MODEL WYCOFANY

SONY VPL-VW290ES – NAJPOPULARNIEJSZY PROJEKTOR KINA DOMOWEGO

Projektor Sony VPL-VW290ES to maszyna klasy podstawowej o natywnej rozdzielczości 4K. Jest też najbardziej przystępnym cenowo projektorem kinowym, dla każdego, kto poważnie myśli o kinie domowym. Jeśli chcesz postawić pierwsze kroki w świecie kina w domu – może to być Twój punkt wyjścia.

Poniżej Sony VPL-VW290ES znajdują się projektory 3LCD i DLP, które wykorzystują tańsze chipy projektora Full HD i sprytną technologię przesuwania pikseli, aby stworzyć obraz 4K na ekranie. Wykonują rozsądną robotę, ale to nie jest to ten sam poziom, co projekty natywne 4K.

Projektor Sony VPL-VW290, podobnie jak jego drożsi bracia z oferty rzutników domowych Sony, wykorzystuje trio chipów o rozdzielczości 4096 x 2160. Dotychczas technologia SXRD, w którą Sony wyposażało swoje modele domowe, pomagała uzyskać wysoką ostrość i dbałość o kontrast, co jest ogromnym krokiem naprzód w porównaniu z tańszymi projektorami. Obecna, najnowsza seria projektorów z oznaczeniem VWx90 wyposażona jest w procesor najnowszej generacji obiecujący dodatkowe ulepszenie szczegółów i lepszą obsługę HDR.

Każdy pokój do kina domowego wyposażony w projektor Sony VPL-VW290ES zmieni się w wielkie kino, wyświetlając wielki, kolorowy i niesamowicie wciągający obraz kinowy. Rzutnik występuje w 2 wersjach kolorystycznych: białej i czarnej.

Projektor HDR 4K Sony

JASNOŚĆ OBRAZU SONY VPL-VW290ES

Jasność projektora Sony VPL-VW290ES wynosi aż 1500 Lumenów. Pozwala ona na komfortową i wygodną pracę w większości pokojów kinowych, a nawet salonów. Obraz jest bardzo wyraźny i ostry. Użytkownicy wyposażeni w mniejsze ekrany lub doskonałe zaciemnienie pomieszczenia mogą zdecydować się na włączenie trybu projekcji ekonomicznej (ECO), która powoduje obniżenie jasności i tym samym wydłuża żywotność lampy wraz ze zmniejszeniem zużycia energii. Jeśli chcemy mieć komfort płynnej regulacji i dostosowania jasności do swoich preferencji i warunków pomieszczenia – musimy zdecydować się na któryś z modeli wyższych. Już kolejny model w portfolio – Sony VPL-VW590ES wyposażony jest w system manualnej przesłony. Wysoka jasność i krystalicznie czysty obraz są największymi atutami projektora.

 

KONTRAST VW290ES

Projektory Sony od dawna słyną z bardzo skutecznego działania tzw. dynamicznej przysłony, czyli systemu automatycznej regulacji jasności projektora, w oparciu o jasność sceny filmowej. Odpowiednio zaprojektowany system jest w stanie w ten sposób podnieść postrzegany kontrast. Jeśli na ekranie przeważa czerń, to projektor przyciemnia się, by nie było widać jej świecenia. Z racji, że model VPL-VW290ES jest podstawowym projektorem do kina domowego w ofercie Sony – nie został on wyposażony w ten mechanizm. Dysponuje on za to imponującym kontrastem na poziomie 15 000:1 i jest w stanie oddać subtelne detale i niuanse z każde, nawet najciemniejszej sceny filmowej. Fenomenalna czerń jest przecież wizytówką projektorów do kina domowego Sony. Zarówno kontrast jak i czerń są fundamentalnymi składnikami każdego udanego seansu. Są niczym silnik w samochodzie sportowym. Im lepsza czerń – tym bardziej dynamiczna jazda. A w przypadku rzutnika domowego Sony VPL-VW290ES mówimy o szybkiej i dynamicznej jeździe.

Projektor Sony VW360 biały

OBIEKTYW I OBUDOWA

OBUDOWA PROJEKTORA DOMOWEGO
Obudowa projektora do pokoju kinowego – Sony VPL-VW290ES jest identycznych rozmiarów jak jego poprzednik. Mierzy 21 cm wysokości i 50 cm szerokości przy wadze 14 kg. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z tańszymi, projektorami LCD czy też DLP. W odróżnieniu od budżetowych modeli, VW290ES będzie potrzebował specjalny stojak, a najlepiej dedykowany uchwyt do podwieszenia pod sufitem. Z powodzeniem może zawisnąć w salonie jak i dedykowanym pokoju kinowym. Z jednej strony znajdują się porty i przyciski na urządzeniu. Z drugiej zaś dostępne są dwa gniazda HDMI 2.0 i wejście USB-A, a także port Ethernet do aktualizacji oprogramowania oraz sterowania po IP.

OBIEKTYW SONY VPL-VW290ES
Jeśli projektor umieścimy prostopadle do ekranu projekcyjnego, to dalsza instalacja będzie czystą przyjemnością. Bez najmniejszego problemu wstrzelimy się z obrazem w ekran kinowy przy użyciu funkcji przesunięcia obiektywu lens shift i pilota. Po ustawieniu obrazu w projektor kinowy doskonale trzyma geometrię. Zniekształcenia są minimalne i w tej klasie cenowej robi to olbrzymie wrażenie.
Współczynnik rzutowania wynosi od 1,38:1 do 2,83:1. To oznacza, że możesz uzyskać obraz o przekątnej 100 cali z odległości od 3m do 6,5m. W połączeniu z dużym przesunięciem obiektywu powinna być wystarczająca elastyczność dla większości pomieszczeń domowych. Ustawienia obrazu można łatwo kontrolować za pomocą standardowego pilota do projektora Sony. Jest podświetlany, dzięki czemu można z niego korzystać w ciemności, i zawiera skróty do większości trybów i opcji, dzięki czemu nie trzeba spędzać zbyt dużo czasu w menu.

Projektor do salki kinowej Sony VW360

Udoskonalenia

Idąc z duchem czasu i wymogów, jakie stawia nowa technologia, nowa generacja projektorów Sony na rok 2019 wprowadza istotne ulepszenia technologii Motionflow. Funkcja upłynnienia ruchu jest dostępna nie tylko dla materiałów 1080p, ale również co najważniejsze dla 4K. Tym razem możemy upłynnić obraz i nadać mu wyrazistości nawet podczas projekcji materiałów 4K UHD, których obróbka wymaga zwykle bardzo dużej mocy obliczeniowej. System Motionflow tworzy nowe klatki filmowe i wstawia je pomiędzy już istniejące po to, aby zredukować smużenie wynikające z za małej ilości klatek aby prawidłowo odzwierciedlać obiekty w ruchu. Nowe mechanizmy pozwalają na stworzenie nowych klatek bez utraty jasności, która zwykle ma miejsce w tego typu rozwiązaniach. Rozwiązanie jest chwalone szczególnie przez miłośników sportu. Z kolei puryści kinowi mogą cieszyć się trybem „prawdziwe kino” aby zachować standardowy, kinowy 24-klatkowy format.

Operacje opisane powyżej stały się możliwe do wdrożenia dzięki zainstalowaniu nowej generacji procesora obrazu opracowanego w oparciu o platformę X1. Zastosowanie wydajniejszego procesora pozwoliło na uaktywnienie dodatkowych możliwości funkcji Reality Creation, której celem jest poprawa wyrazistości i ostrości obrazu wyświetlanego na ekranie.

Tryby HDR projektor sony

4K UHD HDR

Projektor do pokojów kinowych oraz kina domowego – Sony VPL-VW290 posiada natywny kontrast 4K. Bez jakichkolwiek systemów sztucznie zwiększających rozdzielczość, przesunięć pikseli czy też innych zabiegów elektronicznych. Dzięki temu obraz jest krystalicznie czysty na całej powierzchni. Pod względem menu i trybów projekcyjnych VW290ES nie różni się zbytnio od VPL-VW270ES, ale funkcje Super Resolution Reality Creation i Dynamic HDR Enhancer oferują istotne ulepszenia. W nowym modelu pojawia się oprócz dobrze już znanych trybów HDR: Auto / HDR10 / HGL, nowy preset HDR Reference, który jest zoptymalizowany pod domyślną maksymalną jasność dla filmów UHD zadeklarowaną na 1000 nitów.

9 TRYBÓW USTAWIEŃ OBRAZU

Projektor Sony VPL-VW290ES posiada zapisane w pamięci ustawienia różnych parametrów obrazu, które razem tworzą obraz o określonym charakterze. Wybór gotowego presetu zależy m.in. od wielkości ekranu, sytuacji oświetleniowej jaka panuje w pomieszczeniu, czy też osobistych preferencji. Do rąk dostajemy aż 9 trybów skalibrowanego obrazu. Nazywają się one odpowiednio: kino cyfrowe, wzorcowy, telewizja, fotografie, gry, jasny obraz kinowy, jasny obraz telewizyjny i dwa tryby do oglądania filmów kinowych. Oprócz trybów predefinowanych mamy oczywiście możliwość wprowadzenia swoich ustawień i dokonywania korekty na zapisanych parametrach. Dodatkowe możliwości korekty kolorystyki zapewnia zaawansowane narzędzie HSV (Hue Saturation Value).

ustawienia obrazu Sony projektor

PRZEZNACZENIE

Każda osoba posiadająca pokój do kina domowego powinna pomyśleć na poważnie o rzutniku Sony VPL-VW290ES. Chociaż to podstawowy model, oferuje znaczący przyrost jakości w stosunku do konkurencji w podobnym przedziale cenowym. Z racji na wysoką jasność, doskonale sprawdza się zarówno w dedykowanych pomieszczeniach jak i podczas instalacji w salonie. Dzięki możliwości zamówienia urządzenia w kolorze białym, idealnie ukryje się w zabudowie sufitowej. Dynamiczny i ostry obraz zadowoli większość miłośników kina.

Owszem, jeśli myślisz na poważnie o projekcji. Dysponujesz wydzielonym, dedykowanym pomieszczeniem z dobrym nagłośnieniem i pełną kontrolą nad pomieszczeniem – warto rozważyć wtedy któryś z wyższych modeli. Dysponują one mechanizmami pozwalającymi na uzyskanie wyższego kontrastu, dzięki czemu obraz jest bardziej plastyczny i posiada wyższą, lepszą głębię. Jeśli jednak rozpoczynasz swoją przygodę z kinem, masz opory lub wahasz się czy Ci się to spodoba – projektor Sony VPL-VW290ES jest doskonałym modelem na rozpoczęcie.

Pomimo 1500 Lumenów, kiedy nie spodziewamy się oszałamiającej jasności – jest ona widoczna w projekcji materiałów HDR. HDR jest widoczny lepiej, dokładniej i nie ma widocznych “przepaleń”, które występowały w poprzedniej generacji. W nowym modelu mamy jednocześnie doskonałą jasność przy doskonałej czerni. Idealne połączenie, jeśli zależy nam na projekcji materiałów 4K HDR. Obraz jest bardziej zrównoważony tonalnie, co tworzy magię kinowej projekcji. Obraz wygląda fantastycznie.

Chociaż nie sugerujemy stosować tego modelu z ekranami dużymi, to w większości przypadków rzutnik da sobie radę z ekranami od 80″ do nawet 150″. Wszystko zależy od pomieszczenia i światła jakie w nim panuje. Przy niewielkim oświetleniu, lampce bocznej, czy zasłoniętych roletach – projekcja będzie czystą przyjemnościa.

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość4K UltraHD 4096 x 2160
Technologia wyświetlania0.74-cala natywny panel SXRD (4096×2160) x3
Jasność1500 Lumenów
KontrastNatywny: 15,000:1
Lens Shift+/-85% pionowy & +/-31% poziomy
Lampa i żywotność225 W, ok. 6000h tryb obniżony
Waga14 kg
Wymiary (WHD)496 x 205 x 464 mm