REFERENCJA OD JVC – MODEL WYCOFANY

Model ze średniej półki JVC Reference Series na 2018 rok, model JVC RS540, będzie prawdopodobnie najczęściej wybierany produktem od producenta z Yokohamy w tym segmencie. W porównaniu do swojego mniejszego brata, modelu JVC RS440, posiada znacznie wyższy kontrast natywny i dynamiczny, a także więcej banków ustawień dla pamięci obiektywu. Podobnie jak w topowym przedstawicielu tej linii, czyli modelu JVC RS640, także i tu mamy certyfikację THX 3D, ISF C3 oraz automatyczną osłonę obiektywu.

Jak na referencję przystało, model ten bazuje na trzech panelach D-ILA (autorska nazwa JVC dla technologii LCoS) – według wielu specjalistów jest to obecnie najlepsza technika obrazowania. Wyższy niż w przypadku LCD i DLP kontrast, wysoki współczynnik wypełnienia piksela i szybki czas reakcji to cechy często uważane są za priorytetowe przy wyborze projektora. Model JVC DLA-RS540 oferuje bardzo wysoki parametr kontrastu. To najlepsza czerń jaką spotkamy w tej klasie cenowej. A jak wiadomo, czerń wpływa bezpośrednio na kontrast projektora.

4K Z MATRYCY FULLHD – TECHNOLOGIA E-SHIFT5

JVC reklamuje swój projektor jako 4K, mimo że panele D-ILA mają rozdzielczość FullD – dzieje się tak za sprawą technologii e-shift piątej generacji. Dzięki krótkiemu czasowi reakcji w technologii LCoS, możliwe jest rysowanie dwóch pikseli w trakcie jednej klatki obrazu, także w sześćdziesięciu hercach, co symuluje wyświetlanie natywnego sygnału 4K. Efekt jest na tyle dobry, że w trakcie projekcji filmowej wiele osób nie zauważy, że nie ma do czynienia z natywnym przetwornikiem 4K. Niestety nie ma róży bez kolców – w zastosowaniach biurowych fonty o rozdzielczości jednego piksela nie będą tak wyraźne, jak w przypadku natywnych projektorów 4K.

Co istotne, JVC RS440 przyjmuje pełny sygnał 18Gbps UltraHD 4K60P z pełnym próbkowaniem 4:4:4 oraz HDR.

Urządzenie jest odpowiednikiem konsumenckiej serii projektorów: JVC DLA-X7900WE oraz JVC DLA-X7900BE. Projektory kinowe JVC Reference Series, czyli z serii referencyjnej – wyróżniają się na tle konkurencji swoim wyglądem oraz jakością wykończenia. Złote elementy podkreślają high-endowy charakter urządzenia. Jakość wykończenia wskazuje nam, że mamy do czynienia z produktem premium.

Zdjęcie przedstawiające obraz z projektora JVC DLA-RS440.

WYSOKI KONTRAST, JASNOŚĆ I NAJLEPSZA CZERŃ

Projektory JVC serii RS charakteryzują się bardzo wysokim kontrastem, który producent w modelu DLA-RS540 określa na 130 000:1 w trybie statycznym oraz aż 1 300 000:1 w przypadku kontrastu dynamicznego! To znacznie wyższe wartości niż w RS440, a jednocześnie niewiele niższe niż w RS640. Dzięki tym wynikom JVC jest liderem w kwestii czerni oraz całkowitego kontrastu, nieraz pokazując przy tym miejsce w szeregu droższym konkurentom. Należy jednak pamiętać, że o ile kontrast jest jednym z najważniejszych czynników przy ocenie jakości obrazu, o tyle nie można tylko na jego podstawie oceniać rzutnika jako całości.

Żarówka o mocy 265W według producenta pozwala osiągnąć 1900 ANSI Lumenów, czyli wystarczająco dużo, żeby zaspokoić małe i średniej wielkości prywatne sale kinowe.

Unikalną cechą projektorów JVC jest możliwość przestawienia krzywej odpowiedzi tonalnej na tryb HLG, czyli sygnał telewizyjny z HDR, który stanie się nowym standardem w przyszłości. Przeważnie ustawienie takie będzie jednak wymagało wiedzy ze strony instalatora, który połączy projektor z systemem automatyki.

ODWZOROWANIE BARW

Projektory nowej serii RS na 2018 rok zapewniają niemal 100% pokrycia palety barw DCI-P3, będącej aktualnie standardem dla filmów UHD HDR! Według organizacji ISF, której jesteśmy członkiem, pokrycie palety barw to drugi najważniejszy czynnik odpowiadający za jakość obrazu, zaraz po kontraście. Oznacza to, że w trakcie seansu filmowego ujrzymy nasycenia kolorów niedostępne dla modeli z niższej półki, a także dla poprzedniej generacji Blu-ray. Lawa, neony, ogień czy też pastelowy lakier na samochodzie będą intensywne jak nigdy wcześniej – wystarczy raz zobaczyć taką głębię koloru w trakcie seansu, aby chcieć oglądać już wyłącznie tytuły w UHD 4K.

ODWZOROWANIE RUCHU – MATRYCA 120HZ

Wszystkie projektory najnowszej serii RS posiadają matryce pracujące z odświeżaniem 120Hz, co w połączeniu z krótkim czasem reakcji paneli D-ILA oraz trybem Clear Motion Drive interpolującym sygnał 50Hz i 60Hz do dwukrotnie wyższych wartości daje bardzo klarowny obraz, szczególnie istotny dla transmisji sportowych.

Specyfikacja techniczna

RozdzielczośćFullHD (1920 x 1080)
Technologia wyświetlania0.7-inch Full HD D-ILA (1920 x 1080) x3
Jasność1900 lumenów
KontrastNatywny 130,00:1, Dynamiczny 1,300,000:1
Lens Shift+/- 80% pionowo, +/-34% poziomo
Lampa i żywotnośćNSH 265W, ok. 4500h w trybie eco
Waga15,6 kg
Wymiary (WHD)455 x 179 x 472 mm