Nie musisz być audiofilem, aby docenić dobrej jakości dźwięk

Nie musisz być audiofilem, aby docenić dobrej jakości dźwięk

Nie musisz być audiofilem, aby docenić dobrej jakości dźwięk 1920 1278 Cinematic

Utwory Chopina czy Mozarta mają w sobie wiele niuansów, które docenić w pełni potrafią jedynie znawcy. Trzaski i szumy towarzyszące dźwiękom odtwarzanym z głośnika przeszkadzają jednak większości słuchaczy. Wyjątkową jakość dźwięku dostarcza niewątpliwie nagłośnienie kinowe, które sprawdza się nie tylko na dużej sali.

Podobno nawet ciche, niemal niesłyszalne, zakłócenia sprawiają, że zmienają się odczucia w odbiorze całości. Nawet, jeśli nie wiemy dlaczego. Gdy nagłośnienie kinowe jest przesterowane – cały film wydaje nam się być gorszy, niż jest w rzeczywistości. Analogicznie jest z ulubionym kawałkiem, słuchanym na wbudowanym głośniku w laptopie. Nagle głos wokalisty staje się irytujący, a dźwięki instrumentów przyprawiają o ból głowy.

Miłość człowieka do muzyki jest ponadczasowa i uniwersalna

Melodie poruszają duszę. Przemawiają do wyobraźni. Kształtują nasz sposób widzenia świata. Piosenki afirmują życie. Są tworzone przez artystów po to, byśmy mogli w pełni docenić jej wartość i cieszyć się nią. Im intensywniejsze jest doświadczenie słuchania muzyki, tym silniejsze emocje ona wyzwala.

Dobry sprzęt do odtwarzania muzyki pomaga zakochiwać się w muzyce każdego dnia na nowo. Sprawia, że gdy tylko chcemy, możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli na sali koncertowej lub w studiu nagrań. Jakbyśmy niemal prawdziwie uczestniczyli w wydarzeniach z filmu czy gry.

Radość słuchania dźwięku wysokiej jakości

Firmy produkujące wysokiej jakości systemy nagłośnienia wykonały szereg badań dotyczących tego, w jaki sposób słyszymy. Wyniki badań skłoniły ich do inwestycji w zaprojektowanie wysokiej jakości urządzeń. Wydały pieniądze tylko po to, by zapewnić słuchaczom jak największy komfort i jak najszersze spektrum przeżyć muzycznych. Tak powstał sprzęt, który pozwala odtwarzać dźwięk czystszy, głębszy i bardziej autentyczny. Dźwięk, który był słyszany przez artystę podczas tworzenia danego utworu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o głos narratora, drżący z emocji w szczególnie przejmującym momencie czytania audiobooka, o zazwyczaj niesłyszalny szelest skrzydeł owada w filmie o naturze, czy o solówkę gitarową w waszej ukochanej piosence. Zaawansowane nagłośnienie kinowe rzuca nowe światło na dźwięki, o których myśleliście, że dobrze je znacie i zanurzy was w głębi nowych, niepowtarzalnych doznać dźwiękowych i obrazowych.

Obrazek przedstawiający motyla z rozłożonymi skrzydłami na dmuchawcu, symbolizującego cichość dźwięku trzepotu skrzydeł

Celem producentów systemów dźwiękowych i nagłośnienia kinowego sektora premium jest to,  by zapewnić widzowi doskonałą jakość odtwarzania poprzez specjalnie zaprojektowane i wykonane głośniki i systemy nagłośnienia. System rozrywkowy z górnej półki, dzięki wysokiej jakości dźwięku, zwiększa przyjemność ze słuchania muzyki u każdego.

Nagłośnienie kinowe zamiast zwykłego głośnika

Wysokiej jakości nagłośnienie kinowe umożliwia przeżywanie ulubionej muzyki, filmów i gier w zupełnie nowy, ekscytujący sposób. Dźwięk wysokiej jakości jest czysty, subtelny i głęboki. Kompleksowa i wysoka jakość najnowszych technologii nagłośnieniowych pozwala wyciągnąć z piosenek zupełnie nowe warstwy dźwięków i basów, które są nie do wychwycenia przez zwykłe nagłośnienie. Dźwięk jest tak wciągający i angażujący emocjonalnie, że ma się wrażenie, jakby ktoś zdjął koc, który wcześniej przykrywał głośniki.

Podczas ustawiania sprzętu audio warto zwrócić uwagę na to, by dźwięk był dobrze słyszany z każdego miejsca w mieszkaniu. Większość zestawów kina domowego  posiada możliwość dopasowania ustawień do architektury, lokalizacji i umeblowania pokoju, a nawet  dostosowania ich do miejsca, w którym ma siedzieć słuchacz. I wcale nie musi być to tylko jedno miejsce w domu. Wystarczy w przemyślany sposób rozstawić sprzęty, by wykorzystać akustykę pomieszczeń. Jeśli przewidujemy, że będziemy mieć do czynienia z dźwiękiem w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania – powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem systemu multiroom.

Nowoczesne podejście do audio w systemach multiroom

Układ nowoczesnych domów, w których pokoje są często w jakiś sposób połączone ze sobą wolną przestrzenią, pozwala ustawić nagłośnienie tak, by dźwięki rozchodziły się z odpowiednią intensywnością. Ustawienie w tzw. systemie „multiroom” zapewnia możliwość słuchania dobrej jakości muzyki w każdym pomieszczeniu. Rozwiązanie to niesie ze sobą komfort i wygodę.

Wdrożenie systemu multiroom jest możliwe dzięki rosnącej „inteligencji” naszych sprzętów domowych, które zazwyczaj mogą łączyć się z naszymi smartfonami i tabletami. Jeśli chodzi o muzykę, te nowoczesne rozwiązania umożliwiają zgromadzenie wszystkich zbiorów muzyki w jednym miejscu i korzystanie z nich przy użyciu jednego interfejsu na telefonie, komputerze lub tablecie.

Nowoczesne systemy nagłośnienia często dają możliwość kontroli głosowej zapewniając wygodę użytkowania. Można po prostu powiedzieć: „zagraj jakiś jazz” i natychmiast usłyszymy głos Milesa Davisa, Louisa Armstronga czy Norah Jones. Wiele systemów kontroli  głosowej posiada dodatkowe funkcje, takie jak umiejętność rekomendowania piosenek, zgodnych z określonym wcześniej na bazie słuchanych najczęściej utworów gustem muzycznym.

Nowoczesne, kinowe nagłośnienie w prywatnych warunkach pozwala wznieść się na wyższy poziom słuchania. Im częściej do naszych uszu dopływać będzie krystaliczny, wysokiej jakości dźwięk – tym łatwiej w przyszłości będziemy w stanie rozróżnić to, co dobre, od tego, co takie sobie. Gdy technologia pozwala zastąpić bylejakość czymś rewelacyjnym – warto jej na to pozwolić.

CINEMATIC