Niewidzialne głośniki wkomponowane w wystrój pomieszczenia

Amina jest producentem niewidzialnych głośników klasy Hi-End. Oznacza to, że można je ukryć całkowicie ukryć w pomieszczeniu nie tracąc jednocześnie w najmniejszym stopniu wysokiej jakości dźwięku, do której przyzwyczaiły nas klasyczne zestawy Hi-Fi. W dobie coraz bardziej zaawansowanych technicznie domów, dokładanie każdego urządzenia do nieraz minimalistycznego wnętrza powoduje niepotrzebną komplikację i odejście od zakładanego, przemyślanego wystroju. Muzyka towarzyszyła nam od zawsze, dlatego wiele osób nie wyobraża sobie kuchni, salonu czy sypialni bez możliwości odsłuchania ulubionych wykonawców. Jednocześnie wielu z nas nie ma ochoty montować dodatkowego zestawu audio, który zajmuje sporo miejsca i niejednokrotnie zupełnie nie komponuje się z elegancko zaprojektowanym pomieszczeniem. Rozwiązaniem są tutaj niewidzialne, ukryte głośniki Amina, które w połączeniu z systemem sterowania sprawiają, że muzyka może podążać za nami do każdego pomieszczenia niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Dźwięk jeszcze nigdy nie wyglądał tak dobrze…

Dlaczego niewidzialne?

Z roku na rok rośnie liczba rozwiązań technologicznych, które pozwalają ukryć urządzenia audio i video. Przy natłoku technologii, która nas aktualnie otacza, jest to naturalny kierunek rozwoju – coraz więcej osób zauważa towarzyszący rozwojowi elektroniki “bałagan estetyczny”. Każdy kolejny telewizor, głośnik, ładowarka, telefon czy tablet sprawiają, że coraz więcej zasobów naszego mózgu poświęcamy na ich lokalizację w przestrzeni, obsługę i samo wykorzystanie. Tylko 2% mocy mózgu jest przeznaczone na bodźce dźwiękowe, a aż 30% na wzrok. Nie ma zatem wątpliwości, że ogromny wpływ na odbiór dźwięku ma sposób, w jaki go “widzimy”. Gdy zniknie aspekt estetyczny, możemy docenić muzykę samą w sobie, bez względu na wygląd przetwornika.

Jak to działa?

Jak stworzyć głośnik niewidzialny? Firma Amina spędziła wiele lat na na próbie stworzenia zamaskowanego źródła dźwięku. Przełom przyniosło wynalezienie technologii Vibration Panel Technology, której głównym założeniem było pozbycie się klasycznego mechanizmu tłokowego odpowiedzialnego za generowanie fali akustycznej. Panel VPT nie porusza się do przodu i do tyłu, tak jak mechanizm poruszający klasyczną membranę – w tym wypadku wykorzystywane są małe wibracje służące do generowania dźwięku, który można usłyszeć, ale nie zobaczyć. Siłą rozwiązania jest to, że głośnik można zintegrować z wieloma powierzchniami, takimi jak panel ścienny, sufitowy lub dekoracyjny. Muzyka przestaje być elementem powiązanym z konkretnym zestawem głośników stojących gdzieś pod ścianą – ona po prostu wydobywa się z pomieszczenia, stanowiąc jego integralną część.

Niewidzialny głośnik Amina Mobius – do jakich zastosowań?

Hasło “niewidzialne” pobudzą wyobraźnię. Od razu wyobrażamy sobie te wszystkie miejsca, w których chcielibyśmy usłyszeć muzykę tak po prostu, bez żadnego sprzętu grającego. Na myśl przychodzą filmy science fiction, w których bohater wchodzi do pomieszczenia, a wraz z nim zapalane są światła i odtwarzana muzyka. Reżyser nigdy nie skupia się na tym, skąd dźwięk dochodzi, on po prostu ma wypełniać pomieszczenie – dokładnie takie futurystyczne możemy mieć w domu już dzisiaj dzięki technologii Amina Mobius. Salon, kuchnia, sypialnia, a może po prostu korytarz? Dlaczego nie sala konferencyjna albo strefa odpoczynku? Możliwości są niemal nieograniczone. Zapewne wielu kinomanów pomyślało od razu – czy takie ukryte głośniki mogą działać jako kino domowe? Odpowiedź jest twierdząca, a wrażenia estetyczne towarzyszące dźwiękowi przestrzennemu wydobywającemu się wprost z otaczającego nas pomieszczenia jeszcze na długo pozostają w pamięci. Głośnik niewidzialny to nie tylko efekt zaskoczenia i wysokie możliwości użytkowe, ale również dźwięk którego jakość zaspokoi większość wymagań i oczekiwań.

Unikalne cechy – niewidzialny dźwięk w promieniu 180 stopni

Jedną z najważniejszych cech jest sposób generowania fal dźwiękowych w technologii VPT – osiągamy dzięki temu rozproszenie dźwięku pełne 180 stopni w górę i na boki głośnika! Ma to wiele istotnych korzyści:

  • można zastosować jeden lub dwa głośniki w korytarzu lub sali konferencyjnej, gdzie normalnie wymagane byłoby wykorzystanie nawet sześciu klasycznych głośników z przetwornikami tłokowymi – to duża oszczędność pieniędzy
  • w systemach Multiroom możemy skorzystać ze znacznie mniejszej ilości głośników w pomieszczeniu, niż ma to miejsce przy tradycyjnych głośnikach
  • w miejscach o niekorzystnej akustyce sposób rozchodzenia się dźwięku powoduje znacznie mniejszy pogłos – głośniki Amina są idealne do pływalni i zabytkowych obiektów
  • sposób generowania fal sprawia, że w sali konferencyjnej nie występuje sprzężenie zwrotne. Mówca może spokojnie przemieszczać się po sali nie powodując nieprzyjemnego pisku w głośnikach
  • niewidzialny montaż to remedium na obiekty zabytkowe objęte nadzorem konserwatora zabytków. Niewidzialny głośnik nie wpłynie w żaden sposób na zabytkowy charakter wnętrza

Ponadto jedną z kluczowych cech jest możliwość wykorzystania głośników w klasycznej instalacji o niskiej impedancji oraz w instalacjach 100V.

Jak wykorzystać niewidzialne głośniki Amina Mobius?

Niewidzialne głośniki Amina Mobius to wszechstronne przetworniki zapewniające największą elastyczność w integracji z wnętrzem. Amina Mobius zostały zaprojektowane do pracy z wieloma materiałami pokrywającymi, takimi jak gips, gładź, drewno, skóra, a nawet laminat wysokociśnieniowy. Jest to zasługa niewiarygodnie lekkiego, sztywnego i rezonansowego materiału panelu, który został specjalnie przygotowany do pracy z materiałem pokrywającym. Technologie OptiDamping, OptiDrive i RRE gwarantują, że seria niewidzialnych głośników Amina Mobius zapewnia najwyższą wydajność spośród niewidzialnych głośników.

Głośnik niewidzialny serii Mobius to przede wszystkim wykorzystanie w miejscach, gdzie techniki płyt GK nie są wykorzystywane oraz wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywa specjalistyczny materiał pokrywania. Ta elastyczność daje pole do popisu wyobraźni, bo szeroka gama technik montażu prowadzi do niemal nieograniczonych możliwości. Amina Mobius możemy wykorzystać między innymi w:

  • drewnie
  • skórze
  • gipsie lub gładzi
  • kamieniu
  • tkaninie lub tapecie

Dla architektów wnętrz jest to spełnienie marzeń, bo Amina Mobius mogą umiejscowić w drewnianych meblach, stołach do sal konferencyjnych czy ścianach medialnych. To jednak nie wszystko – cała ściana z panelami owiniętymi skórą, a może mały akcent skórzany? Dla niewidzialnych głośników nie ma znaczenia, czy zastosowana jest skóra naturalna, czy syntetyczna. W przypadku zastosowania gipsu lub gładzi możliwe jest przykrycie warstwą o grubości 2mm. W obliczu takich zaawansowanych rozwiązań oczywistością jest możliwość montażu pod tkanina lub tapetą.

Montaż niewidzialnych głośników Amina Mobius

Niewidzialne głośniki Amina Mobius posiadają tak wiele opcji montażu, że nie sposób opisać je wszystkie. Podstawą, podobnie jak w przypadku serii Amina Edge, jest montaż specjalnej ramy montażowej w docelowym materiale. Następnie specjalny panel głośnika Mobius można pokryć jednym z wielu materiałów, zależnie od potrzeb w danej instalacji. Przykładowy montaż pod gipsem można zobaczyć na poniższym filmie:

Niesamowite osiągnięcia dźwiękowe

Niewidoczne głośniki Amina - zastosowane technologie

Technologia VPT

Korzenie tej techniki wywodzą się z lat osiemdziesiątych, gdy brytyjskie Ministerstwo Obrony eksperymentowało wówczas ze sposobem generowania dźwięku. Klasyczny głośnik tłokowy zastąpiono płaskim panelem, generującym serię nastrojonych wibracji powierzchniowych, które przekształcane są w energię akustyczną. W założeniu działanie podobne jest do akustycznego instrumentu muzycznego.

Pokój wypełniony dźwiękiem

Główną różnicą w stosunku do klasycznego głośnika tłokowego jest sposób generowania fali, który skutkuje powstaniem tzw. kształtem fali niekoherentnej. W uproszczeniu oznacza to, że energia akustyczna generowana przez panel oddziałuje w sposób sumaryczny z odbiciami pomieszczenia, prowadząc do niewiarygodnie gładkiego dźwięku wypełniającego pomieszczenie, a nie do typowych gorących punktów i tonalnego zabarwienia związanych z bezpośrednią korelacją fazową.

Szerokie rozproszenie

Zasada działania panelu VPT ma kolosalną korzyść w stosunku do klasycznych głośników podstawkowych. Jest to pełna dyspersja (pionowa i pozioma), co oznacza, że dźwięk rozchodzi się w każdą stronę w promieniu pełnych 180 stopni! Niezależnie od tego, czy stoisz bezpośrednio pod ukrytym głośnikiem Amina, czy po przeciwnej stronie pomieszczenia, odczujesz dokładnie taką samą jakość dźwięku w przeciwieństwie do konwencjonalnego głośnika, który staje się bardzo kierunkowy przy wysokich częstotliwościach.

Pełne pasmo

Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że jedynie klasyczne głośniki stacjonarne są w stanie wygenerować klarowny dźwięk z pełnym pasmem przenoszenia. Ogólne założenie polega na tym, że dzięki umieszczeniu za tynkiem lub innym materiałem wykończeniowym, głośnik wydaje się “stłumiony”. To po prostu nieprawda, trzeba doświadczyć, aby uwierzyć. Głośnik współpracuje z materiałem pokrywającym, aby uzyskać niewiarygodne szczegóły i wyrazistość. Wraz z postępem w dziedzinie materiałów panelowych, głośniki Amina mogą również produkować niesamowity bas.

Jesteś zainteresowany?

Jeśli czytając prezentację produktu zainteresowało Cię to rozwiązanie – zachęcamy do poznania kilku przykładowych zestawów ukrytego nagłośnienia z przeznaczeniem do kina domowego, lub przykładowe zestawy – niewidzialne nagłośnienie multiroom.

Możesz też zapoznać się z jedną z naszych realizacji, w której wykorzystaliśmy ukryte głośniki Amina zamontowane w szafce z projektorem. Ciekawa instalacja systemu projekcyjnego.