Arcam AV41 – procesor kina 8K
Arcam AV41 to rasowy procesor kina domowego audio/wideo klasy średniej, który zapewnia oszałamiający realizm oraz najwyższą jakość dźwięku i obrazu. Dzięki natywnemu 16-kanałowemu dekodowaniu wciągającego dźwięku z Dolby Atmos, DTS:X i Auro-3D, AV41 może zapewnić niesamowite wrażenia kinowe we współpracy ze końcówkami mocy firmy Arcam.
Arcam AV41 powstał na bazie platformy AV40 i wyposażony jest w te same rozwiązania i technologie z wyjątkiem modułu odpowiadającego za obraz. Został on udoskonalony o obsługę rozdzielczości 8K i pracę z najnowszymi formatami obrazu. Powstał z pasji do muzyki i filmów, ożywiając je z wysoką wiernością i dynamiką. AV41 posiada zbalansowane wyjścia XLR dla wszystkich 16 kanałów, aby zapewnić najwyższej jakości analogowe połączenie ze końcówkami mocy.
Domowe sale kinowe oraz prywatne kina mają często to do siebie, że ich powierzchnia zwykle przekracza typowe, małe pomieszczenia odsłuchowe. Większe pomieszczenia – oznaczają większe zapotrzebowanie na moc i często również wyższą klasę komponentów użytych do produkcji urządzeń. AV40, czyli rasowy procesor do kina domowego powstał właśnie z myślą o salkach kinowych oraz osobach szukających bezkompromisowych rozwiązań (jak na dany budżet oczywiście).
Rezygnując z całej sekcji zasilającej w jaką wyposażone są typowe amplitunery z serii AVR, producent mógł sobie pozwolić na opracowanie oddzielnej sekcji dla toru zbalansowanego. Wyposażając AV41 w złącza XLR. W ten sposób możemy procesor podłączyć pod końcówkę mocy wyposażoną nie tylko w złącza typowe RCA, ale również XLR.
Kalibracja Dirac Live
Procesor kinowy / przedwzmacniacz kinowy Arcam AV41 używa do optymalizacji dźwięku systemy kalibracji Dirac Live. Jego działanie polega na zmierzeniu pomieszczenia od strony akustycznej – wysyłając sygnały testowe do głośników. Analizując wpływ pomieszczenia na barwę i charakterystykę dźwięku, system sugeruje poprawki i modyfikacje które sprawią, że dźwięk będzie czystszy, posiadał wyższą czytelność oraz rozdzielczość.
Dodatkowy moduł Dirac Live Bass Control, będący swoistym menadżerem basu w systemie kinowym – pozwala na sprawne zarządzanie źródłami niskich częstotliwości (subwoofery) i ich integrację : ze sobą, z pomieszczeniem oraz z zestawami przednimi. Dirac Live Bass Control zbiera i analizuje dane pomiarowe i lokalizacyjne z każdego subwoofera, a także z głównych głośników, aby określić, w jaki sposób niskie tony rozchodzą się w całym pomieszczeniu.
DOLBY ATMOS
Identycznie jak amplitunery z oferty producenta, przedwzmacniacz kinowy Arcam AV41 dysponuje pełnym wsparciem technologii Dolby Atmos. Dzięki najnowszym kodekom dźwięku przestrzennego 3D możemy zanurzyć się w dźwięku dochodzących do nas ze wszystkich kierunków. Dochodzi do nas sygnał ze wszystkich kierunków oferując niespotykane wcześniej wrażenia odsłuchowe. Znacznie łatwiej możemy odnieść lokalizację poszczególnych elementów dźwiękowych w przestrzeni. Jednak bez ewidentnego, punktowego rozmieszczenia, jak ma to miejsce przy mniejszej ilości głośników. Otacza nas sygnał dochodzący ze wszystkich kierunków.
Nowy format pozwala połączyć ze sobą standardowe zestawy wielokanałowe z nagłośnieniem sufitowym.
DTS:X
Możesz samodzielnie ocenić, czy bardziej naturalne i bardziej efektowne ścieżki dźwiękowe oferuje Dolby Atmos, czy konkurencyjny DTS:X. Powstały na podobnej zasadzie i realizujący identycznie założenia – dźwięk dochodzący do nas ze wszystkich stron, otaczający i wprowadzający nowy „realizm”. Oba formaty spotykamy na najnowszych nagraniach płyt UHD 4K.
AURO-3D
Trzecim, chociaż najstarszym formatem dźwięku 3D jest popularny głównie wśród miłośników muzyki wielokanałowej – Auro-3D. Przez wielu posiadaczy systemów wielokanałowych 3D system ten uznawany jest za najlepszy format przestrzenny i chociaż jego popularność jest mniejsza niż innych, warto docenić jego system uprzestrzenniania. Działa on fenomenalnie.
PRZYKŁADOWY SYSTEM KINOWY
Według samego konceptu i zamysłu – procesory kina domowego przeznaczone są do systemów klasy średniej i wyższej. Gdzie użytkownicy przykładają większą uwagę i rolę do dźwięku niż właściciele typowych wzmacniaczy. Dzięki modułowych i dzielonych konstrukcji, inżynierowie mają większą swobodę w zakresie doboru komponentów i optymalizacji rozwiązań w stosunku do miejsca wewnątrz obudowy. Procesory pozwalają również na niezależny dobór sekcji wzmacniającej, która sama z siebie jest źródłem ciepła i zniekształceń.
Producent sugeruje wykorzystanie procesora kinowego Arcam AV41 do najlepszych salek kinowych i pomieszczeń telewizyjnych. Więcej o systemach i instalacjach Dolby Atmos możecie przeczytać na łamach naszego bloga.
PRZEZNACZENIE
Przedwzmacniacz kina domowego Arcam AV41 to propozycja dla średniej i wyższej klasy systemów kinowych oraz osób chcących połączyć ze sobą funkcje kina i muzyki. Naszym zdaniem to bardzo rozsądna propozycja do systemów dzielonych zapewniająca bardzo wysoką jakość dźwięku i spore możliwości w zakresie kalibracji dźwięku.
Dodatkowo Arcam oferuje sterowniki do systemu Control4, który znacznie ułatwia zarządzanie procesorem w systemie kinowym. Ułatwiając automatyzację procesów występujących podczas typowych seansów.
Jedynym istotnym mankamentem z punktu widzenia użytkownika jest tylko 1 bank pamięci na ustawienia Dirac Live. Pozwala to na zapisanie jedynie jednej, wybranej krzywej charakterystyki częstotliwościowej. Z jednej strony ogranicza to w pewnej sposób możliwości kalibracji systemu pod różne gusta i preferencje, a z drugiej znacznie ułatwia użytkowanie – wprowadzając jedną krzywą „uniwersalną” nie musimy się zastanawiać który preset wybrać do danego seansu czy odsłuchu…
Doskonałe rezultaty osiągamy łącząc procesor AV41 z końcówkami mocy Procella Audio DA4280 we współpracy z nagłośnieniem kinowym Procella Audio. Z racji na cenę jak i samo przeznaczenie, AV41 najczęściej znajdzie swoje miejsce w dedykowanej sali kinowej z projektorem oraz wielkim ekranem projekcyjnym i profesjonalnym nagłośnieniem.
W mniejszych systemach z powodzeniem można łączyć procesor kinowy z dedykowanymi końcówkami firmy Arcam.
Niezwykle potężne połączenie procesora AV860 AV z końcówkami mocy stworzyło prawdziwy hit w naszym systemie kinowym. Jest to czysta fascynacja kinem domowym i nie pozostawia nic do życzenia: suwerenność i kontrola we wszystkich sytuacjach połączone z niesamowitym angażującym dźwiękiem. Całość tworzy odurzającą atmosferę do słuchania i oglądania.
„Dla tych, którzy oczekują najwyższej jakości dźwięku w swoim zestawie kina domowego, zestaw stworzony na bazie AV860 powinien być pierwszym wyborem. Jednak przyjemność posiadania takiego systemu nie należy do najtańszych.”
„Referencyjnej klasy przedwzmacniacz / procesor który brzmi wyrafinowanie i z elegancją. Musisz jednak zainwestować czas (lub zlecić to profesjonalistom), aby prawidłowo go skonfigurować. Nie mam wątpliwości aby zarekomendować urządzenie do systemu kosztującego powyżej 100 000 zł. A nawet więcej, system kosztujący 10x więcej nie powstydziłby się AV860.”
Specyfikacja techniczna
Tryby Surround | Dolby Atmos, DTS:X, Dolby Surround DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete, DTSES 6.1 Matrix, DTS 5.1 |
System korekcji | Dirac Live |
Wspierane formaty | FLAC, MP3, WAV, WMA, AAC |
Moc wyjściowa | – |
Wejścia video | 7x HDMI 2.1 |
Wyjścia video | 3x HDMI (2 strefy) |
Wejścia audio | 4x SPDIF, 2x Toslink, 6x RCA, USB, ARC |
Wyjścia audio | 9.1.6 – 16x RCA, 16x XLR |
Połączenia | Ethernet |
Wymiary (WHD) | 433 x 171 x 425 mm |
Waga | 10,6 kg |