Origin Acoustic –
najlepsze głośniki sufitowe?

Firma została założona w 2012 roku przez 3 weteranów rynku instalacyjnego, panów: Jeremy Burkhardt, Ed Haase oraz Ken Humphreys. Kim są Ci panowie? Ken Humphreys jest uważany za twórcę głośników instalacyjnych. W roku 1976 wpadł na pomysł, że sporym ograniczeniem dla wielu osób jest brak miejsca na instalację systemu nagłośnienia. Chowając lub też montując głośniki w ścianie oszczędzamy nie tylko na miejscu, ale również możemy nagłośnić pomieszczenia które ze względów estetycznych wcześniej nie miały takiej możliwości. Pierwsze konstrukcje tworzył wspólnie z Ed’em pod marką Speakercraft, którą wspólnie założyli. Idea była na tyle nowatorska i odkrywcza, że szybko rozpoczęli produkcję głośników dla innych producentów, którzy je później markowali swoim brandem. Produkowali głośniki instalacyjne m.in. dla Bang & Olufsen, Niles, Polk, Sonance. Jeśli nie mówią wam nic te marki, to wystarczy powiedzieć, że to najwięksi „producenci” głośników instalacyjnych w swoim czasie.

Idea Origin Acoustic

Stworzenie głębokiego i dynamicznego basu wymaga “przepchania” sporej ilości powietrza. To z kolei oznacza większy głośnik niskotonowy, który zwykle zajmuje więcej miejsca i tworzy tym samym większe wymiary całościowe głośnika. Przede wszystkim jego średnicę i głębokość. Origin odkrył możliwość zamontowania 8 calowego głośnika niskotonowego w wymiarach obudowy mieszczącej typowy 6 calowy głośnik. Co ciekawe, udało się zmieści 10 calowy głośnik w rozmiarówce typowego 8 calowego głośnika. Co to oznacza dla konsumenta? Więcej basu z mniejszego głośnika. Wielkość głośnika na suficie jest znacznie mniejsza, głośnik jest mniej widoczny a dostarcza więcej basu. A pamiętajmy, w przypadku głośników sufitowych trudno jest uzyskać pełny i soczysty dźwięk bez dobrego basu. A ten wymaga sporych rozmiarów głośnika.

Najlepsze głośniki sufitowe mają zawsze duże rozmiary i potrzebują sporej głębokości montażowej. Najlepszy głośnik sufitowy, model D109 potrzebuje głębokości jedynie 16cm. Konkurencyjne rozwiązania potrzebują zwykle około aż 25cm na głośnik o zbliżonej klasy dźwięku.

Zaawansowana technologia

Głośniki Origin Acoustics powstały z myślą o profesjonalnych instalacjach, dlatego posiadają szereg technologii, które pozwalają im na bezproblemową integrację. MSS, czyli Matching Sound Signature to kluczowa funkcjonalność, która gwarantuje dopasowanie wszystkich głośników pod względem barwy i sygnatury dźwięku. Niezależnie od tego, czy skorzystamy z serii Composer, Director czy Theather, wszystkie głośniki zapewniają identyczne brzmienie, a dodatkowo można je mieszać między sobą! Specjalna konstrukcja umożliwia umieszczenie większego przetwornika w obudowie zarezerwowanej jak dotąd dla mniejszych rozmiarów. Upraszczając, w typowej dla ośmiocalowych przetworników obudowie, zmieszczono przetwornik 10-calowy, co znacząco wpływa na dynamikę dźwięku i generowanie niskich tonów. Beznarzędziowy montaż to ukłon w stronę w firm instalacyjnych, a także znacznie łatwiejsza konserwacja i potencjalnie znacznie mniej problemów w przyszłości. VDAL to specjalna warstwa zbliżona do gumy, którą wykładane jest wnętrze głośnika. Redukuje ona rezonans powstający wewnątrz struktury głośnika, przez co eliminuje niepożądane odbicia dla fal o średniej i wysokiej częstotliwości. Dwuosiowa stabilizacja membrany (DPSD) to autorska, opatentowana technologia Origin Acoustics, która znacząco podnosi dyspersję dźwięku oraz rozszerza zakres górnego pasma tak, żeby odbiorca mógł delektować się każdym niuansem utworów muzycznych.

Origin Acoustic Director to flagowa seria producenta dedykowana do instalacji multiroom oraz ukrytego kina domowego. Połączenie niesamowitej jakości dźwięku i artystycznego wzornictwa sprawia, że głośniki Origin wyznaczają nowe trendy wśród głośników sufitowych. Firma tworzy głośniki sufitowe od 1976 roku i przez kilka dekad usprawniała swój pomysł. Dzisiaj możemy cieszyć się z rezultatu tych działań, korzystając z najbardziej zaawansowanych materiałów i technologii służących do jak najwierniejszego oddania dźwięku. Możliwość kierowania wiązki dźwięku w dowolnym kierunku oraz umieszczenie większych przetworników w mniejszych od typowych obudowach to tylko dwie najważniejsze cechy wyróżniające produkty Origin Acoustics. Wypełnij swoje życie muzyką na długi, długi czas – głośniki sufitowe Origin Acoustics to gwarancja dobrego dźwięku i niezawodnej pracy. Idealnie sprawdzą się jako głośniki multiroom czy głośniki do kina domowego.

głośnik do sufitu

Większy bas z mniejszego głośnika

Stworzenie głębokiego i dynamicznego basu wymaga przepchania sporej ilości powietrza. To z kolei oznacza większy głośnik niskotonowy, który zwykle zajmuje więcej miejsca i tworzy tym samym większe wymiary całościowe głośnika. Przede wszystkim jego średnicę i głębokość. Origin odkrył możliwość zamontowania 8 calowego głośnika niskotonowego w wymiarach obudowy mieszczącej typowy 6 calowy głośnik. Co ciekawe, udało się zmieści 10 calowy głośnik w “rozmiarówce” typowego 8 calowego. Co to oznacza dla konsumenta? Więcej basu z mniejszego głośnika. Wielkość głośnika na suficie jest znacznie mniejsza, staje się mniej widoczny a dostarcza jednocześnie więcej basu. A pamiętajmy, nawet najlepszy głośnik sufitowy z oferty większości producentów konkurencyjnych ma problem z uzyskaniem pełnego i soczystego dźwięku przy niewielkich rozmiarach. Origin Acoustic przełamał tę barierę i udowodnił, że nawet z niewielkich rozmiarów można stworzyć wielki dźwięk.

Szerokie pokrycie dźwiękiem

Niezwykłą i unikalną cechą głośników Origin z serii Director jest niewiarygodna wręcz dyspersja dźwięku. Głośnik posiada bardzo szeroki kąt propagacji dźwięku, większy niż jakikolwiek produkt konkurencyjny. Dzięki temu uzyskujemy lepsze pokrycie dźwiękiem i większe pole manewru w zakresie doboru miejsca instalacji głośnika. Jakby tego było mało, to głośnik posiada duże możliwości wewnętrznej regulacji kąta promieniowania dźwięku. Pozwala to na skupienie dźwięku w kierunku miejsc odsłuchowych bez znaczenia gdzie głośnik jest zainstalowany. Te 2 elementy pozwalają uzyskać najlepszy dźwięk z głośników sufitowych i tym samym seria Director oferuje najlepsze głośniki sufitowe w swoich kategoriach cenowych.

szerokie pokrycie dzwiekiem

Głośniej, czyściej i pełniej

Podwójny system zawieszenia to system DPSD opatentowany przez Origin Acoustics. Bazuje na dodatkowym miejscu stabilizacji przetwornika wysokotonowego. Dzięki dodatkowemu miejscu wsparcia, pracuje on stabilniej i jest mniej podatny na zniekształcenia. Dodatkowo umożliwia ustawienie zwrotnicy poniżej częstotliwości dostępnej dla tradycyjnych konstrukcji. Pozwalając tym samym na lepsze dopasowane głośników do ich naturalnych częstotliwości pracy. Finalnie uzyskujemy pełniejszy, czystszy i znacznie bardziej dynamiczny dźwięk.

Seria Director 10 cali

Pokonując wiele barier i wyzwań jakie są stawianych głośnikom instalacyjnym, służącym do montażu w suficie podwieszanym seria Director wyznacza nowy standard w zakresie jakości dźwięku głośników sufitowych. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy głośnik sufitowy może zagrać tak dobrze jak głośnik tradycyjny – to odpowiadamy, tak jest to możliwe! Nigdy wcześniej bas nie był tak czysty i dobry, a dźwięk tak pełny jak z głośników Director 10. To najprawdopodobniej najlepiej grające zestawy sufitowe do systemów audio i multiroom. Tym samym seria Director 1o to najlepsze głośniki sufitowe do multioom, stereo i do kina. Wszystkie modele są zestawami trójdrożnymi. Różnią się materiałem z jakich wykonane są poszczególne głośniki, brzmieniem i ceną..

Seria 10 obejmuje modele:

D109 – woofer 10” wykonany z kewlaru, średniotonowy 4” obrotowy z kewlaru, jedwabny wysokotonowy ¾”
D107 – woofer 10” wykonany z włókna szklanego, średniotonowy 4” obrotowy z włókna szklanego, jedwabny wysokotonowy ¾”
D105 – woofer 10” wykonany z włókna węglowego, średniotonowy 4” obrotowy z włókna węglowego, jedwabny wysokotonowy ¾”

Klasa produktu: Premium
Zakres cenowy: 5 500 – 8 400 zł / szt.
Głębokość montażowa: 16cm

Najlepszy głośnik sufitowy

Seria Director 8 cali

W przypadku serii Director 80 najbardziej zaskakuje soczystość i wypełnienie dźwięku jaki jest w stanie zaoferować głośnik o stosunkowo niewielkich jak na klasę dźwięku rozwiązania. Ten niewielki, bo przypominający tradycyjny 6-calowy głośnik wypełnia całe pomieszczenie dźwiękiem, którego nie powstydziłby się niejeden głośnik podstawkowy.  Tym samy seria Director 80 wyznacza nowy standard dla średniej wielkości głośników. Dodatkowo, co nie miało miejsca w przypadku 10 calowej wersji – znajdziemy głośnik w wersji Dual Tweeter. Do zastosowania w systemach kina domowego jako kanał efektowy oraz jako głośniki multiroom do niewielkich pomieszczeń, jako głośnik sumaryczny tzw. głośnik stereo.

głośnik do sufitu

Seria 8 obejmuje modele:

D89 -woofer 8” wykonany z kewlaru, średniotonowy 4” obrotowy z kewlaru, jedwabny wysokotonowy ¾”
D87 -woofer 8” wykonany z włókna szklanego, średniotonowy 4” obrotowy z włókna szklanego, jedwabny wysokotonowy ¾”
D85 – woofer 8″ wykonany z włókna węglowego, średniotonowy 4” obrotowy z włókna węglowego, jedwabny wysokotonowy ¾”
D83DT/SUR – woofer 8″ wykonany z włókna węglowego, podwójny aluminiowy wysokotonowy 1”
D83 – woofer 8″ wykonany z włókna węglowego, aluminiowy wysokotonowy 1” / dwudrożny
D83A – woofer 8″ wykonany z włókna węglowego o stałym kącie, aluminiowy wysokotonowy 1” / dwudrożny
D81 – woofer 8″ wykonany z gumy o stałym kącie, jedwabny wysokotonowy 1” / dwudrożny bez technologii DPSD

Klasa produktu: Premium
Zakres cenowy: 1 800 – 6 400 zł / szt.
Głębokość montażowa: 14,5cm

Seria Director 6 cali

Głośniki sufitowe z serii Director 60 łączą w sobie 2 cechy: moc i delikatność. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że stają się niewidoczne w przestrzeniach domowych. Oferowane w 5 rożnych klasach jakościowych oferują czystość dźwięku w małych przestrzeniach. Posiadając jednocześnie zaaplikowane technologie spotykane u wyższych modeli. Wszystkie modele z serii 6 calowej są konstrukcjami dwudrożnymi.

Seria 6 obejmuje modele:

D69 -woofer 6.5” wykonany z kewlaru obrotowy, jedwabny wysokotonowy 1″ obrotowy
D67 -woofer 6.5” wykonany z włókna szklanego obrotowy, jedwabny wysokotonowy 1” obrotowy
D65 – woofer 6.5” wykonany z włókna węglowego, jedwabny wysokotonowy 1” obrotowy
D63 – woofer 6.5” wykonany z włókna węglowego, aluminiowy wysokotonowy 1” obrotowy
D61 – woofer 6.5” wykonany z gumy, jedwabny wysokotonowy 1” obrotowy/ bez technologii DPSD
D63DT/SUR – woofer 6.5” wykonany z włókna węglowego, podwójny aluminiowy wysokotonowy 1”

Klasa produktu: średnia
Zakres cenowy: 1 300 – 3 400 zł / szt.
Głębokość montażowa: 14,5-10cm w zależności od modelu

Seria Director 5 cali

Seria Director 50 składa się z 2 głośników. Ich ceną wspólną jest 5 calowy woofer i ruchomy głośnik wysokotonowy – możliwość przekierowania dźwięku. Z racji na rozmiary nie oferuje aż tak pełnego i głębokiego basu jak serie z większymi przetwornikami. Posiada jednak bardzo atrakcyjną cenę i w wielu sytuacjach, kiedy potrzebujemy małego dyskretnego głośnika na suficie będzie najlepszą opcją. Głębokość niezbędna do montażu głośnika to 95mm.

Seria 5 calowych głośników obejmuje modele:
D59 -woofer 5” wykonany z kewlaru, jedwabny wysokotonowy 1”
D57 -woofer 5” wykonany z włókna szklanego, jedwabny wysokotonowy 1”

Klasa produktu: Premium
Głębokość montażowa: 10cm

Dla kogo? Kiedy stosować Origin Acoustics?

Origin Acoustics seria Director przede wszystkim udowadnia, że głośnik sufitowy potrafi zagrać dużym i pełnym dźwiękiem. Ponadto jest na tyle zaawansowaną i unikalną konstrukcją, że można je zastosować w rozwiązaniach zastosowanych wcześniej dla innego typu nagłośnienia. W jakich sytuacjach i dla kogo polecamy zatem serię Director?

  • dla osób doceniających wysokiej jakości dźwięk;
  • kiedy chcemy wykorzystać głośniki sufitowe do słuchania muzyki, która ma być nie tylko tłem muzycznym, ale sprawiać sporo radości i przyjemności;
  • kiedy chcemy stworzyć system kina domowego w oparciu o głośniki sufitowe – część modeli ma regulowane kąty zarówno dla głośników średniotonowych jak i wysokotonowych – możemy głośniki instalować w różnych miejscach i nakierować ich dźwięk w kierunku widza – olbrzymia precyzja;
  • kiedy lubimy dobrej jakości bas ;
  • kiedy nie możemy głośnika zainstalować w okolicy miejsca przebywania, kanapy, foteli.

Jeśli szukasz najlepszy głośnik sufitowy do multiroom, słuchania muzyki lub kina domowego – seria Director jest dla Ciebie…