Kiedy powinna wkroczyć firma projektująca kino na budowę?

Kiedy powinna wkroczyć firma projektująca kino na budowę?

Kiedy powinna wkroczyć firma projektująca kino na budowę? 1920 1280 Cinematic

W czasie projektowania sali kinowej lub nawet kina domowego ludzie często nie wiedzą, w którym momencie powinni zaangażować firmę instalującą system czy też zlecić projekt kina domowego.

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że odpowiedni czas na wykonanie planu instalacji nadchodzi, gdy architekt rozrysował już układ pomieszczenia, a ekipa zaczęła jego wykańczanie. I choć wydaje się, że faktycznie po projekcie wnętrza pokój jest gotowy do wstawienia wyposażenia, to jednak warto pozwolić na współpracę projektanta kina z architektem na wcześniejszym etapie.

To, jak ważną rolę odgrywa układ przestrzenny w odbiorze dźwięku, można łatwo docenić, w greckim amfiteatrze, gdzie szelest kartki zgniecionej na scenie słyszalny jest z ostatnich rzędów. W domach i mieszkaniach teatralną widownię stanowi przestrzeń środka. Dźwięki dodatkowe odtwarzane są z głośników umieszczanych zwykle po bokach.

Trudno wyobrazić sobie, że sprzęt audio będzie stał w centrum, jak aktor na antycznej scenie. Na szczęście – można tak rozplanować ułożenie źródeł dźwięku, by – choć będą po bokach – docierały do uszu słuchaczy niemal bez zakłóceń. Aby jednak doprowadzić do takiego stanu – trzeba wykorzystać możliwości dostępne podczas planowania układu danego pomieszczenia.

Projektowanie kina w przestrzeni prywatnej

Pomieszczenie odgrywa bardzo dużą rolę zarówno w kwestii odbioru dźwięku, jak i obrazu. Jeśli jest odpowiednio rozplanowane, pozwala w pełni wykorzystać potencjał sprzętu. Jeżeli jednak pojawiają się w nim elementy zakłócające lub tłumiące dźwięk – nie będzie mogło stać się kinem na najwyższym poziomie.

Warto pamiętać, że pomieszczenie zawsze jest fizyczną strukturą. Przy jego aranżacji duże znaczenie mają m.in. wymiary pomieszczenia, ściany i ich wykończenie, izolacja akustyczna, umiejscowienie drzwi, okien, platform itp. Budowa sali kinowej bez odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni – zawsze jest niekompletna. Przestrzeń pokoju jest bowiem jak podwozie samochodu zaprojektowanego z myślą o jak najlepszych osiągach. Bez dobrego projektu pojazd będzie działał słabiej. W odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu jakość odtwarzanego dźwięku i obrazu osiągnie natomiast najwyższy możliwy poziom.

 

Zdjęcie kobiety rysującej projekt

Rozmiar pomieszczenia, jego układ, proporcje, orientacja i konstrukcja odgrywają dużą rolę w jakości oglądanych spektakli oraz w naszym sposobie odbierania filmów i muzyki. Jeśli projektant zostanie włączony w powstawanie salki od samego początku, będzie miał wpływ na podejmowanie kluczowych decyzji przy planowaniu i przy budowie domowego kina. Te decyzje mogą wpłynąć na to, czy nasze wrażenia z seansów będą zaledwie trochę lepsze niż przeciętne czy też pozwolą nam uzyskać efekt WOW.

Projektowanie to oszczędność czasu i pieniędzy

Ogromną zaletą zaangażowania specjalisty od kina od początku są oszczędności finansowe. Jego uczestnictwo w powstawaniu kina domowego już od wczesnego etapu zabezpiecza nas przed koniecznością wprowadzania kosztownych zmian i poprawek. Najłatwiej pokazać to na przykładach z życia wziętych. Oto dwa z nich.

Gdy projektant instalacji kinowej jest od samego początku…

Omawiany przypadek pochodzi z historii firmy Paradise Theater, która zajmuje się budową domowych sal kinowych. Podczas jednego ze szkoleń w których uczestniczyliśmy, prowadzący przedstawił nam historię projektu. Firma została zatrudniona przez właściciela domu we wczesnym stadium. Właściciel wymarzył sobie salę kinową dla 18 osób i chciał, by została zaprojektowana „od zera”, a projektowanie kina domowego oddał od razu w ręce fachowców.

W tym przypadku klient wybrał najlepszy możliwy scenariusz dla projektanta. Firma miała możliwość zaprojektowania specjalnie zoptymalizowanego pokoju, w którym uwzględniona została konkretna liczba miejsc dla widzów. Brała udział w ustalaniu, jaki będzie stosunek długości pomieszczenia do jego szerokości. Proporcje te odgrywają szczególnie ważną rolę przy budowie kina domowego, dlatego możliwość ustalenia tego stosunku na podstawie szczegółowej analizy jest idealną sytuacją.

Firma Paradise Theater wykonała serię analiz akustycznych i video, aby wybrać optymalną wielkość pomieszczenia, zdolnego pomieścić 18 widzów. Kiedy rozmiar pokoju został ustalony, firma zajęła się zaprojektowaniem kina domowego z uwzględnieniem optymalnego ustawienia głośników, projektora, ekranu, urządzeń akustycznych i siedzeń dla publiczności.

Zdjęcie przedstawiające prywatne kino domowe wykonane przez firmę Paradise Theatre na 18 miejscMożliwość zaprojektowania kina domowego od podstaw i duża swoboda działań, jaką miała firma,  dały wspaniały rezultat. Wykonawca mógł wykorzystać przy budowie tego kina domowego całą swoją wiedzę i umiejętności, aby zapewnić klientowi oczekiwany przez niego, wysoki poziom rozrywki. Skutkowało to obopólną satysfakcją.

Niestety z naszego wieloletniego doświadczenia będziemy w stanie przypomnieć sobie może 2, najwyżej 3 projekty kinowe w których klient zgłosił się na tyle wczesnym etapie, że mogliśmy wpłynąć na wymiary i kształt salki. W zdecydowanej większości mamy do czynienia z opcją nr 2.

Gdy przed projektantem w pomieszczeniu pojawi się podłoga

Drugi przypadek jest niestety typowy i charakterystyczny dla 99% przypadków. Kiedy nasza firma została zatrudniona za późno w procesie powstawania kina domowego. Klient wybiera wykonawcę sali kinowej dopiero po wybudowaniu pokoju i wybetonowaniu podłogi, nierzadko nawet z utworzeniem dwóch podwyższonych platform i stopni. Lokalizacja platform nie sprzyjała maksymalnemu wykorzystaniu wydajności pokoju. Klient poniósł dodatkowe koszty, by uratować potencjał pomieszczenia i zwiększyć jego szanse na jak najlepsze wykorzystanie wydajności. W takich sytuacjach najczęściej z racji na ograniczenie kosztów i ilości prac dodatkowych, inwestor decyduje się na wykorzystanie istniejących elementów wykończenia i zaadoptowanie ich w projekcie kina.

Firmy, które zajmują się projektowaniem sali kinowej, analizują każdy pokój pod kątem wydajności akustycznej i video, co umożliwia optymalne rozmieszczenie siedzeń dla widowni. Może to wymagać przesunięcia rzędu siedzeń nieznacznie do przodu, do tyłu, w bok lub jakiegoś unikatowego układu siedzeń. W tym pokoju budowa kina domowego była utrudniona przez przeszkodę we właściwym rozmieszczeniu siedzeń z powodu istniejących platform. Najlepsze są sytuacje, gdy istnieje jedynie ramowa platforma wewnątrz pokoju, która umożliwia elastyczność w pozycjonowaniu siedzeń.

Na szczęście – dla dobrej firmy projektowej nie ma wyzwań zbyt trudnych – to w końcu ich specjalność, aby dokonać analizy danej przestrzeni i stworzyć w niej jak najlepsze warunku do cieszenia się seansami kinowymi w domu. Oczywiście, im więcej swobody ma projektant w budowaniu domowego kina, tym łatwiej uzyskać wymarzony efekt.

W wyżej opisanym przypadku musieliśmy dokonać analizy zastanego pomieszczenia. Na tej podstawie, uwzględniając życzenia klienta co do rozmieszczenia siedzeń na widowni, musieliśmy określić sposób zwiększenia wydajności sali kinowej. Ustalono, że ekipa budowlana może usunąć 2 stopnie w drugim rzędzie i rozszerzyć nieco ten rząd. Dzięki temu drugi rząd siedzeń został zlokalizowany w lepszym, bardziej optymalnym miejscu. Następnie podłoga z przodu pokoju została „podniesiona” poprzez utworzenie dodatkowej zabudowy podłogi. W trzecim rzędzie ustawiono siedzenia w typie siedzeń barowych. Umożliwiło to umieszczenie wszystkich trzech rzędów w odpowiedniej pozycji akustycznej oraz spełnienie oczekiwań klienta co do liczby miejsc.

Zdjęcie przedstawiające prywatną salę kinową z krzesłami barowymi, wykonaną przez Paradise Theater

Rezultatem była salka kinowa wysokiej jakości, która dostarcza niezapomnianych wrażeń akustycznych i wizualnych. Wymagało to jednak poniesienia dodatkowych kosztów, by skorygować błędy konstrukcyjne pokoju. Dodatkowo – konieczny był kompromis, jeśli chodzi po lokalizację siedzeń dla widowni.

Ostatecznie  klient był zadowolony z efektów. Gdybyśmy zostali zatrudnieni wcześniej, spełnienie życzeń klienta byłoby prostsze i tańsze.

O czym zatem warto pamiętać?

Jeśli już na wczesnym etapie zatrudniony zostanie projektant systemu kinowego, łatwiej mu będzie sprostać wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom. Stan i konstrukcja pokoju grają dużą rolę w tym, by kino domowe miało jak najlepszą wydajność i wysoką jakość dźwięku oraz obrazu (nie jest to tylko kwestia wyposażenia – co jest błędnym założeniem wielu klientów).

Powstawanie kina w domu jest wyjątkowym przedsięwzięciem, które wymaga przemyślenia. Wczesne zatrudnienie inżyniera pozwala na proponowanie klientowi zmian i rekomendacji na tyle szybko, że mają one realny wpływ na powstawanie kina domowego. Natomiast zatrudnienie projektanta zbyt późno może zmniejszyć potencjał domowego kina, jego wydajność, zwiększyć niezbędne wydatki, a także skutkować koniecznością kompromisów.

Jeśli planujesz budowę salki kinowej w swoim domu – zachęcamy do kontaktu. Nasza firma świadczy usługi projektowe. Im wcześniej zostaną poczynione kroki i decyzje – tym lepszy efekt możemy uzyskać finalnie. Projekt kina jest bazą dla uzyskania najlepszej jakości dźwięku i obrazu i zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania.

CINEMATIC