Uniwersalny zestaw do salek kinowych

W 2005 roku, szefowie oddziału DTS EUROPE – Anders Uggelberg i Gerben Van Duyl otrzymali zadnie z centrali z USA, stworzenie referencyjnej jakości Sali kinowej w nowo budowanej centrali w Londynie. Dobierając system nagłośnienia przyjrzeli się szczegółowo dostępnym systemom nagłośnienia, nic jednak nie spełniło ich wymagań w zakresie reprodukcji dźwięku kinowego, muzyki i gier. Wobec napotkanych problemów zdecydowali się na stworzenie dedykowanych konstrukcji na potrzeby nowych formatów DTS. Zaprojektowali nowy system od podstaw – w pełni zdolny do reprodukcji najbardziej wymagających materiałów 24bit 96KHz bez ograniczeń w zakresie dynamiki oraz SPL. Wykorzystali do tego wieloletnie badania Floyd Toole’a potwierdzające preferencje słuchaczy względem kierunkowości zestawów głośnikowych i rolę „płaskiej” charakterystyki częstotliwościowej.

Po uruchomieniu kina DTS odzew był tak dobry, że zgłosiło się wiele firm zainteresowanych nagłośnieniem. Firmy jak i osoby z branży słysząc jak dobrze wypada system nagłośnienia kinowego w centrali europejskiej – zapragnęły posiadać u siebie podobnej klasy zestaw. To doprowadziło do decyzji dwójki menadżerów o odejściu z DTS i założeniu Procella Audio.

Głośnik do kina domowego serii P6 jest modelem podstawowym, który został zaprojektowany z myślą o konkretnym zastosowaniu, przez co musi spełniać ściśle określone kryteria. Nie oznacza to w żaden sposób, że jest “gorszy” lub też oferuje niższy poziom lub jakość dźwięku niż np. model P8, który posiada certyfikację THX. Oznacza to jedynie, że o ile w pewnych zastosowaniach nie będzie mało większej różnicy, czy zastosujemy głośniki do kina domowego serii P6 czy P8 (np. małe pokoje typu do 15m2), o tyle w innych zastosowaniach będzie to miało olbrzymią różnicę (pomieszczenia np. 25m2).

Procella Audio P6V

P6V jest smukłym odpowiednikiem wersji bazowej P6. Okazało się, że zestaw P6 bardzo często był wykorzystywany jako głośniki efektowe w systemach wielokanałowych. A że przeznaczeniem głośników Procella Audio jest głównie dedykowana salka kinowa, to często głośniki efektowe montowane są w kolumnach i zdobieniach ścian bocznych i tylnych. W takich sytuacjach najłatwiejsze i najbardziej uniwersalne są głośniki o niewielkiej szerokości. To skłoniło konstruktorów to stworzenia odpowiednika modelu bazowego. Model P6V oferuje te same parametry i dźwięk jak wersja P6. Identyczna wydajność i brzmienie do modelu P6. Montaż możliwy zarówno na ścianie i w zabudowie ściany baffle wall.

Wielkość ułatwiająca montaż w zabudowie kolumn przy zastosowaniu jako kanały efektowe. Ponadto zgodnie z filozofią Identical Voice™ – barwa dźwięku pasująca do P8, P610, P815 oraz potężnych głośników Procella P860, Możemy zatem łączyć zestaw z dowolnymi produktami z linii Procella Audio nie martwiąc się o zmianę barwy dźwięku.

Dzięki płytkiej konstrukcji wynoszącej jedyne 12 cm kolumnę można w łatwy sposób osadzić za ekranem z perforacją akustyczną (kanał przedni) lub w zabudowie kolumny / ściany materiałowej. Taką konstrukcję doceniają szczególnie firmy instalacyjne i projektujące systemy kinowe.

Procella Audio P6

Model Procella Audio P6 został zaprezentowany jako jeden z pierwszych zestawów przez producenta. Oferuje możliwość zarówno instalacji na ścianie za pomocą uchwytów jak i montaż w profesjonalne zabudowie kinowej typu baffle wall. Konstrukcyjnie zawiera wysokiej jakości 1” wysokotonowy głośnik kompresyjny osadzony w falowodzie ze stałą kierunkowością – wysoka dynamika przy wysokiej głośności z wysoką przejrzystością idealną do kina i muzyki. Uzupełnia go efektywny 6.5” przetwornik o długim skoku wychylenia membrany. Skuteczność zestawu wynosi imponujące 110 dB w trybie ciągłym i aż 116 dB w baffle wall. Wymiary kolumny wynoszą (szer.*wys.*głęb.) 290 x 470 x 125 mm.

ustroje rozpraszające

Zastosowanie

W jakich sytuacjach stosować głośniki do kina domowego – Procella Audio P6 / P6V? W każdych kiedy tylko zależy nam na wysokiej jakości!

Oczywiście odpowiedź jest nieco żartobliwa, ponieważ te produkty mają swoje konkretne zastosowane i przeznaczenie. Przede wszystkim z racji na swoją konstrukcję oraz dbałość o techniczny aspekt kolumny, bez jakichkolwiek wątpliwości możemy je stosować zarówno w systemach kinowych jak i stereo. Nie musimy się martwić, że typowo “kinowa” konstrukcja będzie miała problemy podczas odtwarzania muzyki. Parametry kolumny pozwalają na odtworzenie dowolnych dźwięków bez ograniczeń. Dlatego też, niektóre studia nagraniowe wykorzystują P6 w małych studiach post-produkcji filmowej.

Natomiast niewątpliwie tam gdzie najbardziej “lśnią” zestawy to systemy kinowe. Zgodnie z zaleceniami producenta sugerujemy używać kolumny P6 / P6V w salach kinowych i kinach domowych jako kanały przednie (lewy, prawy, centralny) kiedy siedzimy nie dalej niż 3m od ekranu. Dlaczego tak blisko? Ponieważ do tej odległości zestawy zapewnią pożądaną w kinie dynamikę i poziom ciśnienia akustycznego w miejscu odsłuchu. Więcej o tym piszemy w naszym artykule na blogu – referencyjny poziom THX. Łatwo zatem wywnioskować, że jako zestawy frontowe – P6 najbardziej nadają się do małych i kameralnych salek kinowych. W większych pomieszczeniach jako głośniki przednie należałoby użyć co najmniej modelu wyższego – Procella Audio P8. Jeśli chcemy nieco złagodzić wymogi i kryteria doboru, to możemy się posłużyć dużym uproszczeniem i stosować Procella Audio P6 w pomieszczeniach kinowych o długości ściany bocznej nie większej niż 6m.

We większości przypadków P6 możemy z powodzeniem wykorzystać jako kolumny efektowe – boczne lub tylne.

Podsumowanie

P6 oraz P6V to wymarzony głośnik do kina domowego. Dysponuje potężną dynamiką i jest doskonale zaprojektowany, przez co staje się naturalnym partnerem każdej małej salki kinowej.
Zastosowanie: 
średnie i małe pomieszczenia; rekomendowane jako główny LCR lub efektowy w pomieszczeniach o głębokości od 2 do 6 metrów. P6V to smukła wersja P6, wybór wersji w zależności od specyfiki zabudowy.
Rekomendowany wzmacniacz – Procella Audio DA-05
Minimalna moc zalecana / Pożądana moc: 150W / 300W
Częstotliwość odpowiedzi (przy -3dB): 70Hz – 20kHz
Odległość głośników od słuchacza: Referencyjny poziom THX – do 2 metrów / standardowy poziom odtwarzania – do 3 metrów
Zalecane głośniki do kina domowego dla kanałów przestrzennych – P6/6V/P5

Specyfikacja techniczna

Moc100 Watt ciągła, 300 Watt szczytowa
Czułość1m/1W 90dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Umiejscowienie swobodne: 110dB ciągłe, 116dB szczytowe
Umiejscowienie w ścianie: 116dB ciągłe, 122dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 70Hz i 20kHz
DyspersjaStała kierunkowość, 90°H x 60°V od 2.0kHz
WykończenieCzarne
Rozmiary (wys x szer x głęb)290mm x 470mm x 125mm (P6)
470mm x 290mm x 125mm (P6V)
Waga9.1 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości