Projektowanie kina domowego

Projektowanie kina domowego

Projektowanie kina domowego 760 507 Cinematic

W Cinematic wierzymy, że wykorzystując inżynierię jesteśmy w stanie stworzyć najlepszą przestrzeń do przeżywania filmów i muzyki w domowych warunkach. Podeście inżynieryjne jest niezbędne, aby wykorzystać potencjał pomieszczenia do granic jego możliwości, zaś widzów wprawić w zachwyt i zaskoczenie. Celem prawidłowo zaprojektowanego pomieszczenia jest możliwość przeżywania filmów i muzyki zgodnie za zamierzeniami twórców.

Uzyskanie takiego efektu oznacza szereg obliczeń i kalkulacji, balansowania pomiędzy wieloma aspektami technicznymi oraz estetycznymi. Identycznie jak w przypadku pięknych aut sportowych niezbędna jest symetria pomiędzy formą, a funkcjonalnością.

Audio

Podczas procesu tworzenia filmów, dźwięk powstaje specjalnym pomieszczeniu znanym w branży jako studio dubbingowe. Używane do tego celu głośniki znajdują się w ściśle określonym ułożeniu i lokalizacji. Do uzyskania w warunkach domowych dźwięku jaki słyszał w studio reżyser i twórcy filmu, musimy możliwie najwierniej odtworzyć warunki panujące w studio. Zawsze staramy się zmaksymalizować wydajność systemu nagłośnienia. To oznacza, że każdy głośnik powinien być zainstalowany według ściśle określonych zaleceń co do wysokości, kąta, czy też pochylenia.

Do uzyskania najlepszego efektu zawsze zalecamy użycie ekranów transparentnych akustycznie, które pozwalają na umiejscowienie głośnika centralnego za ekranem i tym samym idealne pokrycie dźwięku z obrazem.

studio dubbingowe

Widzowie

Większość klientów chce w kinie wstawić tak dużo foteli, jak na to tylko pozwala wielkość pomieszczenia. Niestety wiele obszarów pomieszczenia nie pozwoli nigdy uzyskać dobrej jakości dźwięku. Prawa fizyki powodują, że niektóre miejsca będą miały zbyt mało, a inne zbyt dużo basu. Jedne będą miały zbyt głośne kanały efektowe, a w innych miejscach będziemy pozbawieni dźwięku przestrzennego. Do zastanowienia jest również ilość osób na co dzień korzystających z pomieszczenia, czy warto kosztem jakości dla stałych widzów optymalizować miejsca, które będą zajmowane tylko przy wyjątkowych okazjach? Te aspekty należy dokładnie przeanalizować na etapie projektowym.

Ściany

Akustyka odgrywa olbrzymią rolę w jakości dźwięku jaki słyszymy. Jest tak samo ważna jak wyspecyfikowanie właściwych urządzeń do projektu. Niezbędny jest balans pomiędzy powierzchniami odbijającymi, a pochłaniającymi fale dźwiękowe. W pomieszczeniach dedykowanych najłatwiej jest ukryć specjalne ustroje akustyczne oraz głośniki za ścianami materiałowymi. Daje to możliwość stworzenia kreatywnej przestrzeni przy jednoczesnym ukryciu elementów technicznych kina.

ściany materiałowe ukrycie

Obraz

Wielkość ekranu względem widzów musi tworzyć taki kąt widzenia, aby widzowie całkowicie zanurzali się w ekranowym świecie. Za mały ekran sprawi, że trudno nam będzie oddać się całkowicie akcji, ponieważ obraz będzie zbyt mały i nierzeczywisty, zaś elementy obok będą rozpraszały naszą uwagę. Za duży obraz sprawi, że trudno będzie nam objąć wzrokiem całość ekranowego świata. Oprócz wielkości niezwykle ważna jest wysokość, na której ekran jest zainstalowany, zadzieranie głowy lub problemy z zobaczeniem całej powierzchni obrazu prowadzi do obniżenia komfortu.

za duzy ekran

Dobór urządzeń

Każde z urządzeń ma swoje określone właściwości i parametry, które należy uwzględnić na etapie projektowania. Specyfika oraz konstrukcja niektórych urządzeń powoduje, że może się nie sprawdzić lub sprawdzić znacznie gorzej od innych w danych warunkach instalacyjnych. Stąd też dobór urządzeń powinien być przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę, który dysponuje odpowiednią wiedza oraz narzędziami pozwalającymi mu dobrać stosowne rozwiązania.

Oferta

Nasza oferta obejmuje projektowanie kina domowego wraz z wykonaniem, a także projektowanie sal kinowych w domach prywatnych.

Jeśli chcesz zobaczyć kwalifikacje Cinematic – zapraszamy do sekcji “O nas”.

Jeśli chcesz zobaczyć przykładowe realizacje kina – zapraszamy do sekcji “Realizacje”.

Jeśli z kolei przymierzasz się do stworzenie własnej salki kinowej, pokój kinowy lub nie wiesz jak się za to zabrać – wyślij zapytanie o ofertę na projekt kina, a podeślemy Ci najważniejsze informacje.

CINEMATIC