Projektowanie kina domowego – 3 istotne składniki

Projektowanie kina domowego – 3 istotne składniki

Projektowanie kina domowego – 3 istotne składniki 1024 681 Cinematic

Budowa domowej sali kinowej

Planujesz własne kino domowe lub prywatną salę kinową?
Prawdopodobnie już coś wiesz na ten temat, może nawet zacząłeś zbierać i przetwarzać informacje o budowie kina lub kompletowaniu systemu kina domowego. A może po prostu rozważasz możliwości? Niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdujesz, zapewne masz głowę przytłoczoną skomplikowanymi, nieraz sprzecznymi informacjami dotyczącymi tego, co tak naprawdę stanowi podstawę doskonałego kina domowego. Żeby nieco odetchnąć, warto czasem zrobić krok wstecz i zastanowić się raz jeszcze – jakie mamy możliwości i jakie są kluczowe elementy do tego, aby osiągnąć zamierzony efekt. Ten artykuł skupi się na trzech najważniejszych elementach właściwego projektu prywatnego kina. Poniższego artykułu nie powinniśmy traktować jako porady czy też pomocy jak budować salę kinową, czy też kino domowe – a jedynie sugestię i sygnał na jakie 3 elementy powinniśmy zwrócić uwagę, a które są często pomijane przez inwestorów.

Kino domowe a Sala kinowa?

Dla ścisłości, mówiąc “prywatne kino” lub “sala kinowa” mamy na myśli dedykowany pokój kinowy zoptymalizowany do oglądania filmów, telewizji, słuchania muzyki, a coraz częściej także do gier wideo. Zamiennie możemy używać terminu “prywatna sala kinowa” czy też “kino w domu”, jednak nie chodzi nam o typowe “kino domowe”, rozumiane jako pomieszczenie codziennego użytku z zestawem głośników do dźwięku przestrzennego. Prywatna sala kinowa to dedykowane pomieszczenie zawierające odpowiednie rozwiązania techniczne używane w kinach komercyjnych i zaadoptowane do warunków domowych. Pokój z kinem domowym przeważnie nazywamy w branży pokojem multimedialnym, które jest używane również do innych celów niż rozrywka.

W trakcie rozważań nad prywatnym kinem idziemy znacznie dalej niż wybór ilości miejsc siedzących czy zastosowanego sprzętu. Odpowiadamy sobie na pytanie – co takie kino może zaoferować nam i naszej rodzinie? Jakie są korzyści? Wiele lat naszego doświadczenia mówi nam, że klienci rzadko zadają sobie takie pytanie. Niestety w momencie gdy już do nich dotrą, wiele decyzji jest już podjętych i niejednokrotnie mają negatywny wpływ na ostateczny efekt.

W najprostszym rozumieniu prywatna sala kinowa to pomieszczenie, w którym my, nasza rodzina i nasi przyjaciele będą spędzać wspólnie czas w celu oglądania filmów, telewizji, słuchania muzyki, grania w gry i innych radosnych przyjemności. Brzmi dobrze, ale wszystko to możemy robić także w kuchni! Co więc sprawia, że prywatna sala kinowa jest zupełnie innym doświadczeniem?

Najczęściej poruszanym aspektem przez naszych klientów jest wartość ich czasu. Codziennie zabiegani, codziennie skupieni na dziesiątkach różnych czynności. Czas nie jest z gumy, a ten spędzony z najbliższymi jest bezcenny. Odpowiednio zaprojektowana sala kinowa może być tym specjalnym miejscem, które sprawi, że zbierzemy się razem i spędzimy czas wspólnie. Niezależnie od tego, czy z naszą drugą połówką, czy z dziećmi lub rodzicami będziemy oglądać nasze ulubione hity z dzieciństwa. Prywatna sala kinowa to miejsce, w którym tworzą się wspaniałe momenty i które później wspominamy latami.

Co sprawia, że prywatna sala kinowa jest takim specjalnym miejscem? To przede wszystkim uczucie całkowitego zaabsorbowania i “pochłonięcia nas” w świat magii ekranowej. Dzieje się tak wtedy, gdy doświadczenie płynące z seansu jest tak dobre, że zapominamy o tym, że jesteśmy w kinie. Jeżeli nasza sala kinowa nie zapewnia tego poczucia wgłębienia się w film, grę lub muzykę, nie ma sensu w niej przebywać, równie dobrze możemy spędzić ten czas oglądając telewizję w kuchni. Tak więc, co sprawia, że możemy w stu procentach oddać się seansowi?

głośniki kino budowa porady

1. Dźwięk. Prawdziwy, dokładny dźwięk

Co ciekawe, najwięcej obiekcji dotyczących budowy prywatnej sali kinowej dotyczy właśnie dźwięku. Wiele osób ma poczucie, że jedynie prawdziwi audiofile i osoby obdarzone doskonałym słuchem są w stanie docenić niesamowity dźwięk i emocje mu towarzyszące. Nic bardziej mylnego – to właśnie dźwięk w największym stopniu wpływa na nasze emocje i odbiór obrazu. To dźwięk odbieramy fizycznie, emocjonalnie, mentalnie i behawioralnie. Dostajemy gęsiej skórki na myśl o piosence miłosnej i wspólnym śpiewaniu przy ognisku, zamykamy oczy i przypominamy sobie najbardziej niesamowity koncert, na którym byliśmy w życiu. Muzyka jest zakorzeniona w naszym mózgu w tak dużym stopniu, że często łączona jest z emocjami, wspomnieniami, motywacją i nagrodami w większym stopniu niż język, którym porozumiewamy się na co dzień. Nasz organizm został stworzony do życia z bodźcami dźwiękowymi, a ich najpiękniejszą formą jest muzyka. O roli dźwięku w filmie poświęciliśmy jeden z naszych wcześniejszych wpisów na blogu – do przeczytania którego serdecznie zapraszamy. Projektowanie kina domowego to również projektowanie zachowania się dźwięku wewnątrz pomieszczenia jak i wiedza na temat zastosowania odpowiedniego nagłośnienia.

2. Stonowane i nie rozpraszające otoczenie

Podobnie jak jakość dźwięku, to kolejny kluczowy aspekt dobrego kina pomijany przez wiele osób. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że odpowiednio dostosowane otoczenie wymaga wiele planowania, wiedzy eksperckiej i umiejętności do jego stworzenia. Na pewno znajdą się “eksperci” twierdzący, że otoczenie nie ma wpływu na odbiór filmu. Niestety jeśli posłuchamy takiej rady, często nie ma już możliwości naprawienia błędu! Najczęściej ten typ porad udzielają osoby i firmy, które chcą zaoszczędzić czas niezbędny na odpowiednie dostosowanie pomieszczenia. To jeden z największych błędów, jakie można popełnić. Źle zaprojektowane pomieszczenie sprawia, że giną niuanse dźwięku, pojawia się echo, a obraz traci na kontraście i staje się wyblakły. W ten sposób nie można docenić prawdziwej sztuki kinematografii. Wyobraźmy sobie rozczarowanie jakie towarzyszy nam, gdy w trakcie seansu mrocznego thrillera nie jesteśmy w stanie praktycznie nic dostrzec w ciemnym lesie, a pełna napięcia scena jest rujnowana przez dźwięk wody dobiegający z rur w ścianie. Pieczołowicie dopracowane przez reżysera dzieło często bazuje na najmniejszych detalach stanowiących siłę napędową pełnych emocji scen – to właśnie te detale sprawiają, że mamy do czynienia z wielkim kinem. Nie powinny nam umknąć pod żadnym pozorem, nie pozwólmy więc wmówić sobie, że izolacja akustyczna to wcale nie jest ważna sprawa, a odpowiednio dobrane kolory ścian i sufitu to tylko fanaberia. To w końcu nasza sala kinowa i oczekujemy od niej wszystkiego, co najlepsze!

adaptacja pokoju kinowego

3. Obraz ma duże znaczenie

W kwestii technologii wideo i jakości obrazu z projektorów narosło wiele mitów z których rodzi się następnie wiele nieporozumień. Przede wszystkim mylone są typowe projektory biurowe (prezentacyjne) z dedykowanymi projektorami domowymi do prywatnego kina. Osoby budujące kino pomijają, lub nie rozumieją wagi i istoty zrozumienia elementów, które należy uwzględnić na etapie projektowym – precyzyjny balans kątów widzenia i słyszenia, pozycji widzów względem ekranu i głośników, materiału wykorzystanego do produkcji ekranu czy odpowiedniego doboru parametrów projekcji. To jedynie kilka z setek czynników, które są rozpatrywane na etapie przygotowania projektu kina.

Na co dzień spotkamy się z klientami, którzy zasugerowali się liczbami w katalogu i przeżyli wielkie rozczarowanie widząc obraz z projektora – który daleko odbiegał od oczekiwań. Pamiętajmy, że typowe produkty konsumenckie są tworzone głównie z myślą o niskiej cenie i wygodzie użytkowania, a nie z myślą o wysokiej jakości obrazu. Producenci liczą na jak największą sprzedaż i dobierają parametry tak, żeby projektory miały duży zakres regulacji, względnie wysoką jasność i odpowiednie liczby w broszurach sprzedażowych, jednak w praktyce przekłada się to często na bardzo kiepskie moduły optyczne, fatalne odwzorowanie kolorów i ostrość, która dostępna jest jedynie w idealnych warunkach testowych. Projektory przeznaczone do filmów często są bardzo duże, ciężkie, wymagają niemałych umiejętności konfiguracyjnych i dedykowanych rozwiązań w pomieszczeniu kinowym, odwdzięczają się jednak oszałamiającym obrazem. Często oznacza to, że taki rzutnik nie będzie pasował do nieprawidłowo zaprojektowanego pomieszczenia lub będzie ono wymagało znaczącej przebudowy. Projektowanie kina domowego powinno obejmować etap dokładnej analizy parametrów technicznych projektora, wynikających ze specjalistycznych pomiarów i analiza tych pomiarów w odniesieniu do ekranu oraz warunków panujących w salce.

Jak dobre są prawdziwe projektory kinowe do prywatnego kina? Głębia koloru i klarowność obrazu całkowicie deklasują popularne rzutniki i ciężko je nawet ze sobą porównywać. Za czasów taśmy filmowej kina były niezastąpione, bo praktycznie nikt nie mógł sobie pozwolić na odwzorowanie takich warunków w domu. W erze cyfrowych materiałów sytuacja się zmieniła, jednak filmy wciąż tworzone są z ogromną pieczołowitością i w celu prawidłowej reprodukcji kina muszą spełniać ogromną ilość kryteriów obrazowania. Z odpowiednim systemem projekcji w domu możemy osiągnąć taki sam, a nawet lepszy rezultat niż w kinie komercyjnym.

Podsumowanie

Istnieje wiele istotnych czynników, które sprawiają, że prywatne kino lub dedykowany pokój kinowy staje się prawdziwie unikalnym doświadczeniem. Omówiliśmy tu 3 elementy, które najczęściej są pomijane, źle rozumiane lub traktowane pobieżnie. Inne składniki to między innymi integracja z systemami sterowania, wystrój wnętrza, proces uruchomienia, estetyka i, co bardzo ważne, opieka firmy nad systemem już po wdrożeniu – to wszystko składa się na wiele lat radości płynącej z użytkowania prywatnego kina. Jeśli już decydujemy się na tak poważne przedsięwzięcie, warto skorzystać z lat wiedzy i doświadczenia firm instalacyjnych, które potrafią doprowadzić takie sale praktycznie o perfekcji. Pełna satysfakcja z prywatnego kina sprawia, że zaczynamy czuć więź z pomieszczenia, które przestaje być po prostu zwykłym pomieszczeniem.

O tym jak zaprojektować kino domowe czy też aby umieścić wszystkie porady jak wykonać salę kinową – musielibyśmy poświęcić zapewne cały serwis www. Temat dotyka obszarów z budowy pomieszczeń, elektryki, sterowania, chłodzenia i wymiany powietrza, świata wizji, świata dźwięku, znajomości zasad psychoakustyki i doboru materiałów wykończeniowych. A to i tak jedynie drobny wycinek tego, z czym się wiąże projektowanie sali kinowej.

CINEMATIC