Procella Audio P1 to najmniejszy głośnik kinowy
Prezentujemy opinię tajlandzkiej firmy Cinemania, która zajmuje się kalibracją dźwięku i obrazu na rynkach azjatyckich. Oprócz kalibracji firma wykonuje również projekty oraz instalacje systemów kinowych klasy premium. Wiele z tych projektów realizowanych jest z oparciu o nagłośnienie Procella Audio.
Poniżej prezentujemy krótką recenzję najmniejszego głośnika w ofercie Procella Audio – P1.

Właściwie od momentu jak poszła w świat informacja, że Procella wypuści na rynek nowy głośnik kinowy o nazwie P1, Cinemania dostała gęsiej skórki. Wiedzieliśmy, że ma to być bardzo atrakcyjnie wyceniony głośnik i znaliśmy historię i dorobek producenta. Wcześniejsze modele, które są w aktualnej ofercie, czyli takie jak Procella Audio P8, P6 czy też nawet najmniejszy P5 – trafiły do wielu znakomitych sal kinowych na całym świecie. Nie szukając daleko – wylądowały w jednej z najlepszych salek kinowych na świecie – w siedzibie CEDIA USA.
Czekaliśmy, czekaliśmy, aż w końcu nadszedł czas kiedy dotarł on do naszego studia. Pierwsza zasadnicza różnica – P1 jest głośnikiem Coaxialnym, czyli jeden przetwornik łączy w sobie cechy wysokotonowe jak i średnio/niskotonowe. Przyjmuje moc ciągłą 75 Watt przy skuteczności 89dB.
Na początek wystartowaliśmy z systemem 5.1 gdzie zastosowaliśmy 5 identycznych zestawów Procella Audio P1 wraz z subwooferem aktywnym Procella Audio P15A. Podpięliśmy zestaw pod procesor Marantz AV8805 wraz z zewnętrznymi końcówkami mocy. Całość miała miejsce w pokoju 4x6m. Według informacji producenta P1 jest przeznaczony głównie jako kanał efektowy oraz Atmos. My postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak wykaże się ta mała kolumna głośnikowa w systemie typu 5.1 gdzie wszędzie zastosujemy ten sam głośnik. Czy się uda?
Zarówno w testach z filmami jak i z koncertami audio – P1 radzi sobie znacznie lepiej niż się spodziewałem. Zaskakująco łatwo go napędzić i widać, że z powodzeniem da sobie radę większość amplitunerów kina domowego. Jedyne na co należy zwróci uwagę to fakt, żeby odciąć ten głośnik przy okolicy 100-110Hz. Ze względu na konstrukcję i wielkość głośnika nie za dobrze radzi sobie z niskimi tonami – ale to zupełnie naturalne. Ci widzowie, którzy lubią dać czadu i posłuchać głośno – będą zachwyceni. Nie jest to ta sama oczywiście klasa i liga jak P8 czy P6, jednak miejmy na uwadze jego gabaryty, konstrukcję oraz cenę.
Zalety głośnika P1:
- szerokie pole pokrycia dźwiękiem
- doskonałe zrozumienie dialogów, mowy, testów wokalnych jak i nagłych szybkich dźwięków. Doskonała robota!
- łatwo i doskonale słyszalne wszelkie detale, szmery, delikatne pomruki – wszystko z doskonałą rozdzielczością
- atrakcyjna cena. Bez większych problemów powinna pozwolić na zastosowanie głośników w systemach wielokanałowych.

Dla niewielkich pomieszczeń takich jak 3x4m, czy też 3,5×4,5 doskonałą opcją będzie zestaw P1 + P15A. Połączenie głośników wielokanałowych z takim subwooferem sprawi, że system będzie dynamiczny i imponujący w swoim działaniu. Przy tak niewielkich gabarytach z powodzeniem można P1 ukryć za ekranem i pomieszczenie nadal będzie miało sensowne wymiary. Ten mały diabełek jest iście imponujący. Niesamowity głośnik.
Jeśli szukacie głośników efektowych, o świetnym brzmieniu, łatwych do napędzenia – myślę że P1 odpowiada na wszelkie potrzeby miłośników kina. To kawał genialnego głośnika…