Kolumny podłogowe klasy high-end

Nowe Contour 30 to elegancja, opanowanie oraz moc nieosiągalne dla kolumn ze starszej serii Contour. Dynaudio wprowadziło małą rewolucję w swojej rozpoznawalnej na całym świecie serii kolumn. Contour w audiofilskim świecie stały się pewnym synonimem najlepszego firmowego brzmienia Dynaudio. Seria ta od zawsze oferowała dźwięk który stanowił wstęp do high-endu w cenie średniej klasy kolumn. Zupełnie nowa, odświeżona seria Contour podniosła poprzeczkę jeszcze wyżej, osiągając rasowe high-endowe brzmienie zachowując poziom cenowy starej serii Contour !

Nowe „Trzydziestki” to średniej wielkości smukłe 2.5-drożne kolumny o możliwościach dużych kolumn 3-drożnych przeznaczone do średnich i większych pomieszczeń. Contour 30 to rzetelność, przejrzystość i spokój, podane w wielkiej skali.

Znajome przetworniki w nowym wydaniu

W Contour 30 zastosowano dwa 18-cm przetworniki nisko-średniotonowe z membranami w technologii MSP i dwa otwory bass-reflex. To wyjątkowe przetworniki. Ich membrany mają zróżnicowaną grubość, a ich cewki wykonane są z aluminium. Są one bardzo lekkie, a jednocześnie większe niż standardowe, miedziane. Mniejsza masa przełożyła się na możliwość zastosowania większej średnicy, czyli większej ilości zwojów, co przekłada się na większą kontrolę nad ruchami membrany. W wyniku wszystkich powyższych technologii uzyskujemy po prostu lepszy dźwięk – zwłaszcza w pobliżu częstotliwości podziału zwrotnicy, przy wysokich poziomach głośności.

W Contour 30 zastosowano również legendarny przetwornik wysokotonowy Esotar drugiej generacji. Ta jedwabna kopułka wysokotonowa jest znana z naturalnego, przejrzystego i słodkiego brzmienia wysokich tonów.

Kolumny głośnikowe z nowej serii Dynaudio Contour, od lewej:

Contour 20, Contour 60 oraz Contour 30

W środku również widać zmiany

Contour zmieniły się również w środku. Zupełnie nowe kosze głośników oraz zmodyfikowane filtry zwrotnic i nowe okablowanie. Długo słuchaliśmy wszystkich kolumn ze starszych serii Contour i w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Czy da się to zrobić lepiej?” Po przeprojektowaniu zwrotnic i zmodyfikowaniu przetworników okazało się to jak najbardziej możliwe.

wykończenie

Kolumny Dynaudio Contour 30 dostępne są w 6 wersjach kolorystycznych:

  • Grey Oak High Gloss – naturalny fornir z szarego dębu wykończony bezbarwnym lakierem fortepianowym
  • Walnut Light Satin – naturalny fornir z orzecha włoskiego wykończony bezbarwnym matowym lakierem
  • Rosewood Dark High Gloss – naturalny fornir palisandrowy wykończony bezbarwnym lakierem fortepianowym
  • Ivory Oak – naturalny fornir z dębu w kolorze kości słoniowej wykończony bezbarwnym matowym lakierem
  • Piano Black – lakier fortepianowy w tonacji głębokiej czerni
  • Piano White – lakier fortepianowy w tonacji śnieżnej bieli

Recenzje

„ (…) grają tak pięknie, że są warte każdej złotówki. Na tym poziomie nie dajemy gwiazdek za relację jakości do ceny. Ale gdybyśmy dawali, to nie wystarczyłoby skali. I dlatego właśnie są to kolumny niezwykłe. Bo producent nie stworzył ich, odchudzając konstrukcje wyższych serii, tylko dał z siebie wszystko, aby zrobić coś możliwie najlepszego w przyjętym budżecie. Wyszło bajecznie.”

„Autorytet, potęga, dynamika i uderzenie basu niespotykane w układach dwuipółdrożnych, na tym poziomie to coś nowego w repertuarze Dynaudio. Przy tym zachowane “tradycyjne wartości” firmowego stylu – spójność, plastyczny środek, aksamitna góra i doskonały wgląd w głąb planów. Wszystko dokładnie poukładane.”

„Dynaudio Contour 30 z dniem dzisiejszym zostają wpisane na oficjalną listę dyżurnych urządzeń redakcyjnych. Po prostu, ku mojej dzikiej satysfakcji i dziecięcej wręcz uciesze, dziwnym zbiegiem okoliczności trafiłem na kolumny spełniające wszystkie moje oczekiwania, a przy tym wycenione nie tyle okazyjnie, co wręcz dumpingowo, więc zmarnowanie szansy, która drugi raz mogła się nie powtórzyć nie wchodziło w grę.”