Procella Audio P1 – zalecany głośnik Dolby Atmos

Pierwszy głośnik do systemów Atmos klasy Premium

Procella Audio jako jeden z pierwszych producentów dostosował swoją ofertę do systemów Atmos tworząc zestaw P8IW. Z racji na pomysł tego zestawu był on od początku pomyślany o systemach klasy High End. Gdzie nacisk jest przede wszystkim na jakość. Rosnąca popularność zestawów P5 i P5V w połączeniu z subwooferem P15A sprawiła, że zaczęto stosować zestawy kinowe Procella w małych kinach domowych. Pojawiła się okazja dla osób, które chciały posiadać kinową jakość w domowym zaciszu – w bardzo przystępnej cenie.

P1 przypomina wyglądem rozwiązanie P5, dostarcza uczucia pełnej dynamiki i jazdy bez trzymanki w małych i średniej wielkości pokojach z kilkoma głośnikami efektowymi i górnymi w systemie Atmos. Identycznie jak większy brat P1 wyznacza nowy standard i granicę w zakresie wydajności i efektywności małych zestawów kinowych. Zważywszy na niewielką wielkość zestawu dysponuje on potężną dawką energii i mocy. Przy wysokiej rozdzielczości i doskonałym zrozumieniu wokali i dialogów.

Stworzony do systemów przestrzennych

Pierwszy raz w historii firmy zdecydowano się na zastosowanie głośnika koaksjalnego. Cechuje go inna niż przypadku głośników kompresyjnych specyfika grania, co przy zastosowaniu opatentowanego falowodu pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego pola pokrycia dźwiękiem. Szerokie pokrycie dźwiękiem pozwala na lepsze nagłośnienie wielu miejsc siedzących. Dla systemów Atmos to szczególnie ważny parametr, ponieważ zgodnie z wymogami standardu kolumna pracująca nad głowami widzów powinna mieć kąt propagacji wynoszący nie mniej niż 100 stopni. Procella Audio P1 ma kąt pokrycia dźwiękiem wynoszący aż 110 stopni. Przy jednocześnie bardzo dobrej odpowiedzi częstotliwościowej na skraju osi. Na rynku jest bardzo niewiele konstrukcji o takich parametrach co doskonale pozycjonuje głośnik w ofercie rynkowej. Czyniąc tym samym najbardziej polecanym głośnikiem do Dolby Atmos…

polecany głośnik dolby atmos

Łatwa instalacja

Inżynierowie P1 poszli o krok dalej, nie tylko skupili się na parametrach technicznych stawianych jako wymogi przez twórców standardów immersyjnego dźwięku 3D, ale także zadbali o kwestie instalacyjne. Specjalnie pochylona ścianka głośnika umożliwia montaż bezpośredni do ściany, tak aby głośnik pod kątem bym skierowany w kierunku widzów.

Genialne w swojej prostocie rozwiązanie, zwiększające efektywność systemów przestrzennych. Dźwięk jest pod właściwym kątem kierowany w stronę słuchaczy, niezależnie czy głośniki służą jako efektowe, czy jako górne w systemach Dolby Atmos.

Najlepsze pokrycie dźwiękiem oraz jakość brzmieniowa będzie zawsze w osi głośnika, kierując głośnik w stronę pola odsłuchu zyskujemy to co najlepsze ma do zaoferowania głośnik oraz nagranie, którego odsłuchujemy. P1 to najlepszy głośnik Dolby Atmos w swojej klasie.

najlepszy głośnik dolby atmos

Zestawy kinowe

Kolumny głośnikowe P1 można stosować jako kanały efektowe i sufitowe do pomieszczeń małych i średniej wielkości. Z powodzeniem łączymy je z pozostałymi głośnikami producenta – P5, P6, P8 itd. Umożliwiając tym samym stworzenie doskonałej jakości kina w bardzo atrakcyjnej cenie.

W niewielkich pomieszczeniach ok. 16m2 proponujemy zastosować jako głośniki przednie zestawy P5 i P5V, zaś kolumny P1 jako kanały efektowe i sufitowe. W najmniejszych pomieszczeniach możemy pokusić się o zbudowanie całego zestawu wokół modelu P1. Instalując P1 na przodzie oraz stosując głośnik jako kanały efektowe i sufitowe.

Wymagania i zastosowania profesjonalne

Wzmacniacze

Zestawy Procella P1 potrzebują dobrego wzmacniacza lub amplitunera kina domowego do efektywnej pracy. Zalecane jest aby wzmacniacz był w stanie dostarczać minimum 75W w trybie ciągłym. Te głośniki do małego kina najlepiej podłączyć pod amplituner lub dedykowane końcówki mocy DA-05.

Pomieszczenia

Zaleca się stosowania P1 w pomieszczeniach o długości nie przekraczającej 5m

Ustawienie zwrotnicy

Ze względu na konstrukcję zestawu, zalecane jest ustawienie odcięcia zwrotnicy w amplitunerze / procesorze na 90 – 120 Hz. Zwiększy to wydajność zestawów P1.

formaty dźwięku 3D
Baza wiedzy – wszystko o Dolby Atmos i systemach immersyjnych

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat systemów immersyjnych 3D. W jaki sposób uzyskać najlepszą jakość dźwięku przestrzennego oraz jaka jest zasada działania i idea systemów takich jak Dolby Atmos, Auro-3D, DTS:X – przeczytaj nasz artykuł w blogu.
Jak zrobić kino Dolby Atmos

Test zestawów kinowych

STEREO & VIDEO DATA LABORATORY, CZERWIEC 2017

„Procella P5V powstały w zamyśle jako zestawy satelitarne do systemów kinowych – i robią to znakomicie. Jednak klasa dźwięku jaki oferują zestawy jest tak wysoka, że głośniki P5V aż proszą się, aby w oparciu o nie zrealizować cały system nagłośnieniowy. Taki system znakomicie odnajdzie się w odtwarzaniu nie tylko ścieżek filmowych ale również koncertów.”

Specyfikacja techniczna

Moc75 Watt ciągła, 150 Watt szczytowa
Czułość1m/1W 89dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Umiejscowienie na ścianie/suficie: 105dB ciągłe, 111dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 80Hz i 20kHz
Dyspersja110 stopni przy częstotliwości >2.0 kHz
ZwrotnicaAsymetryczna, fazowo wyrównana do 3.5kHz
Montażotwory do montażu pionowego i poziomego
WykończenieCzarne lub białe, pół-matowe
Rozmiary (wys x szer x głęb)210mm x 340mm x 120mm
Waga4.2 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości