PROJEKTOR LASEROWY SONY VPL-VZ1000ES
PRODUKT WYCOFANY Z OFERTY

Domowy rzutnik kinowy Sony VPL-VZ1000ES stworzono specjalnie z myślą o harmonii z wystrojem domów i apartamentów. Dzięki nietypowej konstrukcji możliwe jest ukrycie urządzenia w zabudowie, szafce, meblu czy też suficie w sposób nie ingerujący w estetykę wnętrza.

Firma Sony od kilku lat stara się wprowadzić nową modę na wykorzystanie projektora kinowego w salonie zamiast wielkiego telewizora. Pierwszym krokiem było opracowanie modelu LSPX-W1S, który miał uświadomić konsumentom że jest alternatywa dla telewizora o dużej przekątnej. W roku 2017 zaprezentowano nowy, bardziej udoskonalony projektor nowej generacji.

Zgodnie z obowiązującym trendem w urządzeniach projekcyjnych klasy premium, VZ1000ES został wyposażony w laserowe źródło światła i jest oczywiście w pełni przygotowany na obsługę materiałów video 4K UHD z technologią HDR (o dużym zakresie dynamiki). Niezwykle uniwersalny projektor do kina domowego posiada natywną rozdzielczość 4K  (4096 x 2160) i zawiera tym samym ponad cztery razy więcej szczegółów (elementów składowych z których składa się obraz na ekranie) niż materiały Full HD. W rezultacie każdy detal wyświetlany na ekranie – ma wierny, ostry i wyrazisty wygląd, bez postrzępionych krawędzi i widocznych pikseli.

Projektor laserowy Sony VZ1000ES

ZALETY PROJEKCJI

Oprócz samych ułatwień instalacyjnych rzutnik znajdując się blisko ściany wyeliminuje ryzyko, że któryś z widzów zasłoni wiązkę światła rzucaną z projektora. Problem ten często spotykany jest w sytuacjach gdzie domownicy korzystają z konsoli do gier, systemów typu Kinect, karaoke, czy też prezentacji w większym gronie – kiedy na ekranie chcemy zaprezentować duży obraz, a dookoła skupieni są goście stojący z napojami. Zlokalizowanie projektora blisko ściany, czy też ekrany powoduje że światło w pomieszczeniu ma nieco mniejszy wpływ na pogorszenie jakości niż ma to zwykle miejsce przy standardowych projekcjach.

projektor high end do salonu

PRACA Z BLISKIEJ ODLEGŁOŚCI

Imponujący w projektorze laserowym jest fakt, że może od znajdować się w odległości zaledwie 15 cm od ściany lub ekranu, aby wyświetlić obraz o przekątnej 100 cali. Daje to niesłychane i niespotykane dotąd możliwości. Posiadacze salonów i pomieszczeń, w których nie było możliwości zastosowania projektora tradycyjnego z racji na trudności instalacyjne, mają wreszcie urządzenie które można zamontować dosłownie w każdych warunkach. Projektor Sony VPL-VZ1000ES diametralnie zmienia sytuację: pozwala uzyskać urzekające wrażenia i obraz o przekątnej do 120″ (305 cm) bez reorganizacji przestrzeni mieszkalnej.

KOMFORT

Projektor VPL-VZ1000ES ma wymiary około 925 x 494 x 219 mm i waży około 35 kg. Jest on wystarczająco mały i lekki, by dodać go do wystroju praktycznie każdego wnętrza. Laserowe źródło światła sprawia, że projektor natychmiast się uruchamia i jest gotowy do pracy. Nie musimy czekać, aż lampa się nagrzeje i osiągnie gotowość. Dłużej utrzymuje też jasność i wierną kolorystykę obrazu, pozwalając ograniczyć kłopotliwe wymiany lamp.

kino w salonie

TECHNOLOGIA

Oczywiście sam wygląd i swoboda instalacji to nie wszystko. Projektor laserowy 4K od Sony to przede wszystkim połączenie zaawansowanych paneli Sony SXRD™ z laserowym źródła światła Z-Phosphor. Mechanizm dynamicznego sterowania jasnością wiązki laserowej sprawia, że rzutnik dysponuje wysokim kontrastem dynamicznym. Dodajmy do tego całkiem sporą moc, wynoszącą 2500 Lumenów i zyskujemy nowoczesny projektor, oferujący jakość obrazu klasy High End. Nieco prostszy konstrukcyjne jest niższy model w ofercie producenta, Sony VPL-VW760ES.

WYGLĄD

Rzutnik VZ1000 cechuje się eleganckim wyglądem i zwartą konstrukcją, a po wyłączeniu praktycznie znika w wystroju wnętrza pomieszczenia. W rezultacie urzekające wrażenia przy oglądaniu można obecnie uzyskać w różnych pomieszczeniach mieszkalnych, od kina domowego i salonu po sypialnię, niezależnie od rozkładu i koncepcji mieszkania.

projektor w nowoczesnym wnętrzu

ZASTOSOWANIE

Sala kinowa oczywiście może być naturalnym środowiskiem dla nowego rzutnika laserowego od Sony, jednak to właśnie swoboda instalacji sprawia że możemy odkryć nowe zastosowania dla urządzenia.

  • zamiast dużego telewizora w salonie;
  • sypialnia, gdzie możemy ukryć projektor;
  • projekcja w dużym holu domu, gdzie w szerszym gronie znajomych możemy oglądać zdjęcia i filmy z podróży;
  • muzea i wystawy, gdzie ze względów bezpieczeństwa brak możliwości instalacji konwencjonalnych rozwiązań;

Ukrycie projektora w nowoczesnym wnętrzu zwykle stanowi nie lada problem. Architekci zwykle nie dysponują odpowiednią wiedzą i znajomością nowoczesnych rozwiązań, aby zaproponować je swoim klientom. Naturalnym rozwiązaniem wydaje się dla nich zwykle telewizor wiszący na ścianie. Podczas gdy niezwykle łatwo jest schować projektor w meblu i ukryć całą elektronikę w eleganckiej komodzie lub meblu zaprojektowanym specjalnie do danego wnętrza.

szafka na projektor

SPOSOBY INSTALACJI I MONTAŻU

Wymiary urządzenia jak i sposób chłodzenia komponentów sprawiają, że projektor jest prosty w instalacji.:

  • doskonale sprawdzi się w salonie, zainstalowany w szafce meblowej. Wtapiając się w szafkę pozostaje całkowicie niewidoczny dla gości i domowników.
  • sprzęt można postawić na szafce lub stoliku przy ścianie;
  • na uchwycie w suficie podwieszanym.

NASZA OPINIA

Naszym zdaniem projektor kinowy Sony VPL-VZ1000ES to bardzo udane urządzenie. Zaimponowało nam swoją ostrością obrazu i nasyceniem kolorów. Materiały HDR z płyt Blu-ray 4K wyglądały obłędnie dobrze. Czerwienie były znakomicie soczyste i pełne. Przypominały najlepszy kontrast spotykany w typowo kinowych maszynach. W scenach zawierających elementy purpury lub ciemno- krwiste, obraz na ekranie potrafił zadziwić i zaimponować. Zdumiewająco dobrze wyglądały też materiały HDR, gdzie wydawać by się mogło stosunkowo niewysoka jasność wynosząca 2500 Lumenów mogłaby być poważną barierą. Przy tak bliskiej projekcji i zastosowaniu szerokokątnych soczewek spodziewaliśmy się również sporych kompromisów przy geometrii ekranu, która była zdumiewająco dobra. Projektor zaskoczył nas bardzo pozytywnie i znacznie przekroczył nasze oczekiwania względem niego.

Z przyjemnością zainstalowalibyśmy go w wielu prywatnych salkach kinowych. Przy pełnym zaciemnieniu obraz oczywiście znacznie zyskiwał na swojej jakości. Czernie jak i kontrast są na stosunkowo wysokim poziomie, który usatysfakcjonuje większość użytkowników. Mieliśmy możliwość instalacji projektora zarówno w warunkach idealnego zaciemnienia – domowe kino, jak i w pomieszczeniu zdominowanym przez oświetlenie dzienne i sztuczne. Pomimo, że obraz dobrze wyglądał w trudnych warunkach projekcyjnych, to jednak w sali kinowej z pełnym zaciemnieniem pokazał pełnię swoich możliwości.

W przypadku, gdybyśmy zdecydowali się na montaż w salonie lub jasnym wnętrzu, gdzie planujemy większość projekcji przeprowadzać przy włączonym oświetleniu – dobrze byłoby zaopatrzyć się w ekran typu Black Diamond, ponieważ znacząco podnosi on komfort oglądania.

Kino w salonie nigdy nie wyglądało tak dobrze. Dzięki zaawansowanemu urządzeniu, jakie ma w swojej ofercie Sony zarówno klienci jak i architekci zyskali nowe pole do popisu i nieograniczone możliwości instalacyjne.

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość4K UltraHD 4096 x 2160
Technologia wyświetlania0.74-cala natywny panel SXRD (4096×2160) x3
Jasność2500 lumenów
Kontrastnieskończony
Lens Shift+/- 6% pionowo, +/- 3% poziomo
Lampa i żywotnośćlaser, ok. 20 000h
Waga35kg
Wymiary (WHD)9250 x 219 x 482 mm

Polecane artykuły z naszego serwisu

Przykład naszej realizacji wykonanej przy użyciu projektora laserowego 4K krótkiego rzutu – Sony VPL-VZ1000ES. Zobaczcie w jaki sposób go ukryliśmy…

Do projektorów krótkoogniskowych istnieją specjalne, dedykowane ekrany typu ALR, które znacząco poprawiają jakość projekcji w jasnych pomieszczeniach. Możliwa jest nawet projekcja w czasie dnia.

Jeśli się nigdy nad tym nie zastanawiałeś to najwyższy czas przekonać się jakim ułatwieniem jest jeden pilot obsługujący wszystkie urządzenia kinowe w Twoim domu.