Satysfakcja ze słuchania muzyki

Blisko 30 lat temu grupa inżynierów w Skandeborg, w Danii, dzieląc wspólną pasję słuchania muzyki na sprzęcie wysokiej jakości, doszła do wniosku, że nawet najlepsze dostępne wówczas kolumny głośnikowe nie były w stanie oddać muzyki tak, jak to sobie założył jej twórca. Takie zniekształcenia, jak przesunięcia fazy, brak liniowości, niezadowalająca odpowiedź impulsowa i inne, mierzalne odstępstwa od neutralności, trapiły wszystkie dostępne na rynku marki. Założyli więc swoją własną firmę, w której wszystkie te usterki miały być wyeliminowane. Tak powstało Dynaudio.

Zespół inżynierski nowej firmy postawił sobie ambitny cel stworzenia zupełnie nowej, nowoczesnej generacji głośników w oparciu o przeprowadzane samodzielnie, często pionierskie badania. Zapewniły one firmie wszechstronny, oparty o nowe technologie rozwój, stanowiący fundament niezwykłych osiągnięć Dynaudio. Takie opracowania, jak np. DDC (Dynaudio Directivity Control – kontrola kierunkowości) i inne ustaliły światową renomę kolumn z Danii, które stały się punktem odniesienia, referencją dla innych firm.

Perfekcyjna równowaga, swobodna
kontrola i urzekające piękno dźwięku

Smukłe, wolnostojące C2 Platinum skutecznie zwalczają odbicia dzięki zastosowaniu autorskiego rozwiązania – DDC. Zestaw głośników składa się z dwóch 17-cm mid-wooferów skonfigurowanych z dwiema 28-mm kopułkami Esotar2. System ten jest w stanie oddać wrażenie pełnego i naturalnego brzmienia muzyki. Wrażenie bycia „tam” – czyli w miejscu muzycznego spektaklu.

Podobnie jak w przypadku C4 Platinum, w podstawie C2 ukryte są regulowane kolce ułatwiające idealną stabilizację konstrukcji na podłodze, a terminale przyłączeniowe ukryte z tyłu obudowy umożliwiają pewne połączenie i dyskretne schowanie kabli tym z Was, którzy wolą nie mieć ich na widoku.

Wyjątkowo wysoki poziom jakości dźwięku został osiągnięty nie tylko przez dopracowanie wszystkich detali. Zgodnie ze zwyczajową dla Dynaudio tradycją, za ekstremalnie ważne uznawane są zarówno jakość wykonania, jak i dbałość o najmniejsze nawet detale dźwięku.

Każda kolumna z serii Confidence budowana jest w Danii, zgodnie z drobiazgowymi standardami, na które składają się zaawansowane symulacje komputerowe oraz klasyczne, przekazywane z ojca na syna umiejętności rzemieślnicze. Np. obudowa wykonywana jest przez specjalnie przeszkolonych stolarzy. Na jej cykl produkcyjny składa się wiele pojedynczych działań, takich jak np. piaskowanie i ręczne polerowanie powierzchni. W rezultacie tych zabiegów otrzymujemy luksusowe wykończenie, zachowujące swoje piękno nawet po dekadach.

Przy czym nawet tak wysokiej klasy zestaw stereo, uzupełniony o dobrej klasy subwoofer rozwinie swoje skrzydła do znacznie większych niż standardowe rozmiarów.

Wykończenie

Wszystkie modele Confidence Platinum dostępne są w identycznych wersjach co Evidence Platinum:

  • Mocca – naturalny fornir z klonu „ptasie oczko” barwionego na ciemnobrązowo, wykończony bezbarwnym lakierem fortepianowym
  • Bordeaux – naturalny fornir z klonu „ptasie oczko” barwionego na ciemnoczerwono, wykończony bezbarwnym lakierem fortepianowym
  • Rosewood – naturalny fornir palisandrowy barwiony na jaskrawoczerwono, wykończony bezbarwnym lakierem fortepianowym
  • Piano Black – lakier fortepianowy w tonacji głębokiej czerni

Prasa o Dynaudio Confidence

“Spójność, z jaką przekazują materiał muzyczny jest niesamowita. Nie ma góry, dołu i środka, a ciągły dźwięk. To bardzo efektowny przekaz, z zaznaczeniem miejsca zaraz po ataku, czyli bez utwardzania, ale z dużą energią. Przestrzeń zapiera dech w piersiach, przede wszystkim wielkością.”

“Pierwsza cecha, którą zauważyłem to imponująca spójność brzmienia – może nie aż taka, jak w przypadku kolumn z pojedynczym driverem, ale lepsza niż w przypadku większości kolumn jakie znam. Najwyraźniej układ i dobór przetworników, oraz dopracowana zwrotnica wywiązują się ze swoich ról znakomicie. Choć po tak smukłych kolumnach wcale się tego nie spodziewałem, to jednak bas jest ich całkiem mocną stroną. Rzecz nie w tym, że dominuje on nad resztą przekazu, ale, gdy tylko muzyka tego wymaga, mocno zaznacza swoją obecność. Nie jest to tak mięsisty, potężny bas, jaki uzyskuje się z dużych driverów (choćby w moich Matterhornach, czy w Ardento Alter), a raczej stawia na szybkość, konturowość i dynamikę. By to zobrazować podam przykład – mocne uderzenie – powiedzmy stopy – skupia się bardziej właśnie na samym mocnym, szybkim walnięciu, a nieco mniej na jego poszczególnych elementach, na tym jak membrana ugina się, odpowiada na uderzenie, drga. Taki sposób prowadzeniu basu sprzyja bardzo dobremu pace&rhythm – słuchanie na Dynaudio rock’n’rolla, czy bliskiego mojemu sercu bluesa, okazało się być uzależniającym doświadczeniem” Audiostereo

“Dynaudio C2 demonstrowały bardzo zgodne, przyjazne dla ucha i precyzyjne brzmienie, tworząc bardzo realistyczną i uporządkowaną scenę dźwiękową (zjawiskowy fortepian). Jednak scena ta była tak przekonująco odtworzona nie za sprawą milimetrowej dokładności w usytuowaniu instrumentów, ale raczej z powodu nadania fakturze barwowej cech niespotykanego realizmu. Zróżnicowanie barw prezentowane przez C2 bardzo wiernie oddawało brzmienia poszczególnych instrumentów czy głosu ludzkiego, nigdy nie powodując uczucia znużenia muzyką. C2 są po prostu doskonałe. Potrafiły też grać głośno bez istotnej utraty swoich cech brzmieniowych..” Audio

Specyfikacja techniczna

Konstrukcja2-drożna, 4-głośnikowa
Przetworniki2 x 17 cm MSP nisko-średniotonowe
2 x 28 mm Esotar wysokotonowy
Zalecana moc wzmacniacza200 — 300 W
Częstotliwość podziału zwrotnicyśrednie/wysokie: 8 kHz
niskie/średnie: 2.2 kHz
Pasmo przenoszenia (-6 dB – IEC 268-13)28 Hz — 25 kHz
Nominalna impedancja
Skuteczność (1W@1M)87 dB
Moc maksymalna (ciągła)300 W
Wymiary zewnętrzne [w tym stopy i kolce] (wys. X szer. X gł.)1532 x 420 x 475 mm