Instalacja projektora

Instalacja projektora

Instalacja projektora 1440 961 Cinematic

Wpis archiwalny

PC World Komputer
Tekst opublikowany na łamach serwisu IDG, a także w magazynie PC World Komputer.
Autor: Juliusz Kornaszewski

Projektor można postawić na stole, lecz jeśli używamy go stale w tym samym pomieszczeniu, są lepsze rozwiązania. Radzimy, jak zainstalować projektor i jakie cechy decydują o wygodzie i sposobie montażu.

Projektor przymocowany do windy to propozycja dla tych, którzy chcą całkowicie ukryć urządzenie po zakończeniu projekcji. Wadą są wysokie ceny elektrycznych wind.

Projektor można zainstalować na kilka sposobów. Najprościej ustawić go na stole przed ekranem i za pomocą regulowanych nóżek, w które wyposażona jest zdecydowana większość modeli, idealnie wypoziomować, żeby obraz nie był zniekształcony. Ustawiony na wprost ekranu projektor prawie zawsze wyświetla obraz powyżej pozycji, w jakiej się znajduje, i trzeba wziąć to pod uwagę, wybierając dla niego miejsce. Może się okazać, że projektor ustawiony na wysokim stoliku wyświetli obraz na wysokości 2 m (dolna krawędź ekranu!) i widzowie będą musieli oglądać film w niewygodnej pozycji.

W modelach do kina domowego często można zmieniać położenie samego obiektywu (tzw. lens shift), co zazwyczaj oznacza możliwość przesunięcia obszaru z wyświetlanym obrazem o 100 procent w pionie i 50 procent w poziomie. Jest to rewelacyjna funkcja, która bardzo ułatwia ustawienie projektora i co równie istotne, nie powoduje istotnego spadku jakości obrazu. Jest to ważne, bo wszelkie cyfrowe korekty zniekształceń trapezowych psują obraz (najczęściej spada ostrość). W modelach biznesowych rzadko można regulować położenie obiektywu, pozwalają na to np. niektóre projektory Sharpa.

Obiektyw to podstawa

Optyka projektora ma często decydujący wpływ na wybór określonego modelu. Kupując projektor do kina, koniecznie zwracaj uwagę na współczynnik przybliżenia (zoom) w danym modelu. Jeśli będzie niewielki, to pozwala na równie niewielkie regulacje. Jeśli zatem chcesz w małym pokoju (gdzie projektor nie może być ustawiony daleko od ekranu) uzyskać obraz o dużej przekątnej, musisz wybrać model, który na to pozwoli. Z kolei posiadacze długich pokoi najczęściej poszukują projektora, który z dużej odległości wyświetli stosunkowo mały obraz (np. o przekątnej 2,5 m). Obie grupy zadowoli coraz częściej spotykany projektor do kina domowego, w którym zakres przybliżenia jest naprawdę imponujący i wynosi 2x. W praktyce może wyświetlić duży obraz z niewielkiej odległości i mały obraz przy dużym oddaleniu od ekranu. Jeśli dodamy do tego możliwość przesuwania obiektywu w poziomie i pionie, otrzymamy projektor uniwersalny i łatwy do zamontowania w większości pomieszczeń.

Jeśli w salonie to pod sufitem

Podwieszenie projektora pod sufitem nie jest ani drogie, ani kłopotliwe. Jest to rozwiązanie optymalne, pozwalające uniknąć plątaniny kabli i zapewniające solidne mocowanie urządzenia.

Projektor domowy, który ma pracować w jednym pomieszczeniu, najlepiej zawiesić na specjalnym uchwycie pod sufitem. Obraz nie będzie wyświetlany do góry nogami, bo wystarczy wybrać w menu opcję prezentacji sufitowej (jest w praktycznie każdym projektorze), aby cyfrowe układy urządzenia ustawiły go we właściwej pozycji. Instalacja sufitowa ma wiele zalet: projektor nie zajmuje miejsca na stoliku, a poprowadzone do niego kable nie plączą się pod nogami (można je ukryć w listwie przyklejonej do sufitu, przeprowadzić we wkutym w sufit plastikowym peszlu lub ukryć w podwieszanym suficie). Dodatkową zaletą jest wyciszenie urządzenia, ponadto nie trzeba precyzyjnie analizować możliwości zoomu – wystarczy projektor zawiesić bliżej lub dalej od ekranu. Warto zwrócić uwagę, że większość projektorów przeznaczonych do instalacji w domu ma białe obudowy właśnie po to, aby zainstalowane pod sufitem nie rzucały się w oczy.

Jeśli nie odpowiada ci powyższe rozwiązanie, umieść projektor na wysokiej półce, stojącej np. za kanapą, z której oglądasz filmy. Wtedy najlepiej sprawdzają się wspomniane już projektory z dużym zakresem regulacji przybliżenia obiektywu i dodatkowo oferujące możliwość zmiany jego położenia w pionie i poziomie. Stawiając projektor na półce, sprawdź, czy dane urządzenie jest do tego przystosowane – chodzi o otwory w obudowie odprowadzające ciepłe powietrze na zewnątrz. Jeśli są umieszczone z przodu obudowy, można postawić projektor na półce, jeśli znajdują się z boku – również można, ale pod warunkiem, że po bokach będzie przestrzeń zapewniająca swobodny przepływ powietrza. Projektora z układem wentylacji „dmuchającym” do tyłu nie można ustawić na półce zamkniętej z tyłu.

Niewidoczna projekcja

Rozwiązaniem wielu problemów instalacyjnych może być unikatowy projektor firmy NEC, którego działanie jest zbliżone do systemów luster umożliwiających projekcję wsteczną. Urządzenie potrafi wyświetlać bardzo duży obraz już z odległości kilkudziesięciu centymetrów od ekranu.

Jest jeszcze trzeci sposób instalacji projektora – za ekranem. W tym wypadku urządzenie rzuca obraz na tylną stronę specjalnego ekranu, zatem musi za nim być przestrzeń, pozwalająca na ustawienie projektora. Ze względu na ten ostatni wymóg projekcję tylną najczęściej stosuje się w instalacjach estradowych, w małych kinach i specjalnych salach. Aby oszczędzić przestrzeń za projektorem, obraz można rzucać na kilka luster, kierujących go na ustawiony przed lustrami ekran. Wymaga to precyzyjnej kalibracji wzajemnego położenia luster, dlatego zazwyczaj oferowane są gotowe zestawy do projekcji tylnej, niestety drogie. Zaletą tego sposobu prezentacji jest to, że projektora nie widać w pomieszczeniu, a obraz nie odbiega jakością od uzyskiwanego podczas projekcji przedniej. Zarówno w wypadku instalacji przedniej, jak i tylnej można ukryć projektor w czasie, gdy nie jest używany, stosując np. elektrycznie opuszczaną windę, do której przymocowany jest projektor. W momencie włączenia projektora winda automatycznie opuści się z podwieszanego sufitu, a po zakończeniu projekcji powróci na swoje miejsce, całkowicie ukrywając miejsce instalacji projektora.

CINEMATIC