Lepsze efekty HDR w projektorach kinowych JVC
W listopadzie 2019, firma JVCKENWOOD wprowadza aktualizację oprogramowania przeznaczonego do projektorów do kina domowego JVC D-ILA.
Aktualizacja obejmie „DLA-RS1000”, „DLA-RS2000” i „DLA-RS3000” Aktualizacja oprogramowania znacząco poprawi jakość wyświetlanego obrazu HDR na ekranach kinowych z naszego projektora. Oprogramowanie wprowadzi nową funkcję o nazwie „Frame Adapt HDR”, której zadaniem jest analiza jasność materiału źródłowego HDR10 dla każdej klatki. W efekcie projektor sam dokona optymalnej regulacji jasności i kontrastu, w celu osiągnięcia najlepszej jakości HDR.
Korzyści z aktualizacji
Materiały w formacie HDR spotykamy zarówno na nośnikach 4K UHD Blu-ray jak i na platformach streamingowych takich jak Netflix. Ich jakość i sposób implementacji może się dość znacząco różnić, co utrudnia właściwe odwzorowanie treści HDR. Problem dotyczy jasnych i ciemnych scen, niektóre materiały wydają się być za jasne gubiąc detale w najjaśniejszych partiach obrazu, zaś niektóre zbyt ciemne, doprowadzając do rozmycia czarnych szczegółów. Dodatkowo różne materiały mogą być przygotowywane pod różne standardy jasności, co komplikuje sprawę w przypadku projekcji z projektora, który z samego założenia jest urządzeniem o stosunkowo niskiej jasności.
JVC szybko zauważyło ten problem stosunkowo dawno i fabrycznie wyposażyło projektory JVC 4K w rozwiązania usprawniające projekcje HDR. Wśród nich znalazły się takie funkcje jak ręczna regulacja gamma, która pozwala na precyzyjną regulację jasności, „Auto Tone Mapping”, która automatycznie dostosowuje ustawienie na podstawie danych źródłowych ( MaxCLL / FALL) zawartych w materiale, a także współpraca z odtwarzaczem UHD Blu-ray DP-UB9000 firmy Panasonic.
Nowo dodana funkcja „Frame Adapt HDR”– za pomocą autorskiego algorytmu JVC – błyskawicznie analizuje szczytową jasność, która różni się dla każdej sceny i poszczególnych klatek. Algorytm automatycznie dostosuje się do zakresu dynamicznego, który jest najbardziej odpowiedni do projekcji. Ponadto nawet treść bez danych źródłowych może być analizowana na podstawie sygnału wejściowego, dzięki czemu można oglądać dowolną zawartość HDR10 w optymalnej jakości obrazu.

Właściwości funkcji Frame Adapt HDR
Tworzy obrazy najbliższe rzeczywistości widzianej ludzkim okiem
Maksymalna jasność każdej klatki treści HDR10 jest analizowana natychmiast za pomocą unikalnego algorytmu, a zakres dynamiczny jest dostosowywany w czasie rzeczywistym w celu uzyskania optymalnej jakości obrazu. Jednocześnie algorytm analizuje nasycenie, odcień i jasność treści wideo i wykonuje stosowną korekcję, która redukuje utratę kolorów. W rezultacie, nawet w tym samym materiale, ciemniejsze sceny mają głębszą czerń, a jasne sceny mają wyższą szczytową jasność bez utraty koloru, tworząc obrazy zbliżone do rzeczywistości widzianej przez ludzkie oko, co było trudne do osiągnięcia przez konwencjonalne projektory.
Kompatybilność z każdym materiałem HDR10
Funkcja „Frame Adapt HDR” dokonuje zmian na podstawie analizy sygnału wejściowego HDR10. Właśnie dlatego może być przydatna nie tylko dla materiałów z danymi źródłowymi, ale także dla takich bez tych danych. W rezultacie możesz cieszyć się dowolnymi treściami HDR10 w najbardziej dynamicznej i wysokiej jakości, z jaką kiedykolwiek miałeś do czynienia.
Płynna gradacja z 18-bitową dokładnością gamma
Dokładność przetwarzania gamma, które dotąd było wykonywane dla 12-bitowego odpowiednika, zostało zaktualizowane do 18-bit, dzięki czemu stopień gradacji znacznie się poprawił. Nowa funkcja redukuje efekt tzw. bandingu (widoczne przejścia tonalne) w jasnych fragmentach obrazu i gubienie szczegółów w ciemnych, zapewniając dokładną, płynną gradację, która była jednym z założeń HDR.
Dostępność aktualizacji
Nowe oprogramowanie zapowiedziane zostało na listopad 2019 i obejmie projektory do kina domowego: najwyższy model JVC DLA-RS3000, JVC DLA-RS2000 oraz podstawowy model 4K w ofercie czyli JVC DLA-RS1000.