Marantz SR1609 jest odpowiedzią firmy na zapotrzebowanie na niewielki, ale jednocześnie w pełni wyposażony amplituner kina domowego 4K UHD. Producent po raz kolejny pokazuje, że potrafi wyznaczać nowe kierunki w świecie elektroniki użytkowej. Model wyposażony jest w nowoczesne technologie, potrafi wzmocnić solidny zestaw 7.2, a jednocześnie mierzy zaledwie 105mm wysokości. To unikalne połączenie najnowocześniejszych standardów i niewielkiej formy. Oczywiście zachowano ustandaryzowaną szerokość i możliwy jest montaż w szafie rack. Dzięki pełnej obsłudze HDMI 2.0b, omawiany SR1609 potrafi przesłać pełny sygnał 4K60p, obsługuje próbkowanie koloru 4:4:4, HDR10, Dolby Vision i szeroką paletę barw BT.2020. Urządzenie potrafi wygenerować 50W na kanał przy impedancji 8 Ohm, czyli wystarczająco dużo, żeby nagłośnić niewielkie pomieszczenie lub biuro. Producent nie zapomniał o wygodzie użytkowania, dlatego zaimplementował także system HEOS, obsługę AirPlay 2 i popularne usługi strumieniowania. Spotify, TuneIn czy Deezer można kontrolować za pomocą telefonu.
Cienki, siedmiokanałowy amplituner zintegrowany
Cienki profil stanowi połowę wysokości tradycyjnego amplitunera, a jednak zmieściła się tutaj pełnoprawna sekcja wzmocnienia, która z powodzeniem przetworzy dźwięk z najnowszych formatów cyfrowych. Siedem niezależnych końcówek mocy jest w stanie wygenerować 50W mocy każda przy impedancji 8 Ohm, a zniekształcenia harmoniczne trzymają imponujący poziom 0,08%. To wyjątkowe osiągnięcie jak na amplituner kina domowego, a trzeba pamiętać, że jest to amplituner 4K! Jest to obecnie najcieńszy na rynku amplituner o tak zaawansowanej funkcjonalności i całkowitej mocy.
Najnowszy standard HDMI
Amplituner posiada wejście HDMI na frontowym panelu do szybkiego połączenia z urządzeniem przenośnym, które podobnie jak wszystkie inne wejścia w SR6013, obsługuje pełny standard HDMI2.0b z obsługą HDCP 2.2., 4K Ultra HDR 60Hz, Dolby Vision, HLG, HDR10 i BT.2020. Posiadacze topowych odtwarzaczy Blu-ray, takich jak OPPO UDP-203 czy OPPO UDP-205 skorzystają z pełni możliwości tych urządzeń. Możliwe będzie przesyłanie sygnału najbardziej wymagających filmów w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę wraz z HDR! To także wymarzone warunki dla konsol do gier oraz najnowszych streamerów, takich jak Apple TV 4K. Dedykowane wejście z przodu to także doskonała okazja, aby na szybko podpiąć zewnętrzne urządzenie, takie jak na przykład laptop. Najnowszy standard wymaga stosowania dobrej jakości kable hdmi 4K. Przesyłanie sygnałów 4K UHD HDR wymaga dużej przepustowości, czemu nie sprostają wszystkie przewody HDMI wykonane w tradycyjnej technologii miedzianej.
Obsługa najnowszych formatów dźwięku obiektowego
Mimo swoich niewielkich wymiarów, NR1069 posiada możliwość dekodowania najnowszych formatów dźwięku obiektowego, takich jak Dolby Atmos, DTS:X oraz DTS Virtual:X. Jest to cecha charakterystyczna konkurentów z wysokiej półki cenowej, które przeważnie są dwu, a nawet trzykrotnie wyższe. Jeśli dotąd nie umieliśmy odpowiedzieć na pytanie jaki mały amplituner wybrać, Marantz NR1609 wydaje się jednoznaczną odpowiedzią. To doskonały amplituner do małego mieszkania, w którym nie ma miejsca na duże kino domowe.
Nie oznacza to jednak, że Marantz NR1609 nie poradzi sobie z innymi zadaniami. Może stanowić centrum domowej rozrywki, co zawdzięcza rozbudowanym funkcjom sieciowym, w tym obsłudze nowoczesnych serwisów strumieniowania. To pierwszy raz, gdy widzimy system Heos w modelu o niskiej wysokości. Za pomocą smatfona możemy sterować wszystkimi usługami, a także odtwarzać muzykę bezpośrednio z urządzenia lub z lokalnych zasobów sieciowych. Każdy użytkownik może także wybrać, w której strefie będzie odtwarzana muzyka.
HEOS, Bluetooth, Wi-Fi oraz AirPlay
Jeśli amplituner nie zostanie podłączony do systemu sterowania, takiego jak Control4, istnieje możliwość odtwarzania utworów przez Bluetooth, AirPlay lub system HEOS. Użytkownik ma wtedy dostęp do usług strumieniowania, takich jak Spotify, Pandora, TuneIN, Deezer i innych.
Pliki audio wysokiej rozdzielczości
Po raz kolejny Marantz pokazuje, że niewielki rozmiar nie jest przeszkodą w implementacji najlepszych istniejących parametrów. NR1609 potrafi zdekodować wysokiej rozdzielczości pliki ALAC, FLAC oraz WAV w jakości do 24-bit/192 kHz. Nie zabrakło także przetwarzania audiofilskiego formatu DSD w rozdzielczości 2.8MHz oraz 5.6MHz. Muzykę można odtwarzać za pomocą frontowego panelu USB lub korzystając z zasobów sieciowych.
Zintegrowane wejście gramofonowe
Podłącz w łatwy sposób swój analogowy gramofon do amplitunera i ciesz się swoją kolekcją płyt winylowych. Ciesz się muzyką w oryginalnej, analogowej postaci, pełnej niuansów. Fani winylu będą zachwyceni jakością analogowego wejścia i wzmocnienia, które oferuje ten mały amplituner kina domowego.
Kalibracja Audyssey
Za pomocą dołączonego do zestawu mikrofonu, Audyssey MultiEQ analizuje głośność każdego głośnika w zestawie i tworzy na podstawie wyników precyzyjny filtr cyfrowy, który koryguje częstotliwości i odpowiedź w domenie czasowej. Czytelność dialogów ulega znaczącej poprawie, a użytkownik nie będzie już zmuszony do ciągłego operowania głośnością. Edytor MultiEQ umożliwia dokładną korekcję wszystkich parametrów i dopasowanie brzmienia do własnych preferencji.
Smart TV
Nowoczesne telewizory posiadają możliwość kontroli jednym pilotem za pomocą protokołu HDMI CEC. Oczywiście Marantz NR1609 również obsługuje ten protokół, dzięki czemu za pomocą jednego pilota możemy włączyć oba urządzenia naraz, ale także poruszać się po menu jednego i drugiego.
Dla kogo?
Zaawansowane funkcje dla firm instalacyjnych
Podobnie jak inne amplitunery z 2018 roku, NR1609 posiada wszystkie niezbędne funkcjonalności dla firm instalacyjnych. Za pomocą odpowiednich narzędzi amplituner zostanie zintegrowany z systemem sterowania, takim jak Control4. Instalatorzy będą mogli włączyć go do wielu różnych scenariuszy lub zdalnie zdiagnozować wszystkie nieprawidłowości.
Marantz NR1609 to genialne rozwiązanie w momencie, gdy potrzebujemy stworzyć prosty system z niewielką ilością źródeł, na przykład z samym odtwarzaczem lub streamerem. Zmieści się w wielu typowych szafkach pod telewizorem, czyli tam, gdzie na pełnowymiarowy sprzęt nie ma już miejsca. W tej niewielkiej obudowie znajdziemy bardzo dużą funkcjonalność, która z powodzeniem wystarczy w mniej wymagających scenariuszach. To także doskonały sposób na stworzenie prostego system wyświetlania i dźwięku tam, gdzie istotna jest dyskrecja i ukrycie głośników, tak jak na przykład niewidzialne głośniki w meblu lub niewidzialne głośniki w ścianie. Przykład naszej realizacji z wykorzystaniem niewidzialnych głośników i amplitunera Marantz o niskim profilu: Niewidzialna projekcja w holu
Specyfikacja techniczna
Tryby Surround | DTS HD Master / DTS:X / DTS Neural:X / DTS Virtual:X / Dolby TrueHD / Dolby Atmos / Dolby Surround |
System korekcji | Audyssey MultEQ |
Wspierane formaty | MP3 / WMA / AAC / FLAC / ALAC / WAV / DSD |
Moc wyjściowa | 50W (8 ohm, 20 Hz – 20 kHz, 0.08% dla 2 kanałów) |
Wejścia wideo Wyjścia wideo | 8 x HDMI 2.0b 1x HDMI 2.0b |
Wejścia audio Wyjścia audio | 3, Phono MM, 1x Coaxial, 1x Optical 7.1 |
Połączenia | Ethernet / Wi-Fi / Bluetooth |
Wymiary | 440mm x 376mm x 105mm |
Waga | 8.3 |