Model wycofany – następcą jest Arcam AVR10

Arcam AVR390 – bazowy amplituner

Arcam jako jeden z nielicznych producentów elektroniki użytkowej wypracował technologię, która pozwoliła mu tworzyć produkty niezwykle zaawansowane technologicznie, z dopracowaną elektroniką i bardzo wysokim poziomem jakości dźwięku. Od wielu lat producent wyspecjalizował się w projektowaniu amplitunerów kinowych, skupiając przede wszystkim na zagadnieniach brzmieniowych. Tworząc po drodze tak udane modele jak AVR350, czy AVR600. Nowa linia amplitunerów do kina domowego powstała z myślą o umożliwieniu miłośnikom dobrego brzmienia skorzystania z najnowszych technologii. Zarówno w zakresie dźwięku przestrzennego, jak i systemów video. W ten sposób powstała nowa seria, w skład której wchodzą modele: Arcam AVR390, Arcam AVR550 oraz Arcam AVR850. Sam producent twierdzi, że są to najlepsze amplitunery AV, jakie firma wyprodukowała.

Oferując jakość dźwięku daleko wykraczającą poza jakość oferowaną przez konkurencyjne urządzenia w zbliżonej klasie cenowej, urządzenia dość szybko zyskały miano produktów audiofilskich. Zaoferowały brzmienie, które dotychczas było zarezerwowane dla dobrej klasy systemów Stereo oraz zaawansowanych procesorów kinowych. Urządzenia doskonale sobie radzą zarówno w systemach dwukanałowych (stereo) jak i wielokanałowych. Niezależnie, czy słuchamy muzyki, oglądamy telewizję, czy też oglądamy film akcji.

Arcam Dirac

Dirac

Arcam jako pierwszy na świecie producent amplitunerów postanowił, że zamiast pracować i rozwijać swój własny system korekcji akustyki pomieszczenia zdecyduje się na zaimplementowanie najbardziej wydajnego i efektywnego systemu , jakim jest Dirac. Od kilku lat Szwedzka firma stała się liderem w dziedzinie optymalizacji dźwięku za pomocą „inteligentnych” algorytmów i filtrów dostosowując brzmienie i charakterystykę częstotliwościową do pomieszczenia w którym znajduje się system audio.

Amplituner kina domowego Arcam (wszystkie modele) przy użyciu oprogramowania instalowanego na komputerze klasy PC, daje możliwość w pierwszym kroku konfiguracji wyboru obszaru jaki chcemy optymalizować pod kątem jakości brzmienia. Może to być jedno miejsce siedzące (nasz ulubiony fotel), kanapa lub audytorium, kiedy chcemy zoptymalizować dźwięk w salce kinowej z kilkoma rzędami lub widzowie siedzą porozrzucani w różnych częściach pomieszczenia.

Na samym końcu aplikacja komputerowa Dirac wyświetli nam główne wyniki pomiarów, sugerując jakiego typu korekcję w charakterystyce częstotliwościowej powinniśmy wprowadzić. Możemy zdać się na sugestie firmy Arcam, bądź wprowadzić swoje własne modyfikacje. Zarówno modyfikując przebieg charakterystyki częstotliwościowej, jak i wgrywając tzw. krzywą, która ma być naszym wzorcem brzmieniowym.

DOLBY ATMOS

Amplituner nowej generacji Arcam AVR390 posiada pełne wsparcie i obsługę systemu dźwięku przestrzennego 3D – Dolby Atmos. Technologia ta zaimplementowana w produktach Arcam AVR390 w taki sposób, że przestrzenne brzmienie, które wypełnia całe pomieszczenie, również od góry, i wprawia słuchających w zachwyt. Niezależnie, czy słuchamy muzyki, filmu, czy też telewizji – Dolby Atmos sprawia, że zanurzamy się w świecie rozrywki i całkowicie oddajemy magii dźwięku.

Materiały filmowe i muzyczne wydane w formacie Dolby Atmos znajdziemy m.in. na płytach Blu-ray i UHD Blu-ray 4K. Zapewniają one przestrzenny dźwięk 3D, renderowany przez głośniki znajdujące się powyżej uszu słuchaczy. W przypadku formatów zawierających niewielką ilość kanałów przestrzennych – zwykle dodatkowe głośniki są montowane na suficie.

Arcam Atmos Dolby
Arcam Atmos wzmacniacz

Arcam AVR390 posiada standardowo wbudowany wzmacniacz dla systemów 7.1. Dodatkowe 4 głośniki do systemu Atmos możemy podłączyć wyłącznie stosując zewnętrzny wzmacniacz. Uzyskując tym samym system 7.1.4. Oprócz standardowego wyjścia SUB1 służącego do podłączenia aktywnego subwoofera, amplituner kina domowego Arcam AVR390 posiada dodatkowe wyjście SUB2 umożliwiające podłączenie drugiego subwoofera.

WYPOSAŻENIE

Układy wideo i audio obsługują obecne jak i nadchodzące technologie. Moduł sekcji video zawiera układy HDMI 2.0a z HDCP 2.2 4K „Ultra HD” dla obrazu 3D. Zapewniają one obsługę zarówno starszych formatów dźwięku i obrazu jak i najnowszych UHD Blu-ray 4K. W ten sposób każde nowo zakupione urządzenie będzie obsługiwane bez jakichkolwiek problemów.

Wewnętrzny tuner obsługuje w pełni zintegrowany system radia FM / DAB / DAB+ (zależnie od regionu). System oferuje dostęp do radia internetowego i usług UPnP na całym świecie dzięki możliwości podłączenia systemu do Internetu.  Dzięki temu zyskamy dostęp do nowych możliwości słuchania muzyki.

Amplituner można obsługiwać zarówno za pomocą pilota jak i poprzez złącze sieciowe Ethernet, integrując go z systemami automatyki lub zarządzając poprzez aplikacje sieciowe na telefonie/tablecie. Dodatkowo znajdziemy złącze RS232, gniazdo wyzwalacza 12 V i sterowanie podczerwienią.

PRZEZNACZENIE

Arcam AVR390 to bardzo dobra propozycja do małych pomieszczeń, gdzie odległości głośników od słuchaczy będą na tyle nieduże że moc na poziomie 60W przy obciążeniu wszystkich kanałów będzie wystarczająca. Urządzenie sprawdzi się w małych zestawach kina domowego oraz systemach, gdzie użytkownicy chcą połączyć funkcjonalność systemu kinowego i stereo. Z racji na wysoką muzykalność amplitunera, spełni on większość pokładanych w nim nadziei. Do większych pomieszczeń – sugerujemy wybrać wydajniejszy model AVR550, który zapewni lepszą dynamikę i swobodę grania. Do sali kinowej z kolei najlepiej zaopatrzyć się w amplituner AVR850 lub najlepiej procesor kinowy AV860.

Arcam AVR390 polecany

Specyfikacja techniczna

Tryby SurroundDolby Atmos, Dolby Surround DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete, DTSES 6.1 Matrix, DTS 5.1
System korekcjiDirac
Wspierane formatyFLAC, MP3, WAV, WMA, AAC
Moc wyjściowa80W (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.02% THD dla 2 kanałów)
Wejścia video7x HDMI
Wyjścia video3x HDMI
Wejścia audio4x Coax, 2x Toslink
Wyjścia audioWyjście Pre-amp 7.1.4 – 12x RCA
Wyjście Zone 2 – RCA
PołączeniaEthernet
Wymiary (WHD)433 x 171 x 425 mm
Waga16,7 kg