Wstęp
Jeden z naszych klientów przeprowadzał gruntowny remont domu. Podczas spotkania z nami wspominał, że dużo podróżuje i lubi po przyjeździe oglądać zdjęcia i filmy w gronie znajomych przywracając sobie wspomnienia z przygody. W ten sposób niejako przez przypadek, narodził się pomysł, aby wykorzystać duży hol w domu do prezentacji materiałów z wyjazdów na wielkim ekranie.

Zaproponowaliśmy stworzenie eleganckiego mebla, komody, wewnątrz której umieścimy projektor o bardzo szerokiej ogniskowej. To specjalistyczne rozwiązanie pozwala na wyświetlenie dużego obrazu z bardzo bliskiej odległości od ściany. Projektor do takiego zastosowania ma możliwość ukrycia w meblu, co jest dodatkowym atutem rozwiązania. Nagłośnienie postanowiliśmy ukryć w drewnianych drzwiczkach komody, wykorzystując do tego celu „niewidzialne głośniki”.
Pomysł bardzo się spodobał inwestorowi, więc szybko przystąpiliśmy do prac nad projektem. Zaprojektowaliśmy projekt techniczny szafki, uwzględniający wszelkie kwestie związane z prawidłowym działaniem i podłączeniem urządzeń. Dokument ten został „obrobiony” przez projektanta, dostosowując jego wygląd do stylu panującego w domu.

Realizacja ukrytej projekcji
Naturalnym wyborem stał się projektor Sony VPL-VZ1000ES, który posiadał wysoką rozdzielczość natywną 4K, dzięki czemu wyświetlając zdjęcia wykonane dobrej jakości aparatem cyfrowym, obraz był bardzo ostry i szczegółowy. Nowa technologia zastosowana w rzutniku umożliwiała wyświetlenie przez urządzenie szerokiej palety barw, co przekładało się na większą ilość kolorów i subtelnych przejść pomiędzy odcieniami. Nietypowe również było laserowe źródło światła, w jakie zostało wyposażone urządzenie. W odróżnieniu od typowych urządzeń lampowych, laserowe źródło ma znacznie dłuższą wytrzymałość i żywotność. Nie byłoby zatem problemem wyświetlanie zdjęć i filmów przez wiele godzin z dużą regularnością.

Pewnym problemem natury technicznej był fakt, że w momencie jak rozpoczęliśmy prace nad projektem, producent projektora, firma Sony – nie miała jeszcze gotowego produktu. Dostęp do specyfikacji i materiałów technicznych był mocno utrudniony. Projektując urządzenie w wąskiej wnęce komody, musieliśmy bardzo dokładnie przemyśleć wszelkie kwestie związane z eksploatacją jak i serwisem. Musieliśmy zatem zawalczyć o dokumenty techniczne, które szczegółowo informowałyby nas o ilości wydzielanego ciepła, parametrach rzutowania, sposobie montażu, korekcji wielkości i ostrości obrazu itd. Wiedza ta oprócz wspomnianych wcześniej kwestii technicznych, była również niezbędna, do osadzenia projektora w meblu w sposób, który sprawi że będzie on idealnie spasowany.
W bocznych drzwiczkach szafki umieściliśmy 2 zestawy głośnikowe Amina IQ3, umożliwiające odtworzenie dźwięków z filmików nagranych na kamerach.

Amina jest producentem bardzo nietypowych i specjalistycznych głośników, które można całkowicie ukryć. Brzmi to o tyle nieprawdopodobnie, że nagłośnienie może być pokryte np. tradycyjnym tynkiem, tapetą, okleiną czy też fornirem. W naszym przypadku głośniki Amina IQ zostały pokryte fornirem i stały się integralną częścią szafki. Nawet najbardziej wprawione oko nie byłoby w stanie dostrzec, że w drzwiczkach komody zostały zainstalowane głośniki.

Głośniki Amina IQ3 zostały podłączone do amplitunera Marantz NR1607 ukrytego w szafce, gdzie znalazły się wszystkie pozostałe urządzenia audio-video. Do wyświetlania zdjęć i filmów z wakacji posłużyły odtwarzacz OPPO UDP-203 wraz z Apple TV 4K. Domownicy mogą wyświetlać zdjęcia zarówno z domowego serwera NAS, pamięci przenośnej USB jak i z pamięci telefonu, czy tabletu. Możliwa jest projekcja zarówno zdjęć wysokiej rozdzielczości jak i filmów nagranych kamerami konsumenckimi.
Podsumowanie
Największym kompromisem była jedynie ściana na której wyświetlany jest materiał video. Montaż jakiegokolwiek ekranu spowodowałby, że na ścianie pojawiłby się zewnętrzny element „techniczny”, którego inwestor chciał uniknąć. Stąd wybór padł na najmniej inwazyjną formę projekcji. Z naszej strony mogliśmy wykonać kalibrację obrazu ISF, która zneutralizowała wpływ parametrów farby ściennej na naturalność i wierność wyświetlanego obrazu.
Całość systemu projekcji w holu jest obsługiwana przy pomocy pilota Control4, który zintegrował wszystkie urządzenia audio-video.

Specyfikacja urządzeń
- projektor Sony VPL-VZ1000ES
- kanały przednie Amina IQ3
- amplituner Marantz NR1607
- odtwarzacz OPPO UDP-203
- Apple TV 4K
- procesor systemu sterowania Control4 EA-1
- Pilot Control4 SR260