HDR W NAJLEPSZYM WYDANIU

Sim2 to firma legendarna z długą tradycją na polu produkcji projektorów klasy High End. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wielokrotnie wyznaczała nowe kierunki w segmencie projektorów domowych. Pokazując i udowadniając, że można „lepiej” i „więcej”, przekraczając kolejne bariery technologiczne. Odkąd Sim2 zdecydowało się na współpracę z firmą Texas Instruments, każde nowe urządzenie pracuje w technologii DLP.

Sim2 Nero 4S został stworzony z myślą o pokazaniu klientom nowych możliwości jakie niesie ze sobą nadejście ery UHD 4K. To rzutnik, który udowadnia, że HDR może w warunkach domowych wyglądać znakomicie. Model Nero 4S to najwyższe urządzenie klasy High End w ofercie producenta na rok 2018. Zapewne z czasem i wraz z rozwojem technologii ujrzymy bardziej zaawansowane rozwiązania (i jednocześnie znacznie droższe), natomiast Sim2 chce nam pokazać, że jeśli szukamy rozwiązania najwyższej klasy do sali kinowej, czy jeśli chcemy zaprojektować prywatne kino – to ma na dla nas specjalną ofertę.

Włoski styl

Producent od zawsze tworzył urządzenia urzekające swoją czystością i realizmem. Model 4S to jednoczipowy projektor 4k DLP, cechujący się wyjątkowym obrazem 4K, wysoką jasnością i wierną, żywą paletą kolorów. Tak jak przyzwyczaił nas już wcześniej producent, po pierwszym rzucie oka na urządzenie widać styl „Made in Italy”. Za projekt rzutnika odpowiadał nadworny projektant – Giorgio Revoldiniego. Sim2 Nero 4S nawiązuje stylistyką do niezwykle popularnego modelu M.150, który już w momencie swojej premiery w 2012 roku wyróżniał się na tle konkurencji luksusowym wykończeniem z kryształowego szkła. Sposób wykończenia na tyle dobrze został przyjęty przez rynek, że producent postanowił że nowa seria projektorów 4K UHD będzie miała nawiązywała do starszego wzornictwa.

Sim2 NERO 4S

SIM2 NERO 4S UHD HDR powstał z myślą o średnich i dużych salach kinowych i instalacji w pomieszczeniach rozrywkowych. W pewnych zastosowaniach nie ma praktycznie konkurencji w swoich przedziałach cenowych. Trudno byłoby znaleźć lepszy projektor do pomieszczeń typu media-room. Salek w których chcemy połączyć funkcje użytkowe z funkcjami rozrywki na wielkim ekranie. Gdzie często nie mamy możliwości pełnego zaciemnienia, warunki pracy dla projektora są trudne, a jednocześnie zależy nam na bardzo wysokiej jasności.

Na specjalną uwagę zasługuje potężny, szklany obiektyw zapewniający doskonale ostry i równomiernie naświetlony obraz. Obiektyw jest w pełni sterowany elektronicznie. Zarówno regulacja ostrości jak i wielkości ekranu odbywa się z poziomu pilota. A dla ułatwienia regulacji wyświetlane są plansze testowe. Włoska maszyna oferuje prawdopodobnie najlepszą ostrość jaką możemy spotkać wśród projektorów kinowych. Wysoka jasność zaś sprawia, że uzyskujemy najlepszy efekt HDR jaki jest do uzyskania z rzutników video.

JASNOŚĆ

Najmocniejszym atutem rzutnika Sim2, klasy High End jest jego jasność. Pozwala ona na pracę w trudnych warunkach oświetleniowych, gdzie nie mamy możliwości pełnego zaciemnienia. Dysponując wysoką jasnością możemy również zastosować znacznie większy niż standardowy ekran. Potężna moc pozwoli na naświetlenie ekranu o szerokości nawet 400-450 cm w podstawie. Co w przypadku urządzeń domowych jest nieosiągalne przy tym pułapie cenowym. Jedyną rozsądną alternatywą dla Sim2 Nero 4S pod względem jasności jest wielokrotnie droższy SONY VPL-VW5000ES. Wysoka jasność jest niezbędnym elementem jeśli chcemy na poważnie potraktować temat HDR. Z samego założenia idei HDR niezbędny jest szeroki zakres dynamiki obrazu, który nie obejdzie się bez wysokiej jasności. A tę producent określa na aż 6000 ANSI Lumen. Dobierając do projektora odpowiedniej wielkości ekran możemy uzyskać najlepszy efekt HDR w projektorach domowych.

OSTROŚĆ

Drugim największym atutem projektora jest jego ostrość, jest to prawdopodobnie najlepsza ostrość w projektorach kinowych. Ostrość na poziomie niespotykanym u konkurencji. Z jednej strony jest to zasługa doskonałej jakości obiektywu ze szklanymi soczewkami, a z drugiej implementacja technologii DLP. Wyświetlany obraz aż razi naturalizmem, zdjęcia i sceny są oddawane z taką precyzją i zacięciem w kierunku oddania maksymalnej ilości detali, że sprawia to piorunujące wrażenie. Dobrze wydane filmy UHD a nawet Blu-ray wyglądają jak byśmy oglądali wydarzenia na ekranie tuż przed naszymi oczyma. Najdrobniejsze szczegóły i detale, które zwykle „gubią się” na wielkim ekranie – tutaj są doskonale wyeksponowane.

OBIEKTYW

NERO 4S UHD HDR, tak jak wcześniejsze modele High End z oferty, został wyposażony w funkcję Perfect Fit. Jego zadaniem jest dopasowanie wyświetlanego obrazu do podłączonego materiału źródłowego oraz wielkości i formatu obrazu. Oprócz banku pamięci w którym zapisane są poszczególne, zdefiniowane przez użytkownika ustawienia, system wykorzystuje funkcje „Powiększenia obrazu” i regulacji „Ostrości”.

Parametry te mogą być zapisane i przechowywane dla różnych formatów obrazu, od standardowego 16:9 do 2,40:1 (Letterbox lub Anamorficzny). Po zapisaniu w pamięci ustawień położenia obiektywu, zapamiętane parametry soczewki są przywoływane za naciśnięciem przycisku. Wtedy obraz na ekranie projekcyjnym jest automatycznie modyfikowany i dostosowuje się do formatu ekranu.

Wersja 4S w stosunku do swojego pierwowzoru, modelu Nero 4, zyskała lepszej jakości optykę. Została ona specjalnie zoptymalizowana pod kątem projekcji materiałów 4K, gdzie ilość detali i szczegółów zapisanych na materiale źródłowym (płyty Blu-ray 4K UHD) zasługuje na to, aby obiektyw projektora nie stał się „wąskim gardłem” urządzenia projekcyjnego. Jak łatwo zauważyć, obiektyw został zamontowany w układzie telecentrycznym. Obiektyw, jak i cały układ optyczny jest zainstalowany w linii prostej. Zapobiega to powstawianiu strat jak i przede wszystkim zniekształceń powstałych w skutek przejścia światła przez soczewki pod innym katem niż, kąt prosty.

Projektor UHD klasy High End

HDR

Jak przystało na projektor klasy High End, 2 złącza HDMI w standardzie HDCP 2.2 przyjmują pełny sygnał 18Gbps. Co jest górną granicą specyfikacji standardu HDMI 2.0. Do transmisji sygnału video o tak dużej ilości danych polecane są certyfikowane przewody światłowodowe HDMI FiberPro. Po przesłaniu do rzutnika sygnału zawierającego treści HDR – procesor obrazu automatycznie odczyta zapisane w materiale metadane i przestawi projektor w tryb pracy HDR, zoptymalizowany do projekcji materiałów zawierających rozszerzoną paletę barw i kolory w formacie 10-bit i 12-bit. Ze względu na wyjątkową konstrukcję projektora (mocna lampa, genialna optyka), Sim2 Nero 4S gwarantuje najlepszy efekt HDR w projektorach domowych.

Specjalne tryby projekcji HDR pozwalają dostosować efekt do wielkości ekranu i pożądanej jasności. Jeśli chcielibyśmy zrezygnować z jasności na rzecz wyższego kontrastu. Nero 4S posiada regulację przysłony, która ma 10 różnych ustawień, regulujących ilość wydostającego się światła z obiektywu.

Oczywiście tego jak wygląda obraz z projektora kinowego tej klasy nie da się opowiedzieć, czy opisać. Ani nawet przekazać na zdjęciach przedstawiających uchwycone przez aparat fotograficzny sceny filmowe. Natomiast pozwoli chociaż w minimalnym stopniu przybliżyć efekt jaki możemy uzyskać.

Przypominamy, że projektor tej klasy może stać się podstawą dobrej jakości systemu projekcyjnego. Natomiast każda sala kinowa, czy prywatne kino rządzi się swoimi prawami i wybór projektora powinien zostać poprzedzony specjalistyczną analizą lub najlepiej opracowaniem projektu kina, który szczegółowo analizuje wszystkie aspekty salki kinowej.

Rekomendacja magazynu Home Cinema Choice

Brytyjski magazyn Home Cinema Choice w numerze z Marca 2019 przyznał szczególne wyróżnienie projektorowi Sim2 Nero 4S za najlepszą jakość obrazu HDR jaka dostępna jest w ramach konsumenckich projektorów do kina domowego. Chwalona została niesamowita ostrość, szczegółowość, jasność oraz sposób implementacji HDR. Filmy 4K UHD podobni nigdy jeszcze nie wyglądały tak niesamowicie na wielkim ekranie. Zachęcamy do przeczytania testu projektora Sim2 Nero 4S.

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość4K UHD (3840×2160)
Technologia wyświetlania1-chip DMD 0.67” UHD
Jasność6000 lumenów
Kontrast
Lens Shift+/- 75% w pionie, +/- 30% w poziomie
Lampa i żywotność450W / 3000h w trybie ECO
Waga32kg
Wymiary (WHD)528 x 215 x 582 mm