Model wycofany – następcą jest Arcam AVR30

Arcam AVR550 – muzykalny amplituner do kina i stereo

Model AVR550 firmy Arcam jest przedstawicielem środka oferty producenta. Amplituner jako pierwszy z nowej serii trafił do sprzedaży i wprowadził nieco zamieszania na rynku. Klienci długo wyczekiwali na produkt Brytyjczyków, który byłby odpowiedzą na inwazję japońskich amplitunerów. Produkt, który mógłby zaproponować wyrafinowane brytyjskie brzmienie z którego jest słynny producent, opakowane w najnowszą technologię.

Muzykalny amplituner kina domowego i stereo – Arcam AVR550 jest wyposażony we wszystkie obowiązujące kodeki:  DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete, DTS-ES 6.1 Matrix, DTS 5.1, DTS Neural:X. A także oczywiście 2 najnowsze formaty dźwięku obiektowego – Dolby Atmos oraz DTS:X. Stając się tym samym pierwszym producentem z poza japońskiego kręgu, który był w stanie opracować swoje autorskie rozwiązanie na miarę ery formatu 4K UHD.

Już pierwsze obcowanie z amplitunerem kinowym przyprawia o gęsią skórkę. Delikatne wygięcie przedniego panelu dodaje subtelności i lekkości urządzeniu. Widać prostotę i jednocześnie wyrafinowanie, którego często brakuje japońskim odpowiednikom. Na środku amplitunera znajdujemy duży wyświetlacz informujący nas o najważniejszych aspektach dźwięku oraz poniżej gałka, pełniąca rolę regulatora głośności.  Pewnym usprawnieniem byłoby umieszczenie na ekranie informacji o aktualnie pracujących kanałach, abyśmy mogli sprawdzić w jakim formacie i na ilu głośnikach aktualnie odtwarzamy sygnał. Z racji na ograniczoną wielkość i czytelność ekranu, zapewne producent zrezygnował z tej funkcji. W ogóle przycisków na przednim panelu jest niewiele i realizują one podstawowe funkcje. Być może kluczem właśnie do obsługi tego urządzenia jest słowo klucz- prostota.

Kalibracja kina domowego Dirac
kalibracja kinowa
kalibracja arcam

DIRAC

Wprowadzając na rynek amplituner kina domowego – Arcam AVR550, brytyjski producent jako pierwszy na świecie zdecydował się na tak odważny krok, jakim było zaimplementowanie technologii szwedzkiej firmy Dirac. Dotychczas Brytyjczycy stosowali swój autorski system korekcji akustyki pomieszczenia, opracowanych we własnych laboratoriach. Z czasem doszli jednak do wniosku, że lepszym rozwiązaniem dla konsumenta będzie „przesiadka” na znacznie bardziej dopracowany i zaawansowany system rozwijany przez Dirac.

Na przestrzeni ostatnich lat Szwedzi poczynili największe postępy w dziedzinie opracowania algorytmów optymalizujących brzmienie systemów grających do pomieszczeń w których zostały zainstalowane. Duży wkład miała tutaj branża motoryzacyjna, która szybko wchłonęła rozwiązania akustyczne Dirac, pozwalając firmie rozwijać technologię.

Amplituner kinowy Arcam AVR550  przy użyciu oprogramowania instalowanego na komputerze klasy PC oraz dołączonego mikrofonu pomiarowego, daje możliwość w pierwszym kroku konfiguracji wyboru obszaru jaki chcemy optymalizować pod kątem jakości brzmienia.

Może to być jedno miejsce siedzące (nasz ulubiony fotel), kanapa lub audytorium, kiedy chcemy zoptymalizować dźwięk w salce kinowej z kilkoma rzędami lub widzowie siedzą porozrzucani w różnych częściach pomieszczenia. Do pomiarów wykorzystujemy standardowy mikrofon dołączony do zestawu z amplitunerem lub mikrofon zewnętrzny typu UMIK-1.

Na samym końcu, po wykonaniu wielu pomiarów akustycznych w różnych miejscach odsłuchowych – oprogramowanie Dirac wyświetli nam główne wyniki pomiarów, sugerując jakiego typu korekcję w charakterystyce częstotliwościowej powinniśmy wprowadzić.

Możemy zdać się na sugestie producenta co do optymalnego brzmienia, bądź wprowadzić swoje własne modyfikacje. Zarówno modyfikując przebieg charakterystyki częstotliwościowej, jak i wgrywając tzw. krzywą, która ma być naszym wzorcem brzmieniowym.

DOLBY ATMOS

Pierwszy w historii firmy amplituner UHD ze wsparciem dźwięku 3D – Arcam AVR550 posiada oczywiście pełne wsparcie technologii Dolby Atmos. Dzięki najnowszym kodekom dźwięku przestrzennego 3D możemy zanurzyć się w dźwięku dochodzących do nas ze wszystkich kierunków. Doprowadzając do perfekcji dźwięk stereo i wielokanałowy 5.1 Arcam wszedł na nową drogę dźwięku przestrzennego, wprowadzając dodatkowe warstwy nagłośnienia. Dzięki temu otacza nas sygnał dochodzący ze wszystkich kierunków. Możemy połączyć standardowe nagłośnienie wielokanałowe z nagłośnieniem sufitowym.

W ten sposób dźwięk otacza nas ze wszystkich stron i pochłania razem z oglądaną na ekranie akcją. Zdecydowana większość najnowszych filmów wydanych na nośnikach Blu-ray UHD 4K posiada ścieżkę dźwiękową zrealizowaną w oparciu o standard Dolby Atmos. A Ci z nas, którzy nie dysponuję głośnikami zainstalowanymi na suficie i nagłośnieniem w systemie Dolby Atmos, będą słyszeli sygnał zakodowany w Dolby TrueHD. Dolby Atmos jest kompatybilny ze starszymi standardami, które pojawiły się wraz z nośnikami Blu-ray.

Arcam Atmos Dolby
DTS:X

DTS:X

Oprócz dekodowania najnowszego formatu Dolby, Arcam ma pełne wsparcie formatu DTS:X, który jest odpowiedzią firmy DTS na system Atmos. Ścieżki zarejestrowane w formacie DTS:X znajdziemy na wybranych tytułach filmów Blu-ray UHD 4K.

Arcam AVR550 posiada standardowo wbudowany wzmacniacz dla systemów 7.1. Dodatkowe 4 głośniki do systemu Atmos możemy podłączyć wyłącznie stosując zewnętrzny wzmacniacz. Uzyskując tym samym system 7.1.4. Chociaż to typowa konstrukcja dla urządzeń do kina domowego ten muzykalny amplituner doskonale sprawdza się w odsłuchach stereo.

Oprócz standardowego wyjścia SUB1 służącego do podłączenia aktywnego subwoofera, amplituner kina domowego Arcam AVR550 posiada dodatkowe wyjście SUB2 umożliwiające podłączenie drugiego subwoofera. Identyczne wyposażenie posiadają modele w wersji Arcam AVR390 oraz Arcam AVR850.

Arcam Atmos wzmacniacz

WYPOSAŻENIE ARCAM AVR550

W amplitunerze AVR550 zamontowano wzmacniacze pracujące w klasie A/B. Dopiero w najwyższym modelu AVR850 zastosowano bardziej wyrafinowaną brzmieniowo klasę G. Amplituner ma oczywiście siedem końcówek mocy, a obudowa jest dość duża.

Końcówki mocy wykonano na bazie układów firmy ON Semiconductor, tworząc (dla każdego z kanałów) komplementarną parę NJL3281D/NJL1302D. Są to elementy z gamy ThermalTrak ze zintegrowaną diodą termiczną, stosowane przez Arcama nie po raz pierwszy. W dolnej płycie oraz na górnej ściance zamontowano otwory wentylacyjne. Dodatkowo chłodzenie zapewniają 2 wentylatory “zasysające” powietrze od spodu. Takie rozwiązanie powoduje, że w praktyce amplituner pozostaje niemal bezgłośny.

Funkcje przetwarzania sygnału wielokanałowego, DSP oraz wsparcie nowych formatów dźwiękowych Dolby Atmos i DTS:X powierzono układowi Cirrus Logic CS49844. Za konwersję cyfrowo/analogową odpowiadają dwa 8-kanałowe układy Cirrus Logic CS42528 o rozdzielczości 24 bit/192 kHz. Dzięki obsłudze aż 16 kanałów, amplituner ma możliwość obsługi formatu Atmos 7.1.4. Arcam ma  dodatkowo przetwornik cyfrowo/analogowy przeznaczony do odsłuchów stereo – scalak Burr Brown PCM5100 o rozdzielczości 32 bit/384 kHz.

Arcam avr550 wnętrze

Układy wideo i audio obsługują obecne jak i nadchodzące technologie. Moduł sekcji video zawiera układy HDMI 2.0a z HDCP 2.2 4K „Ultra HD” dla obrazu 3D. Zapewniają one obsługę zarówno starszych formatów dźwięku i obrazu jak i najnowszych UHD Blu-ray 4K. W ten sposób każde nowo zakupione urządzenie będzie obsługiwane bez jakichkolwiek problemów.

Wewnętrzny tuner obsługuje w pełni zintegrowany system radia FM / DAB / DAB+ (zależnie od regionu). System oferuje dostęp do radia internetowego i usług UPnP na całym świecie dzięki możliwości podłączenia systemu do Internetu.  Dzięki temu zyskamy dostęp do nowych możliwości słuchania muzyki.

Amplituner można obsługiwać zarówno za pomocą pilota jak i poprzez złącze sieciowe Ethernet, integrując go z systemami automatyki lub zarządzając poprzez aplikacje sieciowe na telefonie/tablecie. Dodatkowo znajdziemy złącze RS232, gniazdo wyzwalacza 12 V i sterowanie podczerwienią.

Arcam AVR550 – PRZEZNACZENIE

Arcam AVR550 to bardzo dobra propozycja do małych i średniej wielkości pomieszczeń. Może być podstawą dobrej jakości systemu kina domowego zapewniając wsparcie dla wszystkich obowiązujących formatów dźwięku i obrazu. W przypadku bardziej zaawansowanych systemów kinowych polecamy któryś z procesorów kinowych, który możemy połączyć ze znacznie bardziej wydajnymi końcówkami mocy. Miłośników zaś lepszego brzmienia stereo należałoby zainteresować modelem Arcam AVR850, który w zamierzeniu producenta powstał z myślą o bardziej wymagających odbiorcach.

Dirac Live 2.x

Firma Dirac pod koniec roku 2018 udostępniła najnowszą odsłonę aplikacji ułatwiającej korzystanie z systemu korekcji. Można ją pobrać bezpośrednio ze strony Dirac Live o ile nie zostanie udostępniona na stronach Arcama. Wprowadziła ona widoczne zmiany w interfejsie użytkownika oraz oczywiście zastosowanych algorytmach. Poniżej film prezentujący instrukcję korzystania z najnowszej odsłony Dirac Live.

Strona firmy Arcam, producenta Arcam AVR550
Strona Dirac Live

Specyfikacja techniczna

Tryby SurroundDolby Atmos, DTS:X, Dolby Surround DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete, DTSES 6.1 Matrix, DTS 5.1
System korekcjiDirac
Wspierane formatyFLAC, MP3, WAV, WMA, AAC
Moc wyjściowa110W (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.02% THD dla 2 kanałów)
Wejścia video7x HDMI
Wyjścia video3x HDMI
Wejścia audio4x Coaxial, 2x Toslink, 6x RCA
Wyjścia audioWyjście Pre-amp 7.1.4 – 12x RCA
Wyjście Zone 2 – RCA
PołączeniaEthernet
Wymiary (WHD)433 x 171 x 425 mm
Waga15,5 kg