Najlepszy bas w klasie

Procella Audio P15 to uniwersalny subwoofer do średniej wielkości pomieszczeń kinowych. Producent rekomenduje zastosowanie suba w pomieszczeniach o objętości maksymalnie do 100m3. W większych pomieszczeniach należałoby uwzględnić 2 subwoofery P15-FP. Oczywiście należy traktować to jedynie jako ogólne wytyczne a nie dokładne wskazówki. Konstrukcja pomieszczenia, wymiary jak i sama akustyka pomieszczenia może się znacząco różnić pomiędzy 2 pomieszczeniami o zbliżonej wielkości – co znacząco utrudnia jednoznaczne określenie wzorca na dobranie subwoofera do pomieszczenia.

Identycznie jak wszystkie większe subwoofery kinowe z oferty P15-FP jest również konstrukcją pasywną. Oznacza to, że niezbędny jest zewnętrzny wzmacniacz najlepiej z procesorem DSP. Do tego celu wymarzonym wręcz partnerem jest końcówka mocy Procella Audio DA-06 DSP.

Konstrukcja znakomicie sprawdza się w większości systemów jako subwoofer główny. To co zwraca uwagę po chwili pracy to brak tendencji do dudnienia, czyli znacznego eksponowania wybranego zakresu częstotliwości. Identycznie jak reszta konstrukcji Procelli, P15-FP posiada wysoce liniową charakterystykę częstotliwościową, co przekłada się na wierne i naturalne odzwierciedlenie ścieżki dźwiękowej. Dysponując sporym arsenałem mocy, generuje bardzo niski poziom zniekształceń. Dzięki czemu nawet najbardziej dynamiczne i efektowe ścieżki brzmią przyjemnie i bez agresywnej i męczącej naleciałości.

Aż 2 głośniki 15-calowe

To najlepszy zamknięty subwofer na rynku w swojej kategorii cenowej. Ta innowacyjna konstrukcja składająca się aż z 2 głośników niskotonowych pozwala utrzymać zniekształcenia na minimalnym poziomie nawet przy maksymalnych poziomach głośności. Zwykle duże głośniki niskotonowe są znacznie trudniejsze do kontrolowania niż konstrukcje mniejsze (12 i 10 cali). Sporej wielkości cewka w jaką zostały wyposażone głośniki pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego ruchu membrany. Duży skok membrany oraz wysoki poziom głośności przekładają się m.in. na uzyskanie doskonałego rozciągnięcia niskich częstotliwości z bardzo dokładnym ich odwzorowaniem.

Membrana o średnicy 15” zbudowana jest z lekkiego, ale bardzo sztywnego kompozytu o wzorcowym stosunku sztywności do masy. Pozwala ona “tłoczyć” olbrzymie masy powietrza bez jakichkolwiek zniekształceń. Głośniki pracują bardzo szybko i sprawnie, dzięki czemu uzyskiwany bas jest sprężysty i bardzo szybki. Dźwięk jest bardzo efektowny nawet na ekstremalnych poziomach ciśnienia akustycznego.

subwoofer kinowy

Trzęsienie ziemi

Ten stosunkowo niewielki potwór potrafi wygenerować ciśnienie akustyczne wynoszące 125dB przy częstotliwości 50Hz. P15-FP w połączeniu z dedykowanymi końcówkami mocy brzmi z tak niewiarygodną szybkością, że nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach czy spowolnieniu reakcji subwoofera na zmieniającą się dynamikę względem zestawów obsługujących przednie kanały. Niezależnie od odtwarzanego materiału, czy to będzie ścieżka filmowa amerykańskiego blockbustera, czy też nagranie koncertowe orkiestry symfonicznej – zaskakuje złożoność i różnorodność niskich tonów prezentowana przez Procellę.

Bardzo niskie zejście w basie do 22Hz przy jednocześnie bardzo wysokim ciśnieniu wynoszącym 122dB zaskakuje i wprawia w osłupienie. Niespotykana w podobnych konstrukcjach swoboda i lekkość przy odtwarzaniu najniższych rejestrów sprawia, że potencjometr głośności systemu kinowego przesuwamy sukcesywnie coraz bardziej w prawo. Szybki, sprężysty i szczegółowy bas sprawia, że wołamy o więcej…w końcu to najlepszy bas w swojej kategorii.

Potężna moc

Do zasilenia subwoofera Procella P15FP zalecana jest końcówka mocy Procella Audio DA-06. Dostarcza ona 2 x 600W 8 Ohm, co przy porównaniu z innymi aktywnymi konstrukcjami konkrecji może nie robi imponującego wrażenia. O ile oczywiście nie spojrzymy na skuteczność głośników wynoszącą aż 97dB. Podłączając nawet tej stosunkowo niewielkiej mocy końcówkę uzyskujemy finalnie wystarczającą moc, która z lekkością napędzi te 2, 15-calowe głośniki. Bas będzie szybki, spójny i głęboki.

Niewielka głębokość subwoofera wynosząca jedyne 22 cm pozwala na postawienie zabudowy kinowej baffle wall bez oddawania sporej powierzchni pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na instalację kilku takich mocarzy, bez problemu wygospodarujemy miejsce w salce kinowej. To jedna z największych zalet subwooferów Procella Audio. Jako jeden z nielicznych potrafi wyprodukować subwoofery dysponujące olbrzymimi mocami i możliwościami, ukryte w niewielkich obudowach.

Specyfikacja techniczna

Pasmo przenoszenia-3dB @22 Hz
Maksymalne SPL125dB @50 Hz
Komponenty2x 15 calowy głośnik z 3 calową cewką w obudowie zamkniętej o objętości 75 litrów
Skuteczność97dB (1m/1W)
Wzmacniacz rekomendowanyProcella Audio DA06-DSP
Waga41,7 kg
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość)570mm x 930mm x 222mm