Pierwsze recenzje Procella Audio P1

Pierwsze recenzje Procella Audio P1

Pierwsze recenzje Procella Audio P1 720 720 Cinematic

Procella Audio P1 to najmniejszy głośnik kinowy

Prezentujemy opinię tajlandzkiej  firmy Cinemania, która zajmuje się kalibracją dźwięku i obrazu na rynkach azjatyckich. Oprócz kalibracji firma wykonuje również projekty oraz instalacje systemów kinowych klasy premium. Wiele z tych projektów realizowanych jest z oparciu o nagłośnienie Procella Audio.

Poniżej prezentujemy krótką recenzję najmniejszego głośnika w ofercie Procella Audio – P1.

test głośników do kina domowego

Właściwie od momentu jak poszła w świat informacja, że Procella wypuści na rynek nowy głośnik kinowy o nazwie P1, Cinemania dostała gęsiej skórki. Wiedzieliśmy, że ma to być bardzo atrakcyjnie wyceniony głośnik i znaliśmy historię i dorobek producenta. Wcześniejsze modele, które są w aktualnej ofercie, czyli takie jak Procella Audio P8, P6 czy też nawet najmniejszy P5 – trafiły do wielu znakomitych sal kinowych na całym świecie. Nie szukając daleko – wylądowały w jednej z najlepszych salek kinowych na świecie – w siedzibie CEDIA USA.

Czekaliśmy, czekaliśmy, aż w końcu nadszedł czas kiedy dotarł on do naszego studia. Pierwsza zasadnicza różnica – P1 jest  głośnikiem Coaxialnym, czyli jeden przetwornik łączy w sobie cechy wysokotonowe jak i średnio/niskotonowe. Przyjmuje moc ciągłą 75 Watt przy skuteczności 89dB.

Na początek wystartowaliśmy z systemem 5.1 gdzie zastosowaliśmy 5 identycznych zestawów Procella Audio P1 wraz z subwooferem aktywnym Procella Audio P15A. Podpięliśmy zestaw pod procesor Marantz AV8805 wraz z zewnętrznymi końcówkami mocy. Całość miała miejsce w pokoju 4x6m. Według informacji producenta P1 jest przeznaczony głównie jako kanał efektowy oraz Atmos. My postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak wykaże się ta mała kolumna głośnikowa w systemie typu 5.1 gdzie wszędzie zastosujemy ten sam głośnik. Czy się uda?

Zarówno w testach z filmami jak i z koncertami audio – P1 radzi sobie znacznie lepiej niż się spodziewałem. Zaskakująco łatwo go napędzić i widać, że z powodzeniem da sobie radę większość amplitunerów kina domowego.  Jedyne na co należy zwróci uwagę to fakt, żeby odciąć ten głośnik przy okolicy 100-110Hz. Ze względu na konstrukcję i wielkość głośnika nie za dobrze radzi sobie z niskimi tonami – ale to zupełnie naturalne. Ci widzowie, którzy lubią dać czadu i posłuchać głośno – będą zachwyceni. Nie jest to ta sama oczywiście klasa i liga jak P8 czy P6, jednak miejmy na uwadze jego gabaryty, konstrukcję oraz cenę.

Zalety głośnika P1:

  • szerokie pole pokrycia dźwiękiem
  • doskonałe zrozumienie dialogów, mowy, testów wokalnych jak i nagłych szybkich dźwięków. Doskonała robota!
  • łatwo i doskonale słyszalne wszelkie detale, szmery, delikatne pomruki – wszystko z doskonałą rozdzielczością
  • atrakcyjna cena. Bez większych problemów powinna pozwolić na zastosowanie głośników w systemach wielokanałowych.

Dla niewielkich pomieszczeń takich jak 3x4m, czy też 3,5×4,5 doskonałą opcją będzie zestaw P1 + P15A. Połączenie głośników wielokanałowych z takim subwooferem sprawi, że system będzie dynamiczny i imponujący w swoim działaniu. Przy tak niewielkich gabarytach z powodzeniem można P1 ukryć za ekranem i pomieszczenie nadal będzie miało sensowne wymiary. Ten mały diabełek jest iście imponujący. Niesamowity głośnik.

Jeśli szukacie głośników efektowych, o świetnym brzmieniu, łatwych do napędzenia – myślę że P1 odpowiada na wszelkie potrzeby miłośników kina. To kawał genialnego głośnika…

CINEMATIC