeśli masz skromne ambicje i jeśli nie lubisz najnowszych technologii, amplituner AV może wykonać dobrą robotę. Jednak w poszukiwaniu optymalnej wydajności niestandardowego systemu kina domowego procesor pozostaje najlepszym rozwiązaniem o zwiększonej wydajności i elastyczności.

CINEMATIC