Sony VPL-GTZ380 – laserowy High End HDR
Sony Raptor – VPL-GTZ380
Projektor domowy Sony VPL-GTZ380 może pracować zarówno w jasnych, jak i ciemnych miejscach. Zastosowanie nowego materiału ciekłokrystalicznego znacznie zwiększyło stabilność światła, trwałość przy jasności 10 000 lumenów, a także uniwersalność i elastyczność przy instalacji. Nowo opracowany panel SXRD 0,74″ o natywnej rozdzielczości 4K umożliwia projekcję olśniewających obrazów o dużym kontraście (16 000:1)1 i z głęboką czernią.
Rzutnik kina domowego Sony VPL-GTZ380 jest wyposażony w nowo opracowane laserowe źródło światła. Oprócz dwóch niebieskich diod laserowych o różnych długościach fal zastosowano w nim także diodę czerwoną, uzyskując stuprocentowe pokrycie szerokiej przestrzeni barw DCI-P3 bez obniżenia jasności. W celu zapewnienia bardziej naturalnej reprodukcji barw projektor obsługuje także dwa formaty HDR: HLG i HDR10. Nowy model SXRD 4K został wyposażony w wysoko wydajny, zoptymalizowany do projekcji procesor obrazu „X1 Ultimate for projector”. Jest on oparty na procesorze X1 Ultimate, poprawiającym jakość obrazu w najbardziej zaawansowanych telewizorach Sony BRAVIA. Procesor ten pozwala na wprowadzenie nowych funkcji, jak Dynamic HDR Enhancer i Object based HDR Remaster, które zwiększają zakres dynamiki i głębię czerni. W celu zapewnienia bardziej naturalnej reprodukcji barw projektor domowy VPL-GTZ380 obsługuje także dwa formaty HDR: HLG i HDR10.
Instalacje klasy Premium
Projektor Sony GTZ380 to produkt do ścisłej integracji w różnych instalacjach. Jak na sprzęt tej klasy, ma stosunkowo niewielkie wymiary i wagę (51 kg), co wynika między innymi z małych wymiarów panelu i efektywnego rozpraszania ciepła z opatentowanej tarczy z luminoforem. Uwagę zwraca też niski poziom głośności pracującego projektora (39 dB), uzyskany dzięki chłodzeniu panelu SXRD cieczą i optymalizacji przepływu powietrza. Niewielkie wymiary, cicha praca, system montażu w czterech rogach i możliwość ustawiania projektorów na sobie pozwalają zastosować nowy model w systemach projekcyjnych z wieloma urządzeniami w planetariach, przy projekcji na duży ekran itp. Z kolei wysoki kontrast i głęboka czerń ograniczają powstawanie pasów i zapewniają spójność łączonych obrazów.
Po dodaniu dodatkowej licencji projektor VPL-GTZ380 obsługuje także obraz 4K 120 Hz i zapewnia małe opóźnienie sygnału, dzięki czemu może służyć do wyświetlania grafiki komputerowej w symulatorach i do projekcji e-sportu na wielkowymiarowy ekran. Urządzenie można wyposażyć w funkcje 3D i Night Vision Goggle (NVG) do użytku w specjalizowanych szkoleniach i w ośrodkach badań nad wirtualną rzeczywistością.
Sony VPL-GTZ380 – projektor kinowy
Zapierające dech obrazy w każdym otoczeniu
Projektor Sony VPL-GTZ380 wiernie wyświetla obrazy w natywnej rozdzielczości 4K (4096 x 2160), bez interpolacji ani sztuczek z przemieszczaniem pikseli stosowanych w sprzęcie gorszej klasy. Najdrobniejsze detale są zdumiewająco wyraźne, nawet jeśli widzowie oglądają ekran z mniejszej odległości, jak w salonach ekspozycyjnych czy lobby.
Dynamic HDR Enhancer – czyli Super HDR
Funkcja Dynamic HDR Enhancer jest odpowiedzią Sony na problem jak wycisnąć maksymalny efekt z projektora podczas projekcji filmów HDR. Dotychczas mieliśmy do wyboru zakup odtwarzacza Blu-ray UHD wyposażonego w funkcje poprawiające efekt HDR, zakup projektora od producenta który zaimplementował w swoich rzutnikach specjalne algorytmy poprawiające działanie systemu (przeczytaj więcej), albo zakup zewnętrznego procesora dedykowanego, który jest najdroższą opcją (madVR).
W roku 2020 Sony postanowiło zaprezentować swoje podejście z autorskim rozwiązaniem obsługi HDR. Nowy system zwiększa kontrast, przetwarzając kolejne klatki materiału HDR. W celu dalszego zwiększenia kontrastu steruje przysłoną, zmniejszając jasność ciemnych scen i rozświetlając jasne, by zapewnić najpełniejsze wrażenie HDR.
Dynamiczne mapowanie tonów (DTM) w HDR jest podstawą udanej projekcji na urządzeniach z ograniczoną jasnością, czyli na projektorach. Ideą jest wyświetlenie zjawiska HDR na urządzeniach, które mają niewielką rozpiętość dynamiki tonalnej. Sony zdecydowało się na nieco inne podejście niż pozostali producenci projektorów. Sony zdaje się cyfrowo kompensować obraz wyświetlany, aby bliżej było mu do krzywej PQ do której są masterowane filmy HDR10. Obraz jest dynamiczny i efektowny, intensywny kolorystycznie – do czego przyzwyczaiły nas projektory Sony w erze filmów Blu-ray.
Dynamic HDR Enhancer – działanie
Pozwala na znacznie zbliżenie się do oryginalnej krzywej PQ, aby uzyskać doskonały obraz HDR.
Rzutnik tradycyjny ma jednak problem z jednoczesną reprodukcją dużej jasności i ciemnych obszarów.
Funkcja Dynamic HDR Enhancer zapewnia odpowiednią optymalizację, dzięki czemu jest w stanie emitować optymalny obraz HDR w każdej scenie i odtwarzać oryginalną krzywą PQ.
Olbrzymi obraz najwyższej jakości
Projektor laserowy 4k Sony VPL-GTZ380 zwraca uwagę cichą pracą i małymi wymiarami. Znany z wcześniejszych modeli system montażu w czterech rogach idealnie sprawdza się w instalacjach z wieloma projektorami na dużych wystawach, w galeriach, planetariach itp. Niezwykle głęboka czerń — jeden ze znaków rozpoznawczych unikatowej technologii SXRD firmy Sony — osłabia powstawanie niepożądanych pasów przy łączeniu obrazów z wielu projektorów w jeden obraz o bardzo dużych wymiarach.
pełna paleta barw
Dzięki nowemu, laserowemu źródłu światła, w którym oprócz dwóch niebieskich diod laserowych o różnych długościach fal zastosowano także diodę czerwoną, projektor Sony VPL-GTZ380 pokrywa bez obniżenia jasności całą przestrzeń barw DCI-P3, o 35% szerszą od przestrzeni sRGB w innych projektorach kina domowego. Dodatkowa dioda czerwona radykalnie rozszerza skalę barw bez zmniejszenia jasności — typowego dla innych modeli wysokiej klasy, w które wbudowany jest filtr barw. Ze względu na wyjątkową dokładność barw projektor VPL-GTZ380 stanowi atrakcyjny wybór dla muzeów i galerii sztuki.
Bardziej rzeczywisty obraz
Rzutnik kinowy VPL-GTZ380 jest idealny do takich zastosowań, jak wirtualna rzeczywistość, projektowanie przemysłowe i wizualizacja. Obsługuje dwa sygnały 4K 3D 60 Hz, co w połączeniu z najnowszą technologią przetwarzania pozwala na wyświetlanie obrazów w formacie do 4K 120 Hz RGB 4:4:4 10 bitów z użyciem zaledwie dwóch przewodów DisplayPort. Dodatkowe źródło LED umożliwia emisję podczerwieni na potrzeby szkolenia pilotów wykonujących nocne loty oraz symulowania akcji ratowniczych z użyciem noktowizorów.
*Wymagana jest oferowana oddzielnie licencja
Innowacyjne rozwiązania
Dzięki najnowocześniejszym technologiom przetwarzania obrazu firmy Sony projektor VPL-GTZ380 reprodukuje jasne, pełne ekspresji obrazy o zdumiewającym bogactwie, kolorystyce i szczegółowości — mimo że waży jedynie 51 kg.
najważniejsze innowacje
Najnowszy panel SXRD 4K
Dzięki niewielkiemu, trwałemu panelowi SXRD nowej generacji projektor VPL-GTZ380 wyświetla autentyczny obraz 4K o imponującej rozdzielczości 10 000 lumenów.
Zaawansowane chłodzenie
W konstrukcji zaawansowanej tarczy z luminoforem zastosowano spiralne żeberka, które skutecznie odprowadzają ciepło i pozwalają utrzymać zaskakująco niską temperaturę — w przeciwieństwie do wielu mocno nagrzewających się projektorów o wysokiej jasności.
Szeroka gama kolorów
Laserowe źródło światła zawiera nie tylko dwie niebieskie diody laserowe o różnych długościach fal, lecz także diodę czerwoną. Taka konstrukcja pozwoliła uzyskać — bez obniżenia jasności —stuprocentowe pokrycie przestrzeni barw DCI-P3, o 35% szerszej niż w standardowych projektorach sRGB.
Zoptymalizowane przetwarzanie obrazu
Nowy, zoptymalizowany do projekcji procesor obrazu „X1 Ultimate for projector” jest oparty na flagowym procesorze X1™ Ultimate stosowanym w monitorach profesjonalnych Sony BRAVIA.
INSTALACJA RZUTNIKA
Rzutniki do kina domowego SONY od zawsze są cenione i lubiane za spory zakres rzutowania jaki oferują instalatorom, co daje olbrzymią swobodę podczas instalacji (oczywiście pamiętając o wpływie ustawień obiektywu na parametry obrazu). W przypadku VPL-GTZ380 projektor w standardzie wyceniony jest bez obiektowy i musimy go wyspecyfikować na etapie składania zamówienia. Do dyspozycji mamy 2 opcje: VPLL-Z8014 (standardowe rzutowanie) oraz VPLL-Z8008 (krótkie rzutowanie).
Oba obiektywy są wysoko-kontrastowe i koncertują się na uzyskaniu najwyższych parametrów dla jasności i kontrastu ANSI. Projektor jest minimalnie większy oraz cięższy (1kg) od swojego młodszego brata – Sony VPL-VW5000ES.
DLACZEGO LASEROWY PROJEKTOR 4K SONY?
Model rzutnika do domu Sony VPL-GTZ380 z pewnością nie należy do najtańszych urządzeń na rynku a jego cena przyprawi o zawrót głowy większość „śmiertelników”. Kiedy się jednak przyjrzymy chłodnym okiem to ujrzymy cały szereg cech, które sprawiają że projektor jest liderem w swojej kategorii:
- najlepszy możliwy obraz HDR dzięki wysokiej jasności
- bardzo dobrą ostrość – aż 2 typy obiektywów wysokie klasy
- ekstremalnie wysoką jasność 10 000 lumenów
- laserowe źródło światła
- płynność, świetne oddanie obiektów w ruchu
- natywna rozdzielczość 4K (4096x2160p)
- kompaktowe rozmiary jak na tak jasne i mocne urządzenia
Specyfikacja techniczna
Rozdzielczość | 4K UltraHD 4096 x 2160 |
Technologia wyświetlania | 0.74-cala natywny panel SXRD (4096×2160) x3 |
Jasność | 10.000 Lumenów |
Kontrast | Natywny: 16,000:1 / nieskończony dynamiczny |
Lens Shift | zależny od optyki |
Lampa i żywotność | laser, ok. 20 000h |
Waga | 51 kg |
Wymiary (WHD) | 560 x 228 x 760 mm |