Sony VPL-VW360ES – podstawowy projektor 4K UHD HDR

Swoją premierę Sony VPL-VW360ES miał podczas targów IFA 2017 w Berlinie. Wtedy po raz pierwszy zaprezentowano publicznie projektory 4K z nowej linii produktowej: VPL-VW760ES (źródło laserowe), VPL-VW360ES (opisywany model) oraz VPL-VW260ES (budżetowy 4K).

Ciekawym ruchem ze strony Sony było wprowadzenie dwóch bliźniaczo podobnych do siebie modeli VW360 i VW260. Oba powstały na tej samej platformie, wykorzystują tę samą obudowę i posiadają identyczny obiektyw z identycznymi parametrami rzutowania. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że urządzenia są identyczne. Różnice natomiast pomimo, że pozornie niewidoczne są niezwykle istotne.

Projektor kinowy Sony VW360ES został wyposażony m.in.:

  • funkcję pamięci położenia soczewki, pozwalającą zapamiętać parametry i ustawienia obiektywu pod różną wielkość ekranu i proporcje filmu;
  • funkcję autokalibracji kolorów;
  • system dynamicznej i ręcznej przysłony, pozwalającej regulować jasność projekcji i znacząco poprawić poziom czerni, zwiększając tym samym parametr kontrastu;

Projektor HDR 4K Sony

JASNOŚĆ

Jasność projektora kinowego wynosi 1500 Lumenów. Można ją zredukować za pomocą wyboru ECO dla trybu pracy lampy. Dodatkowo ręczna przysłona pozwoli dostosować jasność obrazu do wymaganych standardów. W odróżnieniu od modelu niższego, VW360ES można „dostroić” jasność projektora do warunków projekcyjnych.  Sama jasność pozwoli na komfortową pracę z ekranami do szerokości około 300 cm. Powyżej tej wielkości – sugerowalibyśmy zdecydowanie model wyższy, który zapewniłby wyższą jasność i lepsze oddanie charakteru i specyfiki efekt HDR.

Kontrast

Model VW360ES ze względu na dynamiczną przysłonę jest w stanie wyświetlić obraz o kontraście dynamicznym na poziomie 200 000:1. Pozwala to na wydobycie detali kryjących się w ciemnych elementach sceny bez szkody dla reprodukcji scen o dużej jasności. W przypadku scen jasnych przesłona się automatycznie otwiera, zaś scen ciemnych automatycznie zamyka. Sam kontrast natywny projektora, po wyłączeniu mechanizmów dynamicznych wynosi około 15 000:1 co jest wysoką wartością zapewniającą seans na wysokim poziomie.

Projektor Sony VW360 biały

OBIEKTYW

Rzutnik kinowy Sony VPL-VW360ES posiada w pełni zmotoryzowany obiektyw, sterowany z poziomu pilota. Za jego pomocą możemy ustawić wielkość obrazu (ZOOM) oraz ostrość (FOCUS). Dodatkowo w pamięci menu możemy zapisać 5 różnych ustawień dla parametrów obiektywu. Dwie predefiniowane nastawy dla proporcji 1.85:1 oraz 2.35:1 oraz 3 użytkownika. Takie ustawienia przydadzą się osobom dysponującym ekranem z maskownicami, ekranem z wbudowanymi 2 formatami w 1 kasecie lub dużym ekranem w formacie panoramicznym.

Obiektyw ma bardzo szeroki zakres rzutowania wynoszący 1,38 – 2,83:1 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Zatem dysponując ekranem o szerokości 300 cm możemy projektor umiejscowić w odległości minimalnej 414 cm i maksymalnej 849 cm. Oczywiście sugerujemy tutaj rozwagę, gdyż dokładne miejsce instalacji powinno wynikać z opracowanego wcześniej projektu kina, który uwzględni korzyści i straty wynikające z poszczególnego typu instalacji.

Zaletą rzutnika jest niewątpliwie bardzo szeroki zakres regulacji  „Lens shift”. Przesunięcie obiektywu działa w przedziale od +85% do -80% w osi pionowej i +/- 31% w poziomej. Oczywiście jak to zawsze jest w tego typu sytuacjach, wartości skrajne nie można stosować jednocześnie.

Projektor do salki kinowej Sony VW360

HDR na projektorze SONY

4K UHD HDR

Sony VW360ES jest oczywiście projektorem natywnym 4K i został świetnie przygotowany do obsługi standardu Ultra HD. Jest on w stanie przyjąć HDR w standardach HDR10 i HGL. Z racji na natywną rozdzielczość projektora, sygnał nie będzie upskalowany jak ma to miejsce w przypadku niektórych konkurencyjnych produktów w tym przedziale cenowym.

Dość znaczącym mankamentem projektora jest ograniczenie przepustowości złącza HDMI. Nie jest on w stanie przyjąć sygnału 18Gbps – oznacza to, że sygnał o wysokiej przepływności powyżej 13.5 Gbps zostanie przez procesor projektora przekonwertowany do niższego formatu. W przypadku większości standardowych sytuacji nie będzie to stanowiło problemu, natomiast musimy mieć świadomość, że projektor posiada pewne ograniczenia – które nie występują np. w modelach wyższych VW760ES czy też VW5000ES. Ograniczenie uwidoczni się poprzez „banding” i szczególnie widoczne będzie przy grach oraz oglądaniu materiałów telewizyjnych 50/60Hz HDR. Projektor wewnętrznie konwertuje każdy sygnał 50/60Hz do 8 bitów.

 

Sony projektory HDR

Przeznaczenie

Projektor do kina domowego, model Sony VPL-VW360ES proponujemy do niedużych pomieszczeń. Szczególnie osobom które możliwie jak najniższym kosztem chcą cieszyć się efektem 4K UHD na dużym ekranie. Pamiętajmy, że nawet w przypadku podstawowych modeli zawsze przed instalacją należy wykonać projekt kina. Projekt jest podstawą każdej udanej instalacji.

Urządzenie z czystym sumieniem rekomendujemy do instalacji w salonie lub do podstawowej klasy pomieszczenia kinowego. Za bardzo rozsądne pieniądze otrzymujemy znaczący przyrost jakości w stosunku do modelu niższego. Naszym oczom ukaże się znacznie bardziej kontrastowy obraz z lepszą czernią i ilością detali, szczególnie w dolnych rejestrach obrazu. Kiedy akcja odbywa się w ciemnych sceneriach i niezbędna jest uwaga na elementach sąsiadujących z czernią.

Jeśli więc dysponujemy możliwością zaciemnienia w salonie, lub nieco ciemniejszą kolorystyką ścian i możemy wydobyć z projektora jego potencjał – sugerujemy przekierować uwagę z modelu VW260ES (najtańszy natywny projektor 4K) na model VW360ES. Odwdzięczy nam się on znacznie lepszą dynamiką obrazu, z większą głębią i ekspresją.