Uniwersalny głośnik kinowy

Procella Audio seria P5 to najlepsze głośniki do małego kina jakie możemy znaleźć na rynku. Spełniają one wszelkie kryteria i wymagania stawiane tego typu konstrukcjom. Pozwalają przeżyć i usłyszeć ścieżkę filmową zgodnie z intencją reżysera. Nie umknie im żaden szczegół, ani drobiazg.  Procella P5 to małe sportowe Ferrari, które dla znawców i smakoszy akcji i rozrywki na wysokim poziomie zapewni odpowiedni poziom adrenaliny.

Zestawy P5 powstały wraz z nadejściem epoki Dolby Atmos – producentowi, Szwedzkiej firmy Procella Audio założonej przez 2 pracowników firmy DTS (tak, m.in. tych od ścieżek filmowych DTS HD Master Audio) brakowało małych zestawów kinowych. Kolumn, które z jednej strony można by użyć w małym kinie domowym a jednocześnie oferowały na tyle wysokie parametry i jakość, że z powodzeniem można by je zastosować jako kanały efektowe / przestrzenne.

Stąd też inżynierowie stanęli przed dość trudnym wyzwaniem, chcąc zaprojektować i stworzyć kolumnę:

 • małą i elegancką kolumnę do zastosowania w systemach kina domowego – a więc głównie w typowych warunkach domowych
 • do zawieszenia na ścianie i użycia w salonie, do codziennego słuchania muzyki
 • zapewniającą identyczny charakter dźwięku, którą można zestawić z pozostałymi kolumnami kinowymi Procella
 • do wykorzystania w systemach Dolby Atmos, oferującą odpowiedni kąt propagacji dźwięku
 • oferującą doskonałą dynamikę i przejrzystość
 • oferującą kinowe brzmienie w najniższej możliwej cenie, bez kompromisów jakościowych

Nagłośnienie małego kina lub małej sali kinowej stanowi nie lada wyzwanie. O ile znajdziemy całkiem sporo profesjonalnych zestawów kinowych do większych salek o tyle oferta na nagłośnienie niedużych pomieszczeń jest niezwykle uboga. Oczywiście przy założeniu, że planujemy zainstalować dobrej jakości zestawy służące do małej salki kinowej a nie tradycyjne nagłośnienie spotykane w typowych salonach audio…

Dynamika i przejrzystość

W pierwszym kontakcie z zestawem P5 naszą uwagę zwraca potężna dynamika i swobodą z jaką kolumna kreuje przekaz muzyczny. Zaczynamy się zastanawiać i wątpić, jak to możliwe że taka mała, niepozorna skrzynka generuje aż tak dużą skalę dźwięku. Ta dynamika jest imponująca zarówno w skali mikro jak i makro.

Rozpiętość dynamiki w najdrobniejszych zdarzeniach dźwiękowych i sposób w jaki sobie z tym radzi Procella P5 powoduje zachwyt i podziw. Pojedyncze dźwięku są błyskawiczne odtwarzane i z równie szybkim tempem potrafią wygasać. Dźwięki aż tańczą wokół słuchacza, co daje lekkości i olbrzymiej detaliczności przekazowi.

Dynamika odtwarzanych mikro-zdarzeń sprawia, że rozpiętość dźwięku jest olbrzymia, słuchając muzyki dźwięki stają się bardzo wyraźne a lokalizacja instrumentów w przestrzeni sprawia, że mamy złudzenie uczestniczenia w koncercie na żywo. W przypadku ścieżek filmowych to realność i namacalność dźwięku sprawia, że całkowicie się oddajemy przekazowi filmowemu czy jedynie w części. Więcej o tym pisaliśmy w naszym blogu o roli dźwięku w filmie.

Cechy wyjątkowe kolumny Procella P5 / P5V

Procella Audio w trakcie projektowania swoich głośników kieruje się kilkoma zasadami, niezależnie od tego, czy mówimy o niewielkich P5, czy o ogromnych i najmocniejszych zestawach kinowych P860.

 • Procella Identical Voices™ – Wszystkie modele głośników Procella mają względem siebie idealnie dopasowaną barwę dźwięku, niezależnie od stopnia złożoności całego systemu.
 • Kompresyjne przetworniki wysokiej częstotliwości – Wykorzystanie przetworników kompresyjnych wysokiej częstotliwości, zamiast kopułowych znacznie zwiększa zakres dynamiki i zmniejsza zniekształcenia. 
 • Kierunkowe falowody – kierunkowe falowody zaprojektowane przez Procella Audio zapewniają równe krycie, dla dużych kątów w odniesieniu od osi nadawania dźwięku
 • Zaawansowany system Crossover – System o płaskiej reakcji fazowej, z bardzo niskim opóźnieniem bazowym. Zaprojektowany w celu zmniejszenia zniekształceń, dzięki zastosowaniu cewki oraz kondensatorów z polipropylenu.
 • Zamknięte pudła obudów – Wszystkie głośniki umieszczone są zawsze w zamkniętych obudowach, w celu zapewnienia najlepszej charakterystyki impulsowej

Montaż głośników nad ekranem

A racji na niewielkie rozmiary oraz dostępność w białym kolorze wykończenia stosunkowo łatwo zainstalować zestawy P5 nad ekranem projekcyjnym. Montujemy wtedy głośniki zachowując odpowiedni rozstawą kątów względem słuchacza nad górną kasetą ekranu. Montując uchwyt do sufitu bądź zabudowy w której ukryty jest ekran. Głośnik taki możemy następnie skierować pod dowolnym kątem w stronę widzów.

Montaż do ściany po bokach ekranu

Najbardziej typowy i popularny montaż dla zestawów P5 to instalacja na uchwytach bezpośrednio do ściany. Do dyspozycji mamy uchwyty z regulacją pochylenia głośnika, lub stałe, blisko przylegające do ściany. Zestawy nagłośnienia do małego kina możemy zastosować jako uzupełnienie do telewizorów o dużych przekątnych lub montując po bokach ekranu projekcyjnego.

Montaż na podstawkach podłogowych

Trzecią opcją jest montaż P5 na podstawkach podłogowych. Delikatność kolumny można podkreślić używając smukłych i lekkich wizualnie konstrukcji podstawkowych. Rozwiązanie to pozwala na dowolne kreowanie przestrzeni w jakiej się znajdujemy. Montaż na podstawkach czasem jest jedynym rozwiązaniem w pomieszczeniach gdzie montaż sufitowy, czy naścienny z różnych względów są niemożliwe do realizacji.

Montaż do sufitu

Przy średniej klasy a nawet w wyższej klasie salkach kinowych potrzebne jest nagłośnienie dla kanałów Atmos spełniające wygórowane wymagania opisane przez dokumentację systemów Dolby Atmos. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie jako kanały sufitowe zestawów Procella P5 lub P5V (jeśli niższe pomieszczenie). Zadbamy wtedy o doskonałe pokrycie dźwiękiem i przejrzystość dźwięków przestrzennych. Do zastosowania w systemach DTS-X, Auro-3D oraz Dolby Atmos.

Procella Dolby Atmos nagłośnienie

Bliźniacze modele P5 oraz P5v

Jako pierwsze w ofercie producenta ujrzał światło dzienne model P5. Szybko stał się on bardzo popularny pośród instalatorów jako głośniki do małego kina oraz głośniki Dolby Atmos. Niestety w niektórych sytuacjach jego ograniczeniem była głębokość głośnika wynosząca – 17cm. Kłopotliwe sytuacje pojawiały się najczęściej kiedy klient dysponuje bardzo płaskim telewizorem zmontowanym bezpośrednio do ściany i chce mieć możliwie najpłytsze głośniki. Druga sytuacja spotykana w małych salkach kinowych to ukrycie głośników w zabudowie ściany materiałowej. Zwykle takie zabudowy tworzy się o możliwie jak najpłytszej głębokości, aby nie zabierać niepotrzebnie miejsca z pomieszczenia kinowego.

Rozwiązaniem problemów było pojawienie się modelu P5V, który jest wyższy ale za to płytszy. Zamiast 17cm potrzebuje jedynie 10cm do instalacji. Opisujemy go bardziej szczegółowo w sekcji głośników naściennych do montażu na ścianie.

Zestawy Procella Audio P5V doskonale się nadają do zastosowania jako głośnik centralny. Małe kino zwykle oznacza małe pomieszczenie, a w takim trudno znaleźć lepszą opcję nagłośnieniową niż zestawy P5 i P5V.

Wymagania i zastosowania profesjonalne

Wzmacniacze

Zestawy Procella P5 i P5V potrzebują dobrego wzmacniacza do efektywnej pracy. Zalecane jest aby wzmacniacz był w stanie dostarczać minimum 75W w trybie ciągłym. Te głośniki do małego kina najlepiej podłączyć pod amplituner lub dedykowane końcówki mocy DA-05.

Normy THX

Zaleca się stosowanie zestawów P5 jako kanały przednie w sytuacjach gdzie widzowie znajdują się nie dalej niż 3m od głośników. Do tej odległości zestawy są zalecane do odtwarzania standardowych poziomów THX.

Pomieszczenia

Zaleca się stosowania P5 w pomieszczeniach o długości nie przekraczającej 6m

Ustawienie zwrotnicy

Ze względu na konstrukcję zestawu, zalecane jest ustawienie odcięcia zwrotnicy w amplitunerze / procesorze na 90 – 120 Hz. Zwiększy to wydajność zestawów P5.

Test głośników kinowych procella
STEREO & VIDEO DATA LABORATORY, MARZEC 2015

„Wrażenie z odsłuchu na głośnikach jest bardzo zbliżone do tego, co słyszymy na koncercie na własne uszy. Dynamika zachowania instrumentów jest naturalna, a ich brzmienie czyste. Głośniki w żaden sposób nie próbują upiększać dźwięku, który wcale nie jest przesycony ale jednocześnie pełny subtelnych detali, w efekcie uszy nie męczą się. Czasem wydaje się, że niewielkie szczegóły dostają nieco luzu, co sprawia wrażenie lekkości i miękkości. Wyższe tony są bardzo czyste, eleganckie, ze sporym marginesem zakresu częstotliwości.”
Test głośników do kina domowego Procella Audio P5

Test zestawów kinowych

STEREO & VIDEO DATA LABORATORY, CZERWIEC 2017

„Procella P5V powstały w zamyśle jako zestawy satelitarne do systemów kinowych – i robią to znakomicie. Jednak klasa dźwięku jaki oferują zestawy jest tak wysoka, że głośniki P5V aż proszą się, aby w oparciu o nie zrealizować cały system nagłośnieniowy. Taki system znakomicie odnajdzie się w odtwarzaniu nie tylko ścieżek filmowych ale również koncertów.”

Specyfikacja techniczna

Moc75 Watt ciągła, 250 Watt szczytowa
Czułość1m/1W 91dB
Maksymalne SPL (poziom ciśnienia akustycznego)Umiejscowienie swobodne: 107dB ciągłe, 113dB szczytowe
Umiejscowienie w ścianie: 113dB ciągłe, 119dB szczytowe
Odpowiedź częstotliwościowa-3dB przy 90Hz i 20kHz
Dyspersja80 stopni przy częstotliwości >2.5 kHz
ZwrotnicaAsymetryczna, fazowo wyrównana do 2.2kHz
MontażVESA 100, otwory do montażu pionowego i poziomego
WykończenieCzarne lub białe, pół-matowe
Rozmiary (wys x szer x głęb)304mm x 190mm x 170mm (P5)
470mm x 190mm x 104mm  (P5V)
Waga4.8 kg / 5 kg
Kraj produkcjiSzwecja, każdy egzemplarz przechodzi kontrolę jakości