Światłowodowe, optyczne
kable HDMI FiberPro

Wymogi dla sygnałów HDMI 2.0b

Nieustanny rozwój technologii sprawia, że wielu z nas przestaje nadążać za wszystkimi zmianami. Nie dało się nie zauważyć gigantycznego przeskoku z telewizorów kineskopowych na „płaskie”. Ciekłokrystaliczne i plazmowe wyświetlacze zyskały na przekątnej, a przy tym straciły na wadze. Z czasem zmienił się także sposób przesyłania sygnału – z analogowego na cyfrowy. Zmiana ta wymusiła także opracowanie nowego interfejsu, który został nazwany HDMI. Większość z nas spotkała się z tym pojęciem, które potocznie sprowadzamy do frazy „kabel HDMI”. Przeważnie nie zagłębiamy się jednak w szczegóły, bo „kabel ma po prostu działać”. Do niedawna większość kabli HDMI dostępnych na rynku działała dokładnie tak samo – jedną końcówkę wkładaliśmy do odtwarzacza Blu-ray, dekodera lub konsoli do gier, a drugą do telewizora. Sygnał przechodził przez miedziane włókna niezależnie od tego, którą stroną włożyliśmy kabel. Nieco więcej problemów mieli posiadacze projektorów, które nieraz wymagają poprowadzenia znacznie dłuższego przewodu. Tutaj pojawiały się pierwsze schody – w obrazie pojawiają się zakłócenia lub nie było tego obrazu w ogóle. Dlaczego?

Kable HDMI do UltraHD

Okazuje się, że problemem staje się tutaj miedź wykorzystywana w przewodach. Wraz z długością rosną zakłócenia i tłumienie sygnału, przez co jakość sygnału docierającego do odbiornika spada poniżej dopuszczalnej granicy. W przypadku naprawdę wysokiej jakości kabla miedziowego sygnał FullHD mógł przebywać drogę kilkunastu metrów.

Prawdziwe wyzwanie nastało wraz z nową erą sygnału UltraHD. W stosunku do standardowego FullHD, czterokrotnie wzrosła rozdzielczość, pojawił się szeroki zakres barw i szeroki zakres dynamiki. Oznacza to także, że czterokrotnie wzrosła ilość danych przesyłanych w każdej jednostce czasu. Przewody miedziane, które z sygnałem FullHD mogły działać na odcinku na przykład 10 metrów, nie były w stanie przesłać sygnału UltraHD na odległość nawet 5 metrów. Producenci dostrzegli problem i coraz więcej przewodów miedzianych zaczęto wyposażać w dedykowane wzmacniacze (zewnętrzne lub wewnątrz wtyczki przewodu), jednak w przypadku bardzo wymagającego sygnału nowej generacji HDMI 2.0b nawet najdroższe i najlepsze kable miedziane kosztujące kilkanaście tysięcy złotych nie potrafią przesłać pełnego sygnału 18Gbps na odległość większą niż 5 metrów. Typowe przewody „ze sklepu” zwykle nie radzą sobie już na odcinkach dłuższych niż dwa metry. To ogromny problem dla konsumentów, bowiem coraz większa ilość urządzeń korzysta z sygnału o najwyższej przepustowości HDMI 2.0b – dekodery telewizji satelitarnej, konsole do gier, komputery podłączone do telewizorów, a także odtwarzacze Blu-ray z płytami 4K nagranymi w 60 klatkach na sekundę.

kabel hdmi 4k

Optyczne / światłowodowe HDMI a miedziane

Można się zastanawiać, czy między przewodami optycznymi a miedzianymi istnieje jakaś istotna różnica. Aktualnie przewody miedziane stanowią około 90% rynku i są dostępne w ofercie każdego producenta. Protokół HDMI od pierwszej wersji 1.0 korzystał z przepustowości 3.96 gigabitów na sekundę, a od wersji 1.3 teoretycznie aż 8.16 gigabitów na sekundę. W praktyce jednak okazało się, że z maksymalnej przepustowości nie korzystało niemal żadne urządzenie, a maksymalnie wykorzystywano sygnał FullHD w 60 klatkach na sekundę, czyli sygnał o przepustowości 4.45 gigabitów na sekundę. Przez kilkanaście lat ta wartość pozwalała producentom kabli miedzianych na tworzenie całej gamy produktów o różnych długościach, które doskonale nadawały się do połączeń odtwarzaczy Blu-ray, konsol i komputerów z telewizorami i projektorami. Nastanie ery UltraHD i sygnału o przepustowości 18 gigabitów na sekundę podniosło poprzeczkę czterokrotnie i okazało się, że przewody oparte o miedź zupełnie nie radzą sobie na dłuższych odcinkach. Typowe, pasywne kable można bezpiecznie stosować na odcinkach o długości maksymalnie dwóch – trzech metrów. Kable aktywne, z dodatkowym wzmacniaczem sygnału, czasem wyświetlają obraz na odcinku do 5 metrów, jednak zdecydowana większość z nich przy takiej długości ma już problemy z maksymalną przepustowością.

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka – przewody miedziane są bardzo wrażliwe na zakłócenia RMI/EMI powstające w wyniku pracy urządzeń emitujących pole magnetyczne. Nawet przewody o miedzi z czystością na poziomie 99,99% i solidnej izolacji nie są gwarantem bezproblemowego działania, szczególnie przy instalacjach w nieznanym środowisku. Nigdy nie ma pewności, że otoczenie będzie w 100% wolne od zakłóceń elektromagnetycznych. Dodatkowo solidny, bardzo drogi kabel miedziany o grubej izolacji staje się bardzo ciężki, a jego układanie jest ogromnie utrudnione – promień gięcia staje się bardzo duży, a sama grubość przewodu utrudnia układanie go w ścianach czy peszelach.

W obliczu takich komplikacji, firmy zaczęły szukać alternatyw dla zawodnego przewodnika i w ten sposób narodził się pomysł produkcji światłowodowych przewodów HDMI. W stosunku do klasycznych miedzianych, posiadają one ogromny szereg zalet:

  • mogą działać na niemal dowolnych odległościach – 10, 15, 25, a nawet 50 metrów nie stanowi problemu dla przewodów optycznych
  • są niewrażliwe na zakłócenia RMI/EMI
  • bez najmniejszych problemów obsługują sygnał 18Gb/s
  • są lekkie, elastyczne i giętkie

Po wielu miesiącach wnikliwych analiz rynku oraz dostępnych rozwiązań i technologii zdecydowaliśmy się na pracę z produktami FiberPro – to światłowodowe przewody instalacyjne z najwyższej półki, kilkukrotnie testowane na etapie produkcji. Od standardu UltraHD nie ma  już odwrotu, dlatego wybraliśmy najlepsze naszym zdaniem kable światłowodowe HDMI – niezawodne, testowane i w pełni kompatybilne z najwyższym 18 gigabitowym sygnałem w specyfikacji HDMI 2.0b.

test kabli hdmi uhd 4k

Mity na temat kabli HDMI

Popularny mit krążący po wielu forach internetowych, a nawet w serwisach zajmujących się tematyką audiowizualną, to stwierdzenie, że wszystkie kable HDMI są takie same i nie ma sensu przepłacać. Fakt ten wynika często z niewielkiego doświadczenia i braku chęci do zagłębienia się w tematykę. Przewody różnią się między sobą pod względem zastosowanych technologii, chipsetów wzmacniających i korygujących sygnał, izolacji, przekrojów żył, materiału, sposobu łączenia na łaczeniach wtyków i tak dalej. Wszystkie te elementy przekładają się na osiągane przez przewody przepustowości i podatność na zakłócenia. To, że jeden przewód producenta X prześle sygnał o przepustowości 13Gbps na odległość 3 metrów wcale nie oznacza, że przewód wyglądający podobnie od innego producenta zachowa się identycznie. Co ciekawsze, przy braku kontroli na etapie produkcyjnym, nie możemy być nawet pewni, czy dwa identyczne przewody tego samego producenta o tych samych długościach będą miały identyczne lub nawet zbliżone paramenty. Dobitnie udowadnia to nagranie znajdujące się po prawej stronie.

optyczne hdmi

Sygnał 4K – co to oznacza?

Termin 4K towarzyszy nam już od jakiegoś czasu, jednak nie wszyscy mamy świadomość, co dokładnie oznacza. W praktyce jest to potoczne określenie rozdzielczości standardu UltraHD, czyli ilości pikseli (punktów), z których składa się wynikowy obraz. W przypadku FullHD, było to 1920 pikseli w poziomie oraz 1080 pikseli w pionie. W sumie dawało to 1920 przemnożone przez 1080 pikseli, a więc wynikowy obraz składał się z 2 073 600 punktów. Obraz 4K to dokładnie dwa razy więcej pikseli w poziomie – 3840 – oraz dwa razy więcej pikseli w poziomie, czyli 2160. W sumie daje to po przemnożeniu 8 294 400 punktów składowych. W praktyce niestety nie mówi nam to nic o wymaganej przepustowości, gdyż istnieją jeszcze dwa istotne składniki wpływające na tę wartość – ilość klatek na sekundę, głębia bitowa oraz próbkowanie koloru.

Przykładowo:

  • sygnał 4K o rozdzielczości 3840 x 2160, 24 klatkach na sekundę, próbkowaniu koloru 4:2:0 i 8 bitach informacji o kolorze dla każdego kanału da wynikową przepustowość 8,91 Gbps (gigabitów na sekundę)
  • sygnał 4K o rozdzielczości 3840 x 2160, 60 klatkach na sekundę, próbkowaniu koloru 4:2:2 i 12 bitach informacji o kolorze dla każdego kanału da wynikową przepustowość 17,82 Gbps (gigabitów na sekundę)

Oznacza to, że sygnał 4K może mieć w przybliżeniu 9  Gbps, ale także 18 Gbps. W skrócie – sama informacja, że kabel działa z 4K jest bezwartościowa. Wielu producentów świadomie unika informacji o przepustowości, bowiem ma świadomość, że dany kabel jest w stanie przesłać sygnał 4K o przepustowości 9 lub 11 gigabitów, ale nie poradzi sobie z sygnałem 13 lub 18 gigabitów. Co więcej, ta sama seria kabla o długości 3, 5, 8 i 10 metrów może mieć zupełnie różne możliwości, ale producent oznacza wszystkie jako kompatybilne z 4K! Nie informują przy tym, że dany przewód obsłuży jedynie najprostszy i najmniej wymagający sygnał 4K. Producenci bardzo często oznaczają swoje kable jako kompatybilne z sygnałem 18Gbps, ale drobnym drukiem znajdziemy informację, że dotyczy to odcinków jedynie o długości od jednego do trzech metrów!

różne sygnały uhd 4k

Przepustowość przewodu ZAWSZE powinna być podana dla konkretnych odcinków! Wraz z długością przewodów przepustowość przewodów miedzianych zmienia się.

Podsumowując:

  • W przypadku transmisji sygnału 4K należy myśleć w kategoriach przepustowości – nie rozdzielczości!
  • Rozumiejąc przepustowość Gbps – łatwo dopasujemy właściwy format obrazu zarówno dla źródła jak i wyświetlacza.
  • Dlaczego powinniśmy poruszać się w Gbps? Jest zbyt dużo zmiennych formatów obrazu, które wpływają na możliwość przesłania sygnału (głębia, próbkowanie, częstotliwości).
  • Rozdzielczość jest „marketingowym” terminem. Wiele urządzeń 4K nie przyjmuje wszystkich sygnałów specyfikacji standardu HDMI 2.0b.
test kabli hdmi uhd 4k

Technologia

Przewody HDMI FiberPro do przesyłania dźwięku i obrazu wykorzystują szklane włókna wielomodowe, 50/125 typu OM3. Technologia pozwala na przesłanie sygnału nawet 100 Gbps na odległość do 100m. Na złączu oznaczonym jako „Source” znajduje się nadajnik, którego zadaniem jest konwersja sygnału na modulowaną falę światła. Na złączu „Display” znajduje się odbiornik, który przyjmuje sygnał i konwertuje go z powrotem do formatu odczytywanego przez urządzenia wyświetlające. Sygnał cyfrowy wzmacnia się na końcu trasy, a nie na początku, tak jak ma to miejsce przy analogowych transmisjach – odbiornik zlokalizowany w konektorze HDMI pobiera energię z jednego z pinów urządzenia końcowego. W odróżnieniu od wielu alternatywnych rozwiązań światłowodowych HDMI – FiberPro pobiera tak mało prądu, że nie potrzebuje zasilania zewnętrznego.

Duża odporność światłowodów na zewnętrzne zakłócenia elektromagnetyczne gwarantuje wysoką jakość przesyłanej informacji (stopa błędów jest nieodczuwalna), na dodatek fala płynąca przez światłowód ulega bardzo niewielkiemu stłumieniu.

Kontrola jakości

Wyjątkową cechą kabli HDMI FiberPro jest fakt, że każdy z przewodów spełnia wszystkie kryteria w zakresie przesyłania sygnału w ramach specyfikacji HDMI 2.0b i UHD Blu-ray – niezależnie od tego, czy użyjemy przewodu o długości 10 metrów, czy 50 metrów. Większość producentów reklamuje swoje przewody informując, że przesyłają sygnał do 18Gbps, nie informując klienta do jakiej odległości. W przypadku przewodów tradycyjnych (miedzianych) kabli, wraz z długością przewodu spada maksymalna przepustowość jaką obsługuje. FiberPro są przewodami światłowodowymi, zatem takie zjawisko nie zachodzi i jakość transmisji jest niezależna od długości przewodu. Pamiętajmy, że o ile krótkie przewody miedziowe o długości 2-3 metrów mogą bez większych problemów przesłać sygnał 18Gbps, o tyle dłuższe odcinki już do 13Gbps lub nawet jedynie do 9Gbps.

Wytrzymałość i stabilność pracy

Na etapie produkcji przewody HDMI FiberPro są testowane za pomocą profesjonalnych urządzeń pomiarowych używanych przez organizację HDMI.org do certyfikacji przewodów HDMI. Producent testuje przewody przy użyciu między innymi Quantum Data 780B / 804B oraz analizatora 780A, SL-LABS SL-881 6G, urządzeń Murideo FRESCO SIX-G oraz SIX-A, a także typowych badań Eye Pattern za pomocą oscyloskopu.

Każdy kabel HDMI przed opuszczeniem fabryki jest testowany za pomocą rekomendowanego przez organizację HDMI urządzenia SL-Labs SL-881  – testowany jest sygnał 4K60P 4:4:4 o przepustowości 18 Gbps, aby klient miał pewność, że przewód obsługuje najbardziej wymagający format specyfikacji HDMI 2.0b. Ostatnim krokiem jest test przewodów za pomocą zestawu Murideo FRESCO SIX-G oraz SIX-A, który następuje przed samą wysyłką do klienta z magazynu lokalnego. Wierzymy, że wielokrotne testowanie produktu pozwoli zachować nam najwyższą jakość. W ten sposób możemy uczciwie stwierdzić, że FiberPro to najlepszy kabel HDMI do 4K UHD HDR 18Gbps.

Dlaczego potrzebne 18Gbps?

Producenci chcąc ułatwić konfigurację swoich urządzeń zawsze zapisują w pamięci EDID maksymalne rozdzielczości obsługiwane przez urządzenie – domyślnie do tej rozdzielczości dopasowują się urządzenia źródłowe. Zwykle jest to format 4K 60Hz 4:4:4 8bit – dzieje się tak, ponieważ jest to granica standardu HDMI 2.0. Urządzenia źródłowe, takie jak Apple TV 4K i inne streamery 4K domyślnie wymuszają tryb 4K 60 4:2:2 12BIT (14Gbps). Płyty UHD 4K Blu-ray nagrywane i wydane w 60 klatkach wymagają przepustowości 18Gbps aby móc je odtworzyć prawidłowo! Potwierdzone są informacje, że przyszłe wydania płyt 4K UHD HDR – koncerty, filmy przyrodnicze i inne dokumenty będą wydawane w 50 lub 60 klatkach na sekundę. Kanały satelitarne nadające 4K HDR w 50Hz wymagać będą większych przepustowości niż najniższe 9Gbps zapewniane przez najtańsze kable „gwarantujące” 4K. Nie można zapomnieć o  rosnącej popularności gier komputerowych – konsole i komputery do gier wymagają największych przepustowości!

Pamiętajmy również, że coraz więcej urządzeń mobilnych nagrywa obraz w 4K HDR w 60 klatkach na sekundę – najnowsze smartfony, takie jak Apple iPhone X, iPhone Xs czy Samsung Galaxy S9 i Note 9. Najnowsze aparaty fotograficzne i dedykowane kamery również coraz częściej dostają tryb 4K 60. A to dopiero początek – 4K jest w tej chwili na początku drogi i z czasem zobaczymy coraz więcej wymagających materiałów.

Czy kabel HDMI ma znaczenie? Dowód!

Dlaczego Fiberpro?

Jako firma instalacyjna mamy bardzo duże doświadczenie w montażu setek kabli dziesiątek różnych firm. Po latach zaczęliśmy obserwować kłopoty z okablowaniem, które przestawało działać po pewnym czasie. Oczywiście dotyczyło to klasycznych przewodów miedzianych. W tym samym czasie rozpoczynaliśmy projekty systemów opartych o urządzenia 4K, dlatego rozpoczęliśmy poszukiwania rozwiązań bardziej długotrwałych, a jednocześnie nie posiadających żadnych słabych punktów. Klienci oczekiwali także, że okablowanie będzie „future proof” – niezależnie od tego, jakich usprawnień dokonamy w systemie wizyjnym, kable przeprowadzone przez ściany i peszele mają być gotowe na najnowsze formaty obrazu jeszcze przez wiele, wiele lat.

Ponadto otrzymywaliśmy bardzo dużo sygnałów od posiadaczy najnowszych odtwarzaczy OPPO – pod koniec 2016 roku miała miejsce premiera odtwarzacza OPPO UDP-203, a za nią nastąpiła lawina telefonów z problemami technicznymi. Jak się okazało, 90% z nich dotyczyło problemów z okablowaniem – przewody w systemach miały problem z przesłaniem sygnału 4K 50Hz. Klienci nie rozumieli, że kable miedziane, na które wydawali nawet kilka – kilkanaście tysięcy złotych, nie zapewniały przesyłania pełnego sygnału UHD. Większość problemów pojawiała się przy długościach powyżej 5 metrów, ale zdarzały się też problemy z kablami miedzianymi o krótszej długości.

Okablowanie HDMI FiberPro polecamy do wykorzystaniach w systemach kina domowego oraz salkach kinowych, szczególnie kiedy łączymy projektory 4k z urządzeniami źródłowymi lub procesorem kinowym.

Długości kabli HDMI

Światłowodowe przewody HDMI FiberPro występują w 10 wariantach – dokładnie to 10 różnych długości. Wszystkie przewody są funkcjonalnie identyczne. Między przewodami nie występuje żadna różnica w jakości, możliwościach przesyłanego sygnału czy grubości kabla. Jedyną różnicą jest długość kabla.

FP-015 Długość 1,5 metra
FP-030 Długość 3 metry
FP-060 Długość 6 metrów
FP-080 Długość 8 metrów
FP-100 Długość 10 metrów
FP-120 Długość 12 metrów
FP-150 Długość 15 metrów
FP-170 Długość 17 metrów
FP-200 Długość 20 metrów
FP-250 Długość 25 metrów

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem przewodów – zapraszamy do składania zamówień poprzez dedykowany serwis www.fiberpro.eu – najlepsze kable hdmi.

“Zdecydowanie warto po niego sięgnąć, jeśli potrzebujemy przesłać obraz na długą odległość!”

Redakcja serwisu HDTV Polska, przetestowała kabel optyczny HDMI FiberPro w wersji 20m. Kable HDMI obrosły wieloma mitami i błędnymi informacjami, które utrwaliły się dość mocno w świadomości zarówno klientów jak i nawet salonów audio-video. Ten ciekawy test kabla hdmi UHD 4K powinien być lekturą obowiązkową dla większości posiadaczy systemów telewizyjnych oraz projekcyjnych.  Redakcja przyznała znaczek “Referencja” kablom HDMI FiberPro, które bezbłędnie przeszły wszystkie testy.

“Zamiast inwestować w kable, miedziane o długości powyżej 10 m (nie w pełni kompatybilne z Ultra HD) lepiej zainteresować się kablami wykorzystującymi transmisję optyczną. Przy długościach powyżej 15 m jest to w zasadzie jedyna opcja – w dodatku bardziej opłacalna niż większość gorzej sprawdzających się przewodów miedzianych o długości 12 czy 15 m (nie mówiąc o tych jeszcze dłuższych).”

Filip Kulpa z magazynu Audio Video przeprowadził zbiorczy test kabli HDMI w celu sprawdzenia, czy radzą sobie one z wytycznymi standardu 2.0a. Jak się okazało, jedynie kable optyczne FiberPro przeszły bezbłędnie testy na odcinkach dłuższych niż 5 metrów, osiągając przy tym idealne wyniki. Wielokrotnie droższa konkurencja nie dawała sobie rady nawet z odcinkami 9 metrów.