PROJEKTOR 4K JVC DLA-RS2100

Powstanie nowych urządzeń zawsze było napędzane przez innowacje i prace rozwojowe. JVC Reference Series z dumą przedstawia nową linię projektorów wyposażonych w wejście obsługujące sygnał 8K@60Hz / 4K@120Hz oraz technologię 8K / e-shift.

Te nowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że użytkownicy salek kinowych, projektanci systemów audio-video oraz integratorzy otrzymują narzędzie, dzięki któremu mogą stworzyć podwaliny doskonałych systemów kinowych.

projektory jvc

Nowa generacja projektorów kinowych JVC to także opatentowane źródło światła z diodą laserową BLU-Escent do projekcji obrazo o wysokiej rozdzielczości 8K. Przy idealnej głębi i plastyce obrazu a także kompatybilności z najnowszym formatem HDR10+.

W roku 2022 / 2023 hasłami kluczowymi w projekcji kinowej stają się takie hasła jak laser, HDR i immersyjny obraz – a te nierozłącznie związane są z projektorami JVC.

Są to główne cechy napędzające wszystkie modele projektorów kinowych JVC na sezon 2022 / 2023.

jvc dla-rs3100

Technologia 8K

Wyposażony w nową technologię 8K e-shiftX w celu uzyskania rozdzielczości 8K

Inżynierowie JVC poczynili znaczne postępy w jakości wyświetlania obrazu 8K. Na efekt końcowy składa się autorska technologia wyświetlania wysokiej rozdzielczości 8K e-shit. Podwaja ona natywną rozdzielczość paneli D-ILA poprzez przesunięcie piksela po przekątnej o 0,5 piksela. W modelach JVC DLA-RS3100 sposób przesunięcia został zwiększony z konwencjonalnych dwóch kierunków do czterech : góra , dół, lewo i prawo. W rezultacie uzyskano rozdzielczość 8K, która zwiększa wrażenie trójwymiarowości i zanurzenia widza w wykreowanym świecie.

eshift 8k

Obsługa sygnału 8K

W projektorach zastosowano najnowocześniejszy technologicznie przetwornik LSI, umożliwiający przetwarzanie ogromnej ilości danych wejściowych 8K, a także upskaler umożliwiający podniesienie rozdzielczości z dowolnego źródła do wybranej rozdzielczości 8K. W rezultacie uzyskano piękniejsze i bardziej realistyczne obrazy wideo pełne kontrastu i realizmu, którymi możemy cieszyć się niezależnie od źródła. Począwszy od strumieniowego przesyłania wideo z serwisów strumieniowych takich jak Netflix, HBO GO, Disney+ – aż po filmy 4K z odtwarzaczy UHD Blu-ray.

Panele 4K i optyka

Największy wpływ na jakość obrazu widziany na ekranie mają panele (matryca) oraz budowa i materiały z jakich jest zbudowany układ optyczny. Nowe panele pozwoliły na wyświetlanie obrazu nawet do 240Hz. Konstrukcja nowoczesnych paneli wraz z układem soczewek pozwoliły na osiągnięcie jasności dochodzącej aż do 2200 lumenów. Nowy układ optyczny radykalnie poprawił również jakość obrazu dzięki dokładnemu tłumieniu niepotrzebnych wiązek światła wydostających się przez obiektyw w kierunku ekranu projekcyjnego.

Całkowicie szklany obiektyw do z obrazowania wszystkich detali w obrazie 8K

Projektor JVC DLA-RS2100 wyposażony jest w 65-milimetrowy obiektyw złożony z siedemnastu całkowicie szklanych elementów w 15 grupach. Pozwala to osiągnąć wysokiej jakości niezwykle ostry obraz na całej powierzchni ekranu.

obiektyw JVC DLA-RS3100

Sprawdzona i niezawodna dioda laserowa BLU-ESCENT

Źródłem światła dla projektora kinowego JVC DLA-RS2100 jest najnowsza dioda laserowa BLU-ESCENT. Technologia ta była już stosowana w referencyjnych modelach producenta. W najnowszej serii technologia została podrasowana i udoskonalona, aby móc wygenerować wyjątkową jasność na poziomie 2200 Lumenów przy żywotności 20 000 godzin pracy. Dioda laserowa pozwala na dynamiczną kontrole jasności w celu odwzorowania obrazów bliższych ludzkiej percepcji. Połączenie najnowszego pakietu Blu-ESCENT z panelami D-ILA zapewnia szczegółową, płynną i niespotykaną ekspresję filmową.

Technologia laserowa pozwala użytkownikowi na bezproblemowe korzystanie z projektora przez 20 lat, oglądając codziennie 1 hit kinowy. Przewaga diody laserowej nad lampą polega m.in. na tym, że posiada wiele chipów laserowych umożliwiających kompensację utraty jednego chipa za pomocą pozostałych.

SKRÓCONY CZAS HDMI „HANDSHAKE”

Ponieważ projektor JVC DLA-RS2100 wyposażony jest w wejście 4K120p, opóźnienie sygnału jest nieskończenie małe, co sprawia, że ​​są one skuteczne podczas wyświetlania treści z gier o wysokiej szybkości klatek na dużych ekranach. Co więcej, tryb Low Latency redukuje opóźnienia w wyświetlaniu sygnałów PC i gier oraz poprawia reakcję na szybkie operacje użytkowników. Nowy format HDMI 2.1 to zarówno nowe wyzwanie, jak i nowe możliwości.

W przeciwieństwie do konkurencyjnych urządzeń podobnej klasy, projektor JVC DLA-RS2100, jest wyposażony w najnowsze wejścia HDMI 2.1 zgodne ze standardem HDCP 2.3 zdolne do wyświetlania obrazów 8K60P z próbkowaniem kolorów 4:4:4. Ponadto projektor obsługuje sygnał 4K z prędkością 120 klatek na sekundę umożliwiając obsługę najnowszych konsol do gier Playstation PS5 i Microsoft Xbox.

MAGICZNY OBIEKTYW

Panel D-ILA 4K i oraz układ optyczny zapewniają kontrast naturalny wyższy niż 40,000:1. W połączeniu z autorską technologią Intelligent Lens Aperture, która analizuje obraz wejściowy i automatycznie steruje poziomem czerni, DLA-RS2100 jest w stanie wyprodukować widowiskowy, powodujący uczucie immersji kontrast dynamiczny o współczynniku ponad 400,000:1. Tak imponujące parametry przekładają się na immersyjny i angażujący obraz, który przenosi widza w nowe, nieznane dotąd obszary i wrażenia. Dzięki wyrafinowanej technologii i optyce, na ekranie widoczny jest każdy, nawet najmniejszy detal – zarówno w tych najjaśniejszych jak i najciemniejszych rejestrach obrazu.

low latency

TRYB „LOW LATENCY”

Dostępność nowych zaawansowanych technologicznie konsol do gier, przyczyniła się do rozwoju gier 8K/HDR10+. Nowy model JVC DLA-RS2100 oferuje tryb niskiego opóźnienia, który zapewnia znaczącą redukcję opóźnienia klatek i pozwala cieszyć się małym input lagiem w grach komputerowych. Low Latency poprawia przetwarzanie sygnałów o wysokiej przepustowości takich jak 8K10bit, 12bit itd., bezpośrednio, bez kompresji, w celu zachowania jakości oryginału. Poprawia też jakość obrazu i przyspiesza procesy, co ma znaczny wpływ na redukcję opóźnienia klatek podczas grania w gry.

PAMIĘĆ OBIEKTYWU

Projektory kinowe nowej generacji serii DLA-RS2100 mają zaaplikowaną funkcję pamięci obiektywu, która dotychczas występowała w takiej postaci jedynie w najwyższym, flagowym modelu JVC RS4500 / JVC DLA-Z1. Pamięć ustawień została nazwana „trybem instalacyjnym” i pozwala na zapisanie w pamięci aż 8 parametrów obrazu: sterowanie obiektywem, dopasowanie pikseli, maska, włączanie i wyłączenie trybu anamorficznego, ustawienia ekranu, styl instalacji, korekcja trapezu oraz format obrazu. Do dyspozycji mamy aż 10 ustawień ustawień obrazu, które możemy zapisać w banku pamięci. Oznacza to, że jeśli wybierzemy ustawienie np. „pamięć 2” która zamiast standardowego formatu 1.78:1 powiększy nam obraz wypełniając ekran w formacie 2.35:1. To dla powiększenia ekranu możemy wywołać osobne ustawienie zbieżności matryc RGB, poprawiając tym samy wyrazistość obrazu.

JVC DLA-RS3000

Dynamiczne mapowanie tonalne

Projektory JVC są kompatybilne z dwoma dynamicznymi rodzajami mapowań tonalnych: HDR10+ i Frame Adapt HDR. HDR10+ zawiera metadane zapisane w materiale wideo dla każdej sceny, a dzięki takim danych, projektor JVC jest w stanie automatycznie odtwarzać obrazu, tak jak zaplanował reżyser. Frame Adapt HDR natomiast, przy użyciu autorskiego programu (algorytmu), analizuje w czasie rzeczywistym szczytową jasność treści HDR10 klatka po klatce i dostosowuj się do optymalnego zakresu dynamicznego wyświetlanego obrazu. Nawet bez informacji o masteringu, treści wideo mogą być analizowane na podstawie sygnału wejściowego, dzięki czemu wszystkie rodzaje treści HDR10 mogą być oglądane z optymalną jakością obrazu.

Dynamic HDR Enhancer

Optymalizator

Jasność ekranu projektora różni się w zależności od rozmiaru ekranu, wzmocnienia powierzchni projekcyjnej, częstotliwości użytkowania i ustawień. Projektory JVC inteligentnie dostosowują odwzorowanie tonalne, dzięki czemu treść może być oglądana z odpowiednią jasnością dzięki automatycznej analizie środowiska, w którym projektor jest używany. Wprowadzając rozmiar i wzmocnienie ekranu projektor uzyskuje informacje w Theater Optimizer dla trybu obrazu Frame Adapt HDR. Zapewnia to referencyjną jakość obrazu przy odpowiedniej jasności, odpowiedniej dla specyficznego środowiska kina domowego.

CO ZYSKUJEMY W STOSUNKU DO TAŃSZEGO RS1100?

Przede wszystkim model DLA-RS2100 jest podstawowym projektorem 4K w ofercie JVC wyposażonym w laserowe źródło światła. Model niższy – RS1100  posiada tradycyjną lampę typu NSH 265W, dającą jasność 1900 lumenów. Ze względu na na brak modulacji źródła światła projektor w trybie dynamicznym nie jest w stanie zejść do aż tak niskiego poziomu jasności jak model RS2100. W którym to diody laserowe mogą dość do stanu całkowitego wygaśnięcia.

Kolejną istotną różnicą jest brak obsługi sygnału 8K@60Hz w modelu podstawowym.

Ostatnim parametrem przemawiającym na korzyść modelu RS2100 jest żywotność i stabilność pracy. Żywotność źródła światła dla projektorów lampowych wynosi zwykle około 2-3 tys., godzin., podczas gdy dla źródeł laserowych ok 20 tys. godzin. Dodatkowo projektory lampowe mają tendencję do stopniowego wytrącania jasności i kontrastu, podczas gdy modele laserowe „trzymają” swoje parametry przez większą część swojego życia.

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość4K UltraHD 4096 x 2160
Technologia wyświetlania0.69-inch Native 4K DILA Device (4096×2160) x3
Jasność2200 Lumenów
KontrastNatywny: 40,000:1
Lens Shift+/-80% pionowy & +/-34% poziomy
Lampa i żywotnośćdioda laserowa, ok. 20 000h
Waga22,5 kg
Wymiary (WHD)500 x 234 x 505mm

Polecane wpisy z bloga

Aktualizacja oprogramowania w projektorach kinowych JVC 4K która usprawnia funkcjonowanie projekcji HDR. Nowe algorytmy pozwalające na dokładną i precyzyjną analizę sygnału HDR i odpowiednie zarządzanie obrazem w projektorach do kina domowego. Nowe oprogramowanie dostępne od listopada 2019.

Test projektora JVC DLA-RS3000 w magazynie Sound&Vision 04/2019 Chwilę to zajęło, zanim JVC finalnie uaktualnił swoją linie produktową i wprowadził projektory natywne 4K 4,096 x 2,160. Nieco ponad 2 lata… Poznajmy pierwsze opinie związane z tym nowym projektorem 4K.

Czy byłbyś szczęśliwy, gdyby główny wykonawca powiedział ci, że w sumie to on zbuduje ci dom bez przygotowywania planu architektonicznego? Na pewno nie. Dom jest bardzo złożoną budowlą, składającą się…
Czyli czy projekt instalacji jest aż tak istotny i ważny? Czy warto go zlecić przed przystąpieniem do realizacji upragnionego kina?