Typy kabli HDMI

Kable HDMI towarzyszą nam już przeszło 15 lat i przez ten czas zdecydowaną większość produktów na rynku stanowiły kable miedziane. Nic więc dziwnego, że posiadają je w ofercie niemal wszyscy producenci. Mają jednak swoje ograniczenia, takie jak możliwa odległość przesyłania danych, szczególnie z rosnącą przepustowością. Dlatego powstały rozwiązania alternatywne, takie jak światłowodowe kable HDMI oraz bazujące na skrętce komputerowej HDBaseT. W przypadku przesyłania sygnału 4K UHD HDR na krótkie odległości, kable miedziane zapewniają jednak najlepszy stosunek jakości do ceny i są powszechnie wykorzystywane do łączenia ze sobą urządzeń znajdujących się w bezpośredniej bliskości (odcinki o długości od 0,5 do 2 metrów).

Kiedy używamy miedziane kable HDMI?

Miedziane kable HDMI wciąż stosujemy w wielu przypadkach, bowiem nieoceniona pozostaje ich dostępność, dobry stosunek jakości do ceny oraz niezawodność w działaniu z sygnałami FullHD. Wszędzie tam, gdzie przesyłamy sygnał FullHD i 4K UHD na niewielkie odległości, na przykład między urządzeniami w szafie rack, doskonale sprawdzają się miedzinae kable HDMI o długości 50 centymetrów. Montujemy je także tam, gdzie nie występują zakłócenia RMI/EMI lub przesyłamy sygnały FullHD na nieco większe odległości. Nie ma przeciwwskazań, żeby stosować bardziej przyszłościowe światłowodowe przewody HDMI w każdym przypadku, jednak w przypadku niewymagających sygnałów i niewielkich odległości zwykle bardziej ekonomicznie jest zastosować miedziany kabel HDMI renomowanego producenta.

WireWorld kable HDMI

Firmie WireWorld sławę przyniosły płaskie kable HDMI, które znane są solidnego wykonania i niezawodnej pracy. Ponadto WireWorld wykonuje setki innych rodzajów przewodów, dzięki czemu wieloletnie doświadczenie procentuje także w przypadku przewodów HDMI. Producent posiada w ofercie kilka serii, takich jak Starlight, Ultraviolet, Chroma, Island czy Sphere. W ofercie znajdziemy także całe spektrum długości, od 0,5 metra aż do 10 metrów.

PixelGen przewody HDMI

Przewody  PixelGen powstały z myślą o najbardziej wymagających konsumentach. Jako jedne z niewielu miedzianych przewodów HDMI posiadają certyfikat THX, który zapewnia, że przewody są zdolne do przesłania pełnego sygnału HDMI 2.0b o przepustowości 18 gigabitów na sekundę. Oferowane są długości od 0,5 aż do 10 metrów.

Kiedy potrzebujemy długości powyżej 5m?

Miedziane kable HDMI od lat doskonale spisują się w milionach domów, łącząc telewizory z tunerami satelitarnymi i odtwarzaczami Blu-ray. W tych przypadkach mówimy o krótkich odległościach i zwykle niezbyt wymagających sygnałach, do których dobrej jakości miedź w stu procentach wystarcza. Sami stosujemy je tam, gdzie musimy połączyć urządzenia w obrębie jednej szafy rack na krótkim dystansie – stosujemy wtedy zwykle przewody o długości 50 cm. Ze względu na coraz wyższe wymagania dotyczące przepustowości w najnowszym standardzie HDMI 2.0b, kable miedziowe coraz częściej zastępujemy światłowodowymi przewodami HDMI. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy w otoczeniu znajdują się urządzenia generujące zakłócenia RMI oraz EMI. Dodatkowo przewody światłowodowe są w tej chwili jedynymi, które bezproblemowo przesyłają sygnał 4K UHD na odległości większe niż 5 metrów, dlatego aktualnie są głównym rodzajem przewodów stosowanych w naszych instalacjach.

Czy wszystkie kable są identyczne?

Czy wszystkie kable HDMI są identyczne? Na pewno nie, o czym świadczy powyższy filmik.

Co wpływa na różnice pomiędzy przewodami – przede wszystkim jakość materiałów wykonania, zastosowane technologie aktywne (układy), sposób i jakość weryfikacji na linii produkcyjnej, sposób i technika wykończenia elementów łączących (piny na wtykach, gięcia kabla, itp.).