Potężny subwoofer THX

Subwoofer Procella Audio P18-FP jest ulubionym subwooferem w branży firm zajmujących się projektowaniem i instalacją systemów kinowych klasy High End. To właśnie ten subwoofer jest najczęściej wykorzystywany przez legendarną już firmę Eskine Group. Jak mówi założyciel – nie spotkamy na rynku innego subwoofera z dużymi przetwornikami 18 calowymi, który zajmuje niewiele miejsca, dysponuje potężną mocą, jest w stanie zejść bardzo nisko z basem i jednocześnie nie generuje zauważalnych zniekształceń przy najwyższych obciążeniach.

Subwoofer P18-FP został użyty m.in. w pierwszym kinie prywatnym, które przeszło certyfikację THX. Każdy klient prywatny o ile dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi może zlecić organizacji THX aby na etapie budowy sali kinowej pojawiała się na placu budowy i weryfikowała poprawność konstrukcji oraz działania komponentów użytych do budowy sali kinowej. Oczywiście same urządzenia muszą przejść równie rygorystyczne testy i badania. Ten potężny subwoofer znalazł też swoje miejsce m.in. w sali kinowej reżysera hitu filmowego “Władca Pierścieni”... a także w referencyjnej sali kinowej amerykańskiej siedziby organizacji CEDIA. Trudno zatem o lepszą rekomendację niż siedziba organizacji, której głównym zadaniem jest szkolenie specjalistycznych firm zajmujących się w głównej mierze instalacjami audio-video.

Ten niesamowity subwoofer polecamy do kin i pomieszczeń kinowych średniej i dużej wielkości. Najlepiej uzupełniony o subwoofery balansujące, z mniejszymi średnicami głośników i mocami.

Potężny subwoofer Procella P18 posiada certyfikację THX PM3 – oznacza to że zestaw przeszedł rygorystyczne testy dopuszczające zastosowanie subwoofera w instalacjach profesjonalnych. Jeśli jakiekolwiek studio filmowe, studio nagrań będzie chciało uzyskać certyfikację THX lub innej renomowanej organizacji audio – to z powodzeniem mogą takie obiekty stosować subwoofery Procella Audio P18. Dlatego też subwoofer ten często spotkamy w studiach filmowych oraz studiach nagrań.

Potężne 2x 18 cali

Subwoofer kinowy THX Procella P18 powstał w oparciu o 2 głośniki niskotonowe o średnicy aż 18 cali. Precyzyjne i przemyślane projektowanie w oparciu o najlepszej klasy komponenty. Poparte ekstremalnie ciężkimi testami przy wysokich obciążeniach – zarówno w pomieszczeniach kinowych, odsłuchowych jak i laboratoriach pozwoliły w efekcie uzyskać nieróżowane rozciągnięcie niskich częstotliwości w tej jakże małej jak na 18 calowe głośniki obudowie.

Zwykle w subwooferach zbudowanych w oparciu o głośniki o dużych średnicach wyzwaniem jest utrzymanie wysokiej precyzji i artykulacji basu, który będzie szybki i jednocześnie dynamiczny. Głośnik musi się wychylać z dużą prędkością i lekkością nie powodując przy tym zniekształceń. Odpowiednio dobrane elementy konstrukcyjne pozwoliły P18 uzyskać niezrównany bas w niewielkiej obudowie. To najlepszy subwoofer kinowy THX jaki możemy wyposażyć nasze kino.

subwoofery nagłośnienie

Najlepszy subwoofer

Ten mocarny, potężny subwoofer Procella P18 to w pełni pasywna konstrukcja, która powstała z myślą o zastosowaniu w profesjonalnych środowiskach. Sytuacjach gdzie sprzęt elektroniczny montuje się w szafach rack, zaś głośniki często maskowane są w zabudowach. Konstrukcje takie nie powinny zawierać jakichkolwiek wzmacniaczy i elementów aktywnych, aby nie generowały ciepła i nie było potrzeby dostępu serwisowego.

Przez długi okres czasu sub P18 był najwyższym modelem w ofercie szwedzkiego producenta. Do czasu, aż dealerzy i instalatorzy z całego świata zaczęli zgłaszać zapotrzebowanie na jeszcze większy i najmocniejszy subwoofer. W rezultacie światło dzienne ujrzały kolejno konstrukcje V18 oraz V21.

P18 dostarcza niesamowitej energii z zakresu niskich częstotliwości, jego moc z lekkością wypełnia nawet sporej wielkości pomieszczenia zachowując przy tym stosowny zapas mocy. To najwyższa klasa wśród subwooferów. Jedyne rozwiązanie dla osób poszukujących całkowitego zanurzenia się w ścieżce filmowej lub nagraniach koncertowych.

Potężna moc

Do zasilenia potężnego subwoofera Procella P18 zalecana jest końcówka mocy DA2800 w trybie zmostkowanym, dostarczająca po 1400W na każdy z 2 głośników niskotonowych (2x 1400W). Uzyskamy w ten sposób potężną moc, która z lekkością napędzi te 2 monstrualne głośniki. Bas będzie szybki, spójny i głęboki. Praca zaś pod pełną kontrolą i z dużym zapasem mocowym.

Teoretycznie możliwe jest zastosowanie dowolnego wzmacniacza, natomiast producent wyraźnie sugeruje zastosowanie własnych dedykowanych końcówek wyposażonych w procesor DSP. Każda z firmowych końcówek DSP posiada procesor dźwięku i wgrane do pamięci filtry dla odpowiednich presetów. Producent szczegółowo przeanalizował charakterystykę głośników mierząc je w profesjonalnych komorach, czego wynikiem jest stworzenie optymalnych ustawień pracy zapisanych w końcówkach mocy. Presety na końcówkach mocy dobieramy w zależności od typu montażu zestawów – w baffle wall, pod ścianą, w rogu, wolnostojące itp. Jeśli chcemy się zdecydować na wzmacniacze innego producenta, warto dokładnie sparametryzować subwoofer w procesorze kinowym klasy premium. Takie możliwości daje m.in. procesor kina domowego Trinnov Altitude.

 

Specyfikacja techniczna

Pasmo przenoszenia-3dB @21 Hz
Maksymalne SPL139dB @50 Hz
Komponenty2x 18 calowy głośnik z 4 calową cewką w obudowie zamkniętej o objętości 205 litrów
Skuteczność102dB (1m/1W)
Wzmacniacz rekomendowanyProcella Audio DA2800 2x1400W
Waga60 kg
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość)650mm x 1050mm x 360mm