Głośniki instalacyjne Focal Sib to wszechstronne głośniki kina domowego, które mogą być używane w wielu konfiguracjach, jeżeli chodzi o instalacje audio-video i projekty kina. Głośniki naścienne Focal Sib mogą służyć zarówno jako kolumny instalowane na ścianie, jak też głośniki półkowe. W skład serii Focal Sib wchodzą satelitarne głośniki naścienne Focal Sib, większe kolumny Focal Sib XL oraz głośnik niskotonowy Focal Sib Cub 2.  Niezależnie od tego, gdzie i jak zostaną użyte głośniki Focal Sib – kino domowe, nagłośnienie strefowe, multiroom czy zwykły system stereo – zawsze zachwycą doskonałym dźwiękiem i estetycznym wykonaniem. Zestaw głośnikowy Focal Sib daje nam do wyboru głośniki naścienne Focal Sib, większe głośniki Focal Sib XL oraz głośnik niskotonowy Focal Cub 2.

Niewielkie satelitarne głośniki do montażu na ścianie Focal Sib charakteryzują się pasmem przenoszenia 75Hz-20kHz, 5-calowym przetwornikiem nisko-średniotonowym i 3/4-calowym tweeterem. Niska masa głośnika, równa 2,1 kg, sprawia, że kolumny naścienne Focal Sib mogą być wykorzystywane w wielu instalacjach audio-video. Nagłośnienie domu za pomocą głośników do montażu na ścianie Focal Sib jest proste zarówno dzięki szerokim możliwościom instalacji – instalacja głośnika na ścianie, na dedykowanym standzie lub na półce – jak i walorom estetycznym. Projekt kina obejmujący głośniki naścienne Focal Sib z pewnością zadowoli wielbicieli dźwięku o najwyższej jakości oraz dyskretnego designu.

Głośniki Focal Sib

Specyfikacja techniczna:

– System 2-drożny
– Przetwornik nisko-średniotonowy Polyglass 13 cm
– Przetwornik wysokotonowy Al/Mg 19 mm
– Pasmo przenoszenia 75Hz – 20kHz
– Skuteczność: 90 dB
– Nominalna impedancja 8 omów
– Minimalna impedancja 4 omy
– Podział zwrotnicy 3500 Hz
– Rekomendowana moc wzmacniacza 15W – 75W
– Wymiary 273x141x163 mm
– Masa 1,9 kg

Focal Sib to głośnik satelitarny, który z powodzeniem może pełnić rolę głośnika naściennego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić go na meblu lub na dedykowanym stojaku. W skład serii kolumn Focal Sib wchodzą także głośniki naścienne Focal Sib XL. Głośniki do montażu na ścianie Focal Sib XL przeznaczone są do dużych telewizorów. Kolumny kina domowego Focal Sib XL mogą być instalowane zarówno na ścianie, jak i na dedykowanych standach: wysokich lub niskich. Dopełnieniem wszechstronności Focal Sib XL jest możliwość instalacji głośników zarówno pionowo, jak i poziomo. Takie możliwości konfiguracji sprawiają, że głośniki Focal Sib XL to doskonała propozycja dla fanów kina domowego, którzy chcą, aby ich instalacja audio-video oferowała dźwięk na najwyższym poziomie.

Głośniki Focal Sib XL

Specyfikacja techniczna:

– System 2-drożny
– 2x przetwornik nisko-średniotonowy Polyglass 13 cm
– Przetwornik wysokotonowy Al/Mg 19 mm
– Pasmo przenoszenia 67Hz – 35kHz
– Skuteczność: 91 dB
– Nominalna impedancja 8 omów
– Minimalna impedancja 4 omy
– Podział zwrotnicy 3500 Hz
– Rekomendowana moc wzmacniacza 15W – 150W
– Wymiary 504x143x108 mm
– Masa 4 kg

Większe kolumny Focal Sib z powodzeniem mogą być wykorzystane jako głośniki do telewizora, a w połączeniu z subwooferem Focal Cub 2 mogą stworzyć wysokiej jakości system 2.1, 5.1 lub 7.1. Przykładowa instalacja na dedykowanych stojakach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby użyć Focali Sib XL jako głośników naściennych!

Zestaw nagłośnienia kina domowego Focal Sib kompletuje głośnik niskotonowy Focal Cub 2. Ten aktywny subwoofer cechuje się 8-calowym przetwornikiem i 150W wzmacniaczem, ukrytymi w niewielkiej, eleganckiej obudowie. Głośnik niskotonowy Focal Cub 2 to idealne uzupełnienie gamy głośników naściennych Focal Sib.

Subwoofer Focal Cub 2 – specyfikacja techniczna:

– Typ: subwoofer aktywny bas-reflex
– Pasmo przenoszenia 40Hz – 150Hz
– Rekomendowana moc wzmacniacza 150W BASH (wbudowany)
– Wymiary 334x300x300 mm
– Masa 11 kg

Test w magazynie “Audio”

Magazyn Audio w taki oto sposób określił brzmienie zestawu:

Takie jest też brzmienie całego systemu – z podkreślonymi skrajami pasma, ale też z czytelnie rysowanym środkiem, dźwięk jest swobodny, impulsywny, czasami porywczy, “podrasowany”, przy słabych nagraniach często szorstki, lecz wciąż zaangażowany, nigdy nie miałki i ślamazarny.

Wniosek, że w kinie dźwięk taki nadaje się tylko do filmów akcji, byłby może zbytnim uproszczeniem, ale na pewno Focal zdolny jest podkreślić dramaturgię i brutalność wielu scen… przysłowiowy dźwięk tłuczonego szkła jest tu oczywiście na liście dostępnych opcji, ale chodzi o znacznie szerszą paletę – wiele naturalnych dźwięków prezentuje specjalną ostrość lub co najmniej ponadprzeciętną wyrazistość. Jednocześnie, co trzeba w tej sytuacji powtórzyć, całe brzmienie nie jest rozjaśnione w sposób marginalizujący niskie częstotliwości, bo i te mają sporą siłę, tyle że nie jest to bas “kinowy”, ciepły, rozłożysty i dominujący. Focal nie próbuje grać w takim klimacie, stawia na kontrast i mocne uderzenie.